Leden 2013

Vyhledávání SPZ a pojišťovny

31. ledna 2013 v 18:47 | Paula |  Užitečné kalkulačky, tabulky, atlasy, ...
Vyhledávání SPZ a pojišťovny: Velmi zajímavá a dobrá stránka v případě havárky, může seale hodit i jindy. Prověřit si je možno jakoukoliv SPZ. Potřebuješ zjistit,u které pojišťovny má dané auto zákonnou pojistku a zda-li je platná?Stačí zadat SPZ a hned máš jasno. Klikni na odkaz a zadej SPZ třebanejdříve svého auta a datum, které tě zajímá (třeba dnešní nebo datum dopravní nehody) a hned se dozvíš, zda a kde je auto pojištěno.
https://ic.ckp.cz/ICwww/servlet?_page=searchSPZ

Zařizujeme bydlení podle Feng shui - Ložnice

26. ledna 2013 v 22:20 | Paula |  Partnerské soužití

Zařizujeme bydlení podle Feng shui - Ložnice

Dnes | Autor: Helena Míková

Budíte se ráno plni energie, elánu do nového dne a s dobrou náladou? Pokud ano, s největší pravděpodobností jste si pro spánek, odpočinek a relaxaci vytvořili výborné podmínky, které vám padnou jako ulité.

Zařizujeme bydlení podle Feng shui - Ložnice

Intuitivně jste vybrali správné barvy ložního prádla, odstín na stěnách, závěsech i umístění postele. Je vám v takovém prostředí příjemně a spokojeně usínáte, jako v náruči milovaného člověka (i pokud s vámi zrovna není). Mimochodem, rozvržením a stylem ložnice můžete váš vztah upevnit, či mu naopak "pomoci" k zániku (povíme si dále). Tento intimní prostor totiž silně ovlivňuje partnerské vztahy (a to nejen po sexuální stránce).
Pakliže se však v noci často budíte, nemůžete usnout i přes počítání oveček, necítíte se bezpečně a nemůžete se uvolnit, je čas popřemýšlet o změně. Možná jsou na vině vaše milované rybičky v akváriu, jež vám zurčí za hlavou, které nemají v ložnici co dělat, nehledě na domácího mazlíčka, který se neustále přesouvá z místa na místo a nutí vás k ostražitosti… Co by tedy v ložnici mělo a naopak nemělo být?

Dobrou noc…

Když se odebíráme ke spánku, zpravidla ostatním říkáme: "Dobrou noc!" Jednoduché přání však mnohdy zůstává JEN pouhým přáním. Jak to udělat, aby noc byla skutečně dobrá? Co je nejdůležitější, než jdeme spát? Uvolnit se. Odhodit starosti. S důvěrou "padnout" do měkké náruče svého lože a nechat se ukolébat atmosférou klidu. Ve své ložnici se musíte cítit bezpečně, jinak se nevyspíte…
První důležitá věc je POSTEL. Stabilní pevná, ideálně s plnou pelestí za hlavou. Pokud totiž hlava není chráněna, kryta pelestí či stěnou, ale "trčí" do prostoru, podvědomě čekáme útok, úder nebo že na nás něco spadne. A tento neklid není pro kvalitní spánek žádoucí. Milujete úložné prostory? V případě postele si nechte zajít chuť, je dobré nechat energii pod postelí volně proudit a nezahltit harampádím, které nemáme kam dát… Na to si raději vyčleňte samostatnou skříň a na lůžkoviny tzv. peřiňák.
Jak postel situovat? Obecně platí, že nejlepší je osa severojižní. Tedy hlava míří na sever, který feng-shui považuje za nejklidnější směr. Pokud máte alespoň trochu zapojenou intuici a vnímání energií, sami si můžete vyzkoušet spánek do různých směrů a pozorovat, co se bude dít…

Bezpečný úkryt

Není dobré mít v zorném úhlu zrcadlo, ve kterém se z postele vidíte, mohli byste se v noci polekat sami sebe. Postel nedávejte přímo naproti dveřím a už vůbec ne, pokud by měla být mezi oknem a dveřmi (přičemž nohy směřují ke dveřím). Podle čínských mudrců jde o polohu "mrtvoly", která neprospívá zdraví ani dobrému spánku. Nejde-li jinak, zabrzděte takto pádící energii mezi oknem a dveřmi velkou květinou, stolkem či podobnou "překážkou". Jako ochranu před negativními vlivy můžete také dát před postel předložku s příčným vzorem, která bude působit jako "pes ochranář".
Nad postel nevěšte obrazy ani nemějte připevněnou poličku, tyto artefakty nad hlavou nesou do spánku děsy, noční můry, neklid. Navíc - když pomineme nulové nebezpečí zemětřesení ve zdejších krajích - by mohly spadnout kvůli ne zrovna ukázkové šikovnosti mužského osazenstva domácnosti. Dbejte, aby v blízkosti postele nebyly ostré hrany nábytku a nemířily vám na hlavu (jde o tzv. řezavou energii, která způsobuje neklid a zdravotní problémy). Odrušte tyto hrany např. plazivou rostlinou či dekoračním předmětem.
!!! Feng-shui pracuje s jednotlivými zónami (vědění, kariéry, přátel, rodiny, dětí, bohatství, slávy, partnerství) a středem místnosti. Pro každou zónu (i člověka) je třeba odlišný přístup - tyto taje vám odhalí poradce (odborník) přes feng-shui.

Nabije, nebo dobije?

Již nějaký čas je jakýmsi módním zvykem či pohodlností budovat toaletu s koupelnou hned vedle ložnice (tedy s přímým vstupem, který se navíc zpravidla na noc ani nezavírá). Nelze se pak divit, že se budíte rozlámaní, s pocitem vyždímanosti a útrpně zamačkáváte drnčící budík. Takto situovaná koupelna s toaletou silně odčerpává energii z místnosti, tedy z místa, kde byste měli energii naopak načerpat. Proto nepodléhejte své lenosti a raději v případě nutnosti udělejte v noci pár kroků navíc. Přemístit koupelnu a záchod na jiné místo v bytě či domě se určitě vyplatí.
!!! Na co vám ráno padne zrak jako první - tedy pokud zrovna neležíte obličejem k partnerovi? Líbí se vám tento pohled, nebo vás spíše chytne vztek, nerudnost či výčitky?

Sex na ex…

Mladí a neklidní se zajisté zeptají: Jak povzbudit touhu, vášeň, co udělat pro náruživou noc? Samozřejmě ložnice "aktivních" nezadaných vypadá trochu jinak než stabilních partnerů. Hrajte si, podpořte energii pomocí elementu ohně: červené, oranžové, růžové (ovšem ne na velké plochy - pokud si vymalujete rudě, příliš se nevyspíte a budete brzo unavení i z jindy radostného sexu, tzv. se rychle vybijete).
Můžete vyzkoušet i rozpalující vášnivé vzory do purpurova na ložním prádle, netradiční malby na stěnách, falické tvary lampiček, rozesejte okvětní lístky (není třeba čekat pouze na romantický film v kině), vyberte kromě afrodiziakální (touhu podporující) večeře také vhodnou vůni a hudbu, která zabrnká na tu správnou strunu (hluboké tóny mají silné vibrace, které se přenesou do prostoru). Ti, kdo již spolu žijí a bydlí déle, možná potřebují svůj vztah upevnit, podpořit.
Rada: dvě (nestejné) svíčky, dvě květiny, dva ptáčci… Proč nestejní? Jeden vždy představuje ženský element a druhý mužský, vzájemně se doplňují a o to jde. Vztah je o doplňování různorodého tak, aby vznikla harmonie a soulad. Víte, co je růženín? Kámen přátelství a lásky, podporuje vyjádření citů a vášní. Můžete jej nenápadně "nechat" na nočním stolku. S barvou povlečení můžete "laškovat". Na zimu teplejší zabarvení, pro léto chladivou modrou či neutrální béžovku, bílou atd.

