Červen 2012

Zajímavý rozhovor s MUDr. Kateřinou Cajthamlovou

30. června 2012 v 22:43 | Paula |  Zdraví

MUDr. Kateřina Cajthamlová: Doufám, že jsem ten mediální vzestup ustála

Když jsem se blížila k místu setkání s paní doktorkou Kateřinou Cajthamlovou, podvědomě jsem zatáhla břicho. Měla jsem obavy z jejího odborného pohledu na má přebytečná kila. Zbytečně. Upřednostňuje jiné lidské hodnoty.


my


Sešly jsme se v příjemné zahradní restauraci, kam přišla společně se svou osmnáctiletou dcerou Aničkou. Ta nejen že byla svědkem maminčina rozhovoru, ale občas i sama něco utrousila. Mimo jiné to, že maminka má vždycky pravdu. :)
Paní doktorko, všímáte si a přeměřujete otylejší lidi, kteří kolem vás projdou?


Ne, nedělám to. Dokud někdo sám nepožádá o radu, tak nemám potřebu komentovat jeho stav.. Nevím, jakou ten člověk právě prožívá životní situaci, jestli se svým vzhledem on sám trápí. Tyhle provoplánové soudy, mohou člověka velmi urážet. To je, jako kdyby vy jste byla například vizážistka, a teď mi řekla, že tyhle šaty jsou pro mě nevhodné. Ale já jsem se vás neptala, tak co mi do toho máte co mluvit. Navíc lidi si myslí, že se dá podle prvního pohledu něco poznat, to není vůbec pravda. Maximálně si všimnu držení těla a celkového dojmu, ale to je víc o sebevědomí než jen o tom, co člověk jí.


sedici


A co lidi v televizním pořadu Jste, to co jíte? Tam už je posuzujete.
To také není posuzování. To není moje role. Pokud člověk požádá o radu prostřednictvím TV pořadu JTCJ, tak se spíš snažíme ukázat divákům, co všechno se za jeho ztloustnutím skrývá. Sama hledám u lidí vlastnosti, které jsou zdrojem zdraví, ne ty negativní, kterými už on sám dost trpí. Čili spíš hledáme logiku vývoje určitého typu nemoci. Rozdíl je jen v tom, že obezita je vidět a většinou není vnímána jako nemoc, ale jen jako kosmetický problém. I když na druhou stranu může vedle vás stát v tramvaji někdo, kdo vypadá "zdravě", a přitom je třeba daleko víc nemocný než druhý s nadváhou.
ukázka z pořadu Jste to, co jíte

Ale přece jen, šokovalo vás něco při natáčení tohoto pořadu?
Doktora by nemělo nic šokovat. Ale vlastně ano, šokovalo. Ty situace mimo, pohled do samotných rodin. Když máte pacienta v ordinaci, tak si možná ani neuvědomíte, že ten člověk je doma týraný, že mu partner říká: Ty hnusná kr..o, a podobně. To bylo asi nejvíc šokující, vidět normu mezilidských vztahů, kterou si vůbec neumím představit. Jak v takovém prostředí může někdo žít a ještě mít ty lidi rád, anebo dokonce věřit, že i oni ho mají rádi? Přitom často bývá obézní obětí výchovy ke konzumnímu stylu života. A tam je chování vychovatelů k němu obzvlášť absurdní.


Neměla jste někdy chuť v takovém případě zasáhnout?
To nemůžeme, ale i tak jsme se snažili, vlastně nejen já, ale celý televizní štáb, tu oběť nějak podpořit, pomoci jí uvědomit si její lidskou důstojnost a to, že nikdo nemá právo s ní takto zacházet. Ale stejně vám musím říct, že někdy jsem si říkala, jestli toho člověka jeho obezita s tukovou vrstvou, která působí sedativně na mozek, svým způsobem vlastně nechrání před tím, aby se úplně nezhroutil.
Většinou i monstrózně obézní lidé jsou něčí obětí. Málokdy jen sebe samých. Někdo je přece musel vychovávat, někdo je učil mít nebo nemít sebeúctu, někdo vlastním postojem je nutil, aby jedli ty dorty, tu vepřovou, takzvaně " z lásky" k němu. A potom titíž lidé toho člověka zostudí. To jsou někdy neuvěřitelné případy. To je šokující.


