Listopad 2012

Češi slaví 23 let od Listopadu, ze získaných svobod si sami ukrajují

17. listopadu 2012 v 8:25 | Paula |  Jak jde čas ...

Češi slaví 23 let od Listopadu, ze získaných svobod si sami ukrajují

Česká republika si připomíná 23 let, které uplynuly od 17. listopadu 1989. Tehdy se Čechům po desetiletích otevřel obrovský prostor pro uplatňování základních lidských práv. Od práva na volný pohyb přes politickou soutěž až po svobodné podnikání.


Zvětšit obrázek

Dnes 2:32
Také rozsah osobní svobody se v prvním období po listopadové revoluci zdál takřka bezbřehý, dílem i proto, že uplatňování dosud platných komunistických zákonů vyšlo z módy a nové se teprve postupně tvořily.
Zatímco v roce 1990 se tak zdálo být povoleno téměř vše, dalších více než dvacet let zákonodárci řadu předpisů zpřesnili či zpřísnili. V každodenním životě si lidé museli postupně zvyknout na řadu věcí, které dříve znali snad jen z četby George Orwella.

Kamery slídí na každém rohu

Veřejná prostranství dnes snímají všudypřítomné kamerové systémy, početnější shromáždění musí být úřadům předem hlášena. Právo na svobodné šíření informací nedávno zeštíhlil náhubkový zákon.
Z ulic či silnic nevymizely policejní kontroly, jejichž cílem je v podstatě jen zjistit, zda má dotyčný u sebe příslušné doklady.
Právo proto oslovilo několik českých právních kapacit s jednoduchým dotazem: Do jaké míry se za posledních třiadvacet let zúžil nebo rozšířil okruh osobních svobod českých občanů?
Podle ombudsmana Pavla Varvařovského se občané o ochranu svých osobních práv příliš nestarají.
"Zvůle už totiž většinou není zjevná a brutální," vysvětluje to Varvařovský. "Má moderní podobu - odposlechy, kamerové systémy, trapné osobní prohlídky, slídění v soukromí, slídění v účtech, agenti provokatéři," vypočítává ombudsman.
"Aniž to tušíme, existují o nás různé registry a databáze. O tom, komu a jak dlouho voláme, co jsme si prohlíželi na internetu, jaké jsme měli a máme choroby, zda, kolik a komu dlužíme. A mnoho dalších informací, o jejichž smyslu a nezbytnosti lze s úspěchem pochybovat," podotkl dále. Vlády podle něj své kroky rády zdůvodňují ušlechtilými úmysly typu boje s terorismem, korupcí nebo ztrátou jistot, tím by se však lidé neměli nechat mást.
"Lze vlastně hovořit obecně o zúžení prostoru svobody, respektive o omezení práva na soukromí jednotlivců ve smyslu jejich autonomního rozhodování o vlastním životě v mnoha jeho aspektech," podotkla k tomu bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu, dnes senátorka Eliška Wagnerová.

V přemíře zákonů jsou další regulace

Místopředseda Vrchního soudu v Praze a bývalý ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš upozornil, že co do právního vymezení lidská práva a svobody v uplynulých 23 letech nedoznaly žádných změn.
Přesto i soudce Bureš cítí, že lidé jsou novými zákony spíše stále více svazováni. "V přemíře nových zákonů zcela převažují další a další regulace života veřejnoprávními předpisy. Většina z nich jsou předpisy eurounijní, jež v té či oné podobě akceptovat musíme. Avšak vybrali jsme si svobodně," dodal Bureš.
Josef Koukal, Právo

Domácí wellness pro vaše nohy

16. listopadu 2012 v 23:02 | Paula |  Zdraví

Domácí wellness pro vaše nohy

Nezapomeňme na to, že krásně upravené, hedvábné nohy působí nesmírně sexy a prozrazují mnoho o člověku, který na nich stojí. Poradíme vám s prevencí a léčbou různých potíží, ale i jak o ně pravidelně pečovat.Trocha anatomie...

