Plamínek svíčky jako symbol adventu, ale i mystiky a duševna

8. prosince 2013 v 9:32 | paula56 |  Jak jde čas ...

Plamínek svíčky jako symbol adventu, ale i mystiky a duševna

Kult světla tvořil součást náboženství dávno před vznikem křesťanství. Plamínky věčného světla hořely například v chrámech zasvěcených antickým bohům. Běžně se svíčky začaly používat při bohoslužbách ve čtvrtém století, včetně adventu, tedy času, kdy křesťané očekávali příchod Ježíška. Samotné zapalování svíček na adventním věnci má ale mnohem kratší historii. Jen připomeneme, že tuto neděli zapalujeme druhou svíci.


Svíčku vždy zapalujte pravou rukou, přináší to štěstí.
Zvětšit obrázek
Svíčku vždy zapalujte pravou rukou, přináší to štěstí.
Včera 23:30


Tento zvyk se zrodil v 19. století v protestantské části dnešního Německa a rozšířil se po celé Evropě. Svíčky na věncích bývaly fialové, jelikož právě tato barva byla po liturgické stránce přičítána právě adventu.
Oblíbené byly ale i svíčky růžové, či jedna růžová a ostatní tři fialové. Kněží si totiž právě při třetí adventní neděli oblékali růžové roucho, jelikož tato barva symbolizuje radost z narození Spasitele.
Zleva: 1. Vonná svíčka Snowflake cookie - voní jako vánoční cukroví, pečlivě ozdobené sladkou růžovou polevou. 2. Christmas memories - vánoční vzpomínky na domov s vřelou vůní koření a sladkostí.
Zleva: 1. Vonná svíčka Snowflake cookie - voní jako vánoční cukroví, pečlivě ozdobené sladkou růžovou polevou. 2., 3. Christmas memories - vánoční vzpomínky na domov s vřelou vůní koření a sladkostí.
FOTO: Yankee Candle (2x)
Barvy svíček a jejich význam
Zlatá - symbol Boha, ale také prosazení se, mužnosti, radosti a štěstí
Stříbrná - symbol Bohyně, ale také astrální a ženské energie, telepatie, intuic a snů
Měděná - symbol peněz a finančních úspěchů, ale také vášně
Zelená - symbol Matky Země, magičnosti a posvátnosti stromů a rostlin
Červená - symbol ohně, vášně, chtíče, síly ovládnout, velet…
Purpurová - symbol třetího oka, duchovní schopnosti, skryté moudrosti a duševní síly
Modrá - symbol vody, moudrosti, ochrany, ale i štěstěny, klidu a duševní inspirace
Hnědá - symbol přátelství a speciálních přání
Žlutá - symbol vzduchu, inteligence, slunce, ale i paměti, logiky a rychlého učení
Bílá - symbol míru, čistoty a očisty, ale i panenství a vědomí
Oranžová - symbol úspěchu, spravedlnosti, ale i výhodných dohod a obchodů
Růžová - symbol lásky, přátelství, ale i božské energie, jednoty a zdraví

Zajímavé "svíčkové" pověry

Svíčku vždy zapalujte pravou rukou, přináší to štěstí. Nikdy nezapalujte tři svíčky stejnou zápalkou a nepalte tři svíčky zároveň, přináší to prý smůlu.
Pouze žena jménem Marie by měla na Štědrý den sfouknout svíčky, aby se neztratilo požehnání - tato rada sice není příliš praktická, ale je každopádně zajímavá.
Přátelům, kterým přejete štěstí, zdraví a prosperitu, věnujte poslední den roku (31. prosince) svíčku s ceriferou (myrtovým voskem - angl. Bayberry) a vězte, že by měla pro maximální efekt tento večer zcela vyhořet.
Vonné svíčky Snow in love (výrazná kompozice krémových dřevitých tónů) a Christmas Eve (vůně kandovaného ovoce). Každá ze svíček vydrží sytě vonět celých 90 hodin, takže je můžete pálit třeba celý Advent každý večer. Cena: 860 Kč
Vonné svíčky Snow in love (výrazná kompozice krémových dřevitých tónů) a Christmas Eve (vůně kandovaného ovoce). Každá ze svíček vydrží sytě vonět celých 90 hodin, takže je můžete pálit třeba celý advent, každý večer. Cena: 860 Kč
Toužíte-li zbohatnout, neměli byste zapalovat svíčku pomocí hořícího ohně. Pokud je venku bouřka, zapalte si svíčku, a to nejlépe bílou, protože to je barva ochrany.
Zapalte svíčku při narození dítěte, světlo plamínku uctívá duši, která přichází na tento svět.
Svíčku zapalte i na své narozeniny a v duchu vyslovte přání (nikoli nahlas) - svíčku nechejte kompletně vyhořet, kouř prý nese vaše přání k nebesům.