Paní doktorko, zmínili jsme výchovu, dětství. Jak se díváte na dnešní děti?
Myslím, že dnešní děti málokteré matky živí pořádně. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že vidím spoustu vyhublých, bledých dětí, které by se v dřívějších dobách posílaly do ozdravovny. A mezi nimi jen dvě, tři, které jsou aktivní, pěkné, svalnaté, ale to už je matky považují za tlusté. Děti mají vždycky před fází růstu přirozené období oblosti, to je normální. Mám hodně klientek, které držely dietu v pubertě, a pak nevyrostly. Podvýživa v dětství vede k tomu, že kostra je lámavější, děti mají špatnou tělesnou stavbu, vadné držení těla, mají špatné zádové a břišní svaly, protože nenosí žádnou zátěž. My jsme dřív nosívali tašky na zádech, teď je děti nosí na boku, nebo je nenosí vůbec, protože rodiče je vozí. Anebo takové to sezení v lavici s rukama za zády, to byl nejlepší způsob sezení na srovnání držení těla a na správné dýchání. To už se teď nedělá, čili těch důvodů, proč děti vypadají špatně, je víc.
Já všude uvádím můj oblíbený příklad Marka Ebena, který hrál Válečka, a nakonec z něho vyrostl krásný, štíhlý a pevný chlap. Takže co je to tloušťka v dětství? Záleží, jestli je dítě tučné, nebo robustní. A těch robustních svalnatých dětí už tolik není, a to je velká škoda.


U Válečka to bylo také o pohybu.
O pohybu a hlavně také o partě. Všimněte si, že dnes se rozpadají dětské party. Je to dáno strachem rodičů, které děti nikam nepouští, protože se o ně bojí. A vychovatelé je nenechají cvičit, poněvadž se bojí úrazů. Já bych řekla, že ten strach to dělá. Dříve takové dítě v partě bylo méně ohrozitelné než dítě samotné. V partě také děti automaticky více trénují, protože se vzájemně hecují.


Vy jste jako dítě byla v takové partě?
No jasně že byla. Nás bylo na sídlišti spousta dětí, naše parta měla šest nebo sedm dětí a pro nás nejhorší, co mohlo být, bylo, když jsme dostali zaracha, to znamená, že jsme nemohli ven. To se pořád chodilo: "A když už půjde ven? Už může?" A domů se chodilo až večer. Dostali jsme kus chleba s něčím a domů jsme chodili maximálně se jen něčeho napít. A když někdo přišel domů špinavý a roztrhaný, tak dostal on, ne ti kamarádi, nevolalo se hned rodičům. Byl to daleko přirozenější způsob výchovy a také jsme byli daleko více zatěžováni. Chodili jsme na nákup, měli jsme domácí práce a povinnosti. Rozmazlování a zvýšená životní úroveň vede k tomu, že najednou děti nejsou ničím takovým zatěžovány. A to si myslím, že není dobře.


No vidíte, kam až jsme se dostaly. A to jsem se bála, že mě nebudete chtít pustit do soukromí. Vy jste vdaná?
Ne, jsem rozvedená.


Ani partnera nemáte?
Ne, nemám. Já jsem většinou mívala partnery, kteří na mně byli závislí, a to už mě nebavilo. Partnerství může fungovat jedině tehdy, pokud jsou oba lidé se svou rolí ve vztahu spokojeni. A také pokud se k sobě hodí a nějakým způsobem se doplňují. Nemusí být identičtí, naopak, to by byla nuda, ale měli by mít stejné principy. Jsem principiální člověk, bohužel. Ale sama nejsem. Mám spoustu přátel a dvě báječné děti. Osmnáctiletou dceru Aničku a syna Honzu, kterému je 22 let.


sdcerou
s dcerou Aničkou

Narodila jste se v první dekádě měsíce července, to jsou raci, a ti bývají velmi pečliví, až přehnaně opečovávající rodiče. Jste také taková?
No byla bych, pokud bych nemusela být živitel rodiny. Až do Honzíkových čtyř let, Andulce tehdy bylo asi rok a půl, jsem s nimi byla na chalupě. Tehdy jsem si to fakt užívala. Chalupa byla na horách, bez vody, jen voda od sousedů, takže i život na ní byl velmi rustikální. Já nejsem člověk, který by musel mít nějakou vysokou životní úroveň. Naopak, nejezdím autem, chodím pěšky, ráda také jezdím na kole, mám ráda výlety vlakem. A co se ještě týká výchovy dětí, na nich mě strašně bavilo pozorovat, jak rostou, jak se vyvíjejí. Nikdy jsem je do ničeho netlačila, nic jim nenutila. Děti jsou samy o sobě velmi silné osobnosti. Nechávám je, ať žijí svobodně, ale ať také přebírají zodpovědnost za svá rozhodnutí.


