Únor 2015


Sv. Valentýn. Co vše o něm vlastně víme?

14. února 2015 v 20:46 | Paula |  Jak jde čas ...

Sv. Valentýn. Co vše o něm vlastně víme?

Dnes | Autor: Martina Machová | Rubrika: Sex a vztahy
Víte, že bazilika sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě ukrývá starobylý barokní relikviář s ostatky svatého Valentýna? A kým vlastně skutečně byl svatý Valentýn?

Sv. Valentýn. Co vše o něm vlastně víme?

Císař a král Karel IV. měl z pohledu moderní doby zvláštního koníčka, sbíral relikvie - ostatky svatých, nebo předměty spojené s jejich životem a smrtí. Součástí svérázné sbírky našeho nejvýznamnějšího a nejschopnějšího panovníka byla pravděpodobně i lopatka světce Valentýna, která je nyní uložená v bazilice sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě.
Samozřejmě uschovaná ve zdobené schránce - relikviáři. A jak se vlastně stal křesťanský světec a mučedník patronem v anglosaských zemích velmi populárního svátku, který u nás stále budí lehké kontroverse - mladší generace ho vzala za své, střední a starší jej spíše toleruje.

Umučen 14. února

Svatý Valentýn je trochu rozporuplná postava, dle některých názorů se v tomto svědci snoubí více historických osobností stejného jména. Valentýn působil pravděpodobně jako kněz a snad i lékař a léčitel v Římě, v období vlády císaře Claudia II. Gothica (268 - 270). Nutno podotknout, že v této době bylo křesťanství sice částečně tolerováno, avšak v některých případech, kdy se víra neslučovala s tehdejšími zvyklostmi či vládními nařízeními i krutě pronásledováno a trestáno.
Jednou z obětí této nelehké doby byl i Valentýn, který 14. února roku 269 zemřel mučednickou smrtí. A jakou souvislost má smrt pro víru se svátkem zamilovaných?

Zemřel pro lásku (k bohu)

Bojeschopná armáda byla v době římského impéria jednou z priorit státu a tehdejší císař měl na poměry v armádě údajně velmi jasné názory. Ženatí muži prý podávali horší bojové výsledky, než muži svobodní! A tak bylo budoucím vojákům manželství zapovězeno. Jenže Valentýn prý oddané lásce a věrnosti velmi přál a zamilované tajně sezdával. Předvolání k císaři, pak bylo už jen otázkou času. Valentýn musel u panovníka vysvětlovat nejen "nelegální sňatky", ale i svou víru. Vzhledem k intrikám, které na císařském dvoře probíhaly, byl i přes jisté pochopení ze strany panovníka vzat do vazby, soudit ho měl soudce Asterio.
Valentýn se ve vězení údajně modlil za soudcovu víru, pro kterou jej i s celou rodinou nakonec získal díky zázračnému uzdravení soudcovi slepé dcery. Příběh však měl smutný konec, rivalita tehdejších náboženských směrů zapříčinila, že jej odpůrci křesťanství (bylo uznáno jako rovnoprávné náboženství až v roce 313) vyvlekli z vězení, zbili a nakonec usmrtili. Nicméně k Valentýnovi samotnému i jeho původu se vztahují ještě některé další legendy, v nichž se mísí církevní tradice s historií a legendami.

Den zamilovaných - kdo za to může?

Svátek zamilovaných má velmi silnou tradici především v anglosaských zemích, milují ho zejména Američané a Britové. V posledních letech se po pádu železné opony stal populární i u nás. Za vše údajně může slavný středověký anglický básník Geoffrey Chaucer, který ve své básni Ptačí sněm spojil kult svatého Valentýna s milostnou tématikou, s romantickou láskou.
Báseň, která je odborníky řazena ke klenotům středověké poezie, byla pravděpodobně napsána k zásnubám Richarda II. a Anny České, dcery Karla IV. Postava sv. Valentýna se v průběhu celého středověku těšila značné popularitě. Lásce zkrátka rozuměl každý; chudý i bohatý, vznešený i prostý, vzdělaný i nevzdělaný. Svatý Valentýn byl srozumitelným světcem.