Chcete se rozejít?

Hloupá otázka, říkáte si… Ale proč tedy máte přímo nad postelí mohutný trám, který pomyslně rozděluje postel pod ním na dvě půlky (a tím pádem vnáší nesoulad do partnerského vztahu, nastává odcizení, odloučení)? Chcete-li vztah zachránit, někdy stačí pootočit či přemístit lůžko, je to minimum, co pro sebe můžete udělat. Nelze-li to, nainstalujte pod trám baldachýn, lehkou látku zakrývající dolů mířící hrany a tíži trámu. Vyzkoušejte také tzv. indiánské lapače snů - něžný pohyb pírek usměrňuje energie a odrušuje nepříznivé vlivy.

Nepracujte, kde spíte

Pokud máte pracovní stůl umístěný v ložnici, rušíte odpočinkovou atmosféru, která je potřeba na spánek. Oddělte si proto pracovní koutek paravánem, skříní či jiným způsobem tak, abyste z postele posléze neviděli na monitor a případný tvůrčí nepořádek na pracovní desce.
Na noc vytáhněte vše ze zásuvek (elektromagnetické pole působí skutečně silně), a pokud už máte v ložnici televizor(!), na noc ho zakryjte. Pak máte šanci na pohodový spánek, který vám dodá potřebnou energii pro nový den a podpoří vás v životě i vztazích.

10 vychytávek s mikrovlnkou

26. ledna 2013 v 15:11 | Paula |  Výtvory z mikrovlnné trouby

10 vychytávek s mikrovlnkou

Mikrovlnka je tu s námi 60 let: Víte ale, že v ní lze prát ponožky nebo zachránit řasenku?


1436812.jpg (518×377)
S mikrovlnkou se dají dělat věci!
Foto: Getty Images


Ve vynálezu zvaném mikrovlnná trouba si ohříváme jídlo už přes půl století. Věděli jste ale, k čemu všemu dalšímu ji ještě můžete využít? Přečtěte si 10 užitečných rad, co všechno s ní jde dělat.
První mikrovlnná trouba se objevila už po 2. světové válce, vynalezl ji americký inženýr Percy Spenser, ale mikrovlnka jak ji známe dnes, slaví 60. narozeniny. Většina z nás ji používá k prosté mu ohřívání nebo rozmrazování jídla a podle průzkumu to pětina lidí dokonce považuje za vaření. Víte ale, k čemu všemu ještě může být mikrovlnka užitečná?

1. Sterilizace zeminy a zahradnického substrátu
Chystáte se sázet sazeničky a potřebujete zbavit půdu bakterií a zvýšit tak šanci, že se sazeničky uchytí? Dejte 400 gramů hlíny do nekovové ploché nádoby a ohřejte 90 vteřin, nebo dokud se z ní nebude kouřit v mikrovlnce na plný výkon.

2. Oživení vyschlé řasenky
Starou a už pomalu vypotřebovanou řasenku snadno oživíte, když ji dáte otevřenou do mikrovlnky vedle hrnku s vodou. Ohřejte při plném výkonu 30 až 40 vteřin a máte řasenky ještě na pár týdnů.

3. Odstranění žvýkačky
Ohřejte v mikrovlnce trochu octa a nalijte ho na hadřík a potřete jím žvýkačku. Měla by se z oblečení jednoduše odlepit.

4. Sušení bylinek
Čerstvé omyté bylinky rozložte na kuchyňský papír a potom je sušte 30 vteřin na plný výkon nebo dokud nebudou úplně suché. Potom je nechtě pár minut odpočinout a zavřete do sklenice. Zvlášť dobře se takhle suší oregáno nebo tymián.

5. Sterilizace kuchyňských houbiček a zavařovaček
Nalijte do sklenic trochu vody a dejte je do mikrovlnky na plný výkon na dvě minuty. Houbičku namočte do čisté vody a udělejte s ní totéž. A je po bakteriích.

6. Změkčení citrónů a limetek
Když dáte citrón na 15 až 20 vteřin do mikrovlnky, půjde vám lépe vymačkat šťáva.

7. Urychlení dozrání avokáda
Pokud jste si koupili tvrdé avokádo a nechce se vám čekat, až dojde, propíchejte ho vidličkou a dejte ho na 30 vteřin do mikrovlnky. Krásně změkne.

8. Odlepení známky
Sbíráte známky? Stačí starou známku pokapat pár kapkami vody a dát ji na 20 vteřin do mikrovlnky, odlepit pak půjde sama.

9. Oloupání rajčat
Loupání rajčat je s mikrovlnkou hračka. Rozřízněte je na půl, položte řezem na talíř a dejte je na pět minut dovnitř. Až se slupka u řezu zkroutí, vyndejte je a snadno ji stáhnete vidličkou.

10. Praní ponožek
Rozbila se pračka? Nemáte dost prádla na plnou várku? Nevadí, dejte ponožky do mísy s mýdlovou vodou, dejte je na 10 minut do mikrovlnky na plný výkon a máte vypráno.

Kam až mohou vést důsledky přecházení nemocí

25. ledna 2013 v 11:49 | Paula |  Zdraví

Kam až mohou vést důsledky přecházení nemocí

Přecházení nemocí není v dnešní době nic neobvyklého. Strach o práci, finanční ztráty, ale i neschopnost se od své práce odloučit nutí stále více lidí chodit s nachlazením, ale i s chřipkou či angínou do zaměstnání. Bohužel jen málokdo si uvědomuje, že neustálým přecházením těchto nemocí si zadělává na celoživotní následky, přičemž léčba je pak finančně i časově náročnější.


Každá nemoc je pro tělo obrovskou zátěží.

Každá nemoc je pro tělo obrovskou zátěží.

Včera 11:17
Nepochybně nejlepším lékem na tyto běžné nemoci je ulehnout do postele a vše v klidu vyležet a vypotit. Kromě dostatku tekutin pak lidé obvykle nepotřebují žádné léky. Ty by měly přijít na řadu až při teplotě nad 38,5 stupně Celsia.
Každá nemoc je pro tělo obrovskou zátěží vyžadující velkou dávku energie na vypořádání se s ní. Pokud člověk nemoc ignoruje a pořádně neléčí, pak tělo nejen zeslábne, ale i viry či bakterie v těle o mnoho více škodí.
Při přecházení chřipky se mohou objevit i komplikace v podobě zánětů průdušek či těžkých zápalů plic, jejichž léčba může být velmi náročná a v těžkých případech se může jednat o onemocnění smrtelné. Chřipkové viry navíc mohou napadnout i jiné orgány a způsobit v nich rozsáhlou bakteriální infekci. Velmi často se jedná o srdce a záněty srdečního svalu, osrdečníku či srdeční chlopně, kde poté může docházet k její nedomykavosti.
Existují i případy, kdy lidé, kteří přechodili chřipku a jiné virové infekty, byli nuceni podstoupit po několika letech transplantaci srdce.
Ve výjimečných případech mohou tyto nemoci způsobit i zánět mozkových blan.

Jak je tomu u přecházení angíny

Při propuknutí angíny by lidé měli navštívit lékaře okamžitě. Přecházení virových i bakteriálních angín může být velmi nebezpečné a hrozí riziko revmatického postižení srdce, které může poškodit srdeční chlopně.
Po odeznění angíny může časem dojít i k postižení ledvin. Další komplikací angíny je hnisavý absces (ložisko plné hnisu), který při větším šíření zánětu vzniká hlouběji v tkáních hltanu. Léčba pak vyžaduje chirurgický zákrok.
Přecházení nemocí může vyvolat i další vážné následky v podobě poškození kostní dřeně a poruchy tvorby krvinek, což vede k chudokrevnosti a také ke snížení obranyschopnosti organismu.
Dana Sokolová, Novinky

Související články


Jak to vidí astrolog: Leden 2013 – měsíc slov a emocí

24. ledna 2013 v 11:44 | Paula |  Jak jde čas ...