Nohy mají poskytovat tělu dokonalou stabilitu. Lidské chodidlo je uzpůsobeno tak, aby jeho přední tři pětiny sloužily k pohybu a zadní dvě pětiny nesly váhu těla. Jenom samotné paty nosí polovinu naší váhy. Čtvrtina všech našich kostí patří k nohám. Dolní končetina obsahuje 28 kostí, 114 vazů, 20 svalů a skládá se ze složité sítě cév, šlach a nervů.

Nejspodnější část nohou nese váhu celého těla, umožňují chůzi, běh, udržují rovnováhu, zmírňují otřesy a nárazy, což chrání klouby a důležité vnitřní orgány. Naše nohy vykonávají velmi náročnou práci, protože na nich trávíme až 80% denního času. Průměrný člověk udělá denně 9 - 10 tisíc kroků.

Nohy si zaslouží hýčkat!

Zdraví a také krása nohou se dá velmi ovlivnit kvalitní stravou, dostatečným pitným režimem, bylinkami, cvičením, masážemi, dobře padnoucí obuví, manikúrou.

Kvalitní obuv je základ!

Kvalitní boty musí nohám umožňovat bezpečnou a pohodlnou chůzi na různých typech terénu. Dále mají nohy chránit před nepřízní počasí a špínou. Většina žen si potrpí na nejnovější módní trendy bot s úzkými špičkami a vysokými podpatky. Ale málokterá z nich si uvědomuje ty zdravotní důsledky. Těsná bota překáží volnému proudění krve a výživných látek a celkově znesnadňuje dýchání kůže.

Ve špičaté botě dochází k vybočení malíčku i palce. Mezi prsty a na hřbetní straně nohy se začnou tvořit otlaky a kuří oka. Vysoké podpatky posouvají těžiště těla na hlavičky nártních kostí, což způsobuje ploché nohy, zkřivení prstů. Navíc lýtkové svaly se křečovitě stahují a Achillova šlacha velmi trpí.

Obuv bychom vybírat opravdu velmi uvážlivě. Nikdy nenosme nepohodlné boty. Vzdálenost od konce prstů k vnitřní hraně obuvi má být asi sedm až třináct milimetrů. Raději si koupíme boty o půl čísla větší a dáme si do nich speciální vložku, než abychom se trápili v těsné obuvi.

Na sport si pořizujeme speciální obuv, která je lehká, pružná a dobře prodyšná. Na turistiku jsou zase nutné boty, které poskytují nohám potřebnou oporu a stabilitu. Jinou botu bychom taky měly používat na cestu do práce a jinou na pracovišti a doma.

Jak na unavené nohy?

- Nohy si po koupeli natíráme citrónovou šťávou.

- Jako rychlá vzpruha slouží i koupel nohou v silném černém čaji.

- Dopřejeme si koupel v soli z mrtvého moře (viz. Pocení nohou)

- Na umyté nohy si navlékneme ponožky, do nichž jsme si vložili nastrouhanou salátovou okurku. Přes ně ještě přetáhneme další suché ponožky a vše necháme alespoň 2 hodiny, nejlépe však přes noc působit.

Cvičení na unavené nohy

Sedneme si na židli, nohy dáme od sebe tak, abychom mohli proti sobě tlačit kolenními klouby. Zvedneme zevní strany nohou a po dobu 3 minut setrváme v této pozici. Pak uvolníme a ještě desetkrát cvik opakujeme.

Koupel pro namáhané a napuchlé nohy

Potřebujeme: 1 hrst mátových lístků, 1 hrst heřmánkových květů, 1 hrst levandule

Postup: Bylinky přelijeme 3 litry vroucí vody a necháme 25 minut louhovat. Pak přecedíme, nalijeme do kbelíku a koupeme nohy 15 minut.