Když jsem o vás hledala nějaké informace, tak jsem samozřejmě narazila i na řadu dobových fotografií. Musím říct, že čím jste starší, tím jste hezčí.
Děkuji. :) A víte, čím to možná je?


To jsem se právě chtěla zeptat. Čím?
Asi tím, že čím jsem starší, tím jsem svobodnější a spokojenější. Kdysi jsem si dala takový cíl, že nejpozději do padesáti let chci být moudrá, a snad k tomu nějak směřuju. (smích) Zbavuji se zbytečných starostí a také se snažím pochopit druhé, ale zároveň si uvědomuji, že je to druhý člověk a neberu si už všechno tak osobně. A to jsem po dobu svého vývoje některé věci osobně brát musela. Což vyústilo v rozvod. Když jsem například nastupovala do pořadu Jste to, co jíte, tak to byla moje nejutýranější podoba. To jsem vypadala strašně. Vyhublá, se ztrátou svalové hmoty, teď je mi daleko líp. Pravidelně baštím a také více sportuji.


veslo


Slyšela jsem, prý i veslujete?
Ano, i v ordinaci mám veslovací stroj a vibrační plošinu. Veslování mě baví. Od osmi let jsem chodila do vodáckého klubu na Libeňský ostrov, kde byly loděnice. Ale tam jsme dělali všechno, kytovali lodě, stavěli stany. Já jsem byla jako kluk, mě panenky moc nebavily.


Čím jste chtěla být jako malá?
Důchodcem. Vyrůstala jsem u dědy a u babičky a oni měli doma takový ten pravidelný režim, opravdu každý den jste přesně věděla, co se bude dít. Vládla tam nesmírná pohoda. Babička si pořád zpívala, dědeček se tvářil spokojeně, a co se mi líbilo nejvíc, že na mě měli čas. Když jsem se jich jako malá ptala, jak to, že mají pořád tolik volného času, tak děda mi říkal: "My máme dobré povolání, my jsme důchodci." A když si chodil na poštu pro peníze a já jsem se ho ptala, od koho je má, tak on na to: "Od státu." A já jsem se těšila, až už budu stará a nebudu nic dělat, jenom si chodit na poštu pro peníze. No, tehdy i v současné situaci s výší důchodů by se mi můj splněný sen asi moc nelíbil. (smích)


Jak se díváte na současný stav našeho zdravotnictví?
U nás došlo po revoluci k dohnání standardní vybavenosti nemocnic, jako to bylo do té doby na západě. Najednou jsme měli přístup k cizojazyčné literatuře i širokému spektru léků. Takže z tohoto hlediska došlo určitě ke zlepšení. Bohužel, v čem vidím odklon od toho, co se mi dříve líbilo, to je v omezení času na pacienta. Neuvěřitelně u nás narostla byrokracie, například ta ve věci vykazování, ta je strašná. Také se mezi pacienta a lékaře daleko víc vmezeřily farmaceutické firmy a pojišťovny, a pacient sám se v tom systému už jaksi ztrácí. A co také vidím velmi nerada, to je fakt, že mladí lékaři odcházejí k farmaceutickým firmám nebo do zahraničí, protože tady si prostě nevydělají. To je do budoucna časovaná bomba, která by se neměla podceňovat. Přijedou lékaři z třetích zemí, a to není dobře, neboť čeští lékaři jsou na špičkové úrovni, pracovití a mají zájem o pacienta.


Vy máte soukromou kliniku?
Ne, teď už ne. Od konce roku 2010 jsem zrušila interní praxi, mám poradenství a provozuji systemickou terapii. Radíme lidem s pohybovým režimem, a jak si sestavit stravu s tím, že člověk zůstává v péči svého lékaře, který nám ochotně poskytuje informace.


