Březen 2014

Tradiční tlačenka krok za krokem

21. března 2014 v 16:47 | Paula

Tradiční tlačenka krok za krokem

Dnes | Autor: redakce | Rubrika: Domácnost

Zabijačka je sice náš národní fenomén, ale do zabijačkových lahůdek se obvykle doma příliš nepouštíme. A přitom je to docela snadné. Jak třeba na tradiční "tláču"? Její přípravou vás provede řezník František Kšána mladší se svou krásnou učednicí, naší spolupracovnicí Aničkou Grosmanovou.
Naučí vás připravit klasickou tlačenku i s tučným masem. "Dnešní řezníci dělají spíš huspeninu proloženou libovým masem, ale to Fandova tlačenka není, v té musí být trochu tučného masa," říká František Kšána.

Fandova tlačenka

na 2-2,5 kg tlačenky - příprava: 1 hodina + vaření
* 2 kg vařeného masa z hlavy, laloku, plece a kolene, jazyka a srdce (v poměru přibližně 2 díly libového, 2 díly tučného a 1 díl vnitřností)
* 1 lžička celého černého pepře
* 4 kuličky nového koření
* 4 stroužky česneku
* 1/2 hrsti majoránky
* 2 lžíce soli
* 500 ml zredukovaného silného vývaru, v němž jste vařili maso
* hrst mleté vařené kůže (buď se dá občas koupit zvlášť, nebo ji lze seříznout z plecka či kolínka)
* tlačenkové střevo (koupíte v řeznictví)
* bavlněný provázek na převázání

1. Maso krájím vychladlé, aby dělalo pěkné kostky do mozaiky. Libové kousky masa krájím na větší kostky, ty tučnější na malé kostičky.

2. Koření dám do mlýnku (používám starý mlýnek na kávu) a umelu. Česnek rozetřu se solí, majoránku promnu prsty.

3. Připravené kořenicí přísady vložím do vroucího vývaru a přidám namleté uvařené kůže, které vytvoří "lepidlo". Nechám dobře provařit. Pořád míchám.

4. Kostky masa dám do větší nádoby, zaliju je vývarem s kořením a důkladně promíchám rukama, dokud je hmota co nejteplejší. Teď je nutné ochutnat. Na chuť by měla být hmota přesolená a překořeněná - maso totiž všechnu chuť během vaření "vcucne".

5. Střevo na jednom konci zavážu a naplním, v jednom se to provádí hůře. Ideální je, pokud mám k ruce pomocnici Aničku.

6. Potom zavážu. Jsou na to zvláštní uzly, ale jejich popis je složitý. Zavažte to tak důkladně, že když na hotovou tlačenku zatlačíte, náplň neuniká. Pak ji dám vařit. Na spodek většího hrnce vložím utěrku nebo pařák, aby se nepropálilo střívko, a při 80 °C nechám 2 hodiny vařit.
Uvařenou tlačenku vyndám, dám ji na 10 minut do ledové vody a během té doby ji občas podélně "masíruju" prsty, aby zchladla a zároveň v ní byla kompaktně rozmístěna náplň.

Nakonec ji rozložím do chladna (ale ne na mráz!) a během té doby ji ještě párkrát promasíruju. Tenkou vidlicí propíchám obal v místě vzduchových bublinek patrných na povrchu. Tlačenku krájím až druhý den.

Fotogalerie7 fotografií
Tradiční tlačenka krok za krokem (1.)Tradiční tlačenka krok za krokem (2.)Tradiční tlačenka krok za krokem (3.)

Článek vyšel v časopise F.O.O.D. 3/2014.


Chilli papričky vypěstujete i doma v květináči. Vyzkoušeli jsme to (pokračování).

15. března 2014 v 17:49 | Paula |  Ovoce a zelenina

Chilli papričky jsme pěstovali v naprosto běžných domácích podmínkách, bez přisvěcování či speciálního ohřevu. Protože jsme chtěli, aby měly dostatek světla a nevytahovaly se, vysévali jsme je v polovině března. Pokud tedy chcete ještě letos sklízet své vlastní chilli papričky, pořiďte si osivo a hurá do pěstování. Je na to nejvyšší čas.

Začínáme s chilli papričkami: základní pravidla výsevu

Vysévejte jen kvalitní, maximálně tříleté osivo, které není nijak deformované, podezřele měkké či plesnivé.
Než semínka použijete, skladujte je v suchu, temnu a chladu.
Použitím sterilního substrátu eliminujete riziko v něm žijících nežádoucích organizmů.
V závislosti na druhu zajistěte chilli papričkám správnou teplotu vhodnou k jejich vyklíčení a výsev proveďte v takovou dobu, aby plody stihly dozrát.
Osivo nevysévejte hlouběji než tři milimetry.

Jiffy vám usnadní práci

V zásilce z obchodu seminka-chilli.cz jsme kromě osiva a návodu k pěstování dostali i deset rašelinových tablet - jiffů. Nejdříve jsme je nechali dostatečně nabobtnat ve vodě a poté jsme do každého vyseli vždy po jednom semínku, umístili je do plastové krabičky (od zmrzliny) a uzavřeli víkem.
Další semínka jsme vyseli do plastové krabičky naplněné běžným substrátem (bez sterilizace) a po pečlivém zavlažení jemným proudem z postřikovače jsme ji překryli mikrotenovým sáčkem, aby papriky měly dostatek vlhkosti a tepla, které jsou pro tuto fázi nejdůležitější.
Všechny výsevy jsme položili na parapet nad radiátorem. Netrvalo to dlouho a semínka začala postupně klíčit (u papriky roční se klíčky objevují již třetí den od vysetí).
Zajímá vás, jak se papričkám vedlo dále, co se nám osvědčilo, které hnojivo jsme vyzkoušeli a s jakým efektem, zda rostlinky ohrožovali nějací škůdci či jaká byla sklizeň a pálivost plodů? To vše se dozvíte v dalších článcích.

Chilli papričky vypěstujete i doma v květináči. Vyzkoušeli jsme to.

15. března 2014 v 17:46 | Paula |  Ovoce a zelenina

Chilli papričky vypěstujete i doma v květináči. Vyzkoušeli jsme to

13. 3. 2014 |

Možná vás už někdy napadlo vypěstovat si vlastní chilli papričky, ale svůj nápad jste nakonec nerealizovali, protože nemáte ani fóliovník, ani skleník. Chybná úvaha!


Chilli papričky vypěstujete i doma v květináči. Vyzkoušeli jsme to

Existují totiž i takové odrůdy, jimž nejlépe vyhovují podmínky v květináči na parapetu u okna či na balkoně. Plodů se tak mohou dočkat i pěstitelé žijící třeba v panelovém bytě.
Abychom si vyzkoušeli, jakou sklizeň lze u těchto chilli papriček očekávat, a zprostředkovali vám co nejlépe popis jejich pěstování, rozhodli jsme se na začátku loňského roku vybrat několik odrůd a zachytit průběh jejich vývoje od semínka až po dobu zralosti plodů. V dnešním článku se budeme věnovat výsevu.
Osivo i mnohá doporučení a rady jsme získali od Ladislava Kosiny, provozovatele stránek seminka-chilli.cz. Všech deset odrůd, které jsme po celý rok pěstovali a jejichž charakteristiku najdete v následující tabulce, jsou zástupci nejznámějšího z pěti domestikovaných druhů, papriky roční (Capsicum annuum).