Svíčky a aromaterapie

Vonné svíčky jsou stále populárnější, protože vůně, která se line místností, dokáže velkou měrou ovlivnit naši náladu.
Existuje až 30 typů knotů různého tvaru, tloušťky a spletení tak, aby každá svíčka optimálně voněla a vyhořela až do konce. Nejdůležitější radou pro pálení vonných svíček je zkracování knotu na 3 mm před každým zapálením, jinak knot kouří a plamen není stabilní. Vždy tedy odstřihněte černou "houbičku" na vrcholu knotu.
Svícen ve tvaru podnosu - s prstenci s čísly od 1 do 4. Z lakovaného kovu. Prstence nastavitelné do šířky. Včetně 4 vysokých svíček. Cena 299 Kč
Svícen ve tvaru podnosu - s prstenci s čísly od 1 do 4. Z lakovaného kovu. Prstence nastavitelné do šířky. Včetně 4 vysokých svíček. Cena 299 Kč
FOTO: Tchibo (2x)
Účinky vonných silic
Šeřík: harmonie a mentální svěžest
Ananas: pohostinnost
Broskev: splnění přání, dlouhověkost
Mandle: léčivé účinky, zlepšuje soudnost
Jablko: krása, zdraví
Cedr: hojnost, bezpečí, pročištění
Heřmánek: vítězství, snižuje obavy a strach
Skořice: vášeň, intuice, pročištění, energie
Levandule: harmonie, vnitřní klid, pročištění
Citrón: čisticí účinek, oddanost, pozitivní emoce
Zázvor: síla, komunikační schopnosti, vřelé pocity
Svícny na adventní svíčky, 4 ks - působivá vánoční dekorace. S vyraženými číslicemi od 1 do 4 a dekorativními výřezy. Z porcelánu. Cena: 429 Kč.
Svícny na adventní svíčky, 4 ks - působivá vánoční dekorace. S vyraženými číslicemi od 1 do 4 a dekorativními výřezy. Z porcelánu. Cena: 429 Kč
Vonná svíčka Femme Fatale - svou kvalitou dalece převyšuje běžné vosky a knoty. Reliéf páva na ručně foukaném sklu svíčky evokuje nostalgii a velkolepost. Ručně nalitý krémový vosk nabízí čisté a dlouhodobé hoření (90 hodin). Cena cena: 1349 Kč.
Vonná svíčka Femme Fatale - svou kvalitou dalece převyšuje běžné vosky a knoty. Reliéf páva na ručně foukaném sklu svíčky evokuje nostalgii a velkolepost. Ručně nalitý krémový vosk nabízí čisté a dlouhodobé hoření (90 hodin). Cena: 1349 Kč
FOTO: Panpuri (2x)
Thajské svíčky Tea Ambience jsou inspirované čaji z celého světa. Svíčky jsou vyrobeny z přírodního, pomalu hořícího sojového a palmového vosku, s knotem rostlinného původu. Cena: 834 Kč
Thajské svíčky Tea Ambience jsou inspirované čaji z celého světa. Svíčky jsou vyrobeny z přírodního, pomalu hořícího sójového a palmového vosku, s knotem rostlinného původu. Cena: 834 Kč
Sada 2 luceren Grey Metal od KJ Collection. Cena 1199 Kč
Sada 2 luceren Grey Metal od KJ Collection. Cena 1199 Kč
FOTO: Bonami (2x)
Lucerna Grey Lantern od KJ Collection. Cena 749 Kč
Lucerna Grey Lantern od KJ Collection. Cena 749 Kč
FOTO:
Vonná svíčka Skořice zachycuje aroma skořice a sladkého perníku. Cena: 395 Kč
Vonná svíčka Skořice zachycuje aroma skořice a sladkého perníku. Cena: 395 Kč
FOTO: L´Occitane
Dana Sokolová, Novinky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama