Září 2012

Jak zvládnout dietu i o víkendu

29. září 2012 v 20:21 | Paula |  Zdraví

Jak zvládnout dietu i o víkendu

Držení diety a hubnutí jako takové je hlavně o silné vůli. Většina dietářů se shodne, že přes týden se to ještě vydržet dá, ale o víkendu odolat nejrůznějším lákadlům a svodům, je nad jejich síly. Celotýdenní snažení, tak velmi snadno přijde nazmar. Obezitolog MUDr. Petr Hlavatý proto pro naše čtenáře připravil hned několik rad, jak hubnout i o víkendu.


Před návštěvou je lepší se pořádně najíst, snáze se pak odolává svodům.

Před návštěvou je lepší se pořádně najíst, snáze se pak odolává svodům.


Včera 16:29


Hlavní zásadou je dodržovat dietu "v hlavě" a neupustit od ní. "Když si občas dopřejete něco dobrého navíc, není to problém. Ale omlouvání tučných a kalorických jídel slovy "v pondělí začnu znovu", není tou správnou cestou, jak redukovat svou váhu," upozorňuje MUDr. Petr Hlavatý z projektu Žij zdravě.
O víkendu je dobré držet se následujících ověřených rad.


1. Nevstávejte pozdě
Ponocováním a dlouhým spánkem narušíte tělu nově nastavený rytmus. Není nutné, abyste v sobotu a v neděli chodili spát a vstávali stejně jako během pracovního týdne. Měli byste především spát tak dlouho, abyste se po probuzení cítili plní energie. Mnoho lidí se navíc mylně domnívá, že za dva volné dny dožene spánkový deficit z celého týdne.


2. Nevynechávejte snídani
Těm, kteří bojují s hmotností, odborníci jednoznačně doporučují začít den zdravou snídaní. Zvlášť při redukci váhy by snídaně měla tvořit minimálně čtvrtinu denního příjmu energie. Když ji o víkendu vynecháte nebo odbydete, vyčerpáte své tělo. Lehce posnídat byste měli i v případě, že po ránu necítíte hlad.


3. Naplánujte si pohyb
O víkendu se nevyplatí vynechávat sportovní aktivity, právě naopak. Když nepolevíte ve svém snažení při shazování kil, budete daleko spokojenější. Díky kaloriím, které jste vydali, si bez výčitek můžete dopřát třeba i malý odpolední dezert.


4. Nepijte velké množství alkoholu
Víkendový program má většina lidí spojený s návštěvou baru nebo restaurace. Když popíjíte alkohol, příjem kalorií se výrazně zvýší a způsobuje váhový přírůstek. Po jeho konzumaci můžete cítit i hlad. Větší chuť na mastné, slané nebo sladké jen stěží zaženete. Pokud vypijete několik piv, dáte si k nim nakládaný hermelín a vše doplníte miskou oříšků, přijmete více kalorií, než je doporučený celodenní příjem při redukční dietě.
Místo tvrdého alkoholu si pak dopřejte maximálně skleničku bílého vína, které doplňujte minerálkou.


5. Nehřešte na návštěvách
Na návštěvách se těžko odolává pochutinám, které jsou pro vás připravené. Přejídání ale nestojí za to, abyste přibrali a porušili tak rovnováhu v nově nastoleném režimu. I jednorázové uklouznutí často spustí přejídání, protože máte pocit, že hubnutí už ztratilo smysl. Proto se před návštěvou raději najezte. Snáze všem těm dobrůtkám odoláte.

Frontální útok na tuky - zhubněte účinně, zdravě a trvale!

29. září 2012 v 20:19 | Paula |  Zdraví

Frontální útok na tuky - zhubněte účinně, zdravě a trvale!

Nemusíte běhat v šíleném tempu, cvičit do bezvědomí a trápit se hladem. Pro shazování nadbytečných kilogramů je výhodnější nízká až střední intenzita pohybu. Udržet si ideální váhu pak pomůže racionální jídelníček sestavený na míru.Správnou intenzitu zátěže pro hubnutí udává především tepová frekvence (TF). Tepová frekvence je počet srdečních stahů (tepů) za časovou jednotku (nejčastěji se uvádí za minutu). Každý organismus může dosáhnout jen určité maximální výše tepové frekvence, která závisí na věku a pohlaví a určí se podle vzorce 226 minus věk (ženy) nebo 220 minus věk (muži). Tepová frekvence pro cvičení, při němž se spalují tuky, by se měla pohybovat mezi 50 a 60 % maxima. Pro její výpočet potřebujete znát klidovou hodnotu tepové frekvence (TFk). Změřte si ji bezprostředně po probuzení, nejlépe pohmatem na tepně na palcové straně zápěstí nebo krční tepně.

Hodnota TFk je ovlivněna trénovaností, u některých vrcholových sportovců činí 30-35 tepů za minutu.

U novorozenců dosahuje 130-140 tepů za minutu, u dětí 75-100 tepů za minutu.

Průměrná hodnota TFk u dospělých se pohybuje kolem 70 tepů za minutu.

Jestliže již znáte svou TFk, pak si podle vzorce uvedeného v rámečku (viz níže) vypočítejte tepovou frekvenci optimální pro hubnutí. Jedná se o orientační údaj, přesnou hodnotu byste získali jedině absolvováním zátěžového testu u odborného lékaře. Vyšetření se nazývá ergometrie/ spiroergometrie. Šlapete při něm na stacionárním kole do svého maxima při současném snímání EKG, pod dohledem lékaře (viz také Moje zdraví č. 5/2012). Toto vyšetření si hradí každý sám, přibližná cena činí 1-2 tisíce korun podle pracoviště a počtu zjišťovaných parametrů.

Orientační výpočet tepové frekvence optimální pro hubnutí:

TF = [0,6 x (226* - věk - TFk**)] + TFk

* Platí pro ženy, muži odečítají od čísla 220.

** TFk: klidová tepová frekvence - počet tepů za minutu, měřeno po probuzení na zápěstí nebo krční tepně.

Příklad: věk 40 let, TFk 70 tepů/min [0,6 x (226 - 40 - 70)] + 70 = 139,6 tepů/min Pohyb na tepové frekvenci těsně pod 140 tepy za minutu představuje intenzitu zátěže, při níž se budou nejúčinněji spalovat tuky.

Hlídat tep

Klientům fitness centra DietFitness v Praze 9, zaměřeného na tuky, pomáhá hlídat tepovku po celou dobu 40minutového kruhového tréninku při motivační hudbě počítač. Je to úplně jednoduché - kolem hrudníku si upevníte pružný a nijak neomezující pásek se snímačem. Signál se přenáší do počítače s vaším osobním účtem a na centrálně umístěném monitoru můžete při cvičení díky barevné grafice pohodlně kontrolovat, zda jste nespadli ze žluté zóny, optimální pro spalování tuků, do zelené (udržovací, relaxační) nebo naopak, jestli to s intenzitou pohybu zbytečně nepřeháníte v červené zóně. Na konci lekce společně s instruktorem vyhodnotíte, v jakých zónách jste se převážně pohybovali a nakolik byla hodina efektivní z hlediska vytyčených cílů. Pokud totiž vaší metou není odbourávání tuků, ale zlepšování výkonnosti srdíčka a oběhového systému, potřebujete tepovku vyšší.

Kvalitně a pravidelně

Pro redukci podkožního tuku je důležitá nejen intenzita cvičení, ale také frekvence. Jednou týdně rozhodně nestačí. Ani pěší túra nebo pár hodin na kole o víkendu polštářky nerozpustí. Úplným začátečníkům se slabou kondicí se doporučuje 2x týdně kruhový trénink ve fitness klubu v délce 40-60 minut plus aerobní aktivita o víkendu - plavejte alespoň půl hodinky, vyjeďte si na kole, vyražte na pohodovou zumbu ve volnějším tempu nebo na pěší túru. V DietFitness vám k tomu půjčí pedometr (krokoměr) i hůlky na nordic walking. Máte-li v pořádku klouby a netrpíte obezitou, můžete zkusit i lehký jogging. Po zlepšení kondice by se frekvence návštěv ve fitku měla zvýšit na 3-4x týdně (třeba v pondělí, ve středu, v pátek a v neděli), aerobní aktivita o víkendu zůstává.

Není třeba cvičit dlouhé hodiny, záleží spíš na kvalitě tréninku a maximálním využití času vyhrazeného pro cvičení. Na začátku každé lekce by neměla chybět krátká zahřívací fáze (5-10 minut) a na konci protažení. Strečinkové prvky však může instruktor nebo trenér zařadit kdykoli v průběhu hodiny ke kompenzaci zátěže při posilování. "Má-li klient viditelné svalové dysbalance, což nejčastěji znamená ochablé svaly na břiše, hýždích a v horní polovině zad a naopak zkrácené na nohou a v dolní polovině zad, je vhodné zaměřit se v části lekce právě na ně," zdůrazňuje instruktorka DietFitness Veronika Králová. Nemusíte se bát, že byste posilováním nehubli. Naopak, například zpevnění šikmých břišních svalů a příčného břišního svalu vám zajistí štíhlý pas účinněji než pouhé odbourávání tuku bez cíleného budování svalového korzetu.Cvičit "do zásoby" nefunguje

Pokud si říkáte, že si několikahodinovým drilem o víkendu nacvičíte "do zásoby" a celý týden nebudete muset nic dělat, mýlíte se - takhle to opravdu nefunguje. "Tělo při tréninku získává informace, že příště musí trochu přidat, posílit zdroje energie 'zvýšit stav účtu', 'úvěrovou linii'," vysvětluje Veronika Králová. "Pokud tedy po dvou dnech následuje další trénink, tělo je na něj dobře připravené a může dosáhnout trochu více než posledně. Budete-li dodržovat rytmus tréninků, tyto jednotlivé kroky se začnou překrývat, až jednoho dne uvidíte jasný a měřitelný pokrok. Když si však uděláte mezi tréninky příliš dlouhou pauzu, 'úvěrová linka' se znovu sníží a začnete stagnovat.

Proto jeden trénink týdně stačí pouze na udržení dané úrovně, nemůžete čekat posun vpřed. Na druhou stranu, jestliže uděláte pravý opak a začnete trénovat příliš intenzivně (například denně), může se stát, že zdroje energie se nestihnou regenerovat a navzdory veškerému úsilí se vaše výsledky zhorší," upozorňuje instruktorka.

Půl kila za týden stačí

Jasný a měřitelný pokrok nejen v DietFitness, zaměřeném na redukci tuků, představuje váhový úbytek 0,5-1 kg za týden. Tyto hodnoty vypovídají o zdravém hubnutí, při kterém tělo nebude strádat nedostatkem energie a důležitých živin v důsledku přísné diety ani trpět tréninkovým přetížením.
"První měsíc je úbytek tukové tkáně razantní a největší, pak se pokles ustálí na konstantní hodnotě," doplňuje Veronika Králová.

"Trvalý úbytek na cílovou, ideální váhu samozřejmě motivuje k dalšímu úsilí a je žádoucí, ale prioritou je cítit se při tom dobře. Tedy mít dost sil na cvičení, netrpět snížením výkonnosti, podrážděností, únavou. Většina našich klientů a hlavně klientek se těší, že se po hodině bez výčitek nají, ale jsou i tací, kteří ve snaze urychlit redukci hmotnosti chodí zvláště na ranní lekce nalačno a omezují jídlo i jinak. Když k tomu mají ještě nízký tlak, hrozí takové chování kolapsem," varuje před hladověním při shazování kil Veronika Králová.

Řešením při ztrátě energie není přestat cvičit a přitvrdit v dietě. Tělo si na snížený energetický příjem časem zvykne (a až začnete jíst normálně, váha půjde rychle nahoru), navíc budete ztrácet svalovou hmotu. Tím se sníží váš základní energetický výdej a veškerá snaha o zeštíhlení se ještě více zpomalí. V boji s kilogramy zkrátka platí, že k úspěchu vede jen úsilí při cvičení, vyvíjené po určitý (delší) čas. Jak tuto snahu podpořit racionálním jídelníčkem se dočtete v příštím čísle Mého zdraví, kde najdete i vzorové týdenní menu vhodné k redukci tuků.

Důležité!

Úbytek centimetrů v pase je lepším měřítkem pokroku než ztráty na váze. Tuk, který mizí, je totiž lehčí než svaly, jež ho díky cvičení nahradí. Váha tak může přechodně ukázat dokonce víc, i když už hubnete.
Nechcete hubnout sami? Navštivte náš FITweb.cz!