Takže spolupracujete s lékaři.
Ano. Od roku 2004 jsem začala studovat systemickou psychoterapii, a to hlavně z důvodu, že interna hodně souvisí s psychikou. A věci jako vysoký krevní tlak, astma anebo i výkyvy glykemií u cukrovky, to vše souvisí s psychikou. V Čechách jsme se ještě nenaučili týmové lékařské spolupráci v péči o pacienta. Každý si hrabe na svém písečku a nekonzultuje s ostatními. Příčin špatného zdravotního stavu, včetně otylosti a problémů s ní souvisejících, může být hned několik.


Převažují mezi vašimi klienty muži, nebo ženy?
Vzhledem k tomu, že krása je atribut, který více zajímá ženy, tak chodí víc ženy. Muž si poradí většinou sám, protože často svůj problém považuje za osobní selhání. Ženy se všeobecně více zajímají o své zdraví, ale i o zdraví svých nejbližších, své rodiny. Na druhou stranu musím říct, že když už se muž rozhodne a přijde, tak je s ním daleko lepší spolupráce než s ženou. Nevzdává se a obvykle dotáhne všechno až do konce.


A co v již zmiňovaném pořadu? Stalo se například, že jste museli někoho diskvalifikovat?
V těch prvních řadách se to stalo. Ale jinak byl ten pořad samozřejmě brán jako reality show, až v průběhu šesti let, co se vysílá, se nám podařila trochu změna v tom, jak aplikovat edukaci do reality show na zdravotní problém. Ta poslední série více odpovídá českému divákovi a pohled na problém nadváhy je komplexní. A opravdu není naším cílem zesměšňovat nemocného, ale pomoci divákům JTCJ i účastníkům vyznat se ve zdravém životním stylu.


Paní doktorko, co vám popularita dala, a co naopak vzala?
Já si nepřipadám, že bych byla nějak populární. Každý si myslí, že díky pořadu mám větší klientelu, ale tu jsem měla naštěstí i předtím a zůstala mi. A co mi show vzala? Naštěstí nic. Naopak ta mediální kariéra mě utvrdila v jedné dobré věci. Nevzala mi žádné kamarádky, což vypovídá o kvalitě mých vztahů předtím. Naopak jsem potkala spoustu nových přátel mezi členy štábu. Lidi, co mě znají, mě vnímají jako doposud, a kolegové se vyslovují vesměs pochvalně k úrovni informací v pořadu. Jsem ráda, že jsem se v jejich očích nezměnila, a ani můj vztah k nim se nezměnil. A také to žádným způsobem neodskákaly moje děti, z čehož mám největší radost. Protože když jdete s kůží na trh, musíte počítat se vším. Já doufám, že jsem ten mediální vzestup ustála.


Já myslím, že ano. Moc hezky se s vámi povídalo. Děkuji, že jste přišla, a ať se vám i nadále daří.
Děkuji a pozdravuji všechny vaše čtenářky, ať si užijí pěknou dovolenou.


No vidíte, to jsem se ani nezeptala, kam jedete vy na dovolenou?
Jedeme s kamarádkou do Maďarska do jedněch lázní. Už se moc těšíme, jak se necháme rozmazlovat a budeme si to jen užívat. :)


katerina

Vizitka

 • MUDr. Kateřina Cajthamlová se narodila 7. 7. 1962 v Praze
 • Vystudovala Fakultu všeobecného lékařství UK
 • 1995 - 2001 dálkově studovala London School of Homeopathy a účastnila se kurzů České homeopatické společnosti a Indicko-Holandské Homeopatické školy.
 • Svou praxi začala ve Státním ústavu národního zdraví na Praze 5 na pozici sekundárního lékaře. Později se vypracovala na samostatného internistu.
 • Působila též na Cizineckém oddělení Nemocnice na Homolce a v několika soukromých zdravotnických zařízeních zabývající se péčí o cizince žijící v Praze.
 • Spolupracovala s velvyslanectvími USA, Kanady a Velké Británie.
 • Prováděla preventivní zdravotní prohlídky žadatelů o víza a byla smluvním lékařem AMCICO. Překládala též firemní materiály o vitamínech a minerálech pro Pharma Nord a účastnila se kongresu o koenzymu Q10 jakožto konzultant vystavovatele.
 • Od roku 1997 Kateřina Cajthamlová pracovala jako samostatný internista a homeopat v Health Centre Prague.
 • Od roku 2001 vlastnila soukromou interní ordinaci se zaměřením na psychosomatické choroby. Nadále pořádá odborné přednášky pro Pharma Nord, Českou lékařskou komoru a publikuje do mnoha periodik a časopisů (Maminka, Dieta, Lidové noviny, Květy…).
 • Její tvář je známá z pořadu "Jste to, co jíte", na kterém spolupracuje se specialistou na výživu, Ing. Petrem Havlíčkem.
 • Byla nominována i na TýTý osobnost roku, kde se umístila na 3. místě.
 • V současnosti vede soukromé poradenství, viz. www.cajthamlova.cz
 • Je rozvedená, se scénáristou Milošem Cajthamlem má dvě děti

Léčebné metody pomocí přírody-pokračování

30. června 2012 v 19:56 | Paula |  Zdraví

Fakta o medu a skořici.