"Valentýnky", zlatý důl

Traduje se, že první valentýnské přání poslal francouzský vévoda Karel Orleánský své choti z Toweru, kde byl vězněn neuvěřitelných 25 let. Na skutečných "valentýnkách", které u nás nemají tak velkou tradici, založila svou živnost Američanka Esther Howlandová. Ta začala v roce 1847 vyrábět a prodávat předtištěná valentýnská přání inspirovaná tradičními staroanglickými valentýnskými přáními. Jednoduchý nápad se jí vyplatil a z paní Ester se stala milionářka.

Zažeňte únavu! Skvělé rady a tipy, jak mít víc energie

13. února 2015 v 22:22 | Paula |  Zdraví

Zažeňte únavu! Skvělé rady a tipy, jak mít víc energie

Dnes | Autor: Jana Potužníková | Rubrika: Zdraví
Zavírají se vám oči únavou, sotva je ráno otevřete? Bojujete s neustálým stresem a spěchem? Nejste v tom sami. Otázkou ale je, co s tím dělat.


Zažeňte únavu! Skvělé rady a tipy, jak mít víc energie


Co si budeme nalhávat, neustále jsme v poklusu a ve stresu. Úbytek světla a sprinty na přelomu roku nám taky nepřidaly. Máme toho prostě moc jako mámy, partnerky, milenky, kamarádky, dcery, zaměstnankyně či zaměstnavatelky, ale i jako podnikatelky. Vždyť plníme tolik rolí! A muži na tom nejsou o nic lépe.
Proto jsme všichni často unavení, někdy až tak, že se nám ani nechce vylézt z postele. A zima je v tomhle směru nejnáročnější. Energie chybí přírodě i nám. Ale naštěstí se dá najít nebo po kouscích poskládat tak, aby vám i v těch nejnáročnějších a nejkratších dnech z roku bylo fajn. Na litry kávy a energy drinky však předem zapomeňte. My vás to naučíme úplně jinak! A zdravěji…

E-MAILY? JEN DO ŠESTI!

Pokud máte regenerovat a odpočívat, musíte si na to nejdříve vytvořit prostor. A bude to vlastně docela jednoduché. Zkuste omezit kontakt s počítačem a internetem. Tahle moderní "dvojka" je totiž neskutečný žrout času i energie. A být věčně on-line je sice super, jenže berete-li si tablet, telefon nebo notebook s sebou všude od rána do chvíle, kdy zhasínáte lampičku na nočním stolku, máte problém. A to nejen s evidentní závislostí, ale i s neskutečným žroutem energie. Být pořád on-line totiž znamená být neustále ve střehu.
A přestože je ve střehu zdánlivě "jen" mozek, ten v neustálé pozornosti a napětí udržuje i vaše tělo - a únava se násobí. Proto pracovní e-maily vyřizujte v práci, ty soukromé jen do šesti nebo do večeře. A pak už si dejte pohov. Uvidíte, jaká to bude úleva!

SEX JE NÁŠ

Až se naučíte vypínat mozek i počítač dřív, než padnete do postele, zbude vám dost energie i na sex. A i když může být fyzicky náročný, co se týká dobré nálady a následné příjemné energie, nemůžete udělat lépe. Pořádné milování totiž nejenže uvolňuje psychické napětí, startuje tvorbu endorfinů a už jen jakoby mimochodem vám kromě nálady vylepší i fyzičku a vztah. (A vztahová pohoda je skvělým lékem na únavu i stres.)

STOP SUŠENKÁM, SLÁVA BANÁNŮM

Při boji s únavou si pohlídejte hladinu cukru v krvi. Vysaďte všechno typické "sladké": sušenky, nekvalitní čokoládu, ale i knedlíky, omáčky plné mouky a všechna jídla, po kterých vám vylítne hladina cukru v krvi k nebi, aby vzápětí spadla a vás přepadla ještě větší únava než předtím. Pokud máte potřebu mlsat, zkuste banány.
Také patří k celkem vydatným kalorickým bombám a zasytí, ale hlavně obsahují přírodní cukry, které hladinu cukru v krvi až tak neovlivňují, a kromě toho také ceněné magnezium neboli hořčík, jejž ocení vaše vyčerpané svaly i nervová soustava. K mlsání pak můžete přizvat i tmavou čokoládu, ta totiž zase vaše tělo pobídne k vyšší produkci endorfinů!

TUKY NA TALÍŘI

Jakkoli to zní bláznivě, doporučujeme vám neváhat a dát si pořádný nášup tuků! Ale pozor, jen těch správných, odborně nazývaných nenasycené mastné kyseliny (omega-3 a omega-6), které - co do doplnění energie - skutečně potřebujete. Ocení je především vaše nervová soustava, protože tyto tuky posilují nervová spojení.
Jsou také skvělou výživou pro mozek, který při únavě a útlumu potřebuje nakopnout vlastně jako první, a kromě toho také posilují srdce a dovolí tělu produkovat větší množství serotoninu, což je hormon dobré nálady. To je spousta důvodů pro to, vpustit tuky na talíř. A tyhle dobré najdete ve zdravých potravinách, jako je avokádo, oříšky nebo mořské ryby.

PONOŘTE SE

Nemusíte být superplavec, ale na pobyt ve vodě byste v případě nedostatku energie zapomínat neměli. Voda báječně uvolňuje napětí a vy tak máte spoustu možností, jak toho využít - lehce si zaplavat, jen si tak lehnout do bazénu a nechat se houpat nebo zajít do vířivky.

ENZYMOTERAPIE

Možná nevíte, že enzymy se podílejí na všech buněčných procesech v těle, včetně těch regenerativních. Právě proto se v medicíně při dlouhodobém hojení nebo rekonvalescenci využívá enzymoterapie. I vy však máte enzymy na dosah - v čerstvém ovoci a zelenině. Právě kvůli enzymům vitariáni neboli vyznavači raw food, tedy syrové stravy, své jídlo nevaří. Věří tomu, že enzymy jsou příliš vzácným pokladem, a mají pravdu.
Proto neváhejte dát si ke snídani nebo na svačinu domácí fresh. Nebo si zjistěte víc o domácím mléčném kvašení a udělejte si pravé pickles, tedy nakládanou zeleninu, která neprojde žádným varem, uchová si enzymy a zásluhou kvašení ještě potěší vaši střevní mikroflóru přívalem užitečných bakterií, jež posílí vaši imunitu.

SPĚTE SLADCE!

Je známo, že když toho máte moc, musíte spát a díky tomu se zregenerovat. Super je, pokud můžete spát sedm až devět hodin v kuse. A ještě lepší je, když si můžete na chvilku odpočinout i během dne. Stačí si jen na chvíli lehnout a zavřít oči. Že na to nemáte čas? Někdo moudrý napsal, že ideální čas na to, dát si pauzu, je ta chvíle, kdy jsme přesvědčeni, že na nic takového čas nemáme. Popřemýšlejte o tom.
A hlavně to taky jednou udělejte. Zjistíte, že pět minut nicnedělání vás může nakopnout na zbytek dne. A pokud toho máte tolik, že usnout ani nemůžete, poohlédněte se po bylinkách: heřmánku a meduňce do čaje a levanduli pod polštář nebo do aromalampy.

NÁDECH, VÝDECH…

Při sportu je dýchání důležité, protože jen okysličené svaly pracují správně a spalují tuky. Kyslík je důležitý i pro fungování mozku. A je to opět dýchání, které vás může zbavit akutního pocitu ubíjející únavy či útlumu. Zvlášť to hluboké, kdy si v klidu sednete, narovnáte se v zádech a budete se snažit dech vědomě sledovat. Pozorujte, jak vzduch vstupuje do těla, jde až do břicha (protože jen nádech do břicha je skutečně hluboký) a pak zase pomalu ven při výdechu. Dejte si tři minuty a mysl se zklidní, napětí povolí a útlum odezní.
Pokud se vám do hlavy hrnou myšlenky na povinnosti, změňte je: s nádechem si představte, jak do vás vstupuje síla a energie, jež může mít třeba podobu slunečních paprsků. S výdechem ze sebe zase vypouštějte vše špatné, třeba v podobě hejna much nebo proudu špinavé vody.

POZNÁVEJTE SAMI SEBE

Když přijde útlum a únava, někdy máme tendenci si to vyčítat. Říkáme si, že ostatní jedou na 100 %, tak proč my ne? Jenže každý jsme jiný. Místo sebeobviňování investujte zbytek energie radši do toho, abyste dokázali včas rozpoznat, že vám dochází "šťáva".
Sledujte, po čem jste unavení, třeba co se jídla týče, a začněte vnímat fyzické symptomy nastupující únavy. Když totiž zvolíte metodu prevence, budete muset řešit mnohem menší energetické propady. A vaše tělo nebude vystavené zbytečné zátěži, takže se z toho propadu také daleko snáz dostane.

DYNAMIKA PRO VYVOLENÉ

I když proti únavě zabírá klid, někdy to chce přesný opak. Třeba když vám jen chybí nálada nebo správný impulz, který by vás zvedl ze židle. A od toho tu je… tanec! Zpívání! Nebo cokoli, co vám pomůže prožít intenzivní pozitivní emoce, rozhýbe hormony štěstí, rozpumpuje krevní oběh a zbaví vás nahromaděného stresu, vzteku a apatie.
Nic z toho vás neláká? Tak zkuste jen vyběhnout sprintem na nejbližší kopec a hezky si do kraje zakřičte. Vykřičte se z toho, co vás ubíjí a posílá aktuálně ke dnu. Den bude hned mnohem hezčí.

NOVINKA PRO PITNÝ REŽIM

Tělo je často unavené i vinou nedostatku tekutin. Dobrým základem je proto voda a minerální vody obohacené o hořčík. Přidejte však ještě něco navíc. Třeba vynikající čaj maté, který je známý právě pro svůj povzbuzující účinek. Obsahuje kofein a spoustu antioxidantů (vitamin A, C a E), jež vaše tělo navíc pomohou detoxikovat. Což je také důležité, protože tělo zanesené "odpadem" nemůže být nabité energií, ani kdybyste se snažili sebevíc.

TROPICKÝ STIMULANT

Vyzkoušet můžete i guaranu, ať už v podobě čaje, nebo doplňku stravy, který pořídíte v lékárně. Guarana neboli semena tropické rostliny paulinie nápojné obsahují dvakrát víc kofeinu než káva a k tomu teobromin a teofylin, což společně intenzivně stimuluje centrální nervovou soustavu a dokáže odstranit únavu fyzickou a zároveň i tu duševní.

POVOLENÝ DOPING - Vitaminová infuze

Pro případy, kdy nemáte možnost odložit povinnosti na později, jsou tu infuze vitaminem C. Zajít na ně můžete do soukromých lékařských zařízení. Zaplatíte za ně, ale ti, kteří je absolvovali, přísahají, že po nich budete mít energie jako po měsíci dovolené na Bali. A proč zrovna vitamin C? Regeneruje, posiluje a je jedním z nejsilnějších antioxidantů.

POVOLENÝ DOPING - Hýčkejte se

Kdy jste naposledy byli na masáži, v sauně nebo jste se ponořili do perličkové koupele? Cítíte-li se unavení, hned se někam objednejte. Není nic lepšího a léčivějšího než se nechat hýčkat doteky, které uvolní fyzično a zároveň navodí psychickou pohodu. A jenom pro jistotu: hýčkání v rytmu wellness je ideální prevencí proti vyčerpání, dejte mu proto pravidelný prostor.
Článek vyšel v časopise Dieta