Datum vydání: 24.9.2012
zdroj: Dita Váchová

Ovesná kaše, to je strava naše

29. září 2012 v 20:16 | Paula |  Zdraví

Ovesná kaše, to je strava naše

Nastartujte pracovní den ovesnými vločkami - zasytí vás, dodají potřebnou energii a také spoustu zdraví prospěšných látek!Ovesné vločky jsou nejen chutné a lehce stravitelné, ale také velmi zdravé. Účinně regulují hladinu cholesterolu a glukózy (krevního cukru), což je dobré nejen pro diabetiky, protože stabilní hladina cukru v krvi nás chrání před nepřekonatelnou chutí na sladké. Lecitin, který také obsahují, je důležitý pro výživu nervů a dobrou paměť. V kuchyni je využijete nasladko (viz následující recepty) i naslano.

Mléčná ovesná kaše

Na 4 porce

Příprava: 10 minut

500 ml mléka špetka soli 100 g ovesných vloček cukr nebo med na dochucení ovoce na ozdobení Do hrnce se zesíleným dnem nebo speciálního hrnce na vaření mléka vlijte mléko a vsypte vločky.
Lehce osolte a za občasného míchání přiveďte k varu. Stáhněte plamen, nechte probublávat, až vločky změknou a promění se ve šlemovitou kaši. Oslaďte, posypte ovocem a ihned podávejte.

Tip: Ovesnou kaši si můžete připravit také v mikrovlnné troubě: smíchejte vločky s mlékem či vodou a vložte do mikrovlnky asi na 4 minuty nebo až vznikne požadovaná konzistence.

Kaše s drobným ovocem

Na 4 porce

Příprava: 15 minut

1 hrnek ovesných vloček (asi 150 g) špetka soli 1-2 lžíce cukru nebo medu čerstvé ovoce skořice (není nutná) Přiveďte k varu asi 750 ml osolené vody. Vsypte do ní hrnek ovesných vloček. Mírným varem a za občasného míchání vařte asi 15 minut - záleží na tom, jakou hustotu kaše máte rádi. Kaši oslaďte cukrem nebo medem, vlijte na talíř či do misky, posypte ovocem podle chuti a sezony.

Tip: Do hotové kaše můžete vmíchat bílý jogurt nebo zakysanou smetanu.

Ovesné vločky jsou bohatým zdrojem vitaminů řady B, železa,vápníku, hořčíku a vlákniny. Zasytí vás a lehce je strávíte - jsou tedy skvělým snídaňovým zdrojem energie!
Datum vydání: 22.8.2012


Skryté kalorické bomby, jež ohrožují vaši postavu

29. září 2012 v 20:14 | Paula |  Zdraví

Skryté kalorické bomby, jež ohrožují vaši postavu

Někteří z nás se vracejí z dovolené a zjišťují, že mnohem obtížněji zapínají kalhoty nebo sukni, protože přibrali. Jak zlepšit tento stav, nebo jak se mu případně vyhnout?


Sladké nápoje, alkohol, oříšky, dortíky, to všechno si můžeme dopřát, ale v rozumné míře. Jinak se neubráníme nadbytečným kilům.


Sladké nápoje, alkohol, oříšky, dortíky, to všechno si můžeme dopřát, ale v rozumné míře. Jinak se neubráníme nadbytečným kilům.


čtvrtek 16. srpna 2012, 7:34


Pomoci nám může, když si dáme větší pozor na největší kalorické bomby. O řadě z nich nemá většina lidí ani tušení. Stačí se zastavit u slazených nápojů. V teplém počasí jich snadno zkonzumujeme pořádné množství.
Nálepku těch kaloricky nejvydatnějších mají kolové nápoje (kolem 1800 kJ). Když se ovšem podíváte do brožurky Energetické hodnoty potravin (společnost STOB), zjistíte, že nápoje, jako jsou Tonic, Sprite, 7 UP a Cappy, mají stejný nebo i vyšší počet kalorií (1800 až 2000 kilojoulů, kJ). Některé druhy fanty obsahují dokonce 2200 kJ. Také hodně sladké limonády se pohybují kolem 2000 kJ.
Pokud se jim vyhnete, zlikvidujete jednoho z úhlavních nepřátel vaší postavy. Jiným, méně účinným řešením je ředit si tyto nápoje balenou vodou. Čím víc, tím líp. Další možností jsou light verze limonád a kolových nápojů, které obsahují umělá sladidla. Nemají prakticky žádné kalorie.
Bombou může být džus z hroznového vína (až 2900 kJ). Když ho vypijeme litr, uděláme téměř to samé, jako kdybychom solidně poobědvali, tedy spořádali jídlo v hodnotě 3000 kJ. Málo známou kapitolou jsou energetické nápoje. Například Red Bull (250 ml) má téměř 500 kJ. Synek s přehledem zvládne i čtyři najednou.

Pecka všech pecek: sladké destiláty

Hodně lidí pije rádo pivo a víno. To nejsou žádné pecky, pokud se člověk spokojí s jedním nebo dvěma půllitry desítky (650 kJ). Případně si dopřeje dvě deci suchého bílého (440 kJ) nebo červeného (540 až 640 kJ). Taky si může udělat vinný střik.
Záludněji se jeví půllitr tmavé jedenáctky (1100 kJ). Čím více stoupá v alkoholu množství cukru a etanolu, tím větší je i jeho energie: litr šumivého vína má kolem 3300 kJ, vermutu suchého a sladkého 5000 - 6400 kJ, čtyřicetiprocentního destilátu 9000 -11 500 kJ, vaječného koňaku 12 000 kJ a becherovky 13 000 kJ. Rekordmanem tabulek se zdá být maraschino se 14 000 kJ.
Možná namítnete, že litr becherovky těžko někdo zvládne. Ale i čtvrt litru má dost: 3250 kJ. Je to podobné, jako kdybychom snědli malou kostku másla: 3725 kJ. Problém alkoholu navíc nespočívá jen v tom, že obsahuje hodně energie. Také nás zbavuje zábran. Často díky němu splácáme kde co a v nerozumném množství.

Pozor na ořechy!

K alkoholu lidé rádi přikusují slané pečivo, chipsy a oříšky. Stačí mrknout do zmíněné brožurky. Dozvíme se, že 100 g různých druhů slaného pečiva (lupínky, chipsy, křupky a krekry) má 1900 až 2200 kJ. Podobně je na tom popcorn (2000 kJ).
Většina sušenek (1800 až 2200 kJ) se blíží čokoládám: 2100 až 2300 kJ. Ty ale hravě trumfne spousta ořechů, jedna z málo známých a podceňovaných kalorických bomb: lískové 2870 kJ, arašídy 2510 kJ, kešu 2530 kJ, mandle 2590 kJ, vlašské ořechy 2820 kJ, pistácie 2660 kJ atd. Přitom třeba deset deka arašídů dokáže spousta z nás spořádat na posezení. Aniž si to uvědomíme, sníme další večeři.

Smažené bomby

V souvislosti s létem se hodně píše o grilování. Ve skutečnosti jíme o prázdninách daleko víc věcí smažených než grilovaných. Smažením se snadno zdvojnásobí počet kalorií v jídle. Čítankovým příkladem je vepřový řízek.
Kalorie trochu snížíme, když ho necháme okapat nebo ho vysušíme na ubrouscích. Maso lze osmažit i bez obalu, jako přírodní, a pak udělat to samé. Případně si vybrat rybu místo vepřového. Pokud ji zvládneme udusit třeba se zeleninou místo smažení, výrazně tím snížíme její energetické skóre. A chuť můžeme vylepšit kořením.

Zbytečné drama kolem all inclusive

V poslední době se hodně píše o tom, jakou katastrofou jsou pro naši váhu pobyty v hotelech se švédskými stoly a s all inclusive, tedy neomezeným pitím nápojů, zejména alkoholu.
Ten problém nebude tak horký, i když spousta lidí tam dokáže spořádat neuvěřitelné množství jídla a pití. Pobyty trvají většinou 7 až 11 dní, tedy příliš krátce na to, abychom stihli nějak dramaticky přibrat.
Větším problémem je, pokud lidé na chatách a chalupách, kde tráví víc času, jedí dost uzenin. Obsahují hodně skrytého tuku (v kvalitních salámech je to až polovina jejich váhy, v paštice kolem 50 %, v párcích a měkkých salámech 35 - 50 %).

Propastné rozdíly mezi zmrzlinami

Často jsme informováni, že dost kalorií je v bílém pečivu: 100 g rohlíků nebo housek obsahuje 1050 kJ (jeden kus váží kolem 45 g, což je 470 kJ). Prakticky stejně má i zdravotníky doporučovaný tmavý kyjevský chléb 1020 kJ, velmi podobně je na tom také tmavý, celozrnný graham 830 kJ.
Zdánlivě dietní knäckebroty se pohybují kolem 1350 kJ (100 g jich ale obvykle nesníme) a slazené snídaňové cereálie dokonce na 1600 kJ.
Na webu www.lucy.cz jsem si v energetických tabulkách našel zmrzliny: hodnota pochoutek jako magnum, nogger nebo gigant se pohybovala mezi 1400 až 1500 kJ a váha od 93 do 60 gramů. Zato třeba Mrožík Jahodová dřeň (40 g) měl 183 kJ. Můžeme si položit otázku, jak často si kupujeme zmrzlinu: jednou dvakrát týdně? Určitě však získáme přibližnou představu, které druhy zmrzliny patří k vydatnějším potravinám a které nám pomůžou udržet na uzdě naše kila.

Opatrně s hrozny

V teplém nebo horkém počasí jíme dost ovoce. Tabulkám vévodí černé nakládané olivy (100 g 1000 kJ, zelené mají jen 570 kJ) a rovněž avokádo (950 kJ). Syté budou také datle (530 kJ) a banány (400 kJ). Specialisté na výživu upozorňují rovněž na hroznové víno. Nevypadá nijak dramaticky (290 kJ), ale je pravda, že ho spousta lidí zvládne sníst na posezení půl kila i víc.
Dr. Iva Málková, odbornice ze společnosti STOB (Stop obezitě), doporučuje sníst místo ovoce zhruba 400 g zeleniny denně, sladkou limonádu nahradit nápoji s minimem energie, vyhnout se tvrdému alkoholu a raději si dopřát sklenku suchého vína.
Lidé na dovolené chybují i v tom, že nejedí pravidelně. Rozložení jídla do pěti dávek je jedním ze způsobů, jak zredukovat nebo si po hubnutí udržet svou váhu.
Výbornou prevencí přejídání je sport nebo tělesná aktivita. Nejen kvůli spáleným kaloriím. Daleko víc kvůli endorfinům, hormonům dobré nálady, ale i dalším přenašečům mozkových vzruchů. Pomohou nám lépe zvládat záchvaty žravosti a vyrábět si pocit pohody pomocí jídla.

Petr Veselý, Právo

Lupénka: když krémy a masti nefungují

29. září 2012 v 20:10 | Paula |  Zdraví

Lupénka: když krémy a masti nefungují

U mnoha lidí s lupénkou lokální léčba neboli natírání postižené pokožky různými přípravky zkrátka nezabírá. Jindy může být kožní postižení tak rozsáhlé, že se nedají žádné krémy prakticky použít. Co se s lupénkou dá dělat pak?www.ulekare.cz

Není chyba v přístupu?


Průzkumy ukázaly, že hlavní příčinou špatného účinku lokální léčby bývají samotní nemocní. Neužívají krémy a masti správně a pravidelně. Často by přitom fungovaly, kdyby dostaly od pacientů šanci. Navíc i po přidání např. systémové léčby se doporučuje v lokální terapii pokračovat, aby se účinek znásobil. Důslednost je tedy více než důležitá.


Lokální vs. systémová léčba

Pokročilá léčba lupénky není lokální, ale tzv. systémová. Nepůsobí tedy jen na kůži, ale po celém těle. Tato terapie je sice efektivnější, ale také dražší. Navíc přináší i možné vedlejší účinky. Používá se hlavně u středně závažné až závažné lupénky. Volba systémové léčby záleží na dalších nemocech, rozsahu a pokročilosti lupénky a mnoha jiných okolnostech. Rozhodující však bývá závažnost choroby:

mírná - lupénka postihuje méně než 3 % povrchu těla (dlaň má plochu asi 1 %),

středně závažná - je postiženo 3 až 10 % povrchu těla,

závažná - zasaženo je více než 10 % pokožky těla.

Čím a jak bojovat

Lokální léčba:

kortikosteroidy (hydrokortizon, prednison), zvlhčovače, anthralin, uhelný dehet, tazaroten a kalcipotrien,
fototerapie ultrafialovým (UV) zářením aplikovaná pouze na postižená místa.

Systémová terapie:

metotrexát, cyklosporin a další imunosupresiva a cytostatika ve formě tablet,
fototerapie aplikovaná na celé tělo,
biologická (cílená) léčba aplikovaná injekčně.