Je zjištěno, že směs medu a skořice léčí většinu nemocí. Med se vyrábí ve většině zemí světa. Dnešní vědci jej doporučují jako velmi účinný lék na všechny druhy nemocí. Med může být užíván bez jakýchkoliv vedlejších účinků na všechny druhy nemocí. Vědci zjistili, že ačkoliv je med sladký, jestliže se bere ve správných dávkách jako lék, nemůže ublížit ani diabetickým pacientům. Týdeník World News, vycházející v Kanadě, ve svém vydání datovaném 17 ledna uveřejnil následující seznam nemocí, které mohou být léčeny medem a skořicí jako výsledek studií západních vědců.
Nemoci srdce:Smíchejte med a mletou skořici a mažte na chléb místo džemu nebo marmelády a jezte pravidelně k snídani. Snižuje to hladinu cholesterolu v krvi a cévách a chrání pacienty před infarktem. Ti, kteří už infarkt prodělali a budou jíst toto denně, budou se držet míle daleko od dalšího infarktu. Pravidelné snídaně tohoto druhu ulevují při zadýchávání a posilují srdeční tep. V Americe a Kanadě, různé domy s ošetřovatelskou péčí léčí takto své pacienty, kteří jsou ve věku, kdy cévy a žíly ztrácejí svou pružnost a mohou se ucpávat. Med a skořice vracejí cévám a žilám jejich pružnost.
Artritida: Artritičtí pacienti mohou denně, ráno a večer, jeden šálek horké vody s 2 lžičkami medu a 1malou lžičkou skořice. Berou - li to pravidelně může se vyléčit dokonce i chronická artritida. Dle výsledků průzkumu dělaného na universitě v Copenhavenu bylo zjištěno, že z 200 pacientů léčených 1 lžící medu a lžičkou skořice před snídaní, 73 nemocných bylo úplně zbaveno bolesti a do měsíce nemocní, kteří se nemohli pohybovat, začali chodit bez bolestí.
Infekce močového měchýře:
Rozpustit 2 lžíce medu a 1 lžičku skořice ve sklenici vlažné vody a vypít. Tím se odstraní infekce měchýře a močových cest.
Bolesti zubů: Smíchejte 1 lžíci skořice a 5 lžic medu. Aplikujte 3x na bolavý zub a bolest přestane.
Chloresterol: 2 lžíce medu a 3 čajové lžičky skořice smíchané s 2dcl horké vody, které podávali pacientům s vysokou hladinou cholesterolu dokázaly snížit hladinu cholesterolu o 10% do 2 hodin. Podává - li se 3x denně je vyléčen i pacient s chronicky vysokou hladinou cholesterolu. Dle informací zmíněného časopisu i samotný pravý med, je - li užíván denně, zabraňuje zvyšování cholesterolu.
Nachlazení: Ti, kdo trpí na časté nachlazení, by měli užívat 3x denně 1 lžíci vlažného medu s ¼ lžičky skořice po dobu 3 dnů. Tím se vyléčí nachlazení, chronický kašel a pročistí průdušky.
Potíže se žaludkem: Med se skořicí úspěšně léčí bolesti žaludku a chrání žaludek od vzniku žaludečních vředů.
Plynatost: Dle studií prováděných v Indii a Japonsku med a skořice zabraňují tvoření nadbytečných plynů při trávení.
Posílení imunitního systému: Každodenní užívání medu a skořice posiluje imunitní systém a chrání tělo před viry a bakteriemi a brání útokům virových infekcí.Vědci zjistili, že med obsahuje obrovské množství železa a vitaminů. Pravidelné užívání medu posiluje bílé krvinky v jejich boji s viry a bakteriemi.
Těžký žaludek:1 lžička skořice a 2 lžíce medu před jídlem zabraňuje zvýšení kyselosti žaludku i u nejtěžších jídel.
Chřipka: Vědci ve Španělsku zjistili, že med obsahuje přírodní látky, které zabíjejí kmeny chřipky a chrání před ní pacienty.
Dlouhověkost: Čaj vyrobený z medu a skořice, je-li brán pravidelné, zabraňuje potížím dlouhého věku.Vezměte 4 lžíce medu,1 lžíci skořice a uvařte jako čaj spolu se 3 šálky vody a uvařte jako čaj. Pijte ¼ šálku 3x denně. To udržuje kůži čerstvou a hebkou až do vysokého věku. Délka života stále vzrůstá a i 100 letí lidé mohou být svěží, jako ve 20 letech.
Pupínky: 3 lžíce medu a 1 lžička skořice se smíchá v pastu. Ta se aplikuje na pupínky před spaním a ráno se smyje teplou vodou. Když to děláte denně pupínky do týdne zmizí i s kořeny.
Kožní infekce:Aplikace medu a skořice na postižená místa léčí ekzemy i pásový opar a všechny typy kožních infekcí.
Hubnutí: Každý den ráno, 1/2 hodiny před snídaní na lačný žaludek a večer před spaním vypijte šálek medu se skořicí. Pravidelné užívaní sníží váhu i u mimořádně obézních osob. Pravidelné užívaní zabraňuje usazování tuku i při požívání mimořádně tučných jídel.
Rakovina: Nedávné výzkumy prováděné v Japonsku a Austrálii prokázali, že i pokročilá rakovina kostí, žaludku a střev může být s úspěchem léčena. Pacienti trpící těmito druhy rakoviny by měli užívat lžíci medu a lžíci skořice měsíc 3x denně.
Chronická únava: Nedávné studie ukazují, že cukr obsažený v medu nejvíce pomáhá při regeneraci tělesných sil. Pacienti-senioři užívající med a skořici v poměru 1 ku 1 jsou čilejší a ohebnější. Dr Milton, který tyto výzkumy prováděl říká, že 1 lžíce medu a malá lžička skořice smíchané s vodou a brané několikrát denně a hlavně kolem 3 hodiny odpoledne, kdy začíná klesat tělesná vitalita obnoví do týdne vitalitu těla.
Zápach z úst: Lidé v Jižní Africe už odedávna první co ráno udělají je to, že kloktají 1 lžíci medu a lžíci skořice smíchané s horkou vodou. Jejich dech tak zůstává čerstvý po celý den.
Závěrem: Co říci závěrem? Myslím, že vám to určitě neublíží a že je nejlepší to yzkoušet. Co myslíte? Vzpomínáte, když jsme byli děti? Krajíc chleba pomazaný čerstvým máslem a posypaný skořicí patřil mezi oblíbené pochoutky. Asi na tom něco je!
Léčba rakoviny javorovým sirupem a zažívací sodou
Lze rakovinu vyléčit práškem do pečiva a javorovým sirupem? Očividně ano. Tato informace probleskla novinovými titulky, ale stejně tak rychle byla potlačena. Léčba popularizovaná Jimem Kelmunem, důchodcem žijícím v Asheville v Severní Karolíně, znamená skutečný průlom. Říká: "Podal jsem tu směs více než 200 pacientům, u nichž diagnostikovali rakovinou v konečném stádiu. Z toho 185 lidí pak kupodivu žilo ještě 15 a více let - a téměř polovina se rakoviny úplně zbavila."

Vypadá to jednoduché až k pláči, ale tato prostá léčba zažívací sodou a javorovým sirupem je nesmírně účinná přírodní chemoterapie, která velmi efektivně hubí rakovinné buňky. Přitom zcela postrádá brutální vedlejší účinky provázející většinu nesrovnatelně méně efektivních "standardních" chemoterapeutických metod. Za tepla vytvořená směs chemicky čisté jedlé sody (hydrogenuhličitan sodný; NaHCO3) a javorového sirupu je velmi efektivní prostředek proti všem druhům rakoviny. Ohřátím se na sebe pevně navážou molekuly sody a javorového sirupu, a takto vybavená glukóza může zamířit k rakovinovým buňkám. Rakovinové buňky prostě milují cukr, který přímo nezřízeně hltají. V tomto případě je ale na molekuly cukru navázaná silně zásaditá sodíková sloučenina! Kyselé rakovinové buňky absorbují s cukrem i sodu, a to je jejich zkáza...
Recept: Javorový sirup a jedlá soda
3 díly javorového sirupu a jeden díl jedlé sody ( soda bicarbona ) smísit ( např. 15 lžiček sirupu a pět lžiček sody ) a promíchat, dát poté v kastrůlku na sporák, zahřívat 5 minut nepříliš silně aby teplota sirupu nepřesáhla 40°C, dokud směs poněkud nezahoustne. Na počátku může být užíváno častěji, např.3x denně jedna čajová lžička. Jinak stačí brát 1 čajovou lžičku 1x denně, dlouhodobě. Může být rozpuštěna ve vodě nebo třeba namazána na chléb. Javorový sirup může být případně dočasně nahrazen medem. Obecně platí: nejíst jinak žádný cukr v nápojích ani v pokrmech, s výjimkou trošky ovoce.
Tato léčba je založena na tom, že rakovinové buňky milují cukr, který do sebe vtahují. Javorový sirup obsahuje čistou glukózu, takže tuhle podmínku dokonale splňuje. Tak se látka dostane přesně do centra nádoru. Jedlá soda pak dokáže díky obrovskému obsahu kyslíku rakovinový nádor doslova rozbít zevnitř. A to už během prvních tří dnů. Dochází tak k naprosté likvidaci nádoru v jakémkoli stádiu, tedy i v konečné fázi rakoviny.

Rakovina není nemoc, ale přírodou řízené prodloužení života.

Rakovina není nic víc než poslední projev extrémního překyselení organismu a toxicity tělesných tekutin a tkání. Za těchto podmínek a při dysfunkci imunitního systému by tělo předčasně zemřelo. Proto na svou ochranu moudře začne shromažďovat vnitřní toxiny, obalovat je oslabenou super-kyselou tkání a zapouzdří je pod nepropustnou ochrannou vrstvou, aby zabránilo jejich dalšímu šíření. S tímto důvtipným řešením obdrží majitel smlouvu na delší život. My ovšem tomuto procesu říkáme choroba. Tělo vytvoří tumor proto, aby potlačilo a uklidilo jedy, které nemůže jinak vyloučit a prodloužilo si život na tak dlouho, jak jen je možné, poskytujíc svému majiteli dostatek času na k eliminaci interní toxicity. Metastázy jsou poslední pokus těla ke své záchraně. Jestliže je tato interní toxicita úspěšně potlačena, tělo postupně bezpečně odstraní všechny nádory a navrátí se mu zdraví. Pokud tento proces není úspěšný, osud majitele těla je definitivně určen a umírá- ne na rakovinu, ale na extrémně jedovaté léčebné postupy, intenzivní emoční zhroucení, zoufalství a stres. Zkuste své tělo z celého srdce co nejvíce milovat a co nejdříve začněte s detoxikací.

Léčebné metody pomocí přírody

30. června 2012 v 19:52 | Paula |  Zdraví

Léčebná metoda těžkých a nevvyléčitelných nemocí.

Tuto léčebnou metodu jsem se naučil asi před 25 léty. V té době nebyl internet a takové informace se získávaly z překladů. Dostal jsem od známého, který překládal z angliny list papíru na němž byla detailně popsána tato metoda i cesta jak přišla do civilizace, protože toto tajemství bylo skryto v hluboko v ruské tajze. Nevzpomínám si už na jméno toho lékaře, ale údajně to byl primář onkologického institutu v Kyjevě. Tento člověk, se svým