Jak to vidí astrolog: Leden 2013 - měsíc slov a emocí

První měsíc roku 2013 převzal svou vládu. Tento měsíc je výjimečný, není pouze zimním měsícem, jak ho známe z minulých období, ale také prvním měsícem Nového věku. Transformace pokračuje, kolo cyklů se točí a pomalu nás směruje na cestu života ze srdce.


Jak to vidí astrolog: Leden 2013 – měsíc slov a emocí

10.1.2013 17:00 |


www.vestenionline. cz

Leden se zaměřuje na tříbení naší intuice, a tím také na zvýšení sebedůvěry. K tomu budeme mít dostatek příležitostí, protože Jupiter nabídne každému možnost uplatnění. Ale zároveň bude prověřovat, zda se dokážeme rozhodnout právě podle svého vnitřního hlasu.
Mnoho myšlenek nás bude odvádět do říše iluzí a nereálných představ. Je zapotřebí najít si klidné místo, ztišit se a zaposlouchat se do svých pocitů. Podle nich bezpečně poznáme správnou cestu. Tímto způsobem se učíme rozhodovat z pozice srdce a ne z pozice hlavy. Je důležité si tento způsob života osvojit, je to jedna ze základních podmínek pro život v Nové době.

Přečtěte si také:

Co nás čeká

Leden nám v tomto úkolu pomáhá. Odděluje mocichtivé pány od těch, kteří si váží života a upřednostňují lásku před ziskem. Budeme svědky mnoha egoistických projevů, kdy se někteří lidé budou snažit získat výhody především pro sebe a získat tak moc a nadvládu. To bude provázeno bouřlivými hádkami, konfrontacemi a u některých i zdravotními problémy. Ten, kdo bude následovat hlas svého srdce, se do těchto ambiciózních sporů nenechá zatáhnout. Bude stát stranou od všech bojů o moc a věnovat se nalezení své životní cesty a lidí, se kterými ho spojují společné zájmy.
Do popředí se dostane mluvené slovo, diskuze mezi přáteli i nepřáteli. Každý si vybere svůj okruh zájmů. Někdo se přikloní k odsuzování, hodnocení a souzení, jiný zase k diskuzi o smyslu života a šíření lásky. Nevyhne se nám ani mediální boj mezi prezidentskými kandidáty, který bude poznamenaný právě ambiciózními projevy, jež mají za cíl vyvolat u lidí emoce. I to je součástí naší zkoušky, zda dokážeme vidět lidskou bytost a Boží jiskru v každém člověku nebo zda odsoudíme a zhodnotíme druhého člověka podle nápisů na billboardech, článků v médiích či jiných neověřených informací.

Cestou k bohatšímu a klidnějšímu životu?

Leden je měsícem slova a emocí. Na jednu stranu nás zkouší, na druhou zase učí a odměňuje. Můžeme ho strávit tak, že budeme nadávat na všechno a všechny kolem sebe, sledovat mediální diskuze a číst bulvární tisk. Ale také můžeme využít příznivých vlivů, které posílí naši intuici a oproštěni od vnějšího povrchního a pomíjivého světa se necháme vést k takovým aktivitám, které nám otevřou bránu do ráje. Je to na každém z nás.
Máme výsadu svobodného rozhodnutí a tu využíváme každou minutu svého života. Nyní se rozhodujeme, zda se necháme vléci davem a uvěříme všemu, co nám bude podsouváno nebo zda vybočíme z řady slepě jdoucího stáda poslušných ovcí a začneme žít svůj vlastní život se svým vlastním názorem a svým vlastním přesvědčením pramenícím z hlasu srdce.
Nekonečná hojnost je připravena pro každého z nás, nedá nám ji žádná vláda ani nikdo z lidí. Skrývá se v našem nitru a jen my sami ji můžeme pustit do svého života. Saturn ve Štíru započal s transformačním procesem, všechno a všichni se změníme a leden nám dává první možnost k vykročení k bohatšímu a klidnějšímu životu. Stačí se jen rozhodnout pro život v lásce a řídit se svým vnitřním hlasem.

Další předpovědi najdete na www.vestenionline. cz

Autor článku: Alena Horáková


Pokouší se o vás chřipka? Konkrétní rady, jak s ní bojovat

19. ledna 2013 v 15:06 | Paula |  Zdraví

Pokouší se o vás chřipka? Konkrétní rady, jak s ní bojovat

V zimních měsících bývají kašel, chřipka a nachlazení mnohem častější. Je to dáno proměnlivým počasím a častějším pobytem v uzavřených místnostech s větším počtem lidí. Jak s nimi bojovat?
Typické příznaky nachlazení a chřipky

- pálení a škrabání v krku
- ucpaný nos, později vodnatá rýma
- bolesti hlavy
- celková únava
- zvýšená teplota, zimnice
-
Základní opatření

- nemocný má mít dostatečný klid na lůžku
- pravidelný pitný režim
- lehkou stravu bohatou na vitaminy a minerály
- místnost, kde se pacient nachází, několikrát denně pořádně vyvětráme

Nachlazení velmi ulehčí aromaterapie

Do misky v aromalampě nalijeme 2 lžíce vody a do ní přidáme 2 kapky eukalyptového, 2 kapky tea tree a 1 kapku levandulového éterického oleje. Pak zapálíme svíčku a necháme provonět místnost, kde se pacient nachází. Takto postupujeme 2 x denně. Pozor na kvalitu éterických olejů, musí mít na etiketě uvedeno, že jsou 100% přírodní, jiné nikdy nekupujeme, protože obsahují syntetické přísady (i například 95%).

Škrábání v krku, únava a zimnice

Prohřívací zázvorový čaj

Potřebujeme: 2 lžíce nastrouhaného kořene zázvoru, 0,5 litru vroucí vody, šťávu z 2 citrónů, 2 lžíce medu

Postup: Zázvor zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, pak přecedíme, přidáme med a citrónovou šťávu, promícháme a můžeme popíjet.

Skořicové mléko zažene nachlazení

Potřebujeme: půl lžičky mleté skořice, 3 dl mléka (můžeme použít i rostlinné), 1 lžičku medu

Postup: Mléko přivedeme k varu, pak do něj vsypeme skořici a necháme 5 minut louhovat. Hotové mléko nalijeme do hrnečku a osladíme medem. Tento nápoj si dopřáváme třikrát denně.

Horečka

Naše tělesná a duševní výkonnost závisí na tělesné teplotě, jejíž optimum je kolem 37, 0 stupňů Celsia. Je-li nám zima a musíme vyrábět teplo nebo se potíme, abychom teplo vydali, nemůžeme soustředěně myslet a jednat. Teplo ovlivňuje i průběh látkové výměny v těle. Tak záleží na tělesné teplotě, jestli něco proudí nebo stagnuje, ukládá se či jestli něco spálíme a vyloučíme.

Horečka je pro organismus velmi důležitá!
Horečka je nejúčinnější prostředek, který má organismus při potírání nemoci k dispozici. Tímto zvýšením tělesné teploty se urychlují všechny procesy látkové výměny. Tak mohou být viry, bakterie a další jedovaté látky spáleny a vyloučeny. V tomto okamžiku vykonává tělu vlastní obranný systém vysoce kvalifikovanou práci.

Čaj na snížení horečky

Potřebujeme: 1 díl květu lípy a 1 díl květu bezu

Postup: Bylinky promícháme, čaj si připravíme tak, že 1 polévkovou lžíci směsi přelijeme 3 dl vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Pak přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme po douškách. Můžeme přisladit medem.

Na horečku platí zábaly!
Bylinné přípravky stejně jako studené zábaly a omývání studenou vodou podporují organismus v jeho snaze překonat nemoc. Pro inspiraci uvádím několik dva druhy zábalů.