Odrůda papriky ročnípůvodpálivost plodujednotek SHUdoba zránívelikost rostlinyvýška × šířka rostliny
'Loco'neznámýjemně pálivé2400090 dní20-40 cm40 × 40 cm
'Naschzipfel'/'Medusa'Německojemně pálivé5075 dní20-40 cm20 × 20 cm
'Chinese Ornamental'neznámýpálivé3000090 dní20-40 cm40 × 40 cm
'Candlelight' (PI 59356)Amerikajemně pálivé500085 dní20-40 cm30 × 30 cm
'Bird's Eye Baby'neznámýpálivé3000070 dní20-40 cm30 × 30 cm
'Chilly Chili'neznámýjemně pálivé100090 dní41-60 cm45 × 20 cm
'Border'Itáliepálivé1500060 dní41-60 cm60 × 50 cm
'Thanksgiving Chilli'Mexikopálivé9000060 dní20-40 cm30 × 30 cm
'Prairie Fire'Amerikajemně pálivé1000-150075 dní20-40 cm25 × 30 cm
'Pequin'Mexikopálivé3000090 dní41-60 cm50 × 35 cm

Typický je pro ně menší vzrůst, který zaručí, že vás dospělé rostliny nevyženou z bytu. Pro úplnost ještě připomeňme zbývající čtyři druhy: Capsicum Baccatum,Capsicum Frutescens, Capsicum Chinenses a Capsicum Pubescent.

Paprika roční se dále dělí do dvou kategorií, a sice na papriky sladké, (případně mírně pálivé) a pálivé. Sladké papriky pravděpodobně znáte z květinářství, kde se prodávají jako okrasné. Jejich plody září různými barvami, ale člověk většinou ani neví, zda jsou učené k jídlu.

Moje první zkušenosti s menstruačním kalíškem

12. března 2014 v 11:39 | Paula |  Zdraví

Moje první zkušenosti s menstruačním kalíškem

Dnes | Autor: Martina Machová | Rubrika: Zdraví


Tak dorazil! Je něžně fialový, takový legrační, připomíná mi čepici do deště pro trpaslíčka. No uvidíme, co umí!


Moje první zkušenosti s menstruačním kalíškem


Samozřejmě jsem o něm nejdřív vše načetla, po počáteční nedůvěře vybudované mou bujnou fantazií a několika lehce fanatickými příspěvky na "kalíškových diskusních fórech" zvítězila zvídavost a ostražité sympatie k této jednoduché věcičce. Kalíšek vám jednoznačně ušetří peníze za hygienické potřeby a lze jej považovat za ekologický (neprodukuje odpad). Navíc se zdá, že je k tělu mnohem ohleduplnější, než například tampony.

Letmé seznámení s několika gramy silikonu

Moderní menstruační kalíšek už není žádnou exotickou novinkou, přesto jej mnohé dámy znají spíše z internetových diskusí a článků, než že by jej opravdu viděly, prohlédly si a ohmataly. Kalíšky zkrátka stále budí lehkou nedůvěru. Menstruační kalíšky se vyrábí z termoplastu nebo měkkého zdravotnického silikonu, tedy materiálů s minimální možností alergické reakce, výrobci kalíšky nabízí ve 2 - 3 velikostech.
Menstruační kalíšky svým tvarem připomínají 5centimetrový zvoneček či čepičku s "anténou"(ta pomáhá při vyndávání). Po zavedení se okraje kalíšku "přicucnou" ke stěnám pochvy a vytvoří podtlak. V kalíšku se pak hromadí krev, ta se po vyjmutí vylije, nádobka se řádně vypláchne, umyje a zavede zpět. Kalíšek lze koupit v některých lékárnách a v mnoha internetových e-shopech. Cena se pohybuje od 250 Kč (akční ceny a slevy) do 650 Kč. Ke kalíšku lze přikoupit tzv. sterilizační kalíšek, desinfekční tablety a látkový pytlík jako obal.


Jde se na věc: Aneb šup TAM

Kalíšek a pytlík jsem si objednala přes internet, výběr značky mi usnadnila výrazná sleva v jednom e-shopu. Ohledně velikosti jsem se řídila doporučením výrobce; kalíšek měli ve dvou velikostech - porodní a předporodní.

Rozhodování bylo tedy velmi rychlé. Balíček dorazil a já se rozhodla ihned zkusit zavádění i vyndání (menstruaci jsem neměla, chtěla jsem vše vyzkoušet v "bezpečných" podmínkách). Kalíšek jsem pečlivě vymyla horkou vodou, umyla si ruce, dle návodu výrobce přidřepla (lze i sedět na WC) a napůl přeložený kalíšek vsunula do jeho "pracoviště". Cítila jsem, jak se kalíšek rozvinul, ale necítila jsem, že by se nějak "přicucnul" (později jsem pochopila, že vytvořený podtlak nijak nepocítím).

Pohmatem jsem zkontrolovala, zda se kalíšek nehýbe či nějak neviklá. Vše se zdálo v pořádku. Prošla jsem se, ale stále jsem cítila (hlavně spíš asi věděla), že je něco uvnitř mne. "Půjdu na nákup!" řekla jsem si a uvidí se. Žádné riziko nehrozí, tak co. Maximálně se budu batolit jako miminko s plínkou. Hned u domu jsem potkala sousedku, zapovídala se a až v obchodě mi došlo, že HO stále mám a nevím o něm. Dlužno podotknout, že na nákup jezdím na skládačce, takže ani poklidná jízda na kole s kalíškem nijak nehne.

Jde se na věc!: Aneb šup VEN

Nákup je v lednici, kolo na balkoně a já na toaletě. Dle návodu výrobce opět sedám na toaletu (osobně raději přidřepnu, vše je pak skvěle dostupné) a umytýma rukama, palcem a ukazovákem nahmátnu anténku kalíšku, jemně zatáhnu, pak kalíšek z boků lehce promáčknu (zruším podtlak) a vyndám.

Aplikaci i vyndávání jsem bez problémů zvládla hned napoprvé. Vše je bezbolestné. Nicméně se musím přiznat, že zpočátku není aplikace, zvláště vyndávání, nijak příjemné. Později jsem zjistila, že jde o cvik a zvyk (jako u tamponů). Trochu zvrhle se těším na testování v plném provozu. Opravdu ho lze mít až 12 hodin (to testovat nechci, stačí 8 hodin v noci)? Je opravdu možné s ním být bez rizika ve vodě? Neselže při sportu?

Tak se ukaž "fialko"!

