Březen 2017

Změny klimatu: jaro na severní polokouli přichází dřív

4. března 2017 v 20:28 | Paula |  Jak jde čas ...

Změny klimatu: jaro na severní polokouli přichází dřív

Máte radost z neobvykle vysokých teplot, které u nás v posledních dnech panují? Vědcům spíš přidělávají vrásky. Tvrdí, že letos přišlo jarní tání až o 26 dní dříve, než bývalo zvykem před deseti lety, což ale mate rostliny a zvířata.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

Dnes 19:40

Jaro přichází na severní polokouli rok od roku dřív, shodují se vědci. Ostřice letos v Grónsku začala rašit o 26 dnů dřív než před deseti lety, a ve Washingtonu se jaro ohlásilo s třítýdenním předstihem oproti normálu.
Důkazy o tomto jevu podávají tiší svědkové, části živé přírody, které reagují na změny klimatu. Relativně nový vědní obor zvaný fenologie, který zaznamenává první poupata, květy, první projevy hnízdění a přílet stěhovavých ptáků, v posledních třech desetiletích opakovaně potvrdil obavy meteorologů z důsledků globálního oteplování, způsobeného spalováním fosilních paliv.
Vědci tvrdí, že důkazy ze světa rostlin jsou v souladu s dalším pozorováním: rok 2016 byl nejteplejší v historii, přičemž už dva roky před ním lámaly rekordy. Šestnáct nejteplejších let v historii se odehrálo ve 21. století, z nějž zatím neuběhla ani čtvrtina.

Vrba se drží, bříza reaguje

Nejdramatičtější změny probíhají až u samých pólů, které se z celé planety ohřívají nejvíce. A s tím, jak ustupuje polární led, prodlužuje se vegetační období, a navíc přichází čím dál dřív.
Vzorec přitom není úplně konzistentní: vrba popelavá se například drží svého původního rozvrhu a zakrslé břízy se urychlily asi o pět dnů. Ale ostřice, která vyráží téměř o měsíc dříve než před deseti lety, je ve zrychlování rekordmanem, jak potvrzuje studie, která sleduje oblasti západního Grónska už 12 let.
"Když jsme tento jev začali sledovat, nikdy by nás nenapadlo, že už za deset let se budeme bavit o příchodu jara o 26 dnů dřív," řekl listu The Guardian Eric Post, polární ekolog z Kalifornské univerzity, který arktické oblasti studuje už 27 let. "Jeden měsíc, to je skoro celé vegetační období. Myslím, že víc důkazů o oteplování už ani nepotřebujeme. To přece už musí vidět všichni."

Sobí mláďata trpí hlady

Poblíž základny, kde má Postův výzkumný tým zázemí, přicházejí zjara stáda sobů. Přivedou tu na svět mláďata a společně pak spásají bohaté rostlinstvo krátkého arktického léta.
Sobi nastavují svůj migrační kalendář podle délky dne. Jenže některé rostliny spíše reagují na teploty, což znamená, že ve chvíli, kdy dorazí sobí stáda, jsou už odkvetlé a pastva už není tak výživná. A tak se rodí méně mláďat a víc jich umírá.
"Názorně vidíme, jaké důsledky má oteplování pro živočišné druhy, jako je sob, které mají jen omezený čas na to, aby si stihli vytvořit dostatečné tukové zásoby, než přijde další zima," říká Post.
Dál na jih je už jaro v plném proudu, jak potvrdila americká vědeckovýzkumná vládní agentura USGS. Ta vydala nový soubor map, založený na fenologických pozorováních. A znovu je nutné zdůraznit, že dřívější příchod jara neznamená prostě slunečnější a laskavější svět pro každého. Klíšťata a komáři jsou aktivnější, pylová sezóna delší. Plodinám se může dařit lépe, nebo je naopak může více ohrožovat náhlý pozdní mrazík nebo letní sucho. Rostliny mohou vykvést dříve, než dorazí ptáci, včely a motýli, kteří je opylují, což může mít dopad jak na rostliny, tak na samotné opylovače.
"Mohlo by se zdát, že vlastně o nic nejde, koneckonců, kdo by neocenil slunečný den a konec drsného zimního počasí. Jenže změny v biorytmech představují zásadní problém při plánování a zvládání důležitých témat, která nakonec ovlivní celou ekonomiku a společnost," vysvětlil pro list The Guardian Jake Weltzin, ekolog z agentury USGS. Zemědělci na celé severní polokouli by jeho slova nejspíš potvrdili.
luk, Novinky

Jak pomáhá kočka

1. března 2017 v 12:30 | Paula |  Zajímavosti a různé triky

Jak pomáhá kočka

Publikováno 11.2.2017 | Autor:

Tajemná, úporná, nezávislá, zcela nepředvídatelná. Na první pohled si dělá, co sama uzná za vhodné. Při tom všem je velmi empatická, cítí vás.

magie-kocek
Kočky skvěle zvládají navázat telepatický kontakt. Mají ten dar, že umí přetvářet energii. Pohltí negativní a vrátí pozitivní. Kočka a člověk se skvěle doplňují. Člověk být takovým telepatem, jako kočka, bude udivený o čem všem s ní lze mluvit. Kočka má vrozené magické schopnosti. Jaké?