Mokré ponožky

Horečku snižují studené mokré ponožky na nohách, které po 15 minutách znovu namočíme. Mokré ponožky používáme při zvýšené teplotě do 38,5 stupňů Celsia.

Zábaly lýtek

Také lýtkové zábaly ze studené vody snižují horečku a uvolní hlavu. Používáme ho při velmi vysoké horečce - nad 38,5 stupňů Celsia. Lýtkový zábal má sahat od kotníků až do podkolení. Připravíme si ho tak, že vezmeme studenou vodu, přidáme do ní trošku octu nebo citrónové šťávy. Namočíme do ní 2 bavlněné plenky nebo dlouhé bavlněné podkolenky, vyždímáme, pevně je ovineme přes lýtka nebo navlečeme a připevníme ručníky. Necháváme 15 minut působit a zopakujeme 3 x po sobě.

Po dosažení vrcholu horečky se dostaví léčivý spánek, při kterém sečlověk začíná velmi potit a teplota klesat. Potom se dostaví i chuť k jídlu.

Rýma

Inhalace uvolní ucpaný nos

Do mísy s horkou (ne vroucí!) vodou nakapeme 3 kapky levandulového, 1 kapku tymiánového éterického oleje a přidáme k tomu ještě 2 lžíce mořské soli (nejlépe z mrtvého moře). Hlavu si zakryjeme ručníkem a držíme ji asi 25 cm od mísy, abychom zachytili stoupající páru. Snažíme se co nejvíc vdechovat nosem.

Cibulové ponožky

Cibulové ponožky mají silný čistící efekt, regulují proces látkové výměny, uvolňují hlen, mírní bolesti, přes reflexní zóny na chodidlech mohou rozvinout účinek na celé tělo. Připravíme si je tak, že rozkrájíme nadrobno 1 velkou cibuli, rozložíme ji na lněný nebo bavlněný šátek, rozmačkáme ji a ohřejeme na pergamenovém papíru na topení nebo na obrácené pokličce hrnce. Nakonec položíme na chodidlo, tak aby cibule dotýkala pokožky a přetáhneme přes ni ponožky, nohy udržujeme v teple. Ponožky si aplikujeme na celou noc.

Kašel

Kašel je přirozený reflex sloužící k pročištění dolních cest dýchacích, který zbavuje sliznice přebytečného hlenu a cizorodých látek. Za bronchitidu (zánět průdušek) považujeme vleklý hluboký hrudní kašel, obvykle v kombinaci s horečkou.

Průduškový čaj

Potřebujeme: 2 čajové lžičky jitrocelových listů, 1 čajovou lžičku květů divizny, půl čajové lžičky drceného lékořicového kořene (můžeme použít i květ slézu)

Postup: Všechny uvedené byliny přelijeme 3 dl vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pak scedíme a popíjíme během dne po douškách po dobu deseti dní.

Vincentka rozpouští hleny

Minerální voda Vincentka má úžasnou schopnost rozpouštět všechny hleny. Po dobu pěti dní jí popíjíme 2 x denně v množství 2 dl, nejúčinnější je vlažná.

Citrónový zábal prsou

Tento typ zábalu je velmi vhodný při kašli a bronchitidě. Šťávu z 1 chemicky neošetřeného citrónu vlijeme do 0,5 litru horké vody. Do ní namočíme lněný nebo bavlněný šátek, dobře ho vyždímáme a přiložíme na oblast prsou na záda. Nakonec ho ještě pevně připevníme šálou nebo šátkem. Ramena si udržujeme v teple, jinak se můžou po dobu zábalu ještě více nastydnout!

Pacient potřebuje klid!
Klid a dostatečný spánek jsou nejlepšími léčivými prostředky při jakékoliv nemoci.
Datum vydání: 10.1.2013
zdroj: Simona Procházková

Prázdná peněženka = test vztahu. Co dělat, abyste se nehádali kvůli penězům?

18. ledna 2013 v 19:57 | Paula |  Partnerské soužití

Prázdná peněženka = test vztahu. Co dělat, abyste se nehádali kvůli penězům?

Dávno neplatí, že by se Češi rozváděli hlavně kvůli nevěře či lhaní. Druhým nejčastějším důvodem rozvodu či rozchodu jsou po hádkách o malichernosti peníze. Jak moc na nich závisí, abychom byli v pohodě? A jak zvládnout krizové situace, když finance v rodinném rozpočtu chybějí?
Podle nejnovějšího výzkumu agentury GfK jsou v českých a slovenských domácnostech finanční problémy výraznějším stresovým faktorem než spory o výchovu dětí a o domácí práce, nedostatek času pro rodinu, alkohol či flirtování. Problémy s penězi vedou dokonce velmi často až k rozpadu manželství. Své o tom ví pětatřicetiletá designérka Marcela, která se svým o tři roky starším partnerem vychovává pětiletého syna. Její muž, reklamní textař, před půlrokem přišel o práci.

"Jedeme doslova na dřeň. Oba se snažíme přivydělávat, jak to jde, ale takřka každodenně narážíme na to, že na něco nemáme, něco si nemůžeme dovolit a co je nejhorší, musíme se hodně krotit i v tom, co koupit či nekoupit synovi. Náš vztah se tak hodně změnil, hlavně já teď kvůli každé prkotině vyletím," přiznává atraktivní žena, která byla donedávna zvyklá cestovat, nakupovat v zahraničí a užívat si života. Její muž teď horko těžko shání externí zakázky a celé noci prosedí u počítače.

"Náš sexuální život šel pochopitelně do háje, bývám podrážděná, protože domácnost táhnu sama ze svého platu a na to, abych živila tři lidi, to fakt nestačí. Asi bych to neměla brát tak, že živitelem rodiny musí být za každou cenu muž, ale když se pak celé dny plahočím se synem a za prací, tak si říkám: Jaká je teda partnerova role? Nevím, jestli to vydržím..."

Finanční problémy testují vztah

Pražská psychoterapeutka Helena Bezděková se s problematikou vztahů narušených hádkami o peníze setkává často. "Peníze nejsou všechno, jak se říká v pohádkách, ale určitě jsou podstatné. A jakékoli změny - především k horšímu - otestují, jak kvalitní a pevný partnerský vztah je."

Skutečnost, že v době, kdy mnozí zápolí s hypotékou a kdy se z médií valí reklamy na "výhodné" úvěry, v ordinaci přibývají klienti s finančními - a potažmo vztahovými - problémy, potvrzuje i partnerský psycholog Pavel Rataj. "Jeden velmi bohatý klient mi před časem řekl: Když máte peněz hodně, tak nejsou problém. Když peníze nemáte, anebo když jich máte málo, tak jsou najednou velkým problémem…"

V praxi se prý terapeut setkává především se dvěma skupinami lidí. "U těch prvních je problém ve stále se zvyšujících nárocích a očekávání na životní komfort. Potřebují čím dál více peněz, čemuž podřídí a obětují vše - třeba i vztah. U těch druhých krachují vztahy zase proto, že přijdou o práci, nejsou schopni splácet dluhy a běžné náklady na domácnost," říká.

O tři patra níž

Říká se, že období, kdy domů přibyde miminko, patří k nejkrásnějším na světě. Řada žen by ale přinejmenším zapochybovala: "Připadám si jako nekvalifikovaná ukrajinská uklízečka," glosuje svoji současnou situaci šestatřicetiletá Ivana. Má doma čtyřměsíční dcerku - a nepracuje. Svůj padesátitisícový plat, který na manažerské pozici v nadnárodní korporaci dostávala, teď velmi postrádá.

"Manžel si kvůli mojí mateřské vzal druhou práci, takže se skoro nevidíme," vypráví v prostorném pražském bytě. "Není náš, na to ani náhodou nemáme," prozrazuje. Ač oba vydělávali nadprůměrně, rozhodli se pro podnájem - raději než pro strašáka neúprosné hypotéky. "Až malá povyroste, chci se vrátit do práce, abychom si časem mohli pořídit vlastní bydlení. Otázka je, jestli to zvládneme a nezůstane jen u plánů," říká.

S manželem se museli v posledních měsících radikálně uskrovnit. Pro pár zvyklý na velmi pohodlný život je to velká změna. Otveřeně přiznává, že současná situace se odráží na vztahu. "Hodně se to změnilo. Dřív mi bylo jedno, že partner není schopný udržet korunu a všechny peníze utratí - měla jsem dost svých. Teď ale z jeho rozhazování šílím. Manžel je extrémně velkorysý, zve kamarády na drinky, rád vaří pro větší společnost… To je sice pěkné, ale ne ve chvíli, kdy má živit rodinu."

Umět se uskrovnit

Mateřskou považují za náročné období i oba oslovení odborníci. "Je to rozhodně těžké období a velká změna," říká Helena Bezděková. "Hraje v tom roli řada faktů. Například zda je těhotenství plánované, nebo ne, jestli partneři počítají s tím, že se budou muset na určitý čas uskrovnit a začnou si třeba dopředu šetřit," vysvětluje. "Mateřská je v tomto ohledu hodně stresující i pro muže. Pocit zodpovědnosti a povinnost vydělávat víc je žene k tomu, aby v práci trávili víc času a nároky na ně stoupají."

Podle odbornice hodně záleží na tom, jak se partneři respektují a jaký mají vztah. "Přestože je to období, kdy jeden vydělává víc než druhý, dá se to zvládnout bez pocitu závislosti. V životě jsou etapy, kdy z nejrůznějších důvodů táhne domácnost víc jeden z partnerů. A mělo by to fungovat tak, aby se s tím oba vyrovnali a nedostávali se kvůli tomu do nerovných vztahů. Přijmout roli toho, kdo dočasně přijímá peníze od partnera, není tak jednoduché, jak by se zdálo," upozorňuje psycholožka.

Kdo vydělává, rozhoduje

V České republice bohužel stále platí pravidlo, že muži berou na stejném profesním postu v průměru o deset procent víc než ženy. A když k tomu připočítáme tradiční výchovu, která muže staví na post "pánů tvorstva", nelze se divit, že existují nerovné svazky, kdy muži využívají peněz k manipulaci svých partnerek.

"Peníze jsou bezesporu potenciální nástroj moci," říká Helena Bezděková. "Když jsem na partnerovi závislá, tak se to může posunout tak, že jeden z partnerů se stane 'rodičem', který určuje pravidla, a druhý 'dítětem', které musí poslouchat. A pokud jsme vyrůstali v patriarchální rodině, kde se muž choval velmi despoticky, je možné, že se do podobného vzorce sami dostaneme."

O tom vypovídá příběh pětatřicetileté výtvarnice Lenky, která od jisté doby s ohledem na rodinu pracuje méně. Její muž vydělává sto třicet tisíc měsíčně a platí všechny rodinné výdaje. Díky tomu si ale jaksi automaticky usurpuje právo rozhodovat o tom, do čeho v domácnosti investovat, kam se pojede na dovolenou i o tom, jak bude trávit svůj volný čas. K pravidlům domácnosti třeba patří i to, že si jeho žena nesmí zvát domů návštěvy, když je doma, anebo to, že je jediný, kdo smí používat auto.

Na dlažbě

Za jedno z nejnáročnějších období psychologové považují ztrátu zaměstnání. Když se rozplyne jistota stálého příjmu i pocit společenského statusu vyplývající z kariérního postu, otřese to i silnými povahami. "Prohry k životu patří. A je velmi důležité je umět přijímat," říká Helena Bezděková. Ale i tady vnímají odborníci rozdíly v tom, jak "vyhazov" prožívají ženy a jak muži. "Ztráta zaměstnání je více devalvační pro muže," upozorňuje Pavel Rataj.

"Mužské sebevědomí je hodně závislé na výkonu a profesní spokojenosti, úspěchu či postavení. Muži se se svojí prací více identifikují. Na druhou stranu musíme říci, že tím silnějším článkem jsou v krizových obdobích ženy. Z historického hlediska to byly právě ženy, které musely více unést, strpět a obětovat. Právě díky tomu v sobě mají velkou vnitřní sílu snášet extrémní zátěže. Ale vše je vždy individuální…"

V momentech, kdy se jeden z partnerů ocitne bez práce, je důležité situaci vnímat co možná nejkonstruktivněji a bez emocí. "Určitě je dobré situaci řešit společně. Nikoli tak, že by mi měl partner shánět nové zaměstnání, ale například tak, že si naplánujeme, jak teď budeme hospodařit a co se dá případně ušetřit," radí Helena Bezděková. "Také je nezbytné se dokázat uskrovnit a nesnažit se hrát divadlo pro ostatní, jak jsem na tom pořád dobře a můžu si všechno dovolit."

Co dělat, abyste se nehádali kvůli penězům?

Pravidla

Stanovte si formu domácího hospodaření, která vyhovuje vám oběma. Někteří partneři mají jediný účet a volně z něj čerpají (forma běžná především v dlouhodobých vztazích), některým vyhovuje mít jeden společný účet, kam přispívají dohodnutou částkou, a se zbytkem na svém účtu volně disponují, některé páry hospodaří úplně odděleně a o náklady na domácnost se dělí.

Důvěra

Mít přehled o tom, kolik partner či partnerka vydělává a utrácí, není nic špatného. Naopak i o penězích byste se měli umět bavit otevřeně. Pokud před sebou partneři v tomto směru mlží, říká to cosi i o jejich vztahu.

Pravdomluvnost

Nikdy se nevrhejte do "výhodných" investic anebo půjček, aniž by o tom váš partner či partnerka věděli. Provalení utajených dluhů vztahem vždy otřese. Váš protějšek zjistí, že jste před ním něco tajili a žili jste de facto ve lži. Kompromisy Všechny větší investice a nákupy řešte společně.

Rovnováha

Pokud v partnerství investuje jen jeden, důsledky tohoto nepoměru se ve většině případů projeví. Třeba i v tom, že si partner, který více platí, začne uzurpovat právo o všem rozhodovat.

Zkušenosti

Pokud si myslíte, že svého partnera či partnerku opravdu dobře znáte, zřejmě znáte i jeho či její způsob hospodaření s penězi. Pokud máte doma lehkomyslného bohéma, nečekejte, že bude myslet na zadní kolečka, a snažte se jej jemně korigovat v utrácení. A naopak, pokud je váš partner výrazně šetrný, ukažte mu, jak je fajn si někdy trochu vyhodit z kopýtka.

Racionalita

Myslete na to, že se může stát kdykoli cokoli. Ztráta zaměstnání či vážná choroba vás může připravit o pravidelný příjem. Mějte proto našetřenou částku minimálně ve výši vašich tří měsíčních platů. Nečekaná událost vás pak tolik nezaskočí, nerozhodí, a tudíž se ani ve výsledku tolik neodrazí ve vztahu.
Datum vydání: dnes
zdroj: Marie Frajtová

Vztah jako automobil potřebuje pravidelnou údržbu

12. ledna 2013 v 22:18 | Paula |  Partnerské soužití

Vztah jako automobil potřebuje pravidelnou údržbu

Vztah je jako automobil a vyžaduje pravidelnou údržbu a neustálou péči. Pokud tedy partneři touží po trvalém a fungujícím vztahu, měli by se podle psychologů z Illinoiské university držet pěti základních strategií takové údržby.
Vztahy jsou jako auta v tom smyslu, že musíte určité věci neustále udržovat v chodu.
Zvětšit obrázek
Vztahy jsou jako auta v tom smyslu, že musíte určité věci neustále udržovat v chodu.
Dnes 17:04
"Vztahy jsou jako auta v tom smyslu, že musíte určité věci neustále udržovat v chodu, zvláště pokud chcete vztah posílit a uchovat své intimní pouto s partnerem i po letech," tvrdí profesor Brian Ogolsky.
Těmi nejdůležitějšími strategiemi ve vztahu jsou tedy otevřenost, pozitivita, ujišťování, sdílení úkolů a cílů, sdílení přátel a sociální skupin.

1. Otevřenost

Otevřenost znamená, že je partner schopen ve vztahu nejen hovořit o svých pocitech, ale také podporovat aktivně partnera k tomu, aby o svých pocitech s ním hovořil.
V praxi to znamená, že se o druhého a jeho pocity aktivně zajímáte a ptáte se na ně.

2. Pozitivita

Pozitivita znamená, že je člověk zábavný, schopen dělat si ze života legraci a jednat povzbudivě a podporovat druhé s úsměvem.

3. Ujišťování

Velmi důležité je stále ujišťovat partnera, že jste s ním rád/a a že s ním plánujete vydržet skutečně dlouho, nejlépe navždy.

4. Sdílení úkolů a cílů

Rozdělit si vzájemné povinnosti a závazky vždy rovně by mělo být samozřejmostí. Nikde není napsáno, že ženy dělají jen ženské práce a muži mužské apod.

5. Sdílení přátel a sociálních skupin

Každý by měl hned od počátku aktivně začleňovat své přátele a rodinu do společných aktivit. V budoucnosti to může hrát opravdu důležitou roli.
Tyto strategie jdou ruku v ruce. Kdo vykonává jednu, většinou automaticky dělá i jinou. A navíc tím motivuje partnera.
"Osoby, které používají jakoukoli z těchto udržovacích strategií, nejenže jsou spokojenější se svým vztahem a oddanější svému vztahu, ale také většinou cítí dlouhodobě lásku a nadšení z partnera," tvrdí Oglosky, jehož výzkum se opírá o mnohaleté sledování několika desítek tisíc trvalých vztahů.
Hrozbou podle něj není jen to, že tyto strategie partneři nenásledují, ale také to, že jeden partner má pocit, že druhý nevěnuje vztahu dost úsilí.

Vyrob si sama: Zdobené hrníčky

8. ledna 2013 v 21:49 | Paula |  Tipy na výrobky
Vyrob si sama

Vyrob si sama: Zdobené hrníčky

8. 01. 2013 | Vyrob si sama
Moje švagrová dostala od kamarádky sadu obyčejných bílých hrníčků a i když to byl dárek, tak se nepoužíval a stál jenom ve skříni. Dostala jsem za úkol oživit hrníčky a po dlouhém zkoumaní a hledání nějakého nápadu jsme se rozhodli si hrníčky dotvořit a oživit barevnou vypalovací hmotou.

Na výrobu zdobených hrníčků budeme potřebovat:

- hrnečky bílé barvy
- barevnou vypalovací hmotu - FIMO, CERNIT, MODURIT …
- nůž, různé formičky, tyčky na modelování, atd.
Zdobené hrníčkyBudeme potřebovat odmaštěné a vysušené hrníčky, nejlépe bílé barvy. Pak si koupíme barevnou hmotu, my použili FIMO hmotu, která se obvykle používá na výrobu šperků, ale na tento účel poslouží stejně dobře.
Výběr barev zvolíme podle zvoleného tématu, u nás to byla rozkvetlá louka :) Hrníčky otočíme dnem vzhůru. Ze zelených barev si vytvoříme malé kuličky, z kterých vymodelujeme hady a přichycujeme na připravený hrnek. Pak doděláváme kytičky, motýly atd.
Tímto způsobem jsme vytvořili i srdíčkový hrníček i hrníček s rybičkami a řasami. Fantazii se meze nekladou. Podle návodu na krabičce pak dáme hrnky vypálit do elektrické trouby na 110°C na cca 30 min. Barvičky jsou krásné a vypálením nemění svoji barvu.
Po vypálení a vychladnutí pak podle uvážení můžeme zvenku hrníček přestříkat eko průhledným lakem - ale to není podmínkou, my nechávali bez laku.
TIP: Po dokončení hrníčků jsem se z nějaké diskuze na internetu dozvěděla, že existuje i nějaký speciální gel nebo lepidlo pod Fimo hmotu, který pak v troubě ještě více vytvrdne, ale podle mě není potřeba, hrníčky používáme již půl roku a stále drží i bez lepidla.
Piskotka8 - čtenářka
ChytráŽena.cz

Další fotografie ke článku Vyrob si sama: Zdobené hrníčky:

Vyrob si sama: Zdobené hrníčky
Vyrob si sama: Zdobené hrníčky
Vyrob si sama: Zdobené hrníčky
Vyrob si sama: Zdobené hrníčky
Vyrob si sama: Zdobené hrníčky
Vyrob si sama: Zdobené hrníčky
Vyrob si sama: Zdobené hrníčky
Vyrob si sama: Zdobené hrníčky
Vyrob si sama: Zdobené hrníčky

10 tipů, jak se stát optimistou

6. ledna 2013 v 13:38 | Paula |  Zdraví

10 tipů, jak se stát optimistou


Patříte k lidem, kteří se ráno budí s úsměvem a těší se z toho, co nového zažijí? Anebo vstáváte s jistotou, že tohle bude zase další hrozný den plný nástrah? V každém případě platí, že v jádru jsme každý optimista. Stačí se jen tak trochu přeprogramovat.
Odborníci tvrdí, že pesimistické myšlení není nikdy vrozené, ale naučené. Pesimismus je podle nich zkrátka jenom způsob, jak se naše mysl naučila fungovat. Vzorem jí mohl být pohled rodičů na svět, jejich výchova a způsob komunikace. Možná vás rodiče odmalička strašili tím, co všechno se vám v životě může stát a na co všechno si je třeba dávat pozor.

Nebo byl tatínek jen starý bručoun, který se celé večery schovával za noviny a nadával na politiku, a maminka vzdychala nad tím, jak zase zdražili máslo. "Každé dítě své rodiče kopíruje a učí se od nich, jak řešit běžné situace. Důvodem k pesimismu může být i komunikace rodiče s dítětem," říká psycholožka a terapeutka Lucie Bouzková, která se zabývá osobním rozvojem a koučinkem.

"Když rodič dítě sráží a všechno mu zakazuje, protože by to nezvládlo, jeho potomek se pak chová stejně i v dospělosti. Je skleslý, posmutnělý a přesvědčený, že se v životě nic nesmí a možnosti jsou omezené." Dobrá zpráva je, že to, co jsme se v mládí naučili, se můžeme v dospělosti přeučit.

Prvním krokem, jak se dopracovat k pozitivnímu náhledu na svět, je najít v sobě vnitřní sílu a pevně se rozhodnout se sebou konečně něco udělat. "Ten, kdo si řekne 'já jsem prostě takový' nebo 'to je v genech', se opravdu nezmění. Ale nikoli proto, že by to nešlo, ale proto, že sám sebe takhle programuje," říká Lucie Bouzková, která nabízí následujících deset tipů, jak se pozitivně naladit.

1. Sledujte druhé a učte se od nich.

Pokud máte ve svém okolí nenapravitelného optimistu, nestyďte se ho pozorovat, a dokonce kopírovat. Všimněte si, co říká, jakým způsobem komunikuje s ostatními, a sledujte také, jak se chová, když se mu zrovna nedaří.

2. Zarytým pesimistům se zásadně vyhýbejte.

Pokud budete celý večer poslouchat, jak je doba zlá, lidé jsou špatní, a podobné jobovky, opravdu jen těžko se cestou domů přinutíte k úsměvu. Naopak jakmile kolem sebe začnete šířit pozitivní náladu, budou se k vám hlásit podobně naladění lidé, a pesimisté si najdou novou oběť, do které budou moci hučet své stížnosti na svět. S tím souvisí také další poznatek: pravý pesimista rád pomlouvá ostatní a vyžívá se ve špatných zprávách. Proto zkuste začít mluvit o ostatních jen pozitivně, a pokud se na někom opravdu vůbec nic kladného či dobrého nenajde, tak zkrátka raději mlčte, případně ho politujte.

3. Všechno zlé je pro něco dobré, říkávaly už naše babičky a měly samozřejmě pravdu. Odborníci doporučují hledat pozitivní věci i tam, kde zdánlivě nejsou. Pokud vám už poněkolikáté vykradli auto, zkuste si říct, že vám naštěstí tentokrát rozbili jen to malé boční okénko, a ne čelní sklo, a navíc jste měli to štěstí, že zloději přehlédli dioptrické brýle, které byly schované pod sedadlem.

4. Stopněte včas proud negativních myšlenek.

Pokud se vám při sebemenším problému v hlavě automaticky rozjíždějí pesimistické scénáře, znamená to, že je vaše mysl navyklá se tímto směrem ubírat a že je třeba ji usměrnit a naučit chodit jinudy. "Zkuste si například představit, že máte v hlavě velkou značku STOP, pesimistické myšlenky vygumujte pomyslnou gumou nebo prosviťte myšlenky bílým světlem," doporučuje Lucie Bouzková jednu se svých imaginačních metod, které používá i se svými klienty.

5. Osvojte si jednoduché rituály.

Tak si například každé ráno představte svůj den v nejlepších barvách a místo klasického ranního brblání nakráčejte vzpřímeně do koupelny, usmějte se na sebe do zrcadla a pochvalte se. Možná se budete při tom pohledu na rozcuchanou hlavu a pomačkaný obličej muset sami sobě zasmát, ale už i to stačí k pozitivnímu startu do nového dne. Smích je totiž nejdůležitější součástí vašeho přerodu v optimistickou bytost. Zkuste se usmívat a smát co nejčastěji.

6. Skvělou pomůckou je afirmace.

Nad postel nebo na ledničku si nalepte lístek s krátkou pozitivní zprávou, jako například: "Mám práci, která mě baví," nebo: "Jsem zdravá," případně: "Mám krásné děti," která vás povzbudí. Každý den ráno, přes den i večer před spaním si větu několikrát zopakujte.

7. Změňte slovník, žádná negativní slova.

Zkuste vyměnit výrazy jako "to nejde", "nemůžu" za "je možné", "to půjde". Také se pokud možno co nejvíce vyvarujte slůvka NE. Zjistíte, že se spousta věcí najednou začne dařit sama.

8. nemusíte se usmívat za každou cenu.

Pozitivně myslet neznamená předstírat, že jsem šťastný a plný optimismu i ve chvíli, kdy se mi chce spíš brečet! Svým pocitům dejte volný průchod, klidně se vybrečte a vyvztekejte, ale pak nechte negativní emoce odejít a nedržte v sobě pocit křivdy.

9. Známá věc: ve zdravém těle zdravý duch.

Sportujte, hýbejte se, starejte se o své tělo. Když je náš organismus oslaben, máme tendence propadat pesimismu. Proto pečujte o svoji tělesnou schránku co nejlépe a dopřávejte jí relaxační kúry.

10. Nechoďte do kina na lynche, když vás něco trápí nebo máte špatnou náladu. Vyhýbejte se depresivním filmům či zprávám v televizi, a naopak si čas od času bez obav zajděte na možná slaboduchou, ale dobrou komedii, u které se zasmějete.

Počítejte také s tím, že celková přeměna vašeho naladění bude probíhat postupně. "Při důslednosti a opakování už po týdnu pocítíte změny, které se postupně usadí a stanou trvalými," slibuje terapeutka Lucie Bouzková. Odměnou za vaše úsilí vám budou vnitřní klid, lepší vztahy, dobrá nálada a také lepší zdraví.

Inspirujte se u koček

Zajímavý pohled na úzkost nabízí známý psycholog a chovatel koček profesor Robert L. Leahy. Pozorováním svých mazlíčků došel k závěru, že kočky znají jen čtyři druhy myšlenek, které spojuje fakt, že se týkají pouze přítomnosti. Právě myšlenky na budoucnost jsou totiž to, co nás tak stresuje a znepokojuje.

Kočky na budoucnost zásadně nemyslí. Jejich myšlenky se ubírají následujícími směry:

1. Tohle je příjemné

2. Tohle není příjemné

3. Tohle chci!

4. Co dál?

Kočky se vůbec nestarají o to, co si o nich myslí jiné kočky, a jestli ta skvrnka na tlapce náhodou neznamená, že začínají pelichat. Zkuste si někdy vyzkoušet, jak krásný život bez myšlenek na budoucnost by to mohl být. Jen tak se ráno v posteli slastně protáhnout a myslet pouze na to, že tohle je příjemné. Pak si ulovit něco dobrého v ledničce a rozhlédnout se kolem: Co dál? Co takhle třeba ještě krátký šlofík...
a pak se uvidí? Spánku totiž není nikdy dost, to přece ví moc dobře každá kočka.
Datum vydání: 5.1.2013
zdroj: Marta Fenclová ( Moje Psychologie )

Vyrob si sama: Látkovou růžičkovou brož

2. ledna 2013 v 17:05 | Paula |  Móda

Vyrob si sama: Látkovou růžičkovou brož

Praha2. 01. 2013 | Vyrob si sama

Našla jsem ve skříni po mamce starou polyesterovou halenku. Na předním díle ale byl flek i otisk od žehličky. Byla to krásná červená barvička a bylo mi líto ji vyhodit, tak jsem hledala na internetových nápadech a objevila "růžičkovou brož", zhotovenou právě ze zbytků oblečení. Tak snad dám někomu dobrý návod, jak si vytvořit pěkný doplněk nebo dárek pro blízkou osobu.

Na výrobu Látkové růžičkové brože budeme potřebovat:

- starou polyesterovou halenku nebo košili
- nůžky
- špendlíky
- jehlu a niť
- špendlíkové uchycení na brož
- různé korálky, flitry, stužky a doplňky
- zapalovač
Látková růžičková bročBudeme potřebovat nepotřebnou halenku nebo košili různé barvy. Musí to být ale látka na bázi polyesteru nebo něco podobného, s bavlnou efekt nevytvoříte.
Z papíru si za pomocí kružítka vytvoříme kolečka. Začnete nejmenším a pak přidávejte 0,5 cm ke každému kolečku, dokud nebudete mít 8 různě velkých koleček. Pak jednotlivá kolečka obkreslíme na připravenou látku - LÁTKA MUSÍ BÝT DVOJMO! Po obkreslení vždy střed přichytíme špendlíkem a až pak stříháme. Dostaneme tím pádem 8 koleček zdvojené látky.
Do každého vystřiženého kolečka uděláme 5 zástřihů - lupenů. Pak si do kombinaček vezmeme vždy jedno zdvojené kolečko a pod podpalovačem necháme okraje stmelit. Pozor na to, aby se plamen nedotýkal látky, látka se zkroutí za pomoci tepla, pozor na zahoření látky - taky se stalo :). Pak jednotlivé dílky odšpendlíme a uložíme na sebe podle velikosti od nejmenšího po největší. Střed sešijeme jehlou a nití.
Hotovou brož ještě dozdobíme různými flitry, korálky, stužkami atd., abychom zakryli místo sešití. Ze spodní části buď tavící pistolí nebo přišitím uchytíme zapínání. Snad Vám tento návod udělá radost a vyplníte nudné chvilky.
Piskotka8 - čtenářka
ChytráŽena.cz