Můj fialový přítel pro špinavou práci se chystá na první akci. Jelikož mi menstruace začíná obvykle navečer, čeká ho noční směna. Kalíšek zavádím ve 22 hod., na spodní prádlo "lípnu jednu slipovku" (pro jistotu) a jdu do hajan. Ráno se zavírám na toaletě (umyvadlo v jedné místnosti je velká výhoda) a opatrně vyjímám kalíšek vyzkoušeným způsobem. Divím se, že je plný ani ne z 1/5 (odhadovala bych mnohem větší množství), kalíšek pečlivě vymývám horkou vodou a opět zavádím. "Slipovka" je čistá. Dnes pracuji doma, takže risknu práci bez pojistky - a opět žádný problém.
On to opravdu zvládá! Jdu vyvenčit psa, opět sedám k práci, k večeru jedu na kole na poštu (cca. jen 10 min) a pak běhat. "Fialka" vše zvládl na 1. Nicméně si naprosto barvitě dokážu představit pracovní podmínky, venichž by používání kalíšku bylo nemožné, nepohodlné či trapné. Po několika "testovacích" cyklech jsem se dopracovala ke kompromisu, který vyplynul z různorodých každodenních situací. Kalíšek mým dnům šéfuje, občas za něj ale zaskočí i ostatní pomůcky, jejich spotřeba je však minimální.

Jak je vidím já: VÝHODY a NEVÝHODY

+ První, co se dočtete na všech "kalíškových" serverech je, že ušetříte peníze i přírodu. Tyto argumenty jsou nezpochybnitelné. Investice se vyplatí již po několika cyklech.

+ Na rozdíl od tamponů nevysušuje kalíšek poševní sliznici a nijak nenarušuje přirozenou mikroflóru, z čehož mám velmi dobrý pocit. Navíc se krev bez přístupu vzduchu nerozkládá (nezapáchá-vyzkoušeno), a tak by v kalíšku neměla dělat žádnou neplechu. Já zatím o žádné nevím.

+ Kalíšek lze vyprazdňovat v delších časových intervalech, než je nutné měnit vložky a tampony. Já toho využívala i při delších turistických výletech v přírodě a dokonce i na běžkách (to jsem se trochu bála, ale zvládl to!).

+ S bázní a třesením jsem vyzkoušela kalíšek i v bazéně, nejprve tedy několikrát doma ve vaně a později v aqvaparku (avšak až 3. den menstruace). Kalíšek vlastně nejen ochrání před únikem nechtěného, ale i před vniknutím vody z bazénu dovnitř!

+ S kalíškem neřešíte, zda máte na dovolenou, víkend u známých apod. dost hygienických pomůcek.
- Je mnoho povolání s nevyhovujícími toaletami, kde by byla manipulace s kalíškem obtížná nebo nevhodná.

- Menstruační kalíšek je naprosto nepřijatelný pro dámy, které nesnáší pohled na krev (má blízká kamarádka proto manipulaci s ním nezvládla).

- Existují i dámy mající určitý problém se svou tělesností; sáhnout si "dovnitř", dotknout se něčeho v čem je dle nich "špinavá krev", vylít ji, vymýt kalíšek.

- S kalíškem budou mít problém i "citlivky", z počátku totiž může být vydávání lehce nepříjemné. Někdy prý počáteční problémy vyřeší lubrikační gel (nemám vyzkoušeno).
Budu-li se snažit být navýsost objektivní, myslím, že kalíšek není hygienickou pomůckou pro každého. Pokud jej však přijmete, stane se na několik dní v měsíci vaší součástí, nebo alespoň obohatí a rozšíří vaše "menstruační možnosti":-).

Výběr správné podprsenky

10. března 2014 v 13:47 | Paula |  Móda

Brafitting (1. díl) - Úvod do brafittingu

1. Správné měření

 • používáme krejčovský metr
 • měříme ideálně bez podprsenky (v případě větších, méně pevných prsou, můžeme měřit v nevyztužené podprsence)
 • obvod pod prsy měříme ve vzpřímeném postoji, ve výdechu, metr je utažený, vede v jedné linii a úrovni (např. vzadu nesmí vyjíždět nebo sjíždět)
 • obvod přes prsa měříme bez utahování, metr má ležet volně, opět ve stejné výšce vpředu i vzadu
 • nejlépe si toto ohlídáte před zrcadlem, z profilu

2. Jak poznám, že nosím nesprávný rozměr?

 • podprsenka se posouvá, přetáčí, zadní strana vyjíždí až k lopatkám
 • když zvednu ruce, obvod podprsenky se přesune a kostice vylézá nad prso
 • ramínka se zařezávají do ramen
 • prso je "přepůleno" košíčkem, vytéká z něj ven, nebo se tvoří nevzhledná boule
 • kostice se zabodává do prsa
 • košíček odstává, spojení košíčků nepřiléhá k hrudní kosti
 • podprsenku zapínám na poslední (nejužší) háček
Vyberte si z naší nabídky dobře padnoucích podprsenek pro malá, střední i velká prsa

3. Co může způsobit špatně zvolená podprsenka?

 • bolesti zad, páteře a hlavy
 • prsa ztrácejí svůj tvar a pevnost
 • dlouhodobé nošení nesprávné podprsenky může přispět ke vzniku rakoviny prsu
 • celkově špatný pocit a vzhled, změny prsní tkáně

4. Jak má vypadat dobře vybraná podprsenka?

 • obvod je těsný, zapnutý na nejširším (prvním) háčku (obvod se vlivem nošení a praní vytahá a povolí, proto má podprsenka další háčky, abyste postupně mohla obvod zužovat - tak zůstane obvod stále těsný a přiléhavý)
 • košíček pojme celé prso, kostice vede podél celé jeho délky, směřuje do středu podpaží
 • prsa nikde nevyčnívají, linie košíčků plynule přechází k prsům, aniž by je půlila
 • i po zvednutí rukou či v předklonu, podprsenka zůstává na svém místě, nepřesouvá se, kostice stále přiléhá k tělu
 • spojení mezi košíčky přiléhá k hrudní kosti
 • ramínka jsou mírně utažená, pohodlně se pod ně vejdou 2 prsty

5. Co umí správně zvolená podprsenka?

 • ulehčí Vašim zádům, bolesti odezní
 • většina žen již po 6 týdnech nošení správné podprsenky zaznamenává změnu ve tvaru prsou
 • prsa jsou pevnější a mají přirozený tvar
 • Vaše postava se narovná a budete vypadat štíhlejší
 • Váš dekolt bude mnohem přitažlivější, pod oblečením i bez něj

6. Co je to brafitting?

 • pochází z angličtiny, "bra" označuje podprsenku a "fitting" správný výběr, napasování
 • je to tedy výběr správné podprsenky
 • brafitterky učí zákaznice vybrat si správný model a velikost
 • kladou důraz na výhody a nezbytnosti správně zvoleného modelu a také na správné oblečení podprsenky
 • škály rozměrů jsou větší než myslíte - obvody začínají již na 60 a košíčky sahají dále než k písmenu D, díky brafittingu zjistíte jaká je Vaše správná velikost
 • brafitting by Vás měl přesvědčit - že hlavním cílem je koupit vhodnou podprsenku pro Vaše prsa, nikoli vhodná prsa do podprsenky, a to bez chirurgických zákroků!