Rizika malá, ale možná

Pokročilá systémová léčba lupénky je dnes bezpečná a pacienti ji dobře snáší. Za vznikem lupénky stojí špatně fungující imunitní systém, který reaguje nadměrně a poškozuje vlastní kůži. Systémová léčba míří právě na zklidnění imunitního systému. S lékařem je ale třeba zvážit možné nežádoucí účinky:

biologická (cílená) léčba občas zvyšuje riziko některých infekcí,

fototerapie může způsobit poškození nebo rakovinu kůže,

metotrexát vyžaduje sledování jaterních a ledvinových funkcí,

cyklosporin může poškodit ledviny, což vyžaduje jejich sledování.

Biologická léčba je nejlepší

Nejméně vedlejších účinků má léčba biologická, protože je cílená jen na špatně fungující imunitní buňky. Rizika jsou obecně při této moderní terapii naprosto minimální. Nevýhodou je, že jde o léčbu dražší a pojišťovny se zdráhají ji u všech proplácet. Zeptejte se na biologickou léčbu svého lékaře a zkuste se společně dohodnout, zda je pro vás vhodná a jak jí nejsnáze dosáhnete.

(ercp)

Zdroj: www.webmd.com
Datum vydání: 14.8.2012

Učení, pro studenty mučení!

29. září 2012 v 20:07 | Paula |  Zdraví

Učení, pro studenty mučení!


Existují období, kdy je třeba přidat plyn. Studenti tyto dny ze srdce nenávidí. Ať už jde o "svaťák", nebo zkouškové období, úkol je vždy stejný. "Pobrat" za poměrně krátkou dobu velké množství informací. Pomoci může DMAE…

DMAE (dimethylaminoethanol) je přirozenou součástí našeho mozku. Dokáže podpořit produkci takových látek v mozku, které mají na svědomí přenášení impulsů z jedné buňky do druhé, tedy správný a bezchybný přenos mentálních i fyzických funkcí. Její nedostatek naopak zhoršuje mozkovou činnost.

Hladila DMAE klesá s věkem a příjmem toxických látek. Navzdory dobré stravě trpí nedostatkem DMAE pravděpodobně 75 % populace. Látka DMAE umí podpořit paměť, schopnost učit se, poznávat a hlavně pamatovat si. Dodá nám chybějící vitalitu, potlačí únavu a působí jako "neurotransmiteru dobré nálady"


Co může pomoci…
Pokud se zrovna pouštíte do učení, vrhněte se do toho střemhlav. Když se vám podaří ze začátku pojmout velké množství látky a pochopit principy, bude následně stačit učit se po menších dávkách a znalosti navazovat a rozvíjet.

Studentova postesknutí…
• množství látky, kterou má studentova hlava pojmout, se zdá vždy větší, než samotná mozková kapacita
• stádia optimismu ze zvládnuté látky střídá nekonečná beznaděj
• nejtěžší ze zkoušek nás čeká obvykle nejdříve
• odpor k učení zvyšuje i vědomí, že někteří ze studentů mají už zkoušky úspěšně za sebou


Rehabilitace, jež má vliv na psychiku, sexuální energii i zvládání stresu

29. září 2012 v 20:03 Zdraví

Rehabilitace, jež má vliv na psychiku, sexuální energii i zvládání stresu

Trápí vás bolesti při pohybu, nedokonalá postava, nedostatek sexuální energie či jen nonstop špatná nálada? Pak právě pro vás je určený nový princip rehabilitačního cvičení Infinity, které v Brandýse nad Orlicí vyvinula a úspěšně aplikuje MUDr. Michaela Tomanová, MBA.


Metoda InfinityMetoda Infinity
FOTO: Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí
středa 25. dubna 2012, 7:42


"Všechny procesy v těle řídí mozek. Tudíž i způsob našeho myšlení a imaginace je přímo spojena se stavem našeho těla, který je v konečném důsledku jeho odrazem. Je dokonce teoreticky dokázáno, že mozek nerozezná skutečnost od představy, a proto je přínosem i tzv. cvičení v představě, tedy aktivita, kdy na jednotlivé cviky pouze myslíme. Mozek totiž příslušné svaly i přesto zapojuje, vysílá do nich signály, a tak například u těžších stavů nedochází k zapomínání určitých pohybů," vysvětluje primářka Michaela Tomanová.
Infinity Method je proto vhodná jak pro aktivní osoby, které ji cvičí v makropohybu, tak pro osoby s omezením, které mohou cvičit v menším rozsahu, ale i pro nepohyblivé, kteří cvičí pouze v představě.
"Při cvičení se uvolňují do těla endorfiny, takže vás při jeho správném provedení zaplaví velmi příjemný pocit," popisuje svou zkušenost primářka. To se samozřejmě pojí s odstraněním stresu i posílením imunity.
Základem většiny cviků Infinity (neboli nekonečna) je ležatá osmička. "Jedná se vlastně o opisování tvaru ležaté osmičky pomocí našeho těla, a to v různých jejích rovinách," objasňuje původ názvu metody Tomanová.


Infinity
FOTO: Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí

Naučte se vnímat své tělo jako celek a zlepší se i váš sexuální život

Velmi důležité je uvědomování si svého těla jako celku. "Osvědčuje se, když si při cvičení představíte ve vašem břiše bílé, nažloutlé, teplé světlo, které vyzařuje pozitivní energii," doporučuje Tomanová. Cvičení souvisí i s prouděním energie v těle. Pokud je něco v těle v nerovnováze, odrazí se to na našem psychickém stavu a naopak.
Kromě prokazatelného pozitivního vlivu na celkové zdraví nemůžeme nezmínit i plus v podobě zlepšení sexuálního života. "Aktivace svalů oblasti pánve a pánevního dna velmi pozitivně působí na prožívání sexu, cvičení tedy ovlivňuje i tuto část našeho života," dodává.
Každodenním pravidelným cvičením se budete cítit stále mladí, pružní a pohybliví. I v pokročilém věku lze pravidelným a důsledným cvičením zlepšit stav natolik, že se co do pružnosti a uvolnění budete cítit jako za mlada. "Já osobně mám s cvičením takovou zkušenost, že jsem v současnosti pružnější než ve dvaceti," popisuje Tomanová.

Proti stresu správným držením těla

Využíváním této metody vámi bude správně proudit energie. "Současným životním stylem, kdy věčně něco nestíháme a stresujeme se, si nevědomky blokujeme dráhy našich energetických drah. Strnulá šíje a ramena jsou projevem, ale i příčinou stresu. Jedná se o typickou polohu člověka sedícího u počítače snažící se dodržet vražedný termín uzávěrky. Pokud budeme myslet na správný posed s uvolněnými rameny, stres z nás spadne mnohem snáz," tvrdí primářka Tomanová.
Metoda Infinity má tu výhodu, že ji lze aplikovat ve velkém množství variací. Po správném nácviku s fyzioterapeutem ji může každý provádět samostatně, takže rehabilitace není závislá místně ani časově a ve větší či menší míře ji můžete praktikovat kdykoliv a kdekoliv. "Cvičit v mikropohybu můžete klidně i v práci, aniž by to na vás kdokoliv poznal," jmenuje další z výhod doktorka. Cvičení tedy nebude nudit ani vás, ani váš mozek.


das, Novinky

Lékárna z přírody - vyzkoušejte triky našich babiček

29. září 2012 v 19:55 | Paula |  Bylinky

Lékárna z přírody - vyzkoušejte triky našich babiček

Trápí vás nachlazení, ekzém či se jen potřebujete dostat do té správné podzimní pohody? Pak vyzkoušejte triky našich babiček. Vydejte se do přírody a nasbírejte kouzelné plody babího léta.Šípky

* Tyto plody růže rostou na keři na stráních, okrajích lesů, u cest i na polích.

* Kvetou během června a počátkem července, v září a v říjnu se sklízejí dozrálé plody.

* Nejsladší a zároveň nutričně nejbohatší bývají v době po prvních mrazících.

* Připravuje se z nich léčivý sirup, čaj či marmeláda, lze je i nasušit na zimu.

* Obsahují vitaminy C, A, K, PP i vitaminy B1 a B2, rutin, organické kyseliny, třísloviny, vápník, draslík a hořčík.

* Mají vliv na imunitu, působí proti infekcím a nachlazení, zpevňují cévy a pomáhají při bolestech žil a křečových žilách.

* Jsou přírodním lékem proti parodontóze, zlepšují zásobování tělesných buněk kyslíkem a zároveň schopnost soustředit se a být v pohodě.

Meduňka lékařská

* Volně roste na záhonech, dá se pěstovat i v truhlících na oknech.

* Kvete bíle od června do srpna, ale její listy si můžete zamrazit či nasušit na pozdější dobu.

* Sbírá se celá nať, ze které se připravuje výluh v kombinaci například s kozlíkem nebo chmelovými šišticemi.

* Je zdrojem řady zdraví prospěšných látek, jako jsou silice, třísloviny, organické kyseliny, hořčiny, flavonoidy a minerální látky.

* Z listů se připravuje likér nebo čaj, který pomáhá navodit klidný spánek, má vliv na zažívání i neurózu.

* Snižuje krevní tlak, tlumí bolesti a křeče, zmírňuje nadýmání a koliky, působí sedativně a má antivirové účinky, zvláště u oparů.

* Podává se k potlačení úzkostných stavů a nervového napětí.

Černý bez

* Keř najdete podél cest, na mezích, v roklích i v zahradách.

* Kvete bíle v červnu a červenci, černé plody dozrávají koncem srpna a v září, sbírá se květ, list, bobule a kůra.

* V květech se nachází silice, třísloviny, organické kyseliny a vitamin C, v plodech navíc i vitaminy skupiny B a vitamin C.

* Z květů se připravuje sirup a odvar, který je močopudný, rozpouští hleny, mírní kašel a snižuje horečku.

* Čaj z bezinek působí na zažívání a ledviny, z listů a květů se připravují obklady na zánětlivá ložiska a vyrážku.

* Šťáva z plodů černého bezu pomáhá při léčení migrén, nervových chorob, v sušené podobě působí proti průjmům.

* Čerstvé plody jsou lehce jedovaté, sušením či tepelným opracováním tuto vlastnost ztrácejí.

Jetel luční

* Nejčastěji se vyskytuje na loukách a pastvinách, najdete jej ale i na trávníku na zahradě.

* Tato bylinka kvete v období od května do října, sbírají se květenství bez palistů a podpůrných listů.

* Z květů se připravuje léčivý čaj, odvar do koupele či tinktura.

* Obsahuje flavonoidy, silice, glykosidy, třísloviny, fenolické látky, pryskyřice a také barviva.

* V přírodní medicíně slouží k léčbě kožních chorob, včetně lupénky a ekzémů, urychluje hojení kůže.

* Je antiseptický, přidává se do směsí proti kašli, podporuje trávení a vylučování.

* Zároveň snižuje svalové napětí a zmírňuje potíže spojené s menopauzou.
Třezalka tečkovaná

* Roste ve volné přírodě podél cest, na pastvinách, loukách a slunných stráních.

* Kvete od června do září, sbírá se kvetoucí nať.

* Vyrábí se z ní čaj, tablety, dražé, olej, suší se a skladuje na suchém a temném místě.

* Obsahuje třísloviny, silice, pryskyřice, rutin, organické kyseliny, vitamin C a provitamin A.

* Působí protizánětlivě, antisepticky, užívá se při poruchách trávení, při podrážděnosti, neklidném spánku, nemocech ledvin.

* Podporuje látkovou výměnu, pomáhá při úzkostných stavech a depresi, zevně se pak používá k hojení popálenin, ran i hemoroidů.

* Kontraindikací užívání třezalky může být hormonální antikoncepce, těžší forma cukrovky či alergie.

Rakytník řešetlákový

* Jedná se o trnitý keř či strom s opadavými listy a plody barvy sytě žluté, oranžové až červené.

* Plody rakytníku zrají v období od srpna do září, sbírá se jak kořen, kůra, listy, květy, plody, tak i semena a dřevo.

* Využívají se jak v potravinářství v podobě sirupů, džemů apod., tak i v medicíně, kosmetice a zemědělství.

* Rakytník je plný vitaminů skupiny B, vitaminů C, D, E a K, obsahuje antioxidanty, vápník, fosfor a esenciální mastné kyseliny.

* Posiluje imunitní systém, předchází zažívacím potížím a tvorbě vředů, rakovinotvornému onemocnění a ženským problémům. * Rakytníkový olej působí regeneračně na pokožku a sliznice.

* Nálevy z větví a listů rakytníku se používají při rýmě, revmatismu a dně.

Řebříček obecný

* Najdete jej na mezích, loukách, polích i na okraji lesa.

* Kvete od června do září, sbírá se kvetoucí nať a květní úbory před rozkvětem.

* Užívá se ve formě nálevu nebo jako přísada do koupele.

* Obsahuje léčivé silice, hořčiny, alkaloidy, flavonoidy a třísloviny.

* Má protizánětlivé účinky, pomáhá snižovat teplotu například při chřipce a nachlazení, navozuje pocení, zastavuje krvácení a snižuje krevní tlak.

* Zlepšuje celkové trávení, používá se při žaludečních vředech, tlumí bolest při menstruaci, ve formě obkladů se přikládá při drobných poraněních či oděrkách kůže.

* Trvalé užívání či dokonce předávkování se může projevit závratěmi, omámením a bolestmi hlavy.

Ostružiník

* Roste na okraji lesů, stráních a pěstovat ho můžete i na zahradě.

* Plody dozrávají od srpna do září, listy můžete sbírat až do podzimu a následně si je nasušit do zásoby.

* Ostružiny obsahují velké množství vitaminu C, vitaminy skupiny B, karoteny, bioflavonoidy, organické kyseliny a z minerálních látek pak fosfor, draslík, železo, hořčík a vápník.

* V pecičkách se nachází prospěšné éterické oleje.

* Pomáhají posilovat obranyschopnost, léčit nachlazení, chřipku i angínu, mají vliv na cévy a krevní průtok.

* Listy ostružiníku v sobě skrývají třísloviny, organické kyseliny, flavonoidy, pektiny a různá barviva.

* Připravuje se z nich čaj, který léčí dásně, infekce v krku, má pozitivní vliv na žaludeční a střevní potíže.


Datum vydání: dnes
zdroj: Jana Vašáková

Gulášek - chlapské jídlo

24. září 2012 v 19:25 | Paula |  Rady a odkazy na různé recepty

Gulášek - chlapské jídlo

Neznám chlapa, který by neměl rád guláš. Když se chystáme na nějakou akci, na které se podává guláš (lhostejno jaký - vepřový, hovězí, srnčí, kančí…), chlapi řičí blahem. Jak by ne, kusy masa, pořádná chuť a k tomu výborný knedlík či čerstvý chleba. Kdo by odolal.goulash


Guláš je natolik oblíbené jídlo, že v mnoha městech probíhají každoročně gulášové slavnosti. Ve Valašském Meziříčí, kam na Gulášfest jezdíme my, bývá k ochutnání okolo čtyřiceti různých druhů. Tradiční i méně tradiční, ze pštrosího i klokaního masa, sojový, s houbami. Vybere si každý.

Kdo si myslí, že guláš je pokrm z našich končin, mýlí se. Pochází z maďarska, odkud k nám přišel i se svým názvem. Ten je odvozen ze slova "gulya", což znamená stádo hovězího dobytka. Důležitou součástí je kromě masa i cibule a v Maďarsku není guláš nikdy zahušťován moukou. Touto zásadou se při přípravě guláše řídím i já. Cibule musí být v mém guláši stejně jako masa a tato cibule nám guláš dostatečně zahustí a zároveň mu dodá úžasnou chuť.

Další nezbytnou součástí klasického guláše je i paprikové koření. Nemusí být vždycky pálivá, většinou se používá sladká. Pikantní, pálivý guláš je však velice oblíbený. Komu nestačí říz z koření, přidá si na guláš ještě hromadu syrové cibule.

Na výslednou barvu guláše má vliv nejen použité paprikové koření, ale i osmahnutí masa. To smažíme na sádle! Žádné dietní verze s olejem nebo nevímčím. Sádlo. Na něm osmahneme maso pěkně dohněda.

Suroviny

hovězí maso
cibule
sůl a pepř
sladká i pálivá paprika
česnek
majoránka
sádlo

Postup

Cibuli nakrájíme nadrobno nebo na půlkolečka. To podle toho, jakou máte cibuli v guláši rádi. Když dělám verzi pro děti, cibuli nakrájím najemno, aby o ní ani nevěděly. Když pro dospělé, jsem ráda, když je v guláši cibule cítit.

Maso nakrájíme na kostky. Ve větším hrnci rozpustíme sádlo a připravenou cibuli na něm osmažíme. Po chvíli přidáme maso, osolíme, opepříme a okořeníme paprikou. Důkladně promícháme a necháme osmahnout dohněda. Poté ztlumíme, zalijeme trochou horké vody, přiklopíme poklicí a necháme dusit.

Průběžně doléváme horkou vodu a dusíme doměkka.

Ke konci vaření přidáme podle chuti česnek a majoránku.

Podáváme s knedlíkem nebo chlebem.


24.09.2012 - Maso a ryby - autor: elly

Co vede lidi k nevěře jinak milovaného partnera

24. září 2012 v 16:10 | Paula |  Zajímavosti a různé triky

Co vede lidi k nevěře jinak milovaného partnera

Podle nejnovějšího výzkumu Kinseyho institutu jsou lidé nevěrní i těm, jež ve skutečnosti milují. Své milované partnery tak občas podvede třiadvacet procent mužů a devatenáct procent žen.


Podezření z nevěry partnera je častým důvodem, proč zákazníci vyhledávají služby soukromých detektivních agentur.Podezření z nevěry partnera je častým důvodem, proč zákazníci vyhledávají služby soukromých detektivních agentur.

Dnes 11:02

Podle odborníků je k tomu vedou následující důvody:

1. Protest - Osoba se cítí umlčována, odmítána či opuštěna, takže trpí nedostatkem emocionálního propojení a protestuje. Protestující partner se může cítit oprávněn to učinit a druhého viní z odstupu.

2. Vyhledávání pozornosti - podvádějící partner chce v druhém vyvolat žárlivost a vyzkoušet si jej. Tato osoba má také hlubokou potřebu cítit se důležitě a milovaně. To je přitom základní lidská touha.

3. Vyhoření vztahu - v něm se dvojice emocionálně odpojí a nevěra je reakcí na bolest či strach. Podvádějící většinou hledá své potřeby, které chce mít ve vztahu i mimo něj. A ve vyhořelém vztahu pak mnohdy pokračuje bez pocitu viny.

4. Láskyplný únik - partner se snaží vyhnout řešení problémů ve vztahu. Mohou se dostavit pocity selhání a jedinec se cítí bezcenně. V některých případech taková situace vyústí v založení druhé rodiny.

5. Fond ochrany - při něm se podvádějící cítí jako nesympatický a očekává, že bude opuštěn dříve či později. Většinou mají dotyční za sebou nehezké konce jiných vztahů a očekávají další podobný konec. A aféra slouží jako fond ochrany ve chvíli, kdy jsou trvalým partnerem opuštěni.

6. Kompulzivní nevěra - podvádějící osoba má během krátké doby mnoho sexuálních partnerů. Sexuální aktivita má dotyčným pomoci zvládat těžké emoce a zážitky. Sledují porno, mají náhodný sex a navštěvují erotické podniky, ale stejně jim to nepomáhá naplnit skryté potřeby. Často je to situace osob vyrovnávajících se s mocí, bohatstvím, slávou či politickou kariérou.


Žádná chyba. Dva lidé dali smrtící jed úmyslně do oběhu

24. září 2012 v 16:05 | Paula |  Jak jde čas ...

Žádná chyba. Dva lidé dali smrtící jed úmyslně do oběhu

Policie už má jasno, jak je to s rozšířením nebezpečného alkoholu na český trh v minulých dnech. Policejní prezident Martin Červíček vyvrátil verzi, že by šlo o neúmyslné přimíchání metanolu do alkoholických nápojů. Dvě osoby si prý takto počínaly úmyslně a s plným vědomím, že jejich čin může mít smrtelné následky.


Policejní prezident Martin Červíček sděluje výsledky vyšetřování v metanolové kauze.Policejní prezident Martin Červíček sděluje výsledky vyšetřování v metanolové kauze.
FOTO: Petr Hloušek, Právo

Dnes 14:46 - Praha
(Aktualizováno: 15:29)

"Policie má v současné době jasno, jakým způsobem se škodlivý alkohol dostal na černý trh," uvedl Červíček, podle kterého policisté vědí také o zdroji nebezpečného alkoholu i o dalších osobách, které byly v celém řetězci zapojeny. Dodal však, že tímto vyšetřování nekončí, jelikož celá distribuční síť ještě odhalena nebyla.
Policisté nalezli již několik stovek litrů závadného alkoholu, přesto jej ještě hodně zbývá. "V současné době je až 15 tisíc litrů takto škodlivého alkoholu uvnitř trhu v České republice," upřesnil Červíček. Policie je chce postupnými kroky dohledávat, přesto ale Červíček nevyloučil, že se to nepodaří v celé šíři. Varoval proto, aby se lidé vyhýbali zejména alkoholu neznámého původu.


Náměstek policejního prezidenta Václav Kučera vedl tým Metyl, který metanolovou kauzu vyšetřoval.


Náměstek policejního prezidenta Václav Kučera vedl tým Metyl, který metanolovou kauzu vyšetřoval.
FOTO: Petr Hloušek, Právo

Policisté nyní pracují na tom, aby byl definován nebezpečný alkohol a prohibice mohla být zrušena, nebo alespoň částečně uvolněna.

Vrchol řetězce odhalen

Zlínský státní zástupce Roman Kafka, který má kauzu na starosti, informoval o tom, že během noci ze soboty na neděli bylo zahájeno trestní stíhání dvou osob pro zločin obecného ohrožení.


Policejní prezident Martin Červíček na pondělní tiskové konferenci k metanolové kauze.


Policejní prezident Martin Červíček na pondělní tiskové konferenci k metanolové kauze.
FOTO: Petr Hloušek, Právo

"Na přelomu srpna a září vyrobily v Moravskoslezském kraji velmi kontaminovanou směs," řekl s tím, že se jednalo řádově o tuny materiálu, který úmyslně smísily s alkoholem a daly do oběhu. Podle Kafky tak činily s vědomím, že "tato brutální směs bude dále smíchávána s alkoholickými nápoji". Primárně měly být motivovány snahou se obohatit.
Jedna z osob se měla dopustit úmyslného ohrožení, druhá napomáhání trestnému činu. Hrozí jim 15 až 20 let odnětí svobody, případně až výjimečný trest. Kafkovi se nelíbí, že činy dalších obviněných byly kvalifikovány jako nedbalostní, mělo by proto v blízké době dojít k jejich přehodnocení.

val, Novinky

Konec BMI - rýsuje se nový index pro výpočet optimální váhy

24. září 2012 v 13:54 | Paula |  Zdraví

Konec BMI - rýsuje se nový index pro výpočet optimální váhy

Míry pro ideální postavu mužů či žen nejsou nikde psány, přesto existuje nepsané veřejné pravidlo, že čím hubenější jste, tím lépe. Většina lidí se při zjišťování vysněného ideálu postavy řídí hodnotou tzv. BMI (Body mass index), který ne vždy ovšem vypovídá, jak na tom skutečně jste, také proto jej výživoví poradci v poslední době kritizují.


Nový index ABSI by měl brát v potaz množství tukové či svalové hmoty, díky čemuž by měl být při výpočtu ideální váhy mnohem přesnější.

Nový index ABSI by měl brát v potaz množství tukové či svalové hmoty, díky čemuž by měl být při výpočtu ideální váhy
mnohem přesnější.


Dnes 8:48
Existuje několik způsobů, jak se udržovat ve formě. Někdo spoléhá na přísnou kontrolu přijímaných kalorií, někdo jí jen zdravé potraviny, jiný si zase hlídá hodnotu Body mass indexu, která udává, zda má jedinec správnou váhu podle předepsané tabulky.
Hodnota BMI je sice dobrým řešením, jak zjistit, zda nemáte nadváhu, ale není pro všechny ta pravá. Výsledné hodnoty, vypočítávané podle váhy a výšky jedince, totiž neberou v potaz řadu dalších ukazatelů, a proto nemusí být přesné. I člověku, který je tak viditelně hubenější postavy, nebo má třeba jen těžší kosti, výsledek ukazuje, že má nadváhu.
Výpočty BMI řada odborníků na diety i výživových poradců již delší dobu kritizuje. "BMI nedoporučujeme už jen z toho důvodu, že nebere v potaz tukové ani svalové zásoby," vysvětluje pro Daily Mail Sue Baicová, dietoložka z Bristol University.


Stávající index BMI je podle odborníků nepřesný, protože výpočet ideální váhy staví pouze na výšce a aktuální hmotnosti člověka.


Stávající index BMI je podle odborníků nepřesný, protože výpočet ideálního koeficientu staví pouze na výšce a aktuální hmotnosti člověka.