Další fotografie ke článku Vyrob si sama: Látkovou růžičkovou brož:
Vyrob si sama: Látkovou růžičkovou brož
Vyrob si sama: Látkovou růžičkovou brož
Vyrob si sama: Látkovou růžičkovou brož
Vyrob si sama: Látkovou růžičkovou brož
Vyrob si sama: Látkovou růžičkovou brož
Vyrob si sama: Látkovou růžičkovou brož
Vyrob si sama: Látkovou růžičkovou brož
Vyrob si sama: Látkovou růžičkovou brož
Vyrob si sama: Látkovou růžičkovou brož

1. pomoc při kocovině

1. ledna 2013 v 10:08 | Paula |  Zdraví

1. pomoc při kocovině

Žaludek se houpe jako bójka na moři, v hlavě nám buší tisíc kovadlinek a ztrácíme rovnováhu. Kocovina - stav, který zažili a hlavně dnes zažívají mnozí z nás. Přejete si, aby se již nikdy neopakoval?Předávkování alkoholem vede k příznakům otravy, která se následující den projeví bolestmi hlavy a nevolností.
Příčinou jsou jedovaté látky, jež vznikají v játrech při odbourávání alkoholu. Kromě toho vysoká hladina alkoholu způsobuje vyplavování vody ledvinami a zvýšené močení. S tekutinou zároveň odcházejí důležité minerály a chlorid sodný (kuchyňská sůl). Následkem je "vysušení" organismu a pocity žízně, které se objeví druhý den po nadměrném pití.

Méně znamená více

Příznaky kocoviny se také mění podle toho, co člověk vypil. Míchání různých druhů alkoholických nápojů kocovinu zvyšuje. Jednotlivé druhy vína, piva či jiných drinků se liší v chemickém složení. Červené víno někdy způsobuje brnění v hlavě, protože obsahuje aminy (tvoří se ve víně během různých stadií vinifikace, od zpracování hroznů až po lahvování). Například tyramin může vyvolávat silné bolesti hlavy.

Náš organismus také lépe snáší konzumaci vín z ekologického zemědělství, kde při jejich pěstování a zpracování nebyly použity žádné škodlivé chemické látky. Odezva ráno po tahu je pak pro naši hlavu i játra daleko snesitelnější. Pokud bio vína neseženete, rozhodně do košíku v obchodě nevkládejte nejlevnější vína a už vůbec ne bez označení místa původu nebo s nápisem "víno z různých zemí původu".

Vitamin B - dobrý společník

Než se příště vydáte na večírek, vypijte hodně vody. Zpomaluje vstřebávání alkoholu a organismus jej také lépe odbourá. Přibližně hodinu před odchodem, hodinu po první sklenici alkoholu a pak před spaním spolkněte jednu tabletu vitaminu B nebo kvasnic (alkohol totiž vyčerpává vitaminy a rychle spotřebovává zásoby vitaminů skupiny B). Před usnutím je navíc doplňte o vitamin C a hořčík (doporučuji připravit si je s velkou sklenicí vody na noční stolek, než vyrazíte do společnosti).

Zpátky z baru

* Prožíváte-li po návratu z večírku "kocovinový stav" naplno, smíchejte 50 mililitrů citronové šťávy se stejným množstvím olivového oleje a užívejte každou hodinu jednu lžíci, dokud se stav nezlepší.

* Ponořte celá předloktí na 30 sekund do studené vody a potom pokožku důkladně osušte. Podráždění studenou vodou může prostřednictvím nervově-cévních reflexů zklidnit bušení v hlavě.

* Oloupejte syrovou bramboru a nakrájejte ji na centimetrové plátky. Ty podle potřeby přikládejte na čelo i spánky a často je vyměňujte. Chladné, vlhké plátky pomáhají zmírňovat bolesti hlavy.

Ráno po tahu

Jen málokdo dokáže po nočním flámu snídat a každému pomáhá něco jiného - velká sklenice čerstvé pomerančové šťávy, kyselý zavináč nebo čistý, silný vývar (dodává tělu zpět minerály, které byly vyplaveny alkoholem). Dobře také funguje rajčatová šťáva se špetkou soli a několika kapkami tabasca či zelený čaj s pár kapkami sojové omáčky a medu (přírodním cukrem povzbudíme spalování alkoholu).

Kromě vyplavení jedovatých látek z organismu pomocí předchozích metod je nejlepším lékem na kocovinu spánek. Jestliže však po propité noci musíte znovu usednout za pracovní stůl, pijte během dne směs vody, medu (jedna čajová lžička) a čerstvě vymačkané citronové šťávy.

Pro osvěžení a dodání energie pak zkombinujte jednu čajovou lžičku olivového (popřípadě mandlového) oleje se dvěma kapkami silice máty peprné. Směsí pak natřete šíji, horní trapézy a zadní ramena.

Lehce ji také krouživým pohybem vetřete do spánků a čela. Pozor, olej se nesmí dostat do očí!!! Na chvilku možná ucítíte chlad či brnění, každopádně vás máta vzpruží, abyste přežili "den s kocovinou".
Datum vydání: dnes
zdroj: Mgr. Pavla Kurková

Jak nejlépe vybrat správné spoření

1. ledna 2013 v 10:00 | Paula |  Užitečné kalkulačky, tabulky, atlasy, ...
dTest » Články » Infomateriály » Právo + finance » Termínované vklady

Jak nejlépe vybrat správné spoření

Kdo šetří, má za tři, praví lidová moudrost. Ovšem jak vybrat spořící účet, aby se vklad ideálně zhodnotil? Ve změti poplatků, pásem a úroků pomůže nová kalkulačka.
SLOVNÍČEK
Vybrat si z množství nabídek spořících či termínovaných účtů není jednoduché a jejich poskytovatelé běžnému uživateli srovnání příliš neusnadňují. Úrokové sazby se u jednotlivých účtů často mění podle toho, kolik se na spořící účet uloží, a každá instituce má svá pásma úročení nastavena různě. Takových pásem je až šest a ne vždy platí, že čím větší je uložená částka, tím větší je i úrok. Pro získání rychlého přehledu vytvořil časopis dTest na stránce www.dtest.cz/kalkulacka/sporeni jednoduchou kalkulačku spořících a termínovaných účtů. Nyní obsahuje 89 produktů od 28 bank a spořitelních družstev. Stačí zadat pouze dva údaje a výsledkem jsou účty seřazené podle výhodnosti.
Kalkulačka srovnává nejen jednotlivé produkty, ale upozorňuje i na důležitá ustanovení obchodních podmínek, na povinnosti, které se k účtům váží, a na informace o pojištění vkladů. Z výpočtů poměrně úspěšně vycházejí menší finanční ústavy a spořitelní družstva, ty však z minulosti nemají u spotřebitelů dobrou pověst. Obavy jsou přitom zbytečné, protože i spořitelní družstva musejí mít pojištěné vklady a v případě krachu zde platí srovnatelná ochrana jako u velkých bank.
Banky úrokové sazby mění, a tak se může stát, že z původně dobře úročeného účtu se stane jen žrout bankovních poplatků. Při vytváření aplikace pro srovnávání a studiu sazebníků a obchodních podmínek zjistili naši právníci velmi překvapující informace. Například Komerční banka podle sazebníku, který byl platný ještě minulý týden, úročila některé ze svých spořících účtů až od částky větší než padesát milionů korun, což zrovna není suma, kterou by měl průměrný spotřebitel běžně na kontě.
Bližší informace jsou k dispozici na stránce www.dtest.cz/kalkulacka/sporeni.
Chcete dostávat výsledky nejnovějších nezávislých testů potravin, domácích spotřebičů, výrobků pro děti, elektroniky a mnoha dalších každý měsíc přímo do schránky a k tomu mít přístup do online databáze s výsledky testů více než 9500 výrobků? Klikněte na tento odkaz a objednejte si předplatné dTestu.