7. Brafitting v číslech

 • až 80 % žen nosí špatný rozměr nebo typ podprsenky
 • množství rozměrů podprsenek sahá téměř ke stovce, není jich pouze 16, jak si myslí většina žen
 • 90 % váhy prsou drží obvod podprsenky, ramínka tuto funkci plní pouze z 5-10 %
 • podprsenku bychom měli měnit po půl roce, mnoho žen však nosí jednu podprsenku i déle než 5 let!
 • praní podprsenky se doporučuje již v intervalu pár dní

8. Jak správně pečovat o podprsenku

 • správně by se měla podprsenka prát v ruce, automatické pračky však nabízejí režim ručního praní, což umožňuje prádlo šetrně a účinně vyprat i tímto způsobem
 • maximální teplota vody nesmí přesáhnout 40 stupňů
 • používejte vždy ochranný obal na spodní prádlo, aby nedošlo k poškození, či zaháknutí kostice o buben pračky

9. Jak správně obléknout podprsenku?

 1. mírně se předkloňte a přiložte podprsenku na prsa
 2. zapněte obvod na nejširší háček (nedoporučuje se zapnutí obvodu na břiše a následné přetočení podprsenky, dochází k nežádoucímu vytahání obvodu! I když je tento způsob mezi ženami nejoblíbenější)
 3. usaďte kostice pod linií prsou tak, aby vedly po celé jejich délce
 4. sáhněte rukou do košíčku a hezky usaďte levé i pravé prso do jeho středu, tak aby vyplnilo celý košíček
 5. poté natáhněte ramínka na ramena a upravte jejich délku. Ramínka se nesmí zařezávat, mají mírně pružit, ideální je aby se mezi něj a rameno vešly pohodlně 2 prsty
 6. ujistěte se, že obvod dobře přiléhá, stejně tak i kostice, spojení košíčků musí taktéž ležet na hrudní kosti

Anna Marešová: Nabídce erotických pomůcek chybí míra a vkus

9. března 2014 v 19:14 | Paula |  Jak jde čas ...

Anna Marešová: Nabídce erotických pomůcek chybí míra a vkus

Za svou diplomovou práci - sérii erotických pomůcek Whoop-de-doo - získala produktová designérka Anna Marešová (33) Národní cenu za studentský design. V listopadu loňského roku jsme si mohli koupit první z nich, Venušiny kuličky, jejichž cesta od návrhu k realizaci trvala dva roky. Vibrátor bude k mání za rok, vibrační vajíčko za dva.


Produktová designérka Anna Marešová
Produktová designérka Anna Marešová

FOTO: Petr Hloušek, Právo
Dnes 18:04

Jaký je rozdíl mezi vibrátorem a vibračním vajíčkem?

Fungují na podobném principu. Vajíčko je menší, přijde mi příjemnější a praktičtější.

Prodáváte zatím jen přes e-shop. Co máte proti kamenným obchodům?

Proti kamenným obchodům nic, ale proti sexshopům ano. Své produkty chci prodávat jen ve vybraných obchodech. Ozývají se mi i sexuologové nebo gynekologové, to je taky hezký směr. Mně přijde sexualita jako velmi citlivé téma.

Co se vám na sexshopech nelíbí?

Už se to lepší, když to srovnám se stavem před deseti lety. Ale v lidech pořád zůstávají vůči nim předsudky. Teď se objevil poblíž obchodního domu Kotva v Praze první intimshop, tam už to nevypadá jako v klasickém sexshopu, mají tam prádélko a opravdu luxusní erotické pomůcky.

Designérka Anna Marešová

FOTO: Petr Hloušek, Právo

První impulz, proč jsem si jako téma diplomky vybrala erotické pomůcky, byl, že jsem znala hlavně tu ošklivou produkci, vulgárnější, která se mi nelíbila. Pak jsem se do toho víc ponořila a zjistila jsem, že luxusních erotických pomůcek existuje docela dost. Jenže mi přišly zase jinak divné. Třeba jsem četla článek, který nabádal čtenářky, aby si koupily vibrátor s USB konektorem, který si mohou nabíjet i v práci. Nebo vibrátor, který lze umýt v myčce. Tenhle přístup pro mě úplně ztrácí intimitu.

Není paradox, že máme předsudky vůči erotickým pomůckám, přitom jsou sexshopy na každém rohu?

Přesně tohle jsem rozebírala v diplomce a dostala jsem se právě k tomu, že je to vlastně hrozný paradox dnešní doby. Děti chodí denně kolem sexshopů a já, když jsem dostala tu cenu, tak jsem s tím nemohla jít do Snídaně s Novou. Tehdy mě odvolali, že to nejde, abych tam přišla s takovouhle věcí. To mi přijde hrozně srandovní.

Nemůžou za předsudky právě sexshopy?

Přesně tak. Dá se tam tapeta, za kterou nevidíte, přitom na té tapetě je natištěno, co se tam nabízí. To je přesně to pokrytectví. Nabídce erotických pomůcek chybí míra a vkus. Když jsem tady před Vánoci balila objednávky, pomáhala mi kamarádka, která tu byla s malými syny. Balily jsme Venušiny kuličky a jeden z kluků se ptal, co to je. Ona mu odpověděla, jako by se nechumelilo, že to jsou takové kuličky pro ženské. Jemu to stačilo, víc se neptal.

Kdo objednával častěji, muži, nebo ženy?

Překvapilo mě, že to bylo půl na půl. Až těsně před Štědrým dnem bylo víc mužů.
Kmotrou Venušiných kuliček se stala zpěvačka Tonya Graves.
FOTO: soukromý archiv Anny Marešové

Řekla bych, že erotické pomůcky kupují z větší části muži. To se vám nepotvrdilo?

To nevím, ale zjistila jsem, že muž, když jde koupit ženě vibrátor, koupí co největší. Což je pro ženu nepraktické a nepříjemné. Pak jsou ovšem muži, kteří ty pomůcky úplně neberou, jako by na ně žárlili. Já jsem se ale zacílila na ženy. Samozřejmě se dají užívat v páru, ale pro mě bylo důležité, aby se líbily ženě.

Jaká je ideální velikost vibrátoru?

Myslím, že univerzální velikost neexistuje, že je to hodně individuální. Velikost kuliček jsem konzultovala s gynekoložkou Petrou Vrzáčkovou, kterou jsem potkala loni na lékařském sympoziu. Zajímavé byly taky konzultace s gynekologem - mužem. On mi vysvětloval, jak funguje bod G, že je to jen shluk nervových zakončení, která má každá žena jinde. I proto se prý neustále vedou polemiky, jestli bod G vůbec existuje. Když si pak zadal do systému pro lékaře heslo erotické pomůcky, vyhledaly se jen úrazy. Byl úplně vyděšený. Jinak trval na tom, že vibrátor musí být na jedné straně rozšířený.

On sám se s nějakým úrazem s erotickými pomůckami setkal?

Říkal, že ne, protože pak většinou ti lidé jedou na chirurgii.
Anna je nejmladší ze tří sester, jedna je o pět a druhá o dva roky starší.
Anna je nejmladší ze tří sester, jedna je o pět a druhá o dva roky starší.
FOTO: soukromý archiv Anny Marešové

Můžou erotické pomůcky nahradit ženě partnera?

V jistém období třeba ano. Mně se slovní spojení erotická pomůcka zpočátku nelíbilo. Pak jsem ale došla k tomu, že slovo pomůcka je tam vlastně výstižné. V určitém období můžou fakt třeba pomoct. A gynekolog, s nímž jsem se radila, říkal, že třeba v případě některých dysfunkcí nebo pro lidi, kteří nemohou mít z nějakého důvodu pohlavní styk, můžou fungovat jako skutečná pomůcka. A Venušiny kuličky vysloveně slouží jako medicínská pomůcka.

V jakém smyslu?