Pocení nohou

- Jednou až dvakrát denně si provádíme koupel nohou v soli z mrtvého moře. Připravíme si ji tak, že hrst soli přelijeme 3 litry vroucí vody a necháme ji úplně rozpustit. Pak si do ní na 15 minut namočíme obě nohy.

- Dvakrát týdně si provádíme koupel nohou, kterou si namícháme s 1 hrsti dubové kůry, 1 hrsti tymiánu, 1 hrsti šalvěje. Bylinky zalijeme 3 litry vody a vše necháme 25 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a můžeme použít. Koupel by měla trvat 15minut.

- Nohy si můžeme potírat dubovým extraktem.

- Po dobu dvou měsíců popíjíme denně dvě dl šalvějového čaje.

- Snažíme se chodit co nejvíce naboso.

- Každý den si měníme ponožky, které by měly být z bavlny.

Octová koupel proti pocení

Tento druh koupele zklidňuje nohy a pomáhá odstranit jejich nadměrné pocení a zápach. Připravíme si ji tak, že 3 lžíce jablečného octu a 1 lžíci citrónové šťávy smícháme s 3 litry horké vody. Nohy namáčíme po dobu 20 minut.

Voňavá koupel proti pocení

K její přípravě potřebujeme 3 litry horké vody, 3 lžíce smetany, do níž přidáme po 3 kapkách éterického oleje z levandule, šalvěje, tymiánu. Koupel by měla trvat 15 minut.

Mykóza nohou a nehtů

Jestliže naše nohy napadne plíseň, je nutná vnitřní i zevní léčba. Vnitřně po dobu 8 týdnů užíváme 3 x denně 20 kapek tinktury z grapefruitového semene nebo lichořeřišnice, což je silné přírodní antibiotikum. Zevně si denně po dobu 8 týdnů připravujeme koupel s přidáním octa (na 4 litry vody 2 dl octu) a koupel ze soli z mrtvého moře (na 4 litry vody 1 hrst soli).

Jednotlivé koupele by měly trvat 15 minut, chodidla pak důkladně osušíme. Ručníky, ponožky denně vyměňujeme a před praním je na 4 hodiny namočíme do neředěného octu. Boty si 2 týdně vymýváme octem. Nohy si 2 x denně natíráme neředěným čajovníkovým olejem (tea tree), zase po dobu 8 týdnů.

Kuří oka

- Postiženou nohu si denně namáčíme do koupele ze soli z mrtvého moře (viz. Pocení nohou).

- Dvakrát denně si místo natřeme citrónovou šťávou nebo kapkou éterického oleje z citrónu.

- Po dobu 10 dnů si na spaní přiložíme na kuří oko plátek cibule a zavážeme. Tento přírodní prostředek necháme působit až do rána.

Zarůstání nehtů

- Nehty si stříháme pouze uprostřed. Lepší variantou je jejich zabroušení pilníkem.

- Na noc si přikládáme na nehty olejové obklady.

- Mezi ostrý okraj nehtu a měkkou kůži, do níž se nehet zařezává, vsuneme pinzetou kousek bavlněné gázy.

- Nohy si koupáme v přesličkovém čaji, připravíme si ho tak, že 3 lžíce přesličky rolní přelijeme 0,5 litrem vroucí vody, vše necháme 20 minut louhovat, poté přecedíme a je hotovo!

- Snažíme se chodit co nejvíce naboso.

Kosmetická péče o nohy

Koupel pro změkčení pokožky nohou

Tato koupel nám pomůže získat hedvábně krásné nohy. Připravíme si ji tak, že smícháme 3 lžíce smetany, 1 lžíci olivového oleje s 3 litry vroucí vody. Koupel by měla trvat 15 minut.

Peeling nohou

Hrubá chodidla si můžeme zjemnit peelingem. Nemusíme kupovat drahou kosmetiku, stejný efekt nám přinese i tato po domácku zhotovená směs: 3 polévkové lžíce mandlového nebo olivového oleje smícháme s 1 lžící hrubě mleté mořské soli a 1 lžící strouhaného kokosu. Tento peeling nanášíme na vlhká chodidla a snažíme se jí pořádně vmasírovat do kůže. Pak nohy osprchujeme a zrohovatělou kůži odstraníme pemzou.

Kůži na chodidlech zvláční lůj

Zhrublá chodidla se změkčí při pravidelném promazávání obyčejným jelením lojem.

Pleťová maska na chodidla z rostlinného másla

Potřebujeme: kakaové máslo, které necháme asi 20 minut v pokojové teplotě, aby změklo. Jinak je dobré je skladovat v chladničce. Dále potravinářskou fólii.

Postup: Na chodidla si naneseme půl centimetrovou vrstvu másla, nohy si pak zabalíme do fólie, navlékneme si bavlněné ponožky a vše necháme 2 hodiny, ale nejlépe přes noc působit. Chodidla jsou po použití této masky jemná a hebká.

Olejová koupel nohou

Ohřejeme 2 šálky olivového oleje a ponoříme do něho nohy na deset minut. Po uplynutí této doby se snažíme ještě zbylý olej vmasírovat do pokožky, pak nohy setřeme papírovým ubrouskem. Po aplikaci tohoto zábalu nohy již neumýváme.

Pleťová maska na nohy

Potřebujeme: 1 žloutek, 3 lžíce tučného tvarohu, 3 kapky citrónové šťávy, 2 lžičky tekutého medu

Postup: Všechny uvedené ingredience promícháme, směs pak naneseme na chodidla a nohy, zabalíme potravinářskou fólií a necháme 30 minut působit. Potom opláchneme teplou vodou a kůži ještě namažeme krémem.

Masáž nohou

Účelem masáží je zrychlení krevního oběhu, tím dochází k zlepšení výživy i funkce nohou a rychlejší vstřebání odpadních látek. Kvalitně odvedená masáž nohou a chodidel je velmi příjemným zážitkem a měla by se stát takovým každodenním večerním rituálem.

Začneme, tak, že si kápneme olej na každou dlaň, jemně si promneme ruce a dlaně si položíme na chodidla. Rukama jedeme směrem vzhůru po zadní straně nohou k stehnům, zastavíme se a pak pokračujeme vzhůru. Masírujeme směrem nahoru a jemně směrem dolů několikrát, až jsou nohy pokryty olejem. Nikdy nesmíme tlačit na zadní stranu kolen. Lýtka a stehna můžeme jemně kroutit na obě strany. Nohy si masírujeme kruhovými pohyby prstů kolem kotníků a kolen. Ukončíme pohyby směrem od kotníků vzhůru k horní části nohou.

Masáž chodidel

Masáž chodidel si můžeme provést sobě i jiné osobě. Nejprve si nohy důkladně vykoupeme a vysušíme je. Do dlaně si kápneme trošku oleje, promneme ruce a pak si uchopíme do rukou jedno chodidlo. Jednu ruku dáme pod chodidlo nohy a druhou nahoru.

Začneme roztírat olej pohyby oběma rukama nahoru k patě a dolů k palci. Olej se snažíme vmasírovat do chodidla opakováním těchto pohybů. Můžeme si chodidlo kroutit v obou směrech. Prsty masírujeme jednotlivě od jejich špičky dolů. Postupujeme od palce k malíčku. To samé provádíme i s druhým chodidlem.
ČTĚTE TAKÉ:
Hýčkejte si svoje ruce


ČTĚTE TAKÉ:
7 fíglů, jak udržet váhu na uzdě!Datum vydání: 14.11.2012
zdroj: Simona Procházková

Burské oříšky neboli arašídy

16. listopadu 2012 v 22:31 | Paula |  Zdraví

Burské oříšky neboli arašídy


Arašídy jsou vynikajícím lékem na nervovou soustavu, podporují krvetvorbu, působí při nemocech srdce, krevního oběhu a látkové výměny. Upravují stav některých kožních onemocnění a zabraňují kazivosti zubů. Většinu těchto vlastností má i arašídový olej.
16. 11. 2012 | Škola vaření

Odkud arašídy pocházejí

Původní domovinou burských oříšků je Brazílie, kde byly již před 2000 lety šlechtěny. Dnes zdomácněly ve všech tropických a subtropických regionech na celém světě. Burské oříšky rostou v zemi, po výkvětu se stébla stáčejí k zemi, do níž se zavrtají a plodí zapouzdřené plody 5-8 cm pod zemí. Arašídy jsou typické svou světle hnědou, vrásčitou a měkkou skořápkou ve tvaru přesýpacích hodin. Semena v ní obsažená známe jako arašídy, buráky nebo burské oříšky. Obsahují spoustu minerálních látek, bílkovin a vitamínů řady B, E, ale také velké množství kalorií a tuků. Mnoho lidí dráždí alergeny v nich obsažené, alergie na arašídy tedy nejsou výjimkou.

burské oříšky neboli arašídyRady při nákupu arašídů

Buráky koupíme volně, nevyloupané i se skořápkou nebo balené v sáčcích v každém obchodě s potravinami či ve světě oříšků a v prodejnách se sušenými plody.
K dostání jsou pražené, solené, v čokoládě, karamelu, jogurtu, pikantních těstíčkách, ve wasabi směsi apod.
Kromě celých ořechů se můžeme setkat s ořechy sekanými, arašídovou pomazánkou, arašídovým olejem či arašídovým máslem. Často je najdeme také v sypaných směsích müsli či v müsli tyčinkách.

Skladování arašídů

Uchováváme v uzavřeném pytlíku či nádobě, a to v chladu a temnu po několik měsíců. Kontrolujeme, zda nejsou žluklé, tedy jestli nemají hořkou nebo nepříjemnou chuť a zašlou barvu.

Alergie na arašídy

V burských oříšcích můžeme nalézt přinejmenším sedm alergenů, z čehož nejvýznamnější jsou vicilin a konglutinin, které zároveň představují 20 % a 10 % proteinů arašídů. Když mluvíme o alergii na burské oříšky, je občas problém ji zařadit do správné kategorie. Většinou je brána jako alergie na ořechy, ale můžeme ji považovat také za alergii na olejniny. A protože je podzemnice olejná řazena jako rostlina mezi luštěniny, můžeme její nesnášenlivost řadit také mezi alergie na luštěniny. Projevy alergie jsou stejné jako u kterékoliv jiné. Od kožních reakcí až po život ohrožující stavy vyvolané anafylaktickým šokem. Alergie na arašídy se obvykle objevuje již v dětství a málokdy v dospělosti odezní. V současné době se odhaduje, že tímto typem alergie trpí 0, 5 - 1, 1 % dospělé populace v USA a Evropě.

Své místo si našly arašídy i v kosmetice, kde se využívá jejich olej. Ten zásobuje pleť vitamíny a nenasycenými mastnými kyselinami. Arašídový olej se přidává i do léčivé měsíčkové masti.

Evabel - čtenářka
ChytráŽena.cz

Toužíte po harmonizaci těla i duše? Zkuste Bachovy květové esence.

11. listopadu 2012 v 11:32 | Paula |  Bylinky

Toužíte po harmonizaci těla i duše? Zkuste Bachovy květové esence.

Všechny směry alternativní medicíny se shodují v názoru, že neduhy těla pocházejí z psychické nerovnováhy. Když své nepříjemné emoce a bloky začneme postupně harmonizovat, dosáhneme blahodárných účinků na naše zdraví. A právě v tom nám mohou pomoci Bachovy esence.Mysl je nejjemnější a nejcitlivější součástí našeho těla. Práce s ní však bývá nejobtížnější. Když jsme veselí, klidní, spokojení, cítíme vnitřní radost. Často ale narážíme na nejrůznější životní problémy a v napjatých chvílích si obvykle nevíme s nepříjemnými emocemi rady. Když tyto pocity trvají delší dobu, můžou být příčinou vzniku onemocnění. Bachova květová terapie je naprosto geniální metoda, která má sílu zharmonizovat mysl a následně celé tělo. Díky své jednoduchosti ji můžeme používat běžně v domácnosti.

V čem spočívá Bachova terapie?

Bachova květová terapie je založena na podobném principu jako homeopatie. Je to velmi jednoduchý, přitom však nesmírně účinný systém třiceti osmi květových esencí, jehož pomocí můžeme navrátit rovnováhu svým emocím. Právě na ty totiž výtažky z planě rostoucích rostlin, keřů a stromů působí. Přesněji řečeno, přeměňují naše negativní emoce a dodávají nám možnost a sílu dívat se na věci kolem sebe objektivněji a bez zaujetí. Tím se harmonizují energetické proudění v těle, dostává se nám nových pozitivních impulsů a duševní očisty.

Historie esencí

Edward Bach byl bakteriolog, homeopat a patolog, který pracoval ve třicátých letech dvacátého století, ve Walesu. Byl to velmi senzibilní člověk, který byl přesvědčen, že nemoci jsou určitými příznaky základní nerovnováhy osobnosti a hlavně jejího citového života. Svou intuicí našel květy divoce rostoucích rostlin a stromů, které mají schopnost zmírňovat duševní stres. Všechny květy nejprve vyzkoušel na své osobě a později se této terapii začal věnovat na plno.

Na počátku našel dvanáct květů, později sbírku rozšířil na dvacet šest a skončil u třiceti osmi esencí. Zajímavé je to, že jen velmi málo jím používaných rostlin se řadí mezi léčivky, většina je totiž považována za obyčejný plevel. Každá z nich však pomáhá rozptýlit určité konkrétně dané nepříjemné emoce (strach, úzkost, stres, sklíčenost, váhavost, netrpělivost, nízkou sebedůvěru, panovačnost, agresivitu, návaly vzteku, hysterii…), s nimiž se trápí lidská populace. Jejich předností je to, že jsou přírodního původu, bez vedlejších účinků a velmi dobře snášenlivé i novorozenci.

Bachovy esence se skládají z třiceti osmi květů:

Řepík lékařský - Agrimony - člověk ukrývá problémy za usměvavou tvář

Topol osika - Aspen - nevysvětlitelné obavy a strachy

Buk lesní - Beech - totální netolerance a kritika k ostatním

Zeměžluč lékařská - Kentaury - neumět si říct o pomoc, neumět říci ne

Rožec - Cerato - nedůvěra ve vlastní úsudek, vyhledávání rad u druhých

Slíva třešňová - Cherry Plum - strach ze ztráty sebekontroly, obavy z vlastních chyb a jejich důsledků, strach z ublížení sobě i druhým

Poupě jírovce - Chestnut Bud - neumět se poučit z vlastních chyb

Čekanka obecná - Chicory - manipulace s lidmi, majetnickost

Bílá lesní réva - Clematis - útek před realitou, zasněnost

Plané jablko - Crab Apple - stud za svůj vlastní vzhled, hledání chyb na svém vzhledu

Jilm - Elm - vyčerpanost přehnanou zodpovědností

Hořec nahořklý - Gentian - propadání pochybnostem a skepsi, málo odvahy

Hlodaš evropský - Gorse - beznaděj, zklamání, pesimismus

Vřes obecný - Heather - samolibost, upoutání se pouze na sebe

Cesmína ostrolistá - Holly - návaly vzteku, hysterie, žárlivosti a nenávisti

Zimolez kozí list - Honeysuckle - neustálá nostalgie, neschopnost se odpoutat od minulosti

Habr obecný - Hornbeam - rychle se střídající nálady, skleslost

Netýkavka žlázonosná - Impatiens - neustálá podrážděnost, netrpělivost, prudké reakce

Modřín opadavý - Larch - totální nedostatek sebedůvěry, pocit méněcennosti

Kejklířka skvrnitá - Mimulus - strachy se známých věcí (můžeme definovat - pavouci,
smrt, nemoc…)

Hořčice polní - Mustard - náladovost, časté propadání depresím, melancholii

Dub letní - Oak - vyčerpanost, pocit opotřebenosti, jít za hranice svých sil

Oliva - Olive - vyčerpání, duševní i tělesná únava

Borovice lesní - Pine - neustálé pocity viny, výčitky

Červený kaštan - Red Chestnut - přehnané starosti a obavy o druhé

Devaterník penízkový - Rock Rose - neustálá panika strach, pocit bezmoci

Voda z léčivých pramenů - Rock Water - ustrnulé názory, málo flexibility, kladení si vysokých požadavků

Chmerek roční - Scleranthus - vnitřní nevyrovnanost, neustálá nerozhodnost

Snědek okoličnatý - Star of Bethlehem - silný duševní nebo tělesný šok

Kaštan jedlý - Sweet Chestnut - hluboké zoufalství

Sporýš lékařský - Vervain - nadměrné nadšení, chtít se prosadit za každou cenu

Vinná réva - Vine - silná dominance, manipulace s ostatními

Vlašský ořech - pomáhá v pohodě projít rozhodujícím životním obdobím (růst zubů,
těhotenství, rozvod, menopauza)

Žebratka bahenní - Water Violet - osamělost, izolovanost, pocit nadřazenosti

Bílý kaštan - White Chestnut - tíživé myšlenky, kterých se nelze zbavit, samomluva

Sveřep větevnatý - Wild Oat - neustálá nespokojenost se svým životem

Planá šípková růže - Wild Rose - rezignace, apatie, vnitřní kapitulace

Vrba žlutá - Willow - vnitřní hněv, zatrpklost, vinu za svůj život házet na druhé

První pomoc - krizová esence:

Krizová esence je složena s pěti květů a má velmi uklidňující a stabilizující účinek v emočních i tělesných krizích. Celkově harmonizuje. Jsou v ní obsaženy květy bílé lesní révy (roztržitost, pomatenost, útěk z reality), slívy třešňovité (obavy ze ztráty kontroly, strach z ublížení jiným), devaterníku penízkovitého (propadnutí panice, pocit bezmocnosti), netýkavky žlázonosné (prudké reakce, netrpělivost, podrážděnost), snědku okoličnatého (tělesný a duševní šok). Užívá se následujícím způsobem: při šoku, úrazu či jiné nepříjemné události si nakapeme 5 kapek přímo pod jazyk a necháme působit.

Jak si vybrat správnou esenci?

Při výběru esence je důležité přesně rozpoznat pocity, které cítíme. Já svým klientům říkám, ať mi sdělí tři pocity, které je nyní trápí. Pak podle seznamu všech esencí vybereme tu, která odpovídá vyslovené emoci. Esence můžeme kombinovat, nedoporučuje se však míchat více než 7 květů dohromady. Zkušenosti mi potvrdily, že nejlépe působí 2 maximálně 3 květy současně.

Užívání esencí:

Ředění pro dospělé je následující - 6 kapek libovolné esence (nebo tři a tři z každé) smíchám s 25 ml pramenité vody. Vzniklá tinktura se užívá 2 x až 3 x denně po 7 kapkách přímo do pusy. Takto namíchaná lahvička vystačí na zhruba 2 týdny. Potom si můžeme nasadit dle intuice a vnitřního stavu stejné či odlišné esence.

Dětské ředění esencí:

Dětem od narození do 2 let dáváme 2 kapky vybrané esence do 25 ml pramenité vody. Ráno a večer jim kápneme 4 kapky do pusy a 1 kapičkou jim potřeme na rty.