"Například vyšší žena se širšími boky a pasem (a tukovými zásobami v této oblasti) a hubenými pažemi by mohla být podle indexu BMI považována za "váhově ideální". Přitom je ale známo, že právě tukové zásoby ve střední oblasti těla (boky, pas) jsou pro zdraví velice nebezpečné (vyšší riziko výskytu srdečních chorob, diabetu nebo i některých druhů rakoviny)," dodává.

Nový přesnější index

Ve spojitosti se stále častějšími připomínkami k uváděným výpočtům BMI se chystá spatřit světlo světa nový vzorec, který bude vypočítávat tzv. ABSI (A Body Shape Index). Ten by měl být podle odborníků mnohem přesnější a měl by také specificky určovat, který tvar těla je pro zdraví "nebezpečnější".
ABSI se bude určovat z obvodu pasu, výšky a váhy. Podle navrhovatelů vzorce se ale jedná o poměrně náročnou výpočetní formuli, v současnosti tak pracují na jejím zjednodušení, a také na on-line kalkulačce.
Nový index má prý v budoucnu zcela nahradit výpočet hodnoty BMI.

bok, Novinky

Co dělat, když se vaše dítě stane obětí šikany?

24. září 2012 v 13:22 | Paula |  Zdraví

Co dělat, když se vaše dítě stane obětí šikany?

Možná si ani nepřipouštíte, že vašemu synovi či dceři se něco takového může stát. Jenže tenhle strašák je v dětských kolektivech stále častým a velmi ožehavým problémem. Poslední celonárodní výzkum ukázal, že na našich školách je šikanováno přibližně 41 % žáků.Za vším stojí odlišnost

K fyzickému nebo psychickému omezování či týrání jedince může docházet ve všech věkových skupinách. Obětí šikany se většinou stávají jedinci, kteří se v kolektivu nějak odlišují. Například nosí brýle, jsou malého vzrůstu, mají nadváhu, jinou barvu pleti apod.

Jsou to často děti uzavřené a stydlivé, pomalejší v uvažování, ale i ty, co jsou nadprůměrné inteligentní. Obětí se ale klidně může stát dítě, které se přistěhovalo a nedaří se mu třeba zapojit do kolektivu. Kamenem úrazu je pasivita "obětí". Ta často násilníky provokuje a "testují", co všechno si bezmocná oběť nechá líbit.

Zamindrákovaní násilníci

Tím kdo šikanuje, neboli agresorem pak může být jak jednotlivec, tak i celá skupina dětí. Většinou jde o fyzicky vyspělejší jedince. Nejčastěji jsou to chlapci, kteří vyrůstají v chladném a odmítavém rodinném prostředí. Jejich rodiče nejspíš akceptují násilí jako řešení nejrůznějších problémů, tolerují je svým dětem a sami je často tvrdě trestají.

Násilník řeší šikanou vlastní zakomplexovanost, nedostatek sebevědomí a nejistotu. Ke své oběti je bezohledný a mnohdy ji považuje za méněcennou.

Varovné signály!

Bohužel neexistuje zaručený návod, jak svoje dítě stoprocentně ochránit. A ne všechny děti se naučí "zdravé agresitivě", která je od případných agresorů ubrání. Přesto jedna důležitá rada existuje.

Snažte se vaše děti co nejvíce vnímat - všechny jeho pocity, nálady a změny chování. Nečekejte, že za vámi přijde a svěří se vám. Následující varovné signály mohou být skrytým voláním o pomoc. Čím dřív je budete řešit, tím lépe…

Zpozorněte pokud vaše dítě:

* zdržuje se doma více než obvykle, přestane chodit ven s kamarády
chce se jakýmkoli způsobem vyhýbat chození do školy (simulace nemoci apod.)

* je dlouhodobě smutné, nemluvné, podrážděné a nemá chuť k jídlu

* začne být najednou agresivní ke svým sourozencům nebo jiným dětem

* má velmi často poničené věci nebo je ztrácí

* vám krade peníze či jiné cennosti z domova

* usíná s pláčem, má neklidný spánek a často se budí v noci s křikem

* přestává se na cokoli soustředit - výrazné zhoršení prospěchu
má nechuť k jakýmkoli radostem- koníčkům a zábavě

Mluvte a podporujte

Pro oběť šikany je hrozně nepříjemné a bolestivé mluvit o svém týrání a ponižování. Přesto se nevzdávejte a snažte se, aby se vám dítě se svými starostmi svěřilo. Najděte si vhodnou a klidnou chvilku. Přesvědčte ho, že situaci berete vážně a chcete mu pomoci, ať se děje cokoli. Dítě může mít pocit, že vyzrazení může jeho situaci i zhoršit.

Vysvětlete mu tedy, že neřešená šikana se může stupňovat, že nikdo mu nemá právo ubližovat a že za šikanu si nemůže samo. Pokud se rozpovídá, vyslechněte ho a berte všechny informace vážně (i když se vám mohou zdát malicherné či nepodstatné). Zjistěte co nejvíce podrobností.

Jednejte s chladnou hlavou

Nikdy situaci neřešte přímo s agresorem ani s jeho rodiči! Riskujete, že se to obrátí proti vám a vašemu dítěti. Vydejte se raději i s manželem přímo do školy. Důležité je, abyste se pokud možno odprostili od všech negativních emocí. Pokud vběhnete rozzuření do školy a všechny tam zasypete nadávkami a výčitkami, jen celé věci uškodíte. Jednejte klidně a přitom důsledně, vyžadujte pomoc a řešení.

Záleží na vás, zda budete informovat nejdříve třídního učitele nebo rovnou ředitele školy. Seznamte ho co nejobjektivněji a nejpodrobněji s tím, co jste zjistili od svého dítěte. Škola je povinna se vaším oznámením zabývat. V případě, že se ani vedení školy řešení šikany dostatečně nevěnuje, máte možnost podat stížnost zřizovateli nebo České školní inspekci.

Datum vydání: 11.9.2012
zdroj: BN

Ksichtěte se a vrásky se vám vyhnou obloukem

24. září 2012 v 12:57 | Paula |  Zdraví

Ksichtěte se a vrásky se vám vyhnou obloukem

24.09.2012 00:00
Od maminek a babiček jsme všechny často slýchávaly - tak se už proboha přestaň ksichtit, nebo ti to zůstane... ale teď, milé dámy, můžeme hrdě prohlásit, že neměly pravdu. Naopak, pořádné ksichtění obličeji prospívá.Grimastika je vlastně druh cvičení - obličejová gymnastika, kterou můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, tedy pokud se nikdo nedívá, jinak by si pro vás mohli znenadání přijet pánové v bílých pláštích. Procvičováním obličejovýchsvalů pomocí mimických a vtipných obličejů si tak můžete ubrat nějaký ten rok, ale pozor, je důležité pamatovat také na zásadypestré a bohatéstravy a pitného režimu.


Ksichtěte se a vrásky se vám vyhnou obloukem

Obličejová gymnastika

Obličejovou gymnastikou se uvolní napětí v obličejových svalech a jak známo, uvolnění svalů (i v obličeji) vede ke zmírnění stresu. Obličejová gymnastika napomáhá k vyhlazení kůže, obličejové kontury se zpevní a obličej celkově zeštíhlí! Pravidelným procvičováním obličejových svalů se nám zlepší svalová kondice pleti a díky ní stárne naše pleť daleko pomaleji. A to za těch pár minut denně určitě stojí!
Ksichtěte se a vrásky se vám vyhnou obloukem
Čtěte také: Pleť po čtyřicítce
Nejlépe je, pokud se obličejovému cvičení věnujeme pravidelně, tedy denně a vrásky budou fuč. Záleží na nás, jestli si najdeme pár minut ráno při popíjení kávy nebo spíše večer u televize nebo ve vaně. Důležité je mít nenalíčenou a vyčištěnou pleť. U jednotlivých cviků setrváme v napnutí asi 10 vteřin, několikrát každý cvik po sobě zopakujeme. Celé cvičení by nám nemělo zabrat více než 15 minut - pak už by vám to skutečně mohlo i zůstat
Ksichtěte se a vrásky se vám vyhnou obloukem

Jak se u čeho ksichtit?

Trápí vás vrásky kolem očí? - vykulte oči jak nejvíc to jde, rychle mrkejte (tím podpoříte lymfatický oběh kolem nich)
Vadí vám povislá víčka? - povytáhněte prstem obočí a pomalu mrkejte
Štvou vás vrásky kolem úst? - semkněte rty jako při polibku a střídavě stiskávejte se zvýšenou intenzitou
Pryč s povislými koutky - nafoukněte tváře, nasaďte úsměv široký až ke spánkům
Dvojitá bradička je na obtíž? - roztáhněte rty co nejvíc do stran (vyslovte široké "é") a vysuňte spodní ret dopředu a dolů
Text: alice procházková

Policie rozkryla celou pyramidu distribuce metanolu

23. září 2012 v 21:37 | Paula |  Jak jde čas ...

Policie rozkryla celou pyramidu distribuce metanolu

Vyšetřovatelé rozkryli celou pyramidu distribuce ilegálních lihovin se smrtícím metanolem. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to potvrdil policejní prezident Martin Červíček.

Policejní prezident Martin ČervíčekZvětšit obrázek
Policejní prezident Martin Červíček


FOTO: Petr Horník, Právo
Dnes 12:22

(Aktualizováno: 13:18 )

"Z hlediska směru, verze a předpokládaného výsledku kauzy metylalkoholu máme jasno. Neřešíme už žádné verze, soustředili jsme se na jednu verzi, dostali jsme se k samému vrcholu pyramidy," řekl Červíček a dodal, že "zásadní výsledky" budou sděleny na tiskové konferenci v pondělí dopoledne.
Policejní prezident uvedl, že v současnosti vyšetřovatelé dokončují některé úkony. S ohledem na to, že by další informace mohly tato vyšetřování ovlivnit, dohodl se Červíček se státním zástupcem na informačním embargu.

Množství nových podnětů

Podle Červíčka ale neznamená rozkrytí sítě distribuce lihovin s metanolem konec vyšetřování. "Ta kauza nám poskytla mnoho informací a skutečností týkajících se nelegálního trhu s alkoholem," poznamenal.
V důsledku požití alkoholu pančovaného metanolem zemřelo v Česku už 24 lidí. Mnoho dalších osob se otrávilo, někteří oslepli. Policie v souvislosti s výrobou a distribucí ilegálního alkoholu zadržela 41 lidí, 17 jich skončilo ve vazbě. Vyšetřovatelé policie a celní správy zajistili množství pančovaného alkoholu a falešných kolků na lahve. V Opavě bylo také objeveno 6 000 litrů metanolu. Látka se nacházela v areálu bývalých čokoládoven.

Video

V nelegální stáčírně na Karvinsku byly tisíce litrů alkoholu.
Policejní prezident také v České televizi odmítl, že by policie selhala a případy nelegální výroby alkoholu neřešila. Například loni podle něj policisté každý čtvrtý den řešili případ, který se týkal alkoholu.
Nyní však čeká na výsledky analýz a podle jejich výsledků se na tuto problematiku případně více zaměří.
Kritiku odmítl i generální ředitel Generálního ředitelství cel Pavel Novotný. Celní správa podle něj spolupracuje s výrobci alkoholu a kontroluje trh, aby odhalila nelegální výrobu. "Pokud by se ukázalo, že šlo o zásadní systémové pochybení, pak bych svoji rezignaci panu ministrovi nabídl," uvedl.
Celníků se v neděli v pořadu televize Prima zastal také ministr financí Miroslav Kalousek. "Musím zásadně odmítnout, že správce daně je odpovědný za to, že nějaký darebák nalije jed do alkoholu," uvedl. [celá zpráva]
Kauza s metanolem v číslech (zdroj: ČTK)
20 - počet dnů od úmrtí první oběti současné vlny otravy metylalkoholem (3. září).
24 - tolik lidí již (včetně květnového případu z Havířova) zemřelo v pěti krajích ČR na otravu metylalkoholem.
přes 30 - počet pacientů hospitalizovaných v celé ČR kvůli intoxikaci metanolem.
9 - v tolika krajích ČR byly zatím potvrzeny případy otravy metanolem, postižené zatím nehlásily Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Královéhradecký kraj ani Vysočina.
27 - policistů je v celé republice členy zvláštního vyšetřovacího týmu Metyl.
41 - počet lidí, kteří byli v souvislosti s kauzou jedovatého alkoholu doposud obviněni policií; 17 skončilo ve vazbě.
3 - země již zakázaly dovoz lihovin z ČR (Polsko, Slovensko, Rusko).
3 - dny platí zákaz exportu lihovin z ČR, vyhlášený vládou.
9 - tolik dnů se již v ČR nesmí kvůli riziku otravy prodávat lihoviny s obsahem alkoholu 20 procent a vyšším.
100 000 - statisíce korun údajně stojí léčba jednoho otráveného metylalkoholem.
15 000 000 - zhruba o tolik korun denně přicházejí na čistých tržbách v důsledku prohibice výrobci a dovozci lihovin.
21 000 000 - tolik litrů alkoholu skončilo ve skladech, jejich další osud ještě není určen.
25 000 000 - o tolik korun přichází státní pokladna denně v důsledku zákazu prodeje lihovin podle odhadu náměstka ministra financí Ladislava Minčiče.
215 000 000 - o tolik korun na tržbách přišli provozovatelé restaurací a barů za prvních pět dnů trvání zákazu prodeje tvrdého alkoholu podle Asociace hotelů a restaurací (AHR).
rei, Novinky

Související články


Padání vlasů: Dermatolog odpovídá na vaše nejčastější otázky

23. září 2012 v 21:31 | Paula |  Zdraví

Padání vlasů: Dermatolog odpovídá na vaše nejčastější otázky

Kvalita a zdraví vlasů jsou zrcadlem stavu celého organismu. Vlasy dokáží odhalit nedostatky vitamínů a minerálů v těle, stejně jako začínající nemoc. Jsou totiž poměrně spolehlivou analýzou zdravotního stavu a aktuálního psychického i fyzického rozpoložení. Na otázky v problematice padání vlasů a používání vlasové kosmetiky odpovídá MUDr. Peter Hajduk z GHO Clinic.1) Proč ženám padají vlasy?