Na posílení pánevního dna. I proto jsem začala s výrobou právě kuliček, protože o ně projevily zájem gynekoložky, které je doporučují pacientkám. Myslím si, že je dobré, že se o tom mluví. Hodně lidí je má zařazené jen ve spojení s erotikou. Na začátku jsem s gynekoložkou konzultovala, jakou mám udělat první velikost, aby byly co nejvíc univerzální. Když mi pak potvrdila, jaké mají benefity, těšilo mě to ještě víc.

Ona je doporučuje pacientkám při problémech s inkontinencí?

Ano. Já jsem s ní konzultovala návod, kdy jsem jí říkala, že to potřebuju mít garantované. S těmi kuličkami si samozřejmě můžete hrát, ale pak můžou fungovat i právě na posílení pánevního dna, takže jsem od ní chtěla nějaké doporučení, jak často by je měla žena nosit a jak dlouho.
Za návrh tramvaje pro Prahu získala designérka cenu Excelentní studentský design 2009 a cenu Národního technického muzea v Praze.
Za návrh tramvaje pro Prahu získala designérka cenu Excelentní studentský design 2009 a cenu Národního technického muzea v Praze.
FOTO: soukromý archiv Anny Marešové

Jak často a jak dlouho?

Dvě až tři hodiny dvakrát až třikrát týdně.

Tři hodiny vibrací, není to moc?

To je hodně individuální. Psala mi jedna slečna, že s nimi chodila celý den a že se celý den pořád culila. Když si je vezmete do ruky, tak cítíte, že se hodně klepou, což způsobuje tu vibraci.

Představuji si mladou subtilní dívku, jak vysvětluje výrobci, často muži, jak mají fungovat Venušiny kuličky. S jakými reakcemi jste se setkala?

Byly různé. Vzpomínám si, že když jsem sháněla vnitřní ocelové ložiskové kuličky, volala jsem do pražského železářství. Vzal to podle hlasu starší muž a řešili jsme, jak velké sháním. On se pak zeptal: A na co to potřebujete? Do Venušiných kuliček, odpověděla jsem a nastala dlouhá pomlka. No, tak ty šestnáctky tu máme, řekl.

Jak jste věděla, že tam patří šestnáctky?

Šestnáctka byla taková, aby tam měla prostor a mohla se hýbat a zase aby nebyla úplně miniaturní. Odpovídá i váhově, vším, i pohybem vibrace. Zanedlouho budu nabízet, kromě aktuálně nové červené edice, lehčí variantu, kde bude uvnitř skleněná kulička.

Nezapřete tatínka fyzika. Maminka je výtvarnice. Z koho je ve vás víc?

Myslím, že jsem mix. Technické věci mě baví, ale je mi jasné, že potřebují i určitou míru estetiky. Jinak to nemůže fungovat.
Jednoduchý odkládací stolek, na němž Anna sedí, vznikl před pěti lety v britském Derby. Požadavkem bylo vytvořit jednoduchý produkt z překližky bez lepení.
Jednoduchý odkládací stolek, na němž Anna sedí, vznikl před pěti lety v britském Derby. Požadavkem bylo vytvořit jednoduchý produkt z překližky bez lepení.
FOTO: Jan Handrejch, Právo

Rodiče vám sice pomáhali, ale tématem vaší diplomky nebyli úplně nadšení. Jak probíhala spolupráce?

Táta se k tomu dodnes nevyjádřil. Legrace byla, když jsem ho asi po půl roce prosila, jestli by mi nesestavil strojek do vibrátoru. On ho doloval ze zubního kartáčku, aby to všechno mohlo do sebe zapadat. Pomohl mi, rozkreslil, jak takový strojek funguje, ale nikdy jsme se nebavili o tom, k čemu to potřebuju, i když jsme to oba věděli.
Maminku jsem zase poprosila, aby mi vymyslela střihy na obal na Venušiny kuličky. První sérii šila ona, protože vím, že je precizní. Řekla mi, že to hlavně nechce dostat jako dárek k Vánocům. Mám ještě dvě sestry, jedna o to taky nestála, druhá se naopak těšila, až budou hotové. Ta je pod stromečkem našla.

Jak se k tomu staví váš přítel?

Bere to jako součást mé práce. Zná mě, ví, že jsem spíš konzervativní, vulgaritu nevyhledávám. Pobavilo ho, když jsem přišla domů a vlekla batoh plný všelijakých čínských pomůcek. Tehdy si ze mě dělal srandu.

Chtěla jste zjistit, co všechno je k mání?

Ano, něco jsem i otestovala. Objednala jsem si různé pomůcky, i ty luxusnější, pak takové ty bizarnější. Třeba jedno vibrační vajíčko mělo neuvěřitelnou pleťovou barvu a bylo z úplně strašného plastu, trčel z něj drát k jakémusi ovládání. Poslali mi ho v průsvitném sáčku s nápisem Made in China. Pomůcky jsem taky rozebírala, abych zjistila, jak to funguje uvnitř.

Přišly vám podezřelé?

Neměla bych k nim důvěru. Byly z neznámého materiálu, takže mohou obsahovat ftaláty, které se začnou uvolňovat, když pomůcka přichází do styku se sliznicí. Navíc některé divně zapáchaly. Lékařský silikon, z něhož jsou ty moje, je bez zápachu, dá se mýt v horké vodě, a dokonce i vyvařit. Pro mě je nezávadnost u podobného produktu velmi důležitá. Proto jsem si nechala kuličky otestovat ve Státním zdravotním ústavu a mám na jejich nezávadnost certifikáty.
S přítelem a divadelní společností, které je členkou, tráví Anna volný čas. „Divadlo je super“, říká.
S přítelem a divadelní společností, které je členkou, tráví Anna volný čas. "Divadlo je super", říká.
FOTO: soukromý archiv Anny Marešové

Setkala jste se během prezentace, realizace nebo prodeje s oplzlými narážkami nebo návrhy?

Vlastně ani ne. Možná mi někdo napsal na Facebooku, že ho mrzí, že jsem zadaná, ale to bylo asi tak všechno. A je fakt, že jsem se zpočátku i trochu bála, co bude, ale byla jsem mile překvapena.

Nějaký čas jste studovala ve Velké Británii a pracovala ve Švýcarsku. Nikdy vás nenapadlo zůstat v zahraničí?

Napadlo, několikrát. Ale když jsem jinde, chybí mi český humor. Asi tím, že přítel je herec, tak si vždycky říkám, jak super je divadlo. Protože to je jenom o tom okamžiku, nevzniká trvalá hodnota, věc, která vám zůstane. A pak mám zase období, kdy mě hrozně baví, že při mé práci vzniká něco, co trvalou hodnotu má. Že je to globální. A pak se mi zase líbí, že divadlo je lokální. Jsou to dvě odlišné sféry a obě mě strašně baví.

Je vám třiatřicet. Co rodina a dítě?

Chci rodinu co nejdřív. Zatím musím nějak stabilizovat firmu, ale za rok za dva určitě.

A plány do budoucna?

Chtěla bych, aby se mé studio rozšířilo, utvořil se pevný tým lidí, které to bude nejen bavit, ale i dobře živit. A na tom teď právě pracuji.
Mirka Paloncy, Právo

Prokletí jménem Mamahotel – aneb když se mateřská láska změní v otročinu

4. března 2014 v 18:28 | Paula |  Partnerské soužití

Prokletí jménem Mamahotel - aneb když se mateřská láska změní v otročinu

Dnes | Autor: Veronika Matoušková | Rubrika: Sex a vztahy

Že se rodiče o své děti starají až do okamžiku, než stojí na svých nohou, je v našich končinách vcelku normální a nikdo se nad tím nepozastavuje. Studuje na vysoké? Pak většinou bydlí doma, a využívá "hotelových služeb" vlastních rodičů. Občas ale běžná rodičovská péče přeroste do něčeho, co neprospívá ani jedné straně - dospělé dítě těží z dobroty svých rodičů, kteří se honí, aby svému "děťátku" dopřáli maximální možný komfort.


Prokletí jménem Mamahotel – aneb když se mateřská láska změní v otročinu

Hedvika (55): Syna jsme museli "vyhodit" z bytu

Ještě dnes, když Hedvika vzpomíná na události nedávno minulé, je vidět, že jí z toho není dobře u srdce. "Náš Péťa byl vždycky hodný, dobře se učil. Byl vymodlené dítě, a po něm už jsme bohužel další neměli, přestože jsme moc chtěli. Ale příroda si postavila hlavu, a prostě další nepřišlo. Dlouho jsem kvůli tomu byla smutná, ale pak jsem si řekla, že mám jednoho prima kluka, co by za to ostatní dali. A tak jsme napnuli síly, abychom Péťovi poskytli to nejlepší zázemí, které jsme mohli. On se za to odměnil tím, jaký byl - sportovně nadaný, učil se jaksi mimochodem, i puberta ho obešla uctivým obloukem.
Když jsem poslouchala, jaká alotria vyváděly děti kamarádkám, děkovala jsem osudu, že Péťa je takový hodný. Pravda, občas jsem zaznamenala poznámky kamarádek, že mu posluhuju, ale vždy jsem je víceméně ignorovala. Dneska už to vidím, že to asi nebylo dobře, když si na mě patnáctiletý výrostek houknul, mami, chci čaj, že jsem klusala. Ale omlouvala jsem to tím, že se učí a nechce se z toho vytrhovat. A tak jsem fungovala roky. Nevadilo mi to, měla jsem z toho paradoxně ještě dobrý pocit, že mu poskytuju zázemí," pousmála se smutně Hedvika.

Roky jdou dál…

Čas plynul, Petr proplul střední školou a bez problémů se dostal na vysokou. "Jako každý vysokoškolák začal chodit i na brigády, a manžel přišel s nápadem, že když si kluk, už plnoletý, vydělá peníze, že by měl přispívat do rodinného rozpočtu. Tehdy jsme se strašně pohádali, protože jsem nechtěla sdírat své dítě. Argumentovala jsem tím, že do šestadvaceti máme povinnost se o něj starat, a tak ho přece nebudeme šidit o peníze, které si vydělá.
Manžel tedy přestal rýpat, ale bylo vidět, že ho to štve. Celou vysokou si tedy Petr žil jako král. Vařila jsem mu, prala, žehlila, a on měl všechny své peníze jen a jen pro sebe. Přišlo mi to normálně, a poznámky manžela a přátel jsem neslyšela, opravdu jsem je nevnímala," přiznává Hedvika s tím, že dnes už ví, že svému synovi prokazovala spíš medvědí službu.

Absolvent

Když Péťa promoval, byla jsem na vrcholu blaha. A když se pak dostal na navazující studium, byla jsem opravdu v sedmém nebi. To už ale nastoupil manžel: Ok, studuj si, bydli u nás, ale budeš platit tři tisíce. Petr u mě hledal zastání očima, ale táta byl neústupný. A tak náš synek platil tři tisíce. Tak, aby to nevěděl, jsme mu je ukládali na účet, který jsme mu chtěli dát v případě osamostatnění se.
A tak náš synek studoval na magistra, bavil se s děvčaty, a snad si pořád myslel, že toaletní papír roste na držáku sám a vana je ze samočistícího materiálu…. Sice nám pořád říkal, že si bydlení hledá, ale také dodával, že ví, že kromě něj nikoho nemáme, a že nám to ani nemůže udělat, aby se odstěhoval. A přiznám se, že nám to ani nevadilo… Tedy, mně. Manžel už občas skřípal zuby, ale ve výsledku taky mlčel," pokračuje Hedvika ve vyprávění svého příběhu.

Osudná návštěva

Jednoho dne k nám přišla na návštěvu kamarádka, kterou jsem dlouho neviděla. Petr byl zalezlý ve svém pokoji, a prakticky jsme o něm nevěděli. Do momentu, než se z pokoje ozvalo - mami, přines mi čaj. Automaticky jsem ho začala vařit, a když jsem se vydala do pokojíku, zarazila mě kamarádka s otázkou, zda to myslím vážně, nést skoro třicetiletému kolohnátovi do pokoje čajíček, jako kdyby mu bylo osm. Nejdřív jsem na ní chtěla začít ječet, co si to dovoluje mi do tohohle kecat, ale neudělala jsem to. Položila jsem hrneček na stůl a čekala, co bude.
Po pěti minutách Petr vylezl - tak kde je ten čaj?, a ve mně bouchly saze. Vykřičela jsem na něj všechno, co jsem doteď považovala za normální. Jako kdyby mi spadly ochranné brýle. Výsledkem bylo, že jsem zařvala, VYPADNI. K mému děsu on opravdu vypadl okamžitě. Jen ruce kamarádky mi zabránily se k němu vrhnout a odprosit ho.
Probrečela jsem týden, oporou mi byla tahle kamarádka a manžel, který ani slovem nezmínil, že to říkal už dávno. Jen mi opakoval, že je to takhle dobře. Šíleně jsem zhubla, trápila jsem se, ale uvědomila jsem si, kolik času pro sebe vlastně mám. Začala jsem chodit na francouzštinu, manžel nám objednal taneční kurzy pro dospělé, zkrátka jsme začali žít jako za mlada, s tím rozdílem, že první číslo našeho věku už nezačínalo dvojkou, ale pětkou," směje se Hedvika a je vidět, že se jí ve finále ulevilo.

Setkání

"Po asi dvou měsících jsem Petra náhodou potkala v obchodě. Byl pohublý, neoholený, ale šla s ním hezká slečna. Když si mě všiml, chtěl dělat, že mě nevidí, ale šla jsem k němu sama. Nejdřív nevěděl, která bije, ale pak se se mnou začal rozpačitě bavit. A co se nestalo. Ta jeho kalupinka se proti mně postavila s drzostí, která je vlastní jen mládí, a spustila na mě - to vám teda pěkně děkuju, že jste z něj udělala takovýho mamánka, on si myslel, že jen změní pokojskou, ale to teda ne, já za něj všechno dělat nebudu, chlapec se musí činit…, a mně se strašně moc ulevilo. Tahle dívčina to vzala za dobrý konec a Petra srovnala do latě. Pozvala jsem je v neděli na oběd. Přišli, a já se nestačila divit. Když jsem chtěla sebrat talíře, zarazila mě a jen Petrovi ukázala - a ejhle, Petr sám odnesl talíř do myčky.
Naše vztahy se pomalu budují znova. Já se učím ve svém synovi vidět dospělého člověka, a on ve mně mámu, ale ne služku. Snad se nám to oběma povede," uzavírá svůj příběh s nadějí v hlase Hedvika.Běžné potraviny v domácnosti, které léčí

4. března 2014 v 13:31 | Paula |  Rady a odkazy na různé recepty

Běžné potraviny v domácnosti, které léčí

S občasnými menšími zdravotními indispozicemi si mnozí umí poradit sami i bez lékaře. Zatímco někdo sáhne při bolesti či nevolnosti po domácích zásobách volně prodejných léčiv, další místo toho zamíří do kuchyně, kde se také mnohdy skrývají užiteční a spolehliví pomocníci.