Dětem od 2 let do 8 let dáváme 4 kapky esence do 25 ml pramenité vody. Ráno a večer jim kápneme 4 kapky do pusy a 1 kapičkou jim potřeme rty.

Datum vydání: 5.11.2012
zdroj: Simona Procházková

Lískové oříšky nejen pro Popelku

10. listopadu 2012 v 20:22 | Paula |  Zdraví

Lískové oříšky nejen pro Popelku


10. 11. 2012 | Škola vaření
Lískové oříšky rozhodně patří mezi zdravé potraviny. Obsahují velké množství tělu prospěšných látek, snižují riziko infarktu, omezují výskyt žlučníkových kamenů i onemocnění cukrovkou. Oříšky také snižují hladinu cholesterolu a jsou vhodným zdrojem bílkovin.
Lískový oříšek je plodem lísky obecné. Tento keř dorůstá obvykle do výšky 3-4 metrů a pěstuje se zejména v Evropě, dále pak v přilehlých částech Asie a v severní Africe. Kvete brzy, a to od února do dubna a jeho typické hnědé oříšky dozrávají koncem léta. Vyrůstají samostatně nebo častěji ve skupinách až po pěti kusech. Jsou kulovité s malým hrotem na konci a kryje je zvonkovitý zelený až hnědozelený obal tvořený srostlými listeny.
lískové oříškyLískové oříšky sklízíme po prvních příznacích vypadávání z punčošky, tedy z obalu, v němž oříšek je. Na zem natáhneme plachtu nebo netkanou textilii, do níž oříšky spadají. Keřem nebo stromkem zatřeseme a plody sebereme. Aby zbytková vlhkost ve skořápkách oříšků nezpůsobila vznik plísně, která by znehodnotila jádra, po sklizni punčošku odstraníme. Potom asi týden oříšky sušíme přes den na slunci, ale na noc je přenášíme do místnosti, jinak znovu navlhnou. Když uschnou, uskladníme je na suchém místě při teplotě do 20° C. Je třeba mít na mysli, že lískové oříšky jsou stejně jako ostatní ořechy náchylné ke žluknutí. Proto by se měly spotřebovat co nejdříve.
Jádra lískových oříšků mají blahodárné účinky protirakovinné, antioxidační a prospívají srdci. Obsahují značný podíl omega-9-mastných kyselin. Najdeme v nich také vysoké procento vitamínu E, který chrání tělo před účinky znečištěného ovzduší a dalšími škodlivinami. Lískové oříšky obsahují i vitamin B6, odpovědný za tvorbu cysteinu, což je aminokyselina významná pro imunitní systém. Dále obsahují vitamín B1, vitamín B3, a kyselinu listovou. "Lískáče" jsou rovněž bohaté na důležité minerály jako je železo, hořčík, mangan či vápník, slouží jako cenný zdroj bílkovin a značný zdroj energie. Jsou tak vhodné i pro těhotné, pro sportovce i pro děti od tří let.
Lískové oříšky se dají upražit, nebo konzumovat syrové. Syrové lískové oříšky jsou však nejzdravější. Doporučuje se "lískáče" před jídlem na 6-10 hodin namočit do vody. Díky tomu se v nich probudí tvorba těch správných enzymů a jsou pak mnohem lépe stravitelné a také mnohem chutnější. Chutnají téměř jako čerstvé.
Využívají se jako pochutina, přidávají se do zákusků, pudingů, vánočního cukroví i do čokolády, jsou vhodné k výrobě likérů ale také na výrobu oleje do kosmetických a léčitelských výrobků či doplňků výživy.
Ačkoli se lískové oříšky těší široké oblibě již od dávných dob, jejich bohaté aroma a chuť jsou velmi populární zejména v současné době, a to také díky rozvoji průmyslu ochucených káv.
Evabel - čtenářka
ChytráŽena.cz