Padání vlasů u žen nebývá většinou tak rozsáhlé jako u mužů a dochází k němu nejčastěji v souvislosti v hormonálními výkyvy. Ženy řeší úbytek vlasů často v období těhotenství a po porodu, kdy je padání vlasů normální, nebo v období menopauzy. Všechny ženy zaznamenávají s postupujícím věkem určité řídnutí vlasů.

Kromě hormonálních změn k faktorům, které způsobují ztrátu vlasů u žen i můžu, patří dědičnost, špatný krevní oběh, akutní onemocnění, úbytek hmotnosti, vysoká horečka, nedostatek železa, diabetes, poruchy štítné žlázy, stres, specifické poruchy výživy. Známé jsou také následky chemoterapie při léčení zhoubných nádorů.

2) Proč mužům padají vlasy?

K hlavním faktorům, které se podílí na padání vlasů mužů, patří dědičnost, hormonální činnost a stárnutí. Mnohdy se stačí podívat na rodiče. Pokud mají ve svém pokročilém věku stále husté hřívy, není se čeho bát. Pokud je tomu naopak, je potřeba začít s prevencí včas. Nejčastější příčinou ztráty vlasů u mužů je androgenetická alopecie, tedy citlivost vlasů na pohlavní hormon testosteron, která se dědí generačně. Pokud je hladina testosteronu v krvi vyšší, obvykle se ničí vlasové kořínky a vlasy začnou vypadávat. Proto muži plešatí mezi dvacátým a třicátým rokem, kdy mají hladinu testosteronu nejvyšší. S léčbou je třeba začít dřív, než dojde ke zničení vlasových kořínků.

3) Jak poznám, že mi vlasy padají více, než je normální?

Zdravá pokožka ztrácí denně 30 - 100 vlasů, i když tento počet je velmi individuální. Pokud při mytí či česání vlasy padají mnohem více, než je obvyklé a v rukou či hřebenu zůstávají klidně i celé chomáče vlasů, je něco v nepořádku. Poškozené vlasy také často mění barvu a strukturu. Když jeden vlas vypadne, vyrůstá na jeho místě další. Problém vzniká ve chvíli, kdy je vlasová cibulka neaktivní a nový vlas již nevyprodukuje. Dalšími problémy při padání a růstu nových vlasů jsou podrážděná vlasová pokožka, tvoření stroupků, lupů nebo suché a lomivé vlasy, které přestávají růst.

4) Jaké jsou první kroky při léčbě padání vlasů?

Pokud vlasy padají více než doposud, obecná doporučení radí začít s vyváženou a zdravou stravou a zařadit účinné prostředky pro zastavení padání vlasů a podporu růstu nových. Klíčovým faktorem u těchto přípravků je pravidelná a důsledná aplikace. Pokud však vlasy padají výrazně více, prvním krokem v léčbě by měla být konzultace s odborníkem, v tomto případě tedy lékařem, dermatologem. Ten na základě konzultace, krevních testů nebo specializovaného rozboru vlasu může zjistit příčinu problému padání vlasů a poradit, jak jej řešit.

5) Kdy je pozdě s léčbou začít?

Se zanedbáním řešení problémů s padáním vlasů se potýkají většinou muži. Ztrátu vlasů berou jako fakt a nesnaží se mu nijak zabránit. Při léčbě padání vlasů platí pravidlo "čím dříve, tím lépe" a měla by začít konzultací s odborníkem. Na léčbu je pozdě ve chvíli, kdy se původní hustá kštice promění v pleš a vlasové váčky jsou již neaktivní. V takových případem může pomoci již jen chirurgický zákrok.
6) Jak poznám, že mám poškozené vlasy?

Pokud vlasy v poslední době výrazně ztratily lesk, jsou křehké, lámou se či štěpí, můžeme hovořit o poškozených vlasech. Tyto příčiny většinou vznikají mechanickým poškozením, jako je fénování, barvení, žehlení a jiné nešetrné úpravy vlasů. Mnohdy pomůže kvalitní a pravidelná péče a výživa. Na takové poškození jsou vhodné vyživující šampony a kondicionéry, zábaly a masky.

7) Co vlasům neprospívá?

Zdravým vlasům a pokožce neprospívá jakákoliv tepelná úprava v podobě fénování, kulmování či žehlení vlasů. Dále nešetrného česání či chemické zásahy jako je barvení a odbarvování či trvalá ondulace. Toto zacházení může způsobit poškození vrchní vrstvy vlasu, poškození vlasového stvolu, štěpení a lámání vlasů. Dalším faktorem možného poškození je časté svazování vlasů do gumičky.

8) Jak bychom měli o vlasy pečovat?

Správná péče o vlasy vyžaduje víc než pouhé mytí a česání. Vedle zdravé výživy je důležité i to, aby vlasy, a především kůže na hlavě měli dostatečný přísun vzduchu a světla. Přirozené zacházení prospívá vlasům nejvíce. Šetrné mytí jemným šamponem, přirozené uschnutí bez použití fénu. Pravidelné vlasové zábaly a výživa bohatá na vitamíny a minerály. Vhodná je také masáž pokožky hlavy k povzbuzení krevního oběhu a uvolnění stresu, který k padání vlasů může přispívat.

9) Jaké jsou nejčastější problémy s vlasy?

Mezi nejčastější problémy s vlasy, které trápí ženy i muže, patří vypadávání vlasů, lupy, mastné vlasy, suché vlasy a roztřepené konečky. Každý z těchto problémů může mít hned několik příčin a léčba je tedy individuální.

10) Jak funguje vlasová kosmetika proti padání vlasů? Je opravdu účinná?

Vlas žije v průměru tři roky. Po odumření zůstává vsazen do pokožky ještě 90 dní a teprve následně vypadne. Zatímco u zábalů, které mají za úkol zlepšit stav vlasů nad povrchem pokožky, můžeme efekt účinku pozorovat okamžitě, plnou účinnost vlasových sér pro obnovu, růst a zhoustnutí vlasů, můžeme v plném rozsahu posoudit nejdříve po uplynutí čtyř měsíců. Nejúčinnější formou vnější péče o vlasy jsou vlasová séra a zábaly s obsahem vyšší koncentrace účinných látek v kombinaci s kvalitními šampony a kondicionéry. Každý přípravek pak používá jiné složení účinných látek a technologií. Pro zvolení vhodného přípravku je dobré se poradit s dermatologem.

11) Může kosmetika vlasy opravdu zahustit?

Množství, barva, síla a tvar vlasu jsou člověku vrozeny. Ovlivňují je jak rasová tak rodová příslušnost. Během života se žádné nové vlasové folikuly nevytvářejí, naopak jich spíše ubývá. Neexistuje žádný kosmetický prostředek, který by dokázal zajistit vznik nových folikul, tedy výraznému zahuštění vlasů. Růstová séra mohou zahustit vlasy v případě, že pokožka je oslabená a má vlasové folikuly, které neprodukují vlasy. Například přípravky pracujíci na základě obsahu biomimetických peptidů, které mají podobné účinky jako růstové faktory. Tyto účinné látky dokáží obnovit aktivitu vlasových váčků, podpořit růst nových vlasů a tím zvětšit celkový objem vlasů. Zahuštění však trvá kvůli délce procesu růstu nového vlasu 3 - 4 měsíce. Až po této době lze hodnotit, zda byl přípravek účinný či nikoliv.

Datum vydání: 18.9.2012

Vzácné kameny - přívěsky zvěrokruhu

22. září 2012 v 17:48 | Paula |  Zajímavosti a různé triky

Vzácné kameny - přívěsky zvěrokruhu

20.09.2012 16:28

Růženín - přívěsek (Kozoroh)

Růženín vám pomáhá odvádět negativní energii, zklidňuje vznětlivost a přináší harmonii. Posiluje vaše sebevědomí, citové vztahy a pomáhá k dosažení vytčených cílů.
Přírodní živel: země
Planeta: Saturn


Jaspis - přívěsek (Panna)

Jaspis vám pomáhá zvládat váš život s lehkostí, dává mnoho životních radostí. Symbolizuje ochranu a sílu. Dodává novou energii a napomáhá neztrácet odvahu v tíživých situacích.
Přírodní živel: země
Planeta: Merkur


Karneol - přívěsek (Skopec)

Karneol vám pomáhá dodávat silnou vůli při vaší činnosti, realizovat a prožívat vaše přání, předávat energii a vitalitu.
Přírodní živel: oheň
Planeta: Mars


Jaspis - přívěsek (Vodnář)

Jaspis vám pomáhá být cílevědomým, posiluje vaše sebevědomí, symbolizuje pozornost. Pomáhá vám poznávat svět a své blízké. Přináší dlouhodobou a mladistvou svěžest.
Přírodní živel: vzduch
Planeta: Uran a Saturn


Ametyst - přívěsek (Ryby)

Ametyst vám pomáhá rozvíjet fantazii a radost ze života, symbolizuje proměnu transformací. Pomáhá při práci, zvládat těžkosti a ztráty. Posiluje sebevědomí a dodává novou sílu.
Přírodní živel: voda
Planeta: Neptun, Jupiter


Achát - přívěsek (Býk)

Růženín vám pomáhá odvádět negativní energii, zklidňuje vznětlivost a přináší harmonii. Posiluje vaše sebevědomí, citové vztahy a pomáhá k dosažení vytčených cílů.
Přírodní živel: země
Planeta: Saturn
Za co vše může horoskop?

22. září 2012 v 17:44 | Paula |  Zajímavosti a různé triky

Za co vše může horoskop?

Ačkoli je astrologie stará jako lidstvo samo, většina lidí ji považuje za pouhý nesmysl. Tvrdí, že přece není možné, aby mechanika hvězd nějak ovlivňovala psychiku. Jenže co když na postavení planet v okamžiku našeho narození přece jen něco je?Pokud budu mluvit z vlastní zkušenosti, tak mě astrologie nikdy moc nebrala. Jako Ryba (Slunce ve znamení Ryb) jsem se v charakteristice tohoto vodního znamení poznávala jen částečně. Ale že bych byla přehnaně sentimentální a nechala se snadno ovlivnit, jak hlásaly všechny publikace? Nemyslím si. Proto jsem k horoskopům přistupovala trochu skepticky. Ovšem jak to tak v životě chodí, okolnosti mě přiměly změnit názor. A to od základů.

Nativní horoskop

Jednoho dne jsem se shodou "náhod" seznámila s člověkem, který se astrologii věnuje přes dvacet let. Zvědavost mě přemohla, a tak jsem si nechala poprvé v životě udělat nativní horoskop (tzv. radix -horoskop okamžiku narození, který vypovídá o základních povahových vlastnostech; neposuzuje se pouze postavení planet v jednotlivých znameních, ale bere se do úvahy i jejich vzájemná poloha, pozice planet v astrologických domech atd.).

Musím přiznat, že jsem byla udivená. Během dvou hodin mě rozebral takovým způsobem, až jsem nevěřila, že mě ve skutečnosti nezná :-) Konečně jsem tedy pochopila, proč nepůsobím "rybím" dojmem (poznámka pro astrologické nadšence - můj ascendent ve Lvu, Luna v Kozorohu, Merkur ve Vodnáři a Slunce ve vibračním poli Štíra jemnou Rybku občas přebijí). I když to možná bude znít jako klišé, díky nativnímu horoskopu jsem víc pochopila sebe samu, svou povahu, chování a motivace. Je však potřeba zdůraznit, že nativní horoskop neurčuje osud, jak se mnoho lidí nesprávně domnívá, ale ukazuje na profil člověka. Zkrátka kde jsou jeho silné a slabší stránky, a to z hlediska jak běžných vlastností, tak třeba zdravotního stavu. Kdybych to měla shrnout, tak astrologie není žádné věštění, ale složitá věda.

Rozporuplné reakce

Musím přiznat, že po této zajímavé zkušenosti mě horoskopy opravdu chytly, z "pana astrologa" se stal dobrý kamarád a mně se tím otevřely nové možnosti v pochopení lidské psychiky. Ovšem ne každý je alternativním směrům otevřený. Již mnohokrát jsem se přesvědčila, že astrologie v lidech vyvolává rozporuplné reakce.

Jedni ji odmítají jako "pseudovědu" (ono se není čemu divit, když si pročtete "horoskopy" v nejrůznějších časopisech), druzí se naopak už od prvních chvil po seznámení pídí, jestli je člověk Štír, nebo Kozoroh. Jenže astrologie není jen o dvanácti slunečních znameních a nejde ji zjednodušovat, vždyť přece existuje mnohem víc různých typů lidí. Je to komplexní disciplína, která rozhodně není jednoduchá, a proniknout do ní vyžaduje čas a praxi. Je potřeba mnoho let a spoustu zkušeností, než astrolog začne produkovat skutečně kvalitní výsledky. Představa, že člověk načte dvě knížky a bude rozumět všem souvislostem, je hodně naivní. Ale hlavní problém astrologie spočívá v tom, že ji společnost oficiálně neakceptuje a vytlačila ji na svůj okraj.

Mohu potvrdit, že někteří lidé se na mne dívají dost podezřívavě, když se jich ptám na přesný čas narození, abych si mohla udělat obrázek. Možná i to je důvodem, proč spousta lidí znalých astrologie mlčí. Přitom mnoho psychologů umí číst v horoskopech velice dobře, ale okolí o tom neví. Astrologie totiž poskytuje podobné odpovědi jako složité psychologické testy, ale zpravidla daleko rychleji. Známý je třeba příklad, kdy autor velmi používaného psychologického testu Hans Eysenck spolupracoval s profesorem a astrologem Jeffem Mayoem na studii, která prokázala, že výsledky Eysenckova psychologického testu a rozbory nativních horoskopů dávají podobné výsledky. Místo aby se zkoumalo dál, většinová "vědecká" společnost projekt programově zavrhla. Je totiž jednoduché odsoudit něco, co jde proti proudu.

Býk, nebo Blíženec?

Jak ale může astrologie pomoci maminkám? V první řadě je vhodné upozornit, že plánovat početí potomka tak, aby se narodil v nějakém konkrétním znamení, je v podstatě nesmysl. Jak jsem již naznačila, i když sluneční znamení ovlivňuje povahu člověka, je to jen jeden z faktorů, který se podílí na výsledném charakteru. Takže i když si přejete malého Lvíčka, nechte to raději osudu. Vaše miminko si jistě vybere správnou dobu, kdy se narodit. Například u holčiček je stejně důležité (někdy se udává, že dokonce důležitější), v jakém znamení se v okamžiku narození nachází Měsíc.

Neméně významný je u obou pohlaví i tzv. ascendent (východní bod horoskopu), který vyjadřuje vzhled a osobnost člověka a udává také základ temperamentu (ohnivá znamení - cholerický temperament, vzdušná - sangvinický, vodní - flegmatický, zemská - melancholický). Rovněž naznačuje, jak se bude dítě prosazovat vůči svému okolí, jakou bude mít hladinu základní disponibilní energie (nejvíce jí mají lidé s ohnivým ascendentem), nespecifickou imunitu i základ psychofyzické konstituce. Ovšem k analýze nativního horoskopu je vždy nutné znát přesný čas narození (udává se tolerance 10 minut)! Nestačí znát přibližnou hodinu, zkušený astrolog bude vždy vyžadovat přesný čas, jinak mohou být výsledky zkreslené.

Talent i zdraví

A k čemu vám radix ještě poslouží? Může vás už od samotného narození upozornit, na co se při výchově svého potomka zaměřit.
Ukáže, které silné stránky u dítěte podpořit a které naopak vhodným způsobem eliminovat. Koneckonců asi každý zná ze svého okolí příklady rodičů, kteří se ve své ratolesti vidí natolik, že z ní mermomocí chtějí udělat třeba velkého tenistu, aniž zváží, jestli má ty správné fyzické a psychické předpoklady. Dítě může mít přitom zcela odlišné potřeby, a pokud ho rodiče nutí do činnosti, která je v rozporu s jeho přirozeností, nedělá mu to vůbec dobře. Nativní horoskop má velký význam také z hlediska zdravotního stavu. Kromě toho, že dokáže upozornit na zdravotní slabiny, umí i naznačit způsoby léčby, zejména tam, kde současná lékařská věda nemá jednoznačný postup vedoucí k úspěchu (alergie, bolesti neznámého původu a podobně). V žádném případě ovšem neříkáme, že správně analyzovaný horoskop může nahradit léčbu, to by byl stejný nesmysl jako bezhlavé zavrhování astrologie.

Dvakrát měř…

Pokud jste se po přečtení tohoto článku rozhodla nechat si vytvořit pro sebe a své dítko rozbor nativního horoskopu, určitě se obraťte na zkušeného astrologa, který má dlouholetou praxi. Jenže zorientovat se v široké nabídce, když se v poslední době s ezoterikou "roztrhl pytel", je mnohdy obtížné. Na co se tedy zaměřit? Dobrý astrolog se nebrání předběžné konzultaci, kdy vám vysvětlí, co očekávat. Po předchozí dohodě by vám měl odpovědět na otázky, které vás zajímají, a navrhnout postup při řešení případných problémů. Vyplatí se sehnat si reference (mnohé prozradí i informace na webových stránkách). A jakou cenu očekávat? Je to hodně individuální a záleží, jakou formu výkladu preferujete. Ručně psaný horoskop bude dražší než mluvený komentář. Na cenu se pro jistotu informujte dopředu, abyste nebyla nemila překvapena. Jestliže někdo požaduje dva tisíce za půl hodiny, je to samozřejmě přemrštěné. Přejeme vám šťastnou ruku při výběru!


Za co odpovídají planety v jednotlivých domech?

* Slunce - kde máme největší energii a zájem ega

* Luna - citová a emoční oblast, domov duše, vztah k domovu, ke kořenům a matce

* Merkur - mentální typ a inteligence, kde máme šanci při učení

* Venuše - smysl pro krásu a tvořivost, láska, sexuální identita, kde se máme naučit překonat pocity méněcennosti

* Mars - smysl pro fyzické akce, síla, v jaké oblasti života se máme naučit prosadit

* Jupiter - kde máme největší podporu a kde budeme podporovat druhé, kde nalezneme štěstí, kde budeme rozvíjet vztahy, jaké máme právní vědomí, případně kde budeme zveličovat a přehánět

* Saturn - kde máme primární trauma a největší potíže, kde se máme učit a získávat zkušenosti s řádem světa, kde musíme přijmout normy a pravidla, která nejsou naše vlastní, kde potlačujeme svou přirozenost, kde máme blokády, frustrace a pocity viny

* Uran - v jaké oblasti života máme největší potenciál pro boření tabu, poznání vyšších zákonů a souvislostí

* Neptun - kde máme citlivá a vnímavá místa, kde bychom se neměli přizpůsobovat normám, v jaké oblasti života můžeme dosáhnout osvícení

* Pluto - v jaké životní oblasti máme geniální schopnosti, ale také největší tlaky a schopnosti transformace, kde vyvíjíme největší úsilí, nejvíc manipulujeme a je s námi manipulováno


Astrologické domy

Horoskop se rozděluje na dvanáct sektorů, kterým se říká domy. Bod na východním horizontu je počátkem a říká se mu ascendent (okamžik prvního nadechnutí člověka). Descendent, který leží vždy v protilehlém znamení, vypovídá o tom, jaký druh lidí a vztahů přitahujeme.

1. dům

Ukazuje náš postoj k životu a okolnímu světu, jak se budeme prosazovat vůči okolí a jak nás ostatní lidé vnímají. Tento dům hodně napoví o našem vzhledu a schopnosti iniciovat nové věci. Ukazuje na základ osudu. Souvisí s objevem fyzického těla. Odpovídá znamení Berana.

2. dům

Určuje náš vztah k materiálnímu světu a hodnotám (schopnost vydělat si peníze vlastním přičiněním, vztah k penězům, čeho si ceníme atd.). Je to dům sebehodnocení, sebevědomí, sebevymezení a hranic. Odpovídá znamení Býka.

3. dům

Vypovídá o vzdělání, intelektu, paměti a komunikačních schopnostech. Může prozradit mnoho o naší schopnosti učit se a o manuální šikovnosti. Naznačuje, jaký máme vztah k sourozencům, a odpovídá i za krátké cesty. Koresponduje se znamením Blíženců.

4. dům

Naznačuje, jakým způsobem objevujeme emoce. Vypovídá o našich kořenech, domově, rodině, nemovitém majetku. Výborně naznačuje úspěch či neúspěch všech aktivit člověka a jeho duševní přirozenosti. Je to také dům genetických chorob. Odpovídá znamení Raka.

5. dům

Je to dům dětí (popisuje, jaký vztah k nim máme, a naznačuje i reakce dětí na výchovu), odpovídá i za tvořivost, záliby, sexualitu, podnikání a schopnost osamostatnit se. Koresponduje se znamením Lva.

6. dům

Dům rozvíjení emocí, odpovídá za podřízenou službu druhým, povolání, vztah ke zvířatům a výživu. Naznačuje, jak pracujeme, jak pečujeme o své tělo, jaký vztah máme ke spolupracovníkům. Vypovídá o zdraví ve druhé polovině života. Odpovídá znamení Panny.

7. dům

Je domem partnerství a manželství. Prozrazuje, jak navazujeme primární kontakt, jací partneři nás přitahují. Naznačuje i to, jak jsme hodnoceni ze strany okolí. Odpovídá znamení Vah.

8. dům

Někdy se také nazývá Dům smrti. Vypovídá o penězích druhých lidí (dědictví, výhra) a ukotvování vztahů. Je také domem okultismu, tajemných věcí a vhledu do druhých lidí. Odpovídá znamení Štíra.

9. dům

Mluví o našem postoji k filozofii, víře, náboženství a vyšší magii. Je to dům dalekých cest. Patří sem i vyšší duchovní vzdělání a rozvíjení partnerských vztahů. Koresponduje se znamením Střelce.

10. dům

Tradičně je tento dům spojován s kariérou a přijímáním pravidel a řádu společnosti. Mluví o našich ambicích a vztahu k autoritám, ukazuje na společenské postavení. Odpovídá znamení Kozoroha.

11. dům

Je to dům osvobozování se od tabu. Učí nás, jak zacházet s volným časem. Je také domem přátel a protekce. Vypovídá o našem vztahu ke skupinám, spolkům a organizacím. Odpovídá znamení Vodnáře.

12. dům

Je domem úniku z reality, osamělosti, kolektivního nevědomí a duchovního zasvěcení. Odpovídá znamení Ryb.

ČTĚTE TAKÉ:
Horoskop na září 2012
Datum vydání: 9.9.2012
zdroj: Vanda Ročková
Reklama

Jak poznat, že v začínajícím vztahu není vše v pořádku

20. září 2012 v 11:36 | Paula |  Jak jde čas ...

Jak poznat, že v začínajícím vztahu není vše v pořádku

Jste s přítelem krátce a nejste si jistá, zda se vše vyvíjí tak, jak má? Do takové situace se dostane každý několikrát za život. Pro tyto případy poskytl španělský web terra.es seznam 11 situací, které by v počátcích vztahu neměly nastat.


Pokud nedáte všechno všanc ze strachu, že vám partner zlomí srdce, neděláte dobře.

Pokud nedáte všechno všanc ze strachu, že vám partner zlomí srdce, neděláte dobře.
Dnes 7:39

1. Strach. Jestli se bojíte závazku, je lepší si o tom s partnerem promluvit ještě předtím, než uděláte ve vztahu další krok. Vždy je dobré se zamyslet, proč se dalšího vývoje vztahu bojíte.

2. Zatajování. Telefonování s expřítelem, skrývání zájmů, nemocí, za které se stydíte, atd. Pokud existuje něco, co před partnerem tajíte, tak vězte, že dřív nebo později to stejně vyjde najevo, proto s upřímností příliš neotálejte. Navíc, pokud se bojíte partnerovy reakce, pak to neznačí stejně nic dobrého.

3. Nerespektování soukromí. Když svému příteli kontrolujete telefon, sociální sítě a další osobní věci, vyjadřujete tím svou nedůvěru. Navíc tím narušíte jeho soukromí a chováte se neeticky.

4. Utajování vašeho vztahu. Nikdy se o svém příteli nezmíníte ve škole, v práci nebo v rodině? Bezpochyby něco není v pořádku. Pokud je člověk zamilovaný, chce, aby se o tom dozvěděl celý svět, a nenechává si vztah pouze pro sebe.

5. Povýšenost. Myslíte si, že jste lepší, že vám partner nestačí v oblasti intelektu, sociální, pracovní či etické? Neumíte partnera respektovat, což je synonymum problémů. Nejlepší vztahy jsou takové, u kterých jste přesvědčená o tom, že váš partner je ve všem výjimečný.

6. Neschopnost odpustit. Když partner udělá i sebemenší chybu, která je za normálních okolností odpustitelná, ale vy toho nejste schopná, pak se nejedná o žádnou malichernost a je nejvyšší čas nalézt skutečnou příčinu problému.

7. Omezení kamarádství. Je jasné, že chcete trávit s přítelem co nejvíce času, ale radikálně vyčlenit své přátele ze života je nesmysl. Přátelé obohacují váš život. Můžete s nimi zažít mnoho jiných věcí, než s přítelem. Navíc, pokud vztah přestane fungovat, přátelé budou ti, kteří vás podrží.

8. Oddanost. Pokud nedáte všechno všanc ze strachu, že vám partner zlomí srdce, neděláte dobře. Předem se stavíte do defenzívy ze strachu, že vztah nevyjde.

9. Stydlivost. Máte i po pár měsících tendenci pořád skrývat své nedostatky? Je třeba si uvědomit, že i váš přítel nějaké má. Jako pár musíte navzájem respektovat minusy druhého, stejně jako klady.

10. Komunikace. Máte strach mluvit s přítelem o sexu? Hodně párů o této oblasti vztahu nemluví, neříkají, co se jim v sexu líbí a nelíbí. Jenže pokud dva lidé spolu patřičně nekomunikují, nemají se ani šanci vzájemně dozvědět, jaké potřeby a touhy skrývají. S partnerem by člověk měl být schopen mluvit o všem.

11. Hádky. Pokud vždy souhlasíte se vším, co řekne váš přítel, pak nejste upřímná. Hádky jsou důležité, protože vám pomohou dozvědět se o druhém víc.


Zora Jandová: Tai-či mi vylepšilo rodinné mikroklima

20. září 2012 v 10:15 | Paula |  Jak jde čas ...

Zora Jandová: Tai-či mi vylepšilo rodinné mikroklima

Talentů má Zora Jandová nepočítaně. Na jevišti hraje i zpívá, píše knížku pro děti a vede kurzy tai-či.* Jak se cítíte v roli cvičitelky?

Tai-či je meditace v pohybu. Když cvičím sama, bývá koncentrace určitě větší, než když učím a opravuji své žáky. Na druhou stranu mě ale vždycky potěší, když vidím, jak se od minulé hodiny zlepšili. V centru na pražské Brumlovce, kde učím, mě naštěstí nenutí, abych během deseti lekcí naučila co nejvíc lidí celou sestavu. A proto mohu kromě tai-či vyučovat i relaxačně-meditační techniky nebo automasáž. Tak aby se moji žáci nejen naučili cvičit, ale zároveň se i uměli postarat o svoje tělo.

* V čem toto cvičení nejvíc pomáhá?

Může být dobrým pomocníkem v boji s vnějším nepřítelem, v takovém případě ale musíte trénovat bojové aplikace. Já se však věnuji jemnějšímu stylu yang, který připomíná spíš pomalý, důstojný, tanec. S jeho pomocí se hlavně bojuje s vlastními stresy a strachy, což rozhodně není málo! Zároveň je toto cvičení také vynikající prevencí všech civilizačních chorob i problémů s pohybovým aparátem. Když se vám tai-či dostane pod kůži, naučíte se lépe poslouchat své vlastní tělo a vyrovnávat sama se sebou. A tím pádem i lépe vycházíte se svým okolím.

* Jak rychle se vám dostalo pod kůži?

Dřív jsem dělala sebeobranu, šerm, balet a různé jiné sporty, při nichž si výtečně vycvičíte pohybovou paměť. Divadlo, které odjakživa považuji za jedno z nejtvrdších bojových umění, mi zase správně nastavilo hlavu. Bez pokory, koncentrace, přísnosti k sobě i ostatním, smyslu pro detail i řád se totiž na jevišti neobejdete. Obojí se vám při cvičení tai-či hodí. Snad proto jsem se do něj ve svých 38 letech doslova zamilovala. Za dva měsíce už jsem byla pátá na republice a o čtyři roky později, kdy se mi narodila druhorozená dcera Esterka, sedmá na světě.

* Co na to říkala rodina?

Nejdřív mě považovali tak trochu za blázna a mysleli si, že mě to za čas pustí. Ale pak pochopili, že tai-či může vylepšit naše rodinné mikroklima. Když je totiž vyladěná maminka, všechno funguje úplně jinak. S manželem jsme úplně normální lidi, různé krize se nevyhýbají ani nám, a já se je díky cvičení naučila řešit poměrně s nadhledem.

* Pomáhá vám tai-či i na jevišti?

Rozhodně! Na Fidlovačce hraji v muzikálu "Jeptišky", kde skoro celou dobu protancujeme a prozpíváme. Když si zacvičím, nemusím se už před představením protahovat. Ovšem na golfovém hřišti mi zase moje taičistické návyky spíš překážejí. U tai-či totiž - když to hodně přeženu a zjednoduším - musíte mít podsazenou pánev, zatímco u golfu vystrčený zadek. Na některé věci je zkrátka zapotřebí více přemýšlení.

* Ke cvičení obvykle patří i zdravá výživa. Snažíte se jí dodržovat?

Spíš se řídím pravidlem, že je důležité poslechnout tělo a netrápit ho. S radostí snědená čabajka podle mého nadělá míň škody než sebemrskačsky naordinovaná dieta. Když se ale člověk přehoupne přes padesátku, musí přece jenom dávat víc pozor na to, co jí. Už proto, že se jeho metabolismus zpomalí a kila začnou přibývat - i mně nějaká přibyla. Navíc jsem měla úraz kolena, nemohla jsem cvičit tolik jako jindy a teď to musím řešit, už kvůli své profesi. Těším se proto, až bude míň bláta a já začnu víc chodit a postupně koleno zatěžovat. Chůze je totiž to nejpřirozenější, co může být.

* V jednom článku psali, že jste v těhotenství přibrala asi 20 kilo. Nebyla to jen novinářská kachna?

U první dcery, Viktorky, jsem přibrala dokonce 22 kilo! Ale celkem rychle se mi podařilo se dostat na původní váhu. Snad to bylo stresem, snad celkem dlouhým kojením. S Esterkou, která se narodila o deset let později, se 20 kilo navíc shazovalo podstatně hůř. V té době mi totiž bylo 42 let a to už se tělo začíná chovat úplně jinak. Hodně mi tehdy pomohl David Huf (pozn. red. - fitness trenér, odborník na zdravý životní styl). Teď, když už mám vystudovanou Vysokou školu tělesné výchovy a sportu Palestra, bych si asi dokázala poradit i sama. Korekce někoho zvenčí je ale vždycky dobrá. A jen tak mimochodem, právě teď si připadám trošku těhotně.

* Těhotně?

Plodím knížku pro děti, ale o té zatím nechci moc prozrazovat. A také píši disertační práci a mám před státnicemi na své třetí vysoké škole. Psaní a sezení nad knížkami se vždycky podepíše na váze. Při studiu na sportovní škole jsem tak paradoxně ztloustla, i když třetinu vyučování tvořily sporty. Možná to bylo tím, že jsem vždycky chtěla mít samé jedničky a navíc mi zůstaly návyky z gymplu a z DAMU. Jenže když si dnes k učení dám kafe a k tomu čokoládu, mé tělo reaguje úplně jinak než před lety. Na rozdíl od dřívějška se na to ale dívám s větším nadhledem, nemusím už překonávat sama sebe, víc si hlídám, abych při cvičení své tělo nepřetížila.

* Možná vám pomáhají i další alternativní metody, kterým se věnujete.

Mám opravdu výcvik v lecjakých "čarodějných" technikách - od Reiki přes One Brain, Silvovu metodu až po Reconnection. Díky tomu dokážu odblokovat nejrůznější problémy. Na sportovní škole jsem pak ale ještě studovala anatomii a psychologii, obory, které mě nesmírně zajímají. Dnes tedy mohu kombinovat západní léčebné metody s tradiční čínskou medicínou. A vedle certifikátu na klasické a sportovní masáže mám i certifikát na tradiční čínské masáže Tuina.

* Masírujete i rodinu?

Říká se, že kovářova kobyla většinou chodí bosa, a u nás to tak opravdu někdy platí. Když je ale nejhůř, tak jim na ta těla sáhnu, pomůžu s odblokováním. O baby masáže, kterých je dnes spousta, sice moje holky přišly, ale… Když masíruji Esterku, vím, že to zároveň posiluje naše vzájemné vazby. Podle vědeckých studií už například i u malých miminek masáž podporuje třeba i rozvoj jejich inteligence.

* Esterka už s vámi dnes i vystupuje v představení "Smrt v růžovém". Jaké to je hrát s vlastní dcerou?

Pochvalujeme si to obě dvě. Pro Esterku, které nedávno bylo 11 let, je to večer, kdy může být s maminkou. Cestou z Mníšku do pražského divadla Akropolis, kde hrajeme, si navíc stačíme povědět spoustu věcí, na které doma není čas. Díky společnému hraní může odkrýt i neopozlátkovanou kuchyni mojí profese. Ať už ji to od herectví odradí, nebo k němu naopak přivede, v každém případě se to Esterce hodí. Jednou před spaním jsem si všimla, že má u postele text písničky, kterou spolu v tomhle představení zpíváme. Potěšilo mě, že si ho opakuje sama od sebe, aniž bych jí to musela říkat. S pubertou se ovšem ještě může všechno změnit. Vidí ale, že se maminka učí, a díky tomu velice brzy zjistila, že je potřeba zaměstnávat hlavu i tělo. Jestliže jí tohle zůstane jako vklad do života, není to vůbec málo.

* Starší Viktorka má také herecké sklony?

Vymezit se vůči dominantní - a v mnoha ohledech šikovné - matce je asi dost těžké. Musela proto jít do oboru, kam jí s největší pravděpodobností "nevlezu". Studuje tedy současně mezinárodní teritoriální studia a politologii na Univerzitě Karlově v Praze, což je hodně náročné. Ale zatím je radost se na ni koukat, dostala už i maximální stipendium.

* Jaké to je, když máte úplně volný den?

Když si potřebuji utřídit myšlenky nebo je po premiéře, hraji oblíbenou počítačovou hru. Poznám při ní, jak rychlé mám reakce, jestli nejsem zrovna ten den sama sobě nebezpečná. Někdy ji vydržím hrát i několik dní, potom ale zaklapnu hru a během dvou dnů napíši třeba dvacet stránek, protože to mám všechno v hlavě vymyšlené, zbývá už jenom naťukat to do počítače.

* Kolik času vám zbývá na zahrádku?

Vůbec mi nemluvte! Momentálně je náš dům porostlý přísavníkem, který se tlačí do krovu a na střechu, a já nemám tak dlouhý žebřík, abych ho zkrotila. Původně jsem toužila mít anglickou zahradu, ale poměrně brzy mi došlo, že nemůžu mít tak docela to, co bych chtěla. Na trávníku totiž Zdeněk s naší starší dcerou hráli fotbal, s mladší zase golf. Do toho ještě občas moje kurzy tai-či. K tomu všemu po zahradě běhá pes a muž drandí se sekačkou. Terásku, odkud je krásný výhled na zámek, si ale vždycky vyzdobím pokaždé v jiném barevném tónu. Na podzim pak zasadím cibulové rostlinky tak, abych na ně viděla, když si sednu na svá oblíbená místa. Obzvlášť miluji růže, ty na mé zahradě nikdy nesmí chybět. Teď jsem ještě zdědila zahradu po prarodičích ve východních Čechách, která zatím připomíná spíš džungli. Mám na ní také jednu růžičku po své prababičce, která mi loni na přivítanou krásně rozkvetla. Kdyby jednou tahle zahrada připadla někomu mimo naši rodinu, tu růžičku bych si určitě chtěla vzít s sebou na památku.

Foto: Profimedia.cz


Datum vydání: dnes
zdroj: Ivana Matyášová