Bazalku můžeme dnes sehnat v každém větším obchodě. Hodí se do salátů a omáček, je také dobrým pomocníkem při střevních potížích, křečích či nadýmání.

azalku můžeme dnes sehnat v každém větším obchodě. Hodí se do salátů a omáček, je také dobrým pomocníkem při střevních potížích, křečích či nadýmání.

Dnes 10:17

Podíváte-li se doma do ledničky či špajzu, určitě tam najdete mnoho běžných potravin jako v každé jiné domácnosti. Zatímco ale někdo své zásoby konzumuje čistě kvůli hladu či chuti, někteří lidé vědí, že je dobré mít po ruce určité druhy i z důvodu, kdyby se náhodou vyskytly nečekané zdravotní komplikace.
Jaké "léčivé" potraviny se většině lidí skrývají doma, aniž o tom možná tuší? Přehled přinesl server Healthland.time.com.

Banán - stres a úzkost

Až budete mít příště pocit, že pod návalem stresu zkolabujete, vrhněte se na banán, radí Molly Kimballová, specialistka v oboru sportovní dietetika.
Středně velký banán obsahuje v průměru cca 105 kalorií a 14 gramů cukru. Kromě toho, že vás zasytí, pomůže zároveň i zvýšit hladinu cukru v krvi, navíc obsahuje kolem třiceti procent doporučené denní dávky vitamínu B6. Ten pomáhá zvyšovat hladinu serotoninu (hormonu štěstí) v mozku.

Rozinky - vysoký krevní tlak

Při výskytu vysokého krevního tlaku (hypertenze) se doporučuje konzumovat alespoň hrst rozinek denně. Uvedené množství (cca 60 rozinek) obsahuje přibližně jeden gram vlákniny a 212 mg draslíku. Z různých nezávislých studií vyplývá, že polyfenoly obsažené v potravinách, jako jsou právě rozinky, hroznové víno či různé šťávy, jsou účinné jako prevence kardiovaskulárních onemocnění, s čímž souvisí i vysoký krevní tlak.

Jogurt - zácpa nebo plynatost

Jogurty obsahují živé kultury, které jsou prospěšné, hlavně co se správného vyměšování týče. Pokud tedy máte problémy se zácpou, zařaďte určitě do jídelníčku více jogurtů. Látky v nich obsažené také pomáhají lepšímu trávení těžších potravin, které mohou způsobovat nepříjemné nadýmání či plynatost.

Meruňky - ledvinové kameny

Minerály a ostatní látky obsažené v meruňkách účinně působí jako prevence proti vzniku ledvinových kamenů ze šťavelanu vápenatého, které jsou jejich nejčastějším typem, uvedla Christine Gerbstadtová, odbornice na výživu a mluvčí Americké dietetické asociace.

Tuňák - na špatnou náladu a úzkost

Návaly úzkosti nebo velkého vyčerpání bohužel v dnešní uspěchané době trápí stále více lidí. Jakmile se nám něco nedaří, jde s tím ruku v ruce i špatná nálada. A na tu je podle odborníků skvělým pomocníkem tuňák.
Obsahuje totiž omega-3 mastné kyseliny, které jsou účinným pomocníkem při léčbě depresí, souhlasí Elizabeth Somerová, autorka knihy Jídlo, vaše cesta ke štěstí.

Zázvorový čaj - nevolnost

Vícero na sobě nezávislých studií již prokázalo, že zázvorový čaj (práškový, sypaný i chystaný z čerstvého zázvoru) může zmírňovat žaludeční nevolnosti při různých nemocech, ale také například v těhotenství.

Bazalka - střevní potíže

Podle nejnovějších zjištění může eugenol, látka obsažená v bazalce, udržet naše střeva zdravá. Pomáhá od křečí nebo průjmu tím, že ničí nebezpečné bakterie, cituje jednu ze studií Mildred Mattfeldt-Bemanová z oddělení výživy a dietetiky na univerzitě v Saint Louis. Čerstvá bazalka se dá bohatě využívat jako přísada do omáček či salátů.

Hrušky - na vysoký cholesterol

Jedna středně velká hruška podle odborníků obsahuje pět gramů vlákniny, převážnou část z toho ve formě pektinu, který pomáhá regulovat špatný cholesterol.

Krůtí maso - proti nespavosti

Přerušovaný a nepravidelný spánek, nebo dokonce nespavost trápí mnoho lidí. Pokud nejsou uvedené potíže způsobeny nějakým závažnějším onemocněním, může pomoci proti zmírnění příznaků krůtí maso. Obsahuje tryptofan, esenciální aminokyselinu, která pomáhá tělu produkovat hormony serotonin a melatonin, které regulují spánek.

Fíky - hemoroidy

Je pravda, že fíky běžně nenajdeme v každé domácnosti. A je to určitě škoda, neboť pomáhají při problému, který postihuje řadu lidí - při hemoroidech. Jejich konzumace napomáhá vytváření jemné a pravidelné stolice, což napomůže zmírnění rizika výskytu hemoroidů. Fíky navíc obsahují asi 5 % denního potřebného příjmu draslíku a 10 % manganu.

Česnek - kvasinkové infekce

Látky obsažené v česneku mohou příznivě působit proti množení kvasinek a hub, které jsou častým viníkem výskytu bolestí, svědění či poševních výtoků u žen.

Brambory - bolesti hlavy

Už podle starých babských receptů prý nejen konzumace, ale i přikládání plátků syrových brambor pomáhaly ulevit od bolestí hlavy.
Zdravotní prospěšnost brambor je ale mnohem větší. Pomáhají odvodnění a pročištění těla, působí pozitivně na pokožku, podle některých nejnovějších studií prý dokonce mohou do jisté míry chránit před mozkovou mrtvicí.
bok, Novinky

5 důvodů proč se milujeme čím dál míň. Víme, jak to změnit!

3. března 2014 v 11:28 | Paula |  Partnerské soužití

5 důvodů proč se milujeme čím dál míň. Víme, jak to změnit!

Magazín: Sex a vztahy | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 26. 02. 2014


K únavě a stresu se připojují moderní technologie a tahle mocná trojka hasí vášeň poměrně úspěšně. Podle jednoho britského průzkumu se 48 procent lidí miluje jednou týdně. Pokud patříte mezi ně, můžete si gratulovat, zbytek je na tom totiž podstatně hůře?

Přežije lidstvo rok 3000? Tak dramatické to zase není, ačkoliv... Britové dokázali, že za posledních deset let klesl počet pohlavních styků o dvacet procent. V anonymní anketě přiznalo 13 procent lidí, že sex je u nich na programu pouze jednou za půl roku a 17 procent uvedlo, že se milují ještě méně. Důvodů je hned pět.

1. Vyčerpání

Více pracujeme a méně spíme. Jsme často fyzicky i psychicky unavení, takže na sex není nálada. Ale libido se dá zvýšit například pravidelným cvičením. A pomůže třeba pouhá chůze, tento nenáročný pohyb dokáže zvednout náladu a snížit únavu. Pro ještě lepší výsledky zkuste intervalovécvičení, které dokáže stimulovat váš metabolismus. Výborné jsou třeba squaty, při nichž zapojujete více svalů najednou.
Důležité je zvolit pohyb, který vás bude alespoň trochu bavit: tanec, aqua-aerobic, zumba... možností je dnes nepřeberně. Do kondice vás dostane lehčí změna jídelníčku: jezte celozrnné pečivo, libové maso, ovoce, zeleninu, ryby. Pánové by se měli vyvarovat pokrmů s vysokým podílemcukru, namísto nich se doporučuje konzumovat jídla bohatá na zinek. Podle jedné americké studie snižuje jeden sladký nápoj hladinu testosteronu o 25 %. Tvorbu spermií podporují potraviny, v nichž je zinek: kešu, dýňová semínka. Krevní oběh pomáhá zvýšit česnek, čokoláda nebo kapusta.

2. Stereotyp, nedostatek nápadů

Znáte jeden druhého příliš dobře, což sexu škodí. Aby taky ne. Dokonce i vposteli už dokážete odhadnout každý jeho pohyb. Rada zní překvapivě: sexuální půst. Vyhlašte na chvíli sexu amnestii. Dejte si na dva týdny pauzu, ale po několika dnech se začněte jeden druhého dotýkat. Tam, kde se vám chce, nikoliv tam, kde si myslíte, že to má partner rád.

Nemůžete otěhotnět? Vyzkoušejte hormonální jógu

Nemůžete otěhotnět? Vyzkoušejte hormonální jógu

Ne všechny ženy mohou děkovat přírodě za hormony bez chybičky, a tedy krásně srovnané. Pokud se...


3. Facebook a spol.

Mobil, tablet, televize v ložnici nebo notebook - tyto moderní technologie si tahá do ložnice přes 80 procent lidí. Není už načase vyhnat je z postele? Alespoň za pokus to stojí. V ložnici můžete nechat jen obstarožní budík, vše ostatní ukliďte do jiných místností.

4. Porno

Pokud jeden z páru rád sleduje porno, je mu jasné, že podobnou divočinu v posteli nikdy nezažije. Filmová erotika je více vzrušující než reálný sex. Jenže je potřeba počítat s tím, že porno je pohádka pro dospělé. Takže více než inspirací je jeho sledování frustrujícím zážitkem. Experti proto radí pornu se pokud možno vyhnout.

5. Stres

Je častou příčinou odmítnutí sexu, a přitom milování by mohlo být tou nejlepší léčebnou kúrou.
Se stresem se dá bojovat. Každý týden si dopřejte třeba masáž nebo akupunkturu, k uvolnění poslouží i třeba relaxační koupel. Milování se oddávejte naplno, namísto "rychlovky" dejte přednost pořádnému sexu se vším všudy, tedy i s milostnou předehrou.

Foto zdroj: profimedia.cz

Nevěra: Kdy ji tolerovat a kdy se to nevyplatí. 4 kroky, pokud se rozhodnete odpustit

3. března 2014 v 11:24 | Paula |  Partnerské soužití

Nevěra: Kdy ji tolerovat a kdy se to nevyplatí. 4 kroky, pokud se rozhodnete odpustit

Magazín: Sex a vztahy | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 28. 02. 2014


Když někoho milujete, cítíte se jako uvnitř velké krásné bubliny, do které nikdo kromě vašeho milovaného nemůže. Cítíte se krásně a v bezpečí. Jenže to má háček. Bubliny jak známo velmi snadno prasknou.
Když na něho praskne nevěra, je to jako probuzení z krásného snu. Realita je najednou krutá. Co teď? Odpustit, nebo ho raději nechat jít? I když jste velmi tolerantní, někteří nevěrníci si prostě odpuštění nezaslouží. Zkuste si v duchu odpovědět na následujících čtyři otázky a možná budete moudřejší.

Podvedl už někoho v minulosti?
Pokud ano, je vysoce pravděpodobné, že bude nevěrný znovu a znovu. Takže raději žádnou druhou šanci.

Proč to udělal?
Sex na jednu noc se určitě snáze odpouští než dlouhotrvající paralelní vztah nebo pravidelné výlety do cizích ložnic. Zkuste se do něj na chvilku vcítit. Dokážete pochopit, proč to udělal? Váš vztah může být hezký, ale třeba se nudí v posteli atp.
Jaký byl vztah, než jste na nevěru přišla?

Asi jej snáze pochopíte, když si uvědomíte, že se váš partner poslední měsíce ve vztahu trápil, že vztah prostě nebyl úplně v pořádku. Pokud jste se ale naopak cítila jako v ráji, bude těžké znovu mu začít důvěřovat. Jestli nic nenasvědčovalo tomu, že je nevěrný, bere nevěru zřejmě velmi "sportovně" a příště vám zahne zase.

Lituje toho?
Možná jej nevěra trápí daleko více než vás samotnou. V takovém případě se vyplatí uvažovat o odpuštění.

Kolik hodin spánku potřebujete? Co je málo a co už moc? Víme to!

Kolik hodin spánku potřebujete? Co je málo a co už moc? Víme to!

Spánek je jediná věc, která se nedá nahradit! Jeho nedostatek může způsobit nejen špatnou náladu,...


Jak postupovat, když mu chcete odpustit?

Krok 1: Volný prostor

Možná teď máte tendenci více si ho k sobě přitáhnout, nenechat ho odejít z dohledu. Nedělejte to. Pokud žijete společně, nechte jej naopak na pár dnů odejít. Potřebujete si v hlavě srovnat všechny emoce.

Krok 2: Schůzka

Není to žádné rande, ale schůzka, na které si ujasníte, zda s ním chcete být. Dopředu jej proto varujte, že se ho můžete začít vyptávat na nepříjemné otázky. Dejte si schůzku jen, pokud bude připraven odpovídat. Cítite se nyní, vyzbrojena odpověďmi, na to, že s ním znova chcete začít žít?

Krok 3: Vytvořte s ním nový vztah

Ten starý vztah je mrtvý, musíte nyní vybudovat nový. Tytam jsou nevinnost a důvěra. Ale na troskách se zase dá dobře stavět. Něco jako: "Přežili jsme to, tak teď už nás nic nerozdělí." Ujasněte si nová pravidla.

Krok 4: Buďte připravena na změnu

Je to těžké, ale zkuste se vžít do potřeb partnera. Co mu u vás scházelo? Proč se poohlédnul jinde? Jakou část vaší osobnosti postrádal, a proto hledal útěchu u té druhé? Zkuste jej pozvolna přimět, aby šel s pravdouven. A nakonec - ne nadarmo se říká, že čas vše zahojí. Takže za šest měsíců byste se ve vašem staronovém vztahu měla cítit lépe, za rok už zase budete mít vybudovanou důvěru. Pokud ne, je načase odejít - tentokrát definitivně.

foto: Profimedia.cz