Říjen 2012


Vzkaz ženám ...

23. října 2012 v 18:17 | Paula |  Vtipy

Dávám Vám sem tento příspěvek, myslím, že se z něho dá si dobře poučit a lépe poznat naše protějšky ...indira1 18.10.2012 22:47 49% + -
Nedá mě to a musím vám sem vložit něčí příspěvek z Buena :)

Vzkaz ženám :-D

1. Nauč se pracovat se záchodovým prkýnkem. Už jsi velké děvče. Když je nahoře, dej si ho dolů. My ho potřebujeme nahoře, vy zase dole. Nás nikdy neslyšíte stěžovat si, že jste ho nechaly dole.

2. Někdy na vás nemyslíme. Naučte se s tím žít.

3. Neděle = sporty a koníčky. Je to jako splín nebo příliv a odliv. Nechte to tak.

4. Nezkracujte si vlasy. Nikdy. Dlouhé vlasy jsou vždy atraktivnější než krátké. Jeden velký důvod, proč se muži bojí ženit je, že vdané ženy si vždy ostříhají vlasy. Potom už s tím nemůžeme nic udělat.

5. Nakupování NENÍ sport.

6. Pláč je vydírání.

7. Požádej přímo o to, co chceš. Aby bylo jasno: Jemné narážky nefungují! Běžné narážky nefungují! Jen to, co přímo řeknete!

8. Nepamatujeme si data. Vyznačte narozeniny a výročí do kalendáře. Připomínejte nám je předem a častěji.

9. Většina mužů má troje boty či obleky. Proč si myslíte, že vám umíme poradit, které z třiceti bot budou dobře pasovat k vašim novým šatům?

10. "Ano" a "Ne" jsou perfektně akceptovatelné odpovědi na většinu otázek.

11. Choďte za námi s problémy, jen pokud je chcete opravdu řešit. To je to, co děláme. Na plácání stupidních a nikam nevedoucích vět máte kamarádky.

12. Jestli si myslíte, že jste tlusté, tak nejspíš opravdu jste. Neptejte se nás na to. Odmítáme odpovídat.

13. Nechte nás ohlížet se za jinými. Ohlédnem se i tak. Je to geneticky dané.

14. Můžete nás požádat, abychom něco udělali, ale ne vykládat nám, jak to má být udělané. Jestli samy víte, jak to správně udělat, udělejte to samy.

15. Krištof Kolumbus nepotřeboval usměrňování. Ani my.

16. Vztah nikdy nebude takový, jako první dva měsíce společného chození. Překonejte to a smiřte se s tím. A přestaňte si stěžovat kamarádkám. Je to trapné a nic se tím nezmění.

17. VŠICHNI muži vidí jen v šestnácti barvách, tak jak je to v základním nastavení Windows. Meruňka je ovoce, ne barva. Nemáme představu, co je to terakota, khaki nebo purpur.

Rady pro naše krásné nehty

20. října 2012 v 21:53 | Paula |  Zdraví

Rady pro naše krásné nehty


Ruce jsou doceňovány víc, než si většina z náš může vůbec myslet. Správná péče pomáhá udržovat naše ruce zdravé, krásné a přitažlivé. No jen řekněte, která žena netouží po krásných pěstěných nehtech? Naše ruce jsou jakýmsi zrcadlem a odrazem našeho nitra. Věřit tomu nemusíte, ale co si pomyslí muž o ženě s krásnými drápky nebo naopak o nehtech, které se snad ani nehty nazývat nedají? Jak správně pečovat o svůj společenský doplněk (ano opravdu mám na mysli naše nehty) a jak naše drápky pěkně nalakovat? To vše a ještě víc se dočtete o pár řádečků níže!

12. 04. 2010 |

Krásné nehty, to není pouze výběr vhodné barvy laku na nehty. Důležité je mít nehty pěstěné a upravené, přičemž dosažení tohoto cíle je proceduravelmi náročná a vyžaduje čas i trpělivost. O kvalitě nehtů hodně vypovídá především složení stravy. Jestli nejsou nehty v pořádku, zamyslete se na svým jídelníčkem. Snažte se do stravy zahrnout více ovoce a zeleniny, aby jste si zajistila nutné vitamíny, minerály a enzymy. Také neopomíjejte zinek a vitamín skupiny B. Především ale dodržujte pitný režim.
2 - 3 litry vody denně by mělo být samozřejmostí.


Co se děje, pokud:


lakovaniMáte křehké nehty - pravděpodobně Vám chybí vitamín A a také vápník Doplňte jej mléčnými výrobky, sýry a jogurty!

Máte bílé flíčky na nehtech - tyto flíčky většinou značí nedostatek bílkovin, vitamínu C nebo zinku.

Máte velmi zakulacené a zakřivené konce nehtů a nehty "hnědnou" - pokud nekouříte, zamyslete se nad nedostatkem vitaminu B12 - ten je k dostání v každé lékárně.

Pokud máte měkké nehty - znovu je příčinou nedostatek vápníku
Pokud se na Vašich nehtech objevují řezy a praskliny - začněte dodržovat pitný režim - obecně se doporučují alespoň 2 l vody denně! Voda je základem všeho! Na to nezapomínejte!


Správné lakování drápků


0. Základem a prvním krokem by mělo být bezchybné odstranění předešlého laku. Nehtíkům prospívá bezacetonový odlakovač s vitamíny, který koupíte takřka v každé drogerii. Po odlakování nehty ničím nekrémujte (lak by se na mastné nehty špatně chytal)

1. Jako základ aplikujte zpevňovač nehtů, který vyplní případné rýhy v nehtu a postará se o to, aby šel barevný lak později bez problémů odstranit. (takové černé nebo rudé šmouhy po celých prstech opravdu moc sexy nejsou:)

2. Po úplném zaschnutí zpevňovače naneste tenkou vrstvu laku. Zdůrazňuji "tenkou vrstvu", po nanesení nepřiměřeného množství se začnou tvořit bublinky, které moc efektivně opravdu nevypadají.

3. Při lakování začínejte vždy uprostřed nehtu, až pak doplňte lak i do stran. Esteticky působí a nehty prodlouží následující finta: Nenanášejte lak do stran - k okrajům nehtu, ale pouze doprostřed.

nehty4. Po několika minutách - jakmile lak opravdu zaschne, opakujte celý postup ještě jednou. U světlého nebo matného laku je občas nutná i třetí vrstva laku.

5. Nechte své drápky zaschnout. Tip:pro rychlejší zaschnutí nechte na své nehty volně stékat studenou vodu.

Nikdy nepoužívejte staré laky. Staré laky na nehty nevypadají hezky. Jsou husté a jejich aplikace je složitá. Jestliže nepomůže ani protřepání lahvičky, tak radši lak vyhoďte (i když to byl nejoblíbenější odstín) a kupte si nový. Starým lakem, který zasychá stejně nikdy své nehty dokonale nenalakujete.
Vaše nehty můžou být krátké i dlouhé, ale musí vždy vypadat upraveně. Podle nehtů se pozná, jak o sebe žena pečuje. Stačí znát pár triků a úpravu nehtů zvládnete s přehledem. Vašim drápkům již nikdo neodolá!

Vendi V.
ChytráŽena.cz


Jogurtový štrůdl

15. října 2012 v 17:54 | Paula |  Výtvory z normální trouby

Jogurtový štrůdl


500 g hladké mouky

špetka soli

250 g rostlinného tuku /Perla máslová apod. - nemusí se rozehřívat, dobře se zpracovává hned po vyndání z lednice/

1 malý bílý jogurt- všechny suroviny smícháme dohromady, těsto rozdělíme na 2 části a z nich vyválíme 2 pláty

- jeden plát položíme na pekáč vyložený pečícím paírem, posypeme strouhanými jablky, skořicovým a krystalový cukrem

- na to přijde druhý plát těsta

- pečeme při 175oC do růžova


/těsto se moc dobře zpracovává a dobře se s ním pracuje, hodí se na všechny typy hodně šťavnatých jablek - jelikož je po upečení štrůdl sušší, je lépe ho nechat rozležet/


Prof. Jan Pirk: Souhlasím s tím, aby doktoři měli trojnásobek průměrného platu v této zemi

14. října 2012 v 19:22 | Paula |  Jak jde čas ...

Prof. Jan Pirk: Souhlasím s tím, aby doktoři měli trojnásobek průměrného platu v této zemi

Kardiochirurg Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc. je nejen předním odborník ve své profesi, ale také výborný sportovec. Zastává názor, že medicínu považuje za svobodné povolání, tedy něco jako sochařství nebo malířství. Podle něj musí být lékař i dobrý herec a manažer.V čem je vaše profese kardiochirurga zajímavá?

Zajímavá je určitě tím, že operuje, resp. opravuje jeden z nejdůležitějších lidských orgánů - srdce.

Zajímavé je bezesporu spojení chirurgické dovednost s absolutní precizností, ale také rychlostí, protože cévy na srdci jsou velmi jemné a malé. Se srdcem je potřeba pracovat rychle. Efekt operace je zásadní v tom smyslu, že zlepší kvalitu života pacienta a často jej i prodlouží.

Tato profese má určitě svoje pozitiva, ale také negativa. Jaká to jsou?

Negativa jsou především v tom, že asi 1 - 2 % pacientů na srdeční onemocnění v důsledku operace umře. Pro srovnání: na oddělení onkologie umírá daleko větší procento pacientů. Kdyby tito pacienti umírali pouze v 1 - 2 %, byl by to fantastický úspěch medicíny. Pacient, který přichází na kardiochirurgický výkon, předpokládá, že od nás do týdne odchází zpět domů. Stinnou stránkou je, pokud některý z nich zákrok nepřežije.
A pozitivní? Přesto, že operace trvají někdy například 5 - 6 hodin i déle (oproti operaci slepého střeva, která se dá zvládnout za cca 30 min), jsou operace srdce většinou úspěšné s velkým a okamžitým efektem.

Vy jste nejen náš přední kardiochirurg, ale také člověk, se svými radostmi, starostmi, emocemi. Kde je profesní hranice, kdy lékař nesmí dát před pacientem najevo své pocity?

Že bych neměl chuť operovat, to se mi nestalo, A když jsem unavený? Tady se stále hovoří o tom, že chirurg musí být pro výkon své práce odpočinutý. V Americe publikovali práci, ve které porovnávali výsledky odpočinutých a neodpočinutých chirurgů. Kritériem bylo, že neodpočinutý chirurg byl ten, který operoval nejméně do 3 hodin do rána a hned ráno šel na další operaci. A ukázalo se, že výsledky operací se od sebe nelišily.

Pan profesor Beneš z UVN říká: "Copak vás unavuje něco, co vás baví?" Únava na vás padne většinou až po operaci. Během ní musíte být psychicky i fyzicky fit. Tady jdou veškeré pocity, problémy stranou.
Perfektní fyzická kondice pro vás jako sportovce asi není takový problém jako pro lékaře, kteří se sportu nevěnují.
Mladí lékaři jsou fit svým mládím, ale časem si asi budou muset uvědomit, že bude potřeba začít se o svoji kondici a to jak fyzickou, tak psychickou starat. Obě spolu úzce souvisí.

U vás v IKEMu se točí některé scény divácky úspěšného seriálu Cesty domů. Jsou podle vás, odborníka opravdové?

Přiznám se, že žádný z těchto seriálů, a to nejen z časových důvodů, nesleduju. Ale u nás je vztah mezi mojí generací a mými učiteli takový, že všichni, mají-li zájem, zůstávají na tomto pracovišti. Mají svůj mini úvazek, aby měli možnost zůstat co nejdéle v prostředí, ve kterém léta pracovali. Někteří z nich mu dokonce zasvětili celý život a pro své oddělení odvedli maximum kvalitní práce. Je to jakési poděkování, úcta vůči těm, kteří nás něčemu naučili.

A mezi lékaři? Samozřejmě, že když vypisuji operaci na druhý den, za které zodpovídám, sám rozhodnu o tom, který operatér je vhodný na určitý typ operace. Vím, že některý lékař je dobrý právě na tuto operaci a jinou by nezvládl a naopak.Toto povolání je také o prestiži. Soupeří lékaři mezi sebou o to, kdo dostal lepšího pacienta či zajímavější operaci?

Každý, kdo se zabývá chirurgií, chce operovat, jít na sál. Snažím se odoperovat co nejvíce srdíček, a když já například nemůžu být dva dny na sále, dělám si legraci, že už mě tam ti mladí nepustí. Mladý kluky to baví, takže by operovali do roztrhání těla, protože tato práce je svým způsobem droga.

Nemáte dojem, že malinko mizí etika, umění vycházet s lidmi, a to nejen v medicíně?

Ano. Také mám tento pocit. Snažím se jít příkladem, protože dobře vím, že pacientovi stůně nejen srdíčko, ale i dušička, o kterou je potřeba se starat stejně pečlivě.

A mají na "dušičku" lékaři čas?

Správný chirurg se musí umět naladit s pacientem na stejnou tóninu. Musí být trochu herec. My sice nemůžeme být s pacienty rovnocennými partnery v oblasti medicíny, tedy pokud neoperuju kolegu-lékaře. Já se musím přizpůsobit psychickému stavu pacienta, dostat se do stejné role jako on, která nás spojí. Musím umět rozlišit, s jakým pacientem právě hovořím. Jinak mluvím s ligovým fotbalistou, jinak s univerzitním profesorem, jinak například s maminkou od dvou dětí.

Každý z těchto lidí potřebuje individuální přístup, abychom se dokázali vzájemně pochopit.
Stále tvrdím, že medicínu považuji za svobodné povolání, tedy něco jako sochařství, malířství. Medicína je něco na hraně vědy a umění. I tady je zapotřebí intuice, odhadu na základě citu, empatie. Nedá se vědecky naučit, jak se máte bavit s pacientem.

Jaký jste vy šéf?

Absolutně neuznávám docházku. Jsem zásadně proti tomu, aby si lékaři psali přesné hodiny. Doktoři musí zůstat v nemocnici podle potřeby, podle toho, jak je potřeba pro nemocné. Pokud nejsou potřeba, ať jdou v jednu hodinu odpoledne domů, protože další den zde zůstanou třeba i 20 hodin. Nic proti tomu absolutně nemám. Jsem pořád napadaný, že nevedu řádně knihu docházek. A já říkám: "nevedeme a nepovedeme". Mám tady doktory od toho, aby zde pracovali, a pokud tady nemají žádnou práci, být zde nemusí.

Na druhou stranu oni dobře ví, že když je cokoliv důležitého, akutního, zavolám jim a oni jsou ochotní přijít a operovat třeba i o půlnoci na Štědrý den. Souhlasím s tím, aby doktoři měli trojnásobek průměrného platu v této zemi, ale není možné mít tento plat za pracovní dobu od 7.30 do 16 hodin. To nelze. My nejsme továrna. Právě za to, že pracují déle, mají mít nárok na tuto výši platu. Ale jen za předpokladu, že mají ukončený výcvik, to jest atestaci.

Určitě k vám chodí také mnoho různých VIP pacientů. Kteří to jsou?

Pro mě je každý pacient VIP, těch mám několik tisíc. Ale máte-li na mysli známé osobnosti, těch tady byla také celá řada. Například režisér Juraj Jakubisko, zpěvák Karel Štědrý, Pavel Bobek, prof. Šamánek, na kontroly k nám dochází tenista Jan Kodeš, těchto osobností je celá řada.

Vy máte mezi odbornou veřejností ale i pacienty respekt. Poslechnou vás?
Neposlechnou. Měl jsem jednoho doktora s nemocným srdíčkem a on i po operaci "hulil" jednu cigaretu za druhou i přesto, že uznal, jak moc si škodí.

My máme štěstí, že zhoubné nádory v srdci jsou vzácností, takže diagnózu pacientovi jsme říkali i v dobách, kdy byl přísný zákaz, aby znali svůj chorobopis. Musím jim oznámit diagnózu a poradit se s ním, či doporučit další postup léčby. Teď jsem měl rozhovor s pacientem, který má vážně nemocné srdce a jedinou možností by pro něj bylo připojit ho na umělé srdce. Řekl jsem mu výhody, ale také rizika související s tímto postupem. Pokud pacienta nepřivezou v bezvědomí, či v kritickém stavu, kdy léčba je výhradně na lékaři, musí si ale nakonec zvolit on sám, či poradit se s nejbližšími, jak dál postupovat.

Když někdo nechce přijmout mnou navrženou léčbu, po dobrém se rozejdeme. Nikomu nezazlívám, aby se šel léčit jinam. Na to má každý pacient právo. To je o důvěře. Když nechce operaci, ale jen léky, nechám konečné rozhodnutí na něm.

Našel jste mezi svými pacienty i trvalé přátele?

Určitě. Milan Šamánek je jedním z nich. Přátele mám také mezi lidmi, kteří nejsou mediálně známí. Například na Moravě mám vynikající přátelé, kteří byli mými pacienty. Jezdíme k nim na návštěvu několikrát do roka.

Zdroj: Alka Hájková, viposobnosti.eu

Datum vydání: 6.10.2012

Cvičení podle menstruačního kalendáře

14. října 2012 v 17:17 | Paula |  Zdraví

Cvičení podle menstruačního kalendáře

Závislost ženské psychiky na fázi menstruačního cyklu je všeobecně známá. A protože fyzická kondice je odrazem stránky psychické a naopak, bude měsíční cyklus nutně ovlivňovat i nastavení ve vztahu k fyzickým aktivitám a sportu.Co se tedy v ženském těle odehrává během celého cyklu a jak je vhodné cvičit a sportovat v jeho jednotlivých etapách?

Období síly a odhodlání

Po dobu zhruba dvou týdnů od asi třetího dne menstruace až do ovulace jsou ženy obvykle nabité energií. Tato fáze menstruačního cyklu se nazývá proliferační, reparační nebo také folikulární. Během ní se obnovuje a roste nejsvrchnější vrstva sliznice dělohy, zatímco ve vaječníku dochází k vyzrávání folikulu obsahujícího vajíčko a k tvorbě ženských pohlavních hormonů - estrogenů.

Hladina estrogenů během měsíčního cyklu výrazně kolísá, a tyto hormony tak výrazně ovlivňují psychickou i fyzickou rovnováhu ženy (společně s progesterony, které jsou aktivní v další fázi cyklu).

Nyní je hlavním úkolem estrogenů příprava děložní sliznice na uhnízdění vajíčka a jejich množství v této fázi cyklu postupně stoupá. Můžeme mluvit o období nadvlády estrogenů a jakéhosi klidového režimu těla. To se odráží i v psychice ženy, která se cítí vyrovnaná a plná síly a odhodlání. Je proto vhodné věnovat se dynamickým sportovním činnostem. Toto období je také nejlepší pro zkoušení nových pohybových aktivit, popřípadě pro nové sportovní výzvy. Stejně tak zařadí-li nyní žena do svého tréninku nové cvičební prvky, jejich zvládnutí pro ni bude snazší a o něco pochopitelnější než jindy.

Ovulace a dny poté

V okamžiku ovulace dojde k uvolnění zralého vajíčka z folikulu ve vaječníku. Uvolněné vajíčko začne pomalu sestupovat vejcovodem k děloze, a pokud se na této cestě setká se spermií, je oplodněno. Ovulace nastává mezi 12. a 14. dnem menstruačního cyklu. Fáze po ovulaci se nazývá luteální - prasklý folikul se změní ve žluté tělísko, které produkuje progesteron, pod jehož vlivem se děložní sliznice mění a připravuje k přijetí oplodněného vajíčka. Co se týká pohybových aktivit během ovulace, je dobré malinko zmírnit tempo.

Čím více se bude přibližovat datum menstruace, tím více bude v těle převažovat hormon progesteron a s ním spojená spíše přemýšlivá než akční nálada. V tomto období jsou vhodné aktivity, kdy se žena může hodně soustředit na své nitro - jóga, tai-či, pilates a další cvičení typu "body and mind".

Je to období větší únavy, tělo si žádá energii, a proto je dobré věnovat určitý čas i relaxaci. Na druhou stranu dobře zvolená pohybová aktivita může pomoci bojovat proti této únavě, doporučuje se například svižná chůze či jogging v přírodě.

Pohybem proti PMS

Týden, někdy až dva týdny před menstruací se u mnoha žen mohou objevovat negativní emoce spojené s takzvaným premenstruačním syndromem (PMS).
Rozlada, úzkost, napětí či podrážděnost až deprese… I proti těm může pomoci sport a cvičení, které nás bude bavit, a co je hlavní - půjde nám.
Proto není vhodné se v tomto období pouštět do složitějších sportovních aktivit, kde je kladen důraz na naprosto dokonalé provedení, či do nových, neznámých činností. To, že se nám sportovní aktivita nebude dařit, bude jen umocňovat naše stavy nespokojenosti se sebou samými a s tím spojené deprese. Období menstruace

Nebylo-li vajíčko oplodněno, odchází z těla a s ním i zesílená děložní sliznice spolu s menstruační krví.

S cvičením v tomto období je to u každé ženy velmi individuální. Někomu může pohybová aktivita pomoci odpoutat se od menstruačních potíží a podle toho volí i poměrně náročný trénink. Jiné ženy naopak budou tento čas využívat k odpočinku, ať už kvůli pocitu hygienického dyskomfortu či přítomným bolestem. Každopádně proti menstruačním bolestem v oblasti bederní páteře a břicha se vyplatí zabojovat opět cvičením. Některým ženám ovšem nebudou příjemné cviky s velkými otřesy, jako jsou aerobik, tance s poskoky či trampolínky.

Tyto pozice "hlavou dolů" (například "svíčka" či stoj na hlavě) se objevují například v sestavách jógy či pilates. Avšak při vynechání problematických poloh jsou zmíněné cvičební koncepty velmi vhodné a mohou výrazně ulevit od bolestí břicha a zad. Bolest pomůže potlačit i tzv. břišní dýchání v pozici v lehu, na boku či v kleku sedmo s hlubokým ohnutým předklonem. V tomto schoulení se břišní stěna dotýká stehen, což umožní kontrolu dechu a zároveň se vytváří určité teplo, které působí blahodárně. Břišní dýchání však můžete nacvičovat i s oporou o velký míč či v lehu na zádech s pokrčenými dolními končetinami.

Výkonnost během menstruačního cyklu

Z již napsaného by mohlo vyplývat, že v období před ovulací by žena měla podávat lepší výkony než v ostatních fázích menstruačního cyklu. Ale není tomu úplně tak. Vliv jednotlivých fází menstruačního cyklu na výkon sportujících žen zjišťovala řada studií, jež však nepřinesly jednoznačné závěry. Některé ze sledovaných žen vykazovaly nejlepší výkony právě do 15. dne po krvácení - tedy do období ovulace, což by souhlasilo i s psychickým naladěním ženy, jež je v tomto období plná energie. Nicméně další studie došly k jiným výsledkům - v některých ženy podávaly nejlepší výkony během krvácení i v období před menstruací.

Odborníci se shodují, že výkonnost během menstruačního cyklu je velmi individuální záležitost, stejně jako prožívání jeho jednotlivých fází. Každá žena je nastavená trochu jinak, a proto také nelze udělat jednoznačné závěry ohledně vlivu menstruačního cyklu na výkon.
Bylo však potvrzeno, že v luteální, premenstruační i menstruační fázi se zkracuje doba, po kterou jsou ženy schopny tolerovat vyčerpávající zátěž, a že potíže spojené s premenstruačním syndromem mohou sportovní výkon ženy značně zhoršovat. A poslední věcí, která v této oblasti byla prokázána, je, že sportující ženy trpí příznaky premenstruačního syndromu mnohem méně a že vhodně volená pohybová aktivita může tyto potíže výrazně omezit. Takže dámy, pohybovou aktivitu v rámci určitého období svého cyklu omezovat nemusíte. Pouze si ji pečlivě vybírejte!


Doporučené aktivity:

* běh

* posilovací trénink zaměřený na svaly celého těla

* bojové či adrenalinové sporty

Některé studie prokázaly, že v době ovulace jsou ženy náchylnější ke zraněním a úrazům, proto je lepší dopřát si nyní více odpočinku a riskantnější sportovní aktivity nechat na předešlé období. Za nevhodné cvičební polohy v období menstruace se považují takzvané obrácené pozice, které vedou k překrvení pánve a zesílení menstruačního krvácení. Některé studie uvádějí, že v období po ovulaci se vlivem zvýšené hladiny progesteronu a estrogenu lépe spalují tuky. Chcete-li tedy hubnout, je vhodné zařadit právě teď jednoduché cyklické aerobní pohybové aktivity, například nordic walking, jogging, jízdu na kolečkových bruslích nebo cyklistiku.

Datum vydání: 12.10.2012
zdroj: Mgr. Renata Větrovská

Znásilnění - stát se to může každé z nás!

14. října 2012 v 12:25 | Paula |  Zdraví

Znásilnění - stát se to může každé z nás!

Smutná statistika říká, že v Česku se obětí znásilnění stane minimálně jedna žena denně. Násilníky bývají nejen zcela náhodní a neznámí muži, velmi často to jsou také příbuzní, známí, "kamarádi" a bývalí partneři. Víte, jak se bránit a co dělat v případě napadení?Asi 75% případů znásilnění zůstává neohlášených, přitom se objasní až 80% nahlášených napadení.

Oběti znásilnění bývají postiženy dlouhodobými psychickými následky a v některých případech se z otřesného zážitku už nikdy zcela nevzpamatují….

Martina (25) byla přepadena a znásilněna před třemi lety. Ještě dnes jí dělá problémy o tom mluvit. "Nevím, jestli se s tím někdy v životě dokážu smířit," říká a má na krajíčku… "To, že se vám svěřím se svým příběhem sice můj hrozivý zážitek nesmaže, ale třeba moje zkušenost pomůže jiným ženám…" "Tak na tuhle akci jen tak nezapomeneš," ujišťovala mě kamarádka Petra, když plánovala naši velkou dámskou jízdu u ní na chatě.

"Tenkrát mě samozřejmě nenapadlo, že její slova budou tak "ironicky" pravdivá,"… Hned první večer jsme zašly na místní zábavu. Jenže už u vchodu do klubu jsem si byla jistá, že tenhle večer si fakt neužiji. Zakouřeno, hlava na hlavě a příšerně dunící hudba… Zatímco Petra byla ve svém živlu, já se nudila na baru. Ze "zamyšlení" mě vytrhl sympatický hlas jednoho mladíka.

Nejdřív mi jeho náhlý zájem připadal trochu vlezlý, ale po chvíli jsem zjistila, že je to v tomhle blázinci vlastně moje spřízněná duše… Skvěle se s ním povídalo a dokonce se prý znal s Petrou. I když se mi nakonec od něj vůbec nechtělo, nadmíra alkoholu udělala své a já už se hrozně těšila do postele. A protože se Petra k odchodu neměla, rozhodla jsem se, že půjdu sama. Byl to přece jen necelý kilometr…"

Cesta hrůzy

"Samozřejmě jsem si během cesty vzpomněla na mámina slova: "Ne, aby tě napadlo chodit někde po nocích sama…" Jenže únava byla silnější něž nějaký strach. A tak jsem si ani nepřipouštěla, že by se mohlo něco stát… Když jsem se blížila k chatě, někdo tam postával. Jediné, co jsem poznala bylo, že je to nějaký muž.

Najednou se ke mně rychle přibližoval. Zpanikařila jsem a začala utíkat zpátky na silnici. V hlavě se mi honily ty nejhorší scény z těch nejděsivějších hororů. Po pár metrech jsem už sotva lapala po dechu a proklínala své vysoké podpatky… Ve chvíli, kdy jsem měla pocit, že vypustím duši, chytl mě ten "někdo" prudce za ruku.

"Prosím, nechte mě, já žádné peníze nemám…" křičela jsem. Pak jsem slyšela povědomý hlas, jak říká, abych neřvala a otočila se. V neznámém muži jsem poznala Aleše. Spadl mi obrovský balvan ze srdce. "Ježiši, ty si mě ale vyděsil. Myslela jsem, že je to nějaký úchylák…" vyhrkla jsem dokonce s velkou úlevou. Jenže to jsem ještě netušila, že právě v tom jsem měla pravdu. Zničehonic už to nebyl ten hodný a milý muž, který mě tak ohromil…

Prudce mě svalil do trávy a začal mě zuřivě líbat. Nedal se odbýt a tak jsem ho silou odtáhla a řekla mu, že jestli toho nenechá, tak začnu křičet. Místo odpovědi jsem ale dostala pár facek. Pak už jsem se nezmohla vůbec nanic… Bezmocně jsem ležela na zemi a čekala, co se mnou udělá. Jednou rukou mi držel ruce a druhou mi trhal tričko. Pak se dostal pod sukni a surově do mě vnikl. Přitom mi syčel do ucha, že za všechno si můžu sama. Prý jsem ho celý večer provokovala a přímo si o to koledovala…

Nikdy nezapomenu na tu bezmoc, strach a pocit strašného hnusu z ponížení a bolesti. Když bylo po všem, chytnul mě ještě pod krkem se slovy, že jestli něco ceknu, najde si mě a zabije. Pak se rychle vypařil. Ležela jsem tam v naprostém šoku na zemi a bála se pohnout. Kupodivu jsem měla jen několik modřin, škrábanců a roztržené tričko. Přesto jsem se do chaty doslova doplazila," vypráví s třesoucím se hlasem Martina

Trauma navždy

"V chatě jsem hned jsem vletěla do sprchy a snažila se ze sebe všechen ten hnus spláchnout… Tu noc jsem vůbec nespala. Cítila jsem se tak strašně ponížená a zneužitá, že jsem nenašla sílu to říct ani své nejlepší kamarádce, natož to nahlásit na policii. Měla jsem pocit, že si za to všechno můžu sama. Před našima jsem se snažila na sobě nedat nic znát. Sama o samotě jsem se ale utápěla v depresích…

Až jednou, asi po několika měsících, jsem se sesypala jak domeček z karet a všechno to vyklopila Petře. Byla v naprostém v šoku, že jsem to tak dlouho dokázala tutlat. Hrozně moc si vyčítala, že mě tenkrát pustila samotnou a nemohla pochopit, jak se nějaký úchylák mohl vydávat za jejího kamaráda. Petra mi nakonec pomohla najít jednoho psychologa. Chodím k němu vlastně dodnes a zdá se, že už jsem z nejhoršího venku…

Stále ale nedokážu spát sama doma, nemohu se dívat na filmy s tématikou násilí. A když vidím někoho typově podobného jako byl on, tak se mi třepou a potí ruce a sevře se mi žaludek. Nejvíc ze všeho mě ale bolí to, že stále nedokážu mít plnohodnotný vztah…

Prevence

Doufáme, že drtivá většina z nás podobný zážitek nebude muset nikdy prožít. K tomu nám pomůže jenom jedno - dobrá prevence a vyhýbání se zbytečnému riskování.

Proto NIKDY…!

…nechoďte sama po nocích a vždy si domluvte nějaký doprovod. Když už přeci jen jdete sama, vyhýbejte se špatně osvětleným ulicím, pustým místům nebo lesním porostům, nebezpečným nebo málo obydleným čtvrtím…

…nejezděte stopem. Mnoho takových stopařů se už stalo obětí násilného činu

…neotvírejte domovní dveře nikomu, koho neznáte. Neohlášený elektrikář? Nepřichází v úvahu.

Důležité rady!

Pokud vás někdo přepadne, vzpomeňte si na běžné věci, které nosíte v kabelce a dají se nějakým způsobem využít. Klíče či kartáč na vlasy mohou být při zasažení citlivých míst velmi účinné. Stejně tak deodorant či sprej na vlasy nastříkaný do očí, může útočníka na chvíli odstavit.

Pokud si na fyzickou obranu netroufáte, můžete zkusit alespoň křičet o pomoc. Výbornou službu vám prokáže malá píšťalka v kabelce nebo kapse kabátu. V případě útoku jde o sekundy a každý způsob, jak můžete přilákat pozornost okolí, vám může zachránit život. Nebo na to můžete jít psychologicky a násilníka jakýmkoli způsobem odradit. Zkuste všechny možné triky: že budete zvracet, máte právě menstruaci, jste těhotná či máte nějakou pohlavní nemoc…

Udělejte si kurz sebeobrany. Posílí to vaše sebevědomí a dodá vám pocit jistoty!

Vyhledejte pomoc!

Stanese-li se, že vás někdo napadne nebo znásilní, rozhodně je třeba vyhledat nějakou pomoc. Řada obětí znásilnění se bojí nebo stydí obrátit na policii. Je však vhodné zajít alespoň k lékaři. Znásilnění nese kromě psychických následků také riziko nákazy žloutenkou, virem HIV či některou z pohlavních chorob a také riziko nechtěného těhotenství. Dobrý lékař by měl oběť znásilnění podpořit také po psychické stránce, případně jí pomoci kontaktovat policii. Uvědomte si, že nahlášením přispějete k dopadení pachatele, a zabráníte tomu, aby svůj čin zopakoval.

Další podrobné rady a důležité informace najdete na www.stopznasilneni.cz


Dagmar Kludská: Je zapotřebí být obezřetný

13. října 2012 v 19:53 | Paula |  Jak jde čas ...

Dagmar Kludská: Je zapotřebí být obezřetný

Úspěšný kartářka a spisovatelka vypráví nejen o tom, co se s námi děje v tomto čase, ale nechala nás nahlednout do nedaleké budoucnosti, roku Hada, a naznačila, s jakými pocity prožijeme magické datum mayského kalendáře 21.12.2012.Byl tento rok v něčem složitý?

Na vztahy. Spoustu lidí se rozcházelo, hlavně rozvádělo. Přesto, že jsem se snažila svým klientům toto jednání rozmluvit, většinou se mi to nepodařilo. Díky silným emocím, které převládají a logicky se promítají i do jejich chování, si nedali říct. Přesto, že si už něco vybudovali, jednají převážně na základě pocitů. Tyto vztahové problémy si táhly již od minulého roku, který byl rokem Králíka - nevěry. Králík je velmi potentní.

Doufám, že v následujícím roce Hada budou lidi bystřejší, protože had je velmi bystrý, dává si na čas a nechce nic pokazit. A když by něco měnil, tak už se vším všudy. Tedy potkáte-li partnera, je potřeba dbát na to, aby to nebylo jen povrchní setkání, ale aby za ním byly vidět nějaké výsledky, práce, vše co dosud vybudoval, dokázal. Myslím, že rozchody a rozvody v příštím roce poklesnou.

Ne každý je ale bystrý, koho se to tedy přesně týká?

Toto funguje především pro ty, kteří jsou narozeni v roce Hada. Je to například prezident Klaus.
Jsou to ročníky: 1941-42, 1953-54, 1965, 1977, 1989, 2001. Vždy po 12 letech. Had si rozumí s Myší, Buvolem, Drakem, Ovcí, Kohoutem a Psem. Všichni tito budou mít pozitivnější rok.
Tygr, Kůň a Opice budou mír složitější rok. Ostatní znamení budou neutrální.

Bude konec tohoto roku, podle vás, něčím výjimečný?

Řekla bych, že konec roku je takový malinko svízelnější. Je to konec roku vodního Draka, což znamená, že u nás v rozhodování převažují především pocity a emoce. Všichni jsme v tomto čase senzitivnější, vnímavější a máme tendence věci zbytečně zveličovat.

Co se tedy stane 21. 12. 2012?

Co se týká data 21. 12. 2012, absolutně nevěřím v konec světa. V tento den vstupuje Slunce do Kozoroha, což je sice samo o sobě pesimistické, protože Kozoroh je sám o sobě bolestínský, ale zároveň je tam ale Slunce v Beranu, což znamená energii, sílu. Je zde vidět také trochu zakaboněná planeta Pluto, ale i zářivá planeta v Jupiteru. Toto vše dohromady může způsobovat nervozitu, ale i energii, díky které můžeme být v tento očekávaný den nervóznější z toho, zda a co se bude dít. Ale v podstatě se nebude dít nic.

Toto magické datum je ale důležité proto, že se jedná o přelom do novější formy pozitivnějšího života, i když bude ještě trvat řadu let, než se srovnáme se vším zlým a špatným, co nás v minulosti potkalo. Ale vždy bylo dobro a zlo. Je potřeba, aby se vše dostalo do vyvážené polohy.Co by lidé na základě těchto informací měli udělat?

Všichni lidi na tomto světě by v tomto čase měli především v rámci transformace osobnosti hledat chybu u sebe. Ve vztazích by měli být ohleduplnější, milejší. Je zapotřebí větší obezřetnosti.

V těchto posledních 3 měsících roku 2012 je dobré plánovat, ale nedělat velké skoky, rozhodnutí, změny, když nemáme potřebnou jistotu. Když nám někdo něco nabídne, měli bychom vycítit, zda přijmout, či ne. Velmi záleží na intuici. Konec roku je mezník - mayský kalendář. Měli bychom opravdu se sebou něco dělat, protože pak se svět může opravdu hnát do zkázy. "Něco" nás upozorňuje, abychom se snažili, a to ve všem. Samozřejmě, že to špatné nelze úplně vymýtit.

Čím nás překvapí rok 2013?

Rok 2013 je rokem Hada. Toto je velmi dobrý rok zvláště pro "módemany". Had se rád svléká z kůže. Lidé tedy na sebe začnou více dbát. Nejen módní průmysl, ale plastická chirurgie by měla jít nahoru.

Ale protože bychom sami měli druhým trochu "sloužit.", pomáhat bez nároku na očekávání, co za to dostaneme, nebo co z toho budeme mít.

Had sám o sobě je mystický. Mělo by se dařit lásce, lidé po ní budou opět toužit, a to i ti, kteří byli již v minulosti zklamaní. Vše se opakuje, ale já jsem optimista, takže věřím více v dobro, i když války například na Blízkém Východě nevylučuji. To, že se v politice dějí a budou dít různé věci, odhalení křivd už je nyní vidět.

Rok 2013 je zvláštní i tou 13 na konci. Čeká nás volba prezidenta. Je na nás, abychom si dobře vybrali.

Víte, kdo by mohl vyhrát?

Tak to opravdu netuším. Kdybych u sebe měla datum jejich narození, odhadla bych sice více jejich povahu, ale z toho, co všichni vidíme, je nám jasné, že volba je o penězích. Já osobně žádného kvalitního kandidáta nevidím, nikdo z nich mne neoslovil. Sama bych si ale přála na Hradě více ženu.

Zdroj: Alka Hájková, www.viposobnosti.eu
Datum vydání: 11.10.2012

Parkinsonova choroba

9. října 2012 v 13:55 | Paula |  Zdraví
Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba je onemocnění centrální nervové soustavy, které se projevuje neovladatelným třesem a omezenou či ztíženou možností pohybu.
Parkinsonova choroba je degenerativní onemocnění nervového systému. Typicky se projevuje klidovým třesem, ztuhlostí svalů, zpomalením pohybů a poruchami stání a chůze.
Parkinsonovu chorobu způsobuje poškození a zánik buněk v oblasti mozku, které se říká substantia nigra (černá substance). Ta je součástí tzv. bazálních ganglií - oblastí šedé hmoty mozkové - odpovědných za koordinaci pohybů. Za normálních okolností zde vzniká jeden z neurotransmiterů - dopamin. K projevům choroby dojde v okamžiku, kdy je poškozeno nebo zničeno více než 60 procent buněk.

Parkinsonova choroba - příznaky

třes, ztuhlost svalů, poruchy chůze, potíže se zahájením pohybu, zpomalená chůze, únava, špatná koordinace pohybů, zmatenost, poruchy paměti, zácpa, časté pády, snížení mimiky, neschopnost udržet moč, deprese, úzkost, svalové křeče, pocení, zvýšená tvorba slin

Jak léčit Parkinsonovu chorobuParkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk v mozku. Tyto buňky za normálního stavu produkují dopamin, což je přenašeč, který zajišťuje přenos signálů mezi nervovými buňkami. Nedostatek dopaminu způsobuje, že pacient postupně není schopen ovládat nebo kontrolovat svůj pohyb.

Příznaky Parkinsonovy choroby

Dopamin lze různými způsoby nahradit, přesto se v pokročilých fázích nemoci vyskytují vážné pohybové potíže. Častým projevem je třes, stavy pomalosti a ztuhlosti, samovolné pohyby, dále stavy, při kterých se nelze rozejít.
Pacienti mívají často problémy s komunikací, obtížnou artikulací a špatným psaním. Nikoliv nepodstatné jsou také deprese, ve stáří se přidávají i další psychické potíže.

Léčba Parkinsona

Léčba Parkinsonovy choroby není ani v současné době nijak oslnivá. Parkinsonova nemoc se vyléčit nedá, pouze lze zpomalit a zmírnit její průběh.
První a zároveň nejčastější i nejúčinnější lék pro léčbu Parkinsonovy choroby se nazývá levodopa a byl vyvinut v roce 1970. Je to aminokyselina podobná základním stavebním jednotkám bílkovin. Ta se vstřebává z tenkého střeva do krevního oběhu a pak přestupuje rozhraním mezi krevním oběhem a mozkovou tkání. Až v mozku je tato aminokyselina přeměněna na dopamin.
Při léčbě levodopou dochází ke stabilizaci přibližně na normální hodnoty, a tím ke zmírnění projevů nemoci. Na léčbu reaguje většina (asi 75 %) pacientů příznivě. Čím déle však léčba trvá, tím se snižuje účinnost léku. Následuje opětovné snížení pohyblivosti, ztuhlosti a třesu.
Nejčastějším vedlejším účinkem při dlouhodobém užívání tohoto léku je zvracení, dalšími vedlejšími příznaky jsou nedobrovolné pohyby a tiky a také halucinace. Často se objevuje také vysoký krevní tlak a různé typy arytmií. Mohou se vyskytnout i psychické poruchy jako euforie, neklid, deprese, hypersexualita apod., a dále i nechutenství, zvracení a u většiny pacientů zácpa.
Lékaři využívají i další látky k prodloužení účinku levodopy (např. carbidopa, entacapon), dále selegilin. Po tomto léku může mít pacient poruchy spánku.

Chirurgický zákrok

Chirurgický zákrok se doporučuje pouze pacientům se závažným nebo rychle se zhoršujícím vývojem této choroby, u nichž již nezabírá klasická léčba.
Chirurgický zákrok přichází na řadu až ve chvíli, kdy jsou vyčerpány všechny neinvazivní možnosti léčby. Tento zákrok může mít velké důsledky vzhledem k tomu, že poškození či zničení nervových buněk je trvalé.

Alternativní medicína

Dobré výsledky v léčbě Parkinsonovy choroby byly zaznamenány díky nikotinu a konopí. Pokud nemocný touto chorobou je nekuřák, doporučuje se nalepit mu nikotinové náplasti, které se dají koupit v lékárně.
Léčba konopím spočívá v přímé konzumaci této rostliny, případně i v aplikování mastí a tinktur na ztuhlá místa na těle.
Různé potravinové doplňky mohou zpomalit vývoj příznaků Parkinsona. Léčebný efekt se přisuzuje vitamínu B6, E, C, koenzymu Q10, výtažkům z ginkgo biloby a rybímu tuku.


Jitka Suchánková Pátek, 11. květen, 2012

Alzheimerova choroba

9. října 2012 v 13:47 | Paula |  Zdraví

Alzheimerova chorobaAlzheimerova choroba je závažné onemocnění mozku, vyskytující se převážně u osob vysokého věku. Postihuje nervová vlákna a buňky mozku a způsobuje tak nevratné, negativní změny v mozkové činnosti, vedoucí k demenci. Toto onemocnění je dosud nevyléčitelné, současná medicína zná pouze způsob, jak zpomalit či zmírnit jeho průběh.
Alzheimerova choroba se nejčastěji objevuje po 65. roce věku a podle výzkumů postihuje o něco častěji ženy. Smutným faktem je, že pacientů s touto nemocí neustále a relativně rychle přibývá.

Rizikové faktory

Přesné příčiny vzniku Alzheimerovy choroby nejsou dosud objasněné, závisí zřejmě na mnoha faktorech, které ovlivňují konečné spuštění nemoci. Může jimi být viróza, vlivy z vnějšího prostředí i oslabený imunitní systém. Nejvýznamnějším rizikovým faktorem je bezpochyby vysoký věk, vzácněji se nemoc vyskytuje i u mladších osob.
K dalším faktorům patří dědičnost, ale i krátká doba vzdělávání se, tedy "trénování" mozkové činnosti. Zjednodušeně se dá říct, že náchylnější k onemocnění je méně vzdělaný či méně inteligentní mozek. Výzkumy však zároveň ukazují, že výskyt nemoci u vzdělaného člověka znamená její rychlejší a závažnější průběh.
Rizikové pro vznik choroby jsou také otřesy a zranění hlavy a mozku, např. u boxerů, kteří se tomuto riziku pravidelně vystavují, dochází často k prvním projevům nemoci už ve středním věku.

Příznaky, projevy a stádia nemoci

Onemocnění Alzheimerovou chorobou je velmi vážné a zákeřné, je proto nutné je odhalit včas a první příznaky nepodceňovat. Nemoc vede postupně k lehké a stále se prohlubující demenci. Ta má tyto postupně se objevující projevy:

  • zapomnětlivost - pacient neustále dokola vypráví např. své zážitky z mládí, ale neví, co říkal nebo dělal před hodinou
  • časté a delší výpadky paměti
  • poruchy řeči - zmatené, nesouvislé mluvení, neschopnost označit věci správným názvem
  • dezorientace - člověk se ztratí i na známých místech, může bloudit třeba na zahradě za domem a nevědět, kde právě je
  • neschopnost určit např. co je za den, který je měsíc apod.
Nemocní ukládají své věci na neobvyklá místa, mají problémy s nejběžnějšími úkony, jsou popudliví až agresivní a obviňují členy rodiny z naschválů, lží, krádeží jejich věcí apod. Svou nemoc si obvykle naprosto neuvědomují a problémy si nepřipouštějí, cítí se zdraví a odmítají pomoc.
V pozdějších stádiích může docházet k halucinacím a bludům, člověk nepoznává blízké osoby, nechápe okolní dění, nakonec přestává chodit, jíst, nemůže spát nebo udržet moč, nemluví, je odkázán na invalidní vozík a cizí pomoc.

Léčba a prevence

Nemoc není dosud možné vyléčit, medikamenty pozitivně ovlivňující její projevy je nutné podávat už od raného stádia. Proti Alzheimerově chorobě se používají tyto léky:

  • kognitiva - zlepšují funkci myšlení, orientaci a paměť
  • hypnotika - při poruchách spánku
  • antidepresiva a neuroleptika - odstraňují pocity neklidu a sklony k agresi
  • anxiolityka - proti pocitům úzkosti
Přestože nemáme vliv na nutný proces stárnutí, své pohlaví ani své genetické dispozice, můžeme se posílit zdravou životosprávou (pohyb, zdravá strava - ovoce, zelenina, ryby, vláknina) a udržováním mozku v aktivní činnosti (křížovky, kvízy, četba…).
Nemoc výrazně zasahuje do života všech blízkých postižené osoby, není lehké se s ní smířit a její důsledky akceptovat. Rodina by se však měla aktivně zapojit do péče o nemocného a být mu oporou.Veronika Moreira Pátek, 27. duben, 2012

Diagnóza: Roztroušená skleróza

7. října 2012 v 16:04 | Paula |  Zdraví

Diagnóza: Roztroušená skleróza

Roztroušenou sklerózou u nás trpí asi 17 tisíc lidí. Žen je mezi nimi dvakrát až třikrát více než mužů. Dobrou zprávou je, že nemoc zdaleka nemusí skončit invalidizací pacienta, jak poněkud drasticky ukázal film "Hilary a Jackie" z roku 1998…"Častější výskyt roztroušené sklerózy u žen souvisí velmi pravděpodobně s odlišnou hormonální výbavou. Zatím se však nepodařilo přesně zjistit, jaká kombinace hormonů je 'pachatelem'," říká MUDr. Dana Horáková, Ph. D., z Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Toto pracoviště zastřešuje fungování dalších podobných center v České republice, pečujících převážně o pacienty s roztroušenou sklerózou. Centra se nacházejí ve většině krajských měst a jejich seznam, včetně kontaktů a dalších zajímavých informací o roztroušené skleróze, lze najít na webových stránkách pro pacienty a jejich blízké s adresou www.multiplesclerosis.cz.

Široké spektrum příznaků

Roztroušená skleróza (RS, lidově "ereska") je chronické, nevyléčitelné zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému (mozku a míchy). Výrazně snižuje kvalitu života a negativně dopadá na psychiku, pracovní uplatnění, mezilidské vztahy a společenský život pacienta. Jde o onemocnění autoimunitní nebo také autoagresivní, což znamená, že imunitní (obranný) systém těla při něm napadá a poškozuje vlastní tkáně - v tomto případě nervové buňky a jejich výběžky (vlákna), jež zajišťují přenos nervového vzruchu. (Tento přenos je důležitý pro to, abychom chodili, mluvili, viděli, slyšeli, mohli přijímat potravu…)

Látka, která obaluje tato vlákna a zajišťuje rychlejší přenos informace, se nazývá myelin, proto při jejím poškození lékaři hovoří o demyelinizaci. Obnažené vlákno nervové buňky zbavené myelinu není schopno (buď částečně, nebo vůbec) vést nervový vzruch, a vznikají různá neurologická postižení. Patří k nim poruchy zraku, citlivosti, rovnováhy, hybnosti, polykání, řeči, sexuálních funkcí atd. Charakter příznaků a jejich závažnost se liší u každého pacienta podle toho, ve které části centrální nervové soustavy byla nervová vlákna poškozena a v jakém rozsahu.

Ataky a remise

K masivnímu poškození myelinových obalů a dokonce k trhání vláken dochází při vzplanutí (atace) choroby, jež bývá často vyvolána aktivací imunitního systému při infekci. "Při každé infekci musí dojít ke stimulaci imunitního systému tak, aby byl schopný zlikvidovat nákazu. Při tom se však v těle vylučují látky podporující zánět a často se celá situace zvrtne do ataky," vysvětluje doktorka Horáková. Dalšími spouštěcími faktory mohou být fyzický a psychický stres nebo hormonální změny, například v období po porodu; přesto lékaři ženám těhotenství striktně nezakazují (viz rámeček vpravo).

V prvních letech nemoci po atace většinou následuje období remise, tj. zklidnění až přechodného vymizení klinických příznaků. "Každá ataka však v nervovém systému zanechá trvalé následky, jež nemusejí být bezprostředně vidět. Sčítání těchto změn v prvních letech nemoci je pak příčinou toho, že po 10 až 20 letech většina neléčených pacientů přechází do druhé, takzvané sekundárně progresivní fáze onemocnění, kdy příznaky způsobené úbytkem nervových vláken již přetrvávají," říká lékařka.

Nejsme bezmocní

Cílem léčby, především protizánětlivými léky (interferon beta, glatiramer acetát, natalizumab, fingolimod, azathioprin, mitoxantron, kortikosteroidy atd.), je maximálně prodloužit intervaly mezi jednotlivými atakami a tím co nejvíce zpomalit, případně zcela zastavit postup nemoci. Důležitou roli v této strategii hrají režimová opatření: dostatek spánku a odpočinku, racionální strava, zdržení se kouření a nadměrného pití alkoholu, udržování duševní svěžesti a společenských kontaktů. Nezbytné je posilovat obranyschopnost vůči infekcím a předcházet civilizačním onemocněním - nadváze a obezitě, cukrovce, vysokému krevnímu tlaku. "Tyto přidané nemoci mohou samy o sobě poškozovat centrální a periferní nervy a tím zhoršovat situaci danou základním onemocněním," přibližuje doktorka Horáková a přidává důrazné varování před kouřením: "Kouření tabáku je jediná věc, kterou pacientům důsledně zakazujeme! Může to být jedna z příčin přibývání nových případů roztroušené sklerózy hlavně mezi mladými ženami.

Roztroušenou sklerózu sice zatím neumíme vyléčit, u velké části pacientů jsme ale schopni výrazně ovlivnit jejich zdravotní stav. Pomoc medicíny je však pouze jedna strana mince, vždycky zůstává ta druhá strana, která je v rukou pacienta. Strašně totiž záleží na postoji každého z nás, jak si svůj život přizpůsobí a co si z něj vybere," uzavírá lékařka.


Jsou viníkem herpetické viry?

Příčinu roztroušené sklerózy lékaři a vědci zatím hledají. "Podezřelé" a v této souvislosti nejvíce zkoumané jsou herpetické viry (způsobují mj. opary, pásový opar, plané neštovice nebo infekční mononukleózu). Roli může hrát i nedostatek vitaminu D, kouření, dlouhodobý negativní stres a další činitelé.

"Ereska" a těhotenství

V období "radostného očekávání" se RS u většiny pacientek stabilizuje. "To je vysvětlováno stavem určité imunotolerance, kdy tělo ženy-matky musí tolerovat z poloviny geneticky odlišný plod. Pokud by se podařilo rozluštit, které faktory v této toleranci hrají roli, velmi pravděpodobně by tento poznatek mohl mít i léčebné využití," říká odbornice na léčbu RS MUDr. Dana Horáková, Ph. D. Dnes už naštěstí lékaři nedoporučují ženám s RS raději vůbec nemít děti. "Dokladem je i to, že pacientkám našeho centra se ročně narodí několik desítek krásných miminek," potvrzuje Dana Horáková.

"Těhotenství by však mělo být plánované, optimálně v době stabilizace nemoci, a pacientka by měla mít dobré zázemí. Před těhotenstvím je nutné vysadit některé léky s předstihem, některé nejpozději v době zjištění gravidity. Porod zvládají naše pacientky obdobně jako většina zdravých žen. Pokud jsou v dobrém stavu, doporučujeme kojit 2-3 měsíce, pak kojení pozvolna ukončit a vrátit se k původní léčbě. Nejsou námitky ani proti hormonální antikoncepci, která právě pomáhá naplánovat si těhotenství."
Datum vydání: 5.10.2012
zdroj: Dita Váchová