Kde je, tam čistí energie

Upravuje energetický tok v každém objektu, kam její tlapka vkročí. Transformuje energie. Lidem odebírá negativní energii a navrací pozitivní. Kočka se s člověkem dokonale doplňuje. Energie, které jsou pro lidi přínosné, kočka nemusí. To platí i naopak. Kočka má ráda energie, které pro lidi příliš přínosné nejsou. Její oblíbené místečko bychom tedy měli brát obloukem. Chcete-li dobře spát, vysledujte, kde nejraději spí a tam si postel rozhodně nestavte. Místa, kterým se kočka vyhne při svém lenošení, jsou pro váš odpočinek ideální.

Ochránkyně před negativní energií

Máte podezření, že se vám doma vyskytují astrální entity? Kočka vám může pomoci. Tak, jako pes hlídá dům a lidi ve světě fyzickém a jde to jasně vidět, kočka vás brání stejným způsobem v jiných sférách. Je strážkyní před negativními energiemi z atrálního světa.Jednoduše je cítí a vidí. Snad každý kdo má doma kocoura nebo kočičku, mi dá jistě zapravdu, že kočky často reagují na podměty, které jsou lidskému oku neviditelné a tropívají různé kejkle, kdy po bytě pronásledují cosi, co zústává lidskému oku ukryto.

Kočka obvykle klidně leží a přede. Tím čistí energii. Vytváří energetickou clonu, skrz kterou se jen tak nějaká energie nedostane. Ve specifických případech jde bránit aktivně. Třeba když se k vám snaží dostat nejaká negativní entita. To je to její prohánění. Začíná to tak, že se kočka začne nepřítomně dívat do jednoho bodu. Běžným pohledem nic vyjímečného nespatříte. Pokud se podíváte třetím okem, uvidíte negativní entity. Kočka je začne prohánět. Obvykle při tom skáče. Pokud se k vám začnou entity i přesto přibližovat, dokáže někomu skočit i do tváře, nebo začít kousat. Zpravidla tím lidi rozlobí a ti pak přemýšlí, co to do ní vjelo. Kočka však má své důvody. Je dobré si to uvědomit, než se na ní začnete hněvat.
Zajímavý článek Šťastný příběh klientky

Má každá kočka tyto schopnosti?

Převážná většina koček vidí astrální bytosti, jsou vnímavé na energie a umí v případě potřeby bránit sebe i svého páníčka. Dělají to intuitivně. Úplně stejně automaticky, jako psi brání svého pána před útočníky. Vrtá vám hlavou, jestli má každá kočka stejné schopnosti? Ne. Kočka jisté vlastnosti má, s jinými vlastnostmi se rodí. Ty potřebné má pro vykonání své ,,mise".

Kočky léčitelky

Většina koček jsou od přírody léčitelky. Intuitivně vycítí, kde máte bolavé, či nemocné místo a tam si lehne. Některé si k sobě vybírají nemocné lidi a jiné se mohou více chodit tulit k lidem, preferujíc určitý typ onemocnění. Jsou velmi dobré na nemoci hlavy, srdce, či páteře. Umí rozpouštět energetické bloky.

Astrální poutnice

Jenom vyjímečně parapsychologicky nadané kočky putují astrálem, také se mohou spojit s našimi duchovními průvodci, či jinými vysokými energiemi. Pokud vidíte energie, potom víte, že zavřené dveře pro kočku nejsou až takovou překážkou. Kočka jimi dokáže energeticky proniknout a přivolat pomoc z jiných dimenzí. Je nesmírně vnímavá a chrání celou dobu.

Prorocké schopnosti koček

K velmi vyjímečným vlastnostem u koček patří i schopnost ukázat se ve snech svému majiteli. Tímto způsobem mu mohou předávat jisté informace. Je dobré si průběh takového snu pečlivě zapsat a správně vyložit. Kočky totiž umí předpovědět budoucí události, znají co příjde. Nejčastěji nás ve snu před něčím varují.

Kočičí průvodkyně duchovním světem

Kočka má zvláštní dar. Umí vás spojit s vašimi duchovními průvodci i silovými zvířaty. Dělá to tehdy, je-li to potřebné. Samozřejmě ve chvíli, kdy jí o to budete prosit, zůstane nevzrušeně ležet. Pomůže, až to sama uzná za vhodné. Každý, kdo má kočku, ví, jak je těžké jí k něčemu přinutit. Ačkoliv kočka dokonale ví co po ní chcete, stejně si jde po své linii a dělá to, co chce ona sama.

Parapsychologické schopnosti koček těžko jenom tak někdo přesně probádá a zdokumentuje. V mnoha kulturách byla považována za posvátnou. Nejznámější je Egypt. I nám se vyplatí uvědomit si její potenciál a podporu, kterou nám může dát.
Zajímavý článek Život je věčný
S láskou
Kartářka světla AliceCikánskéí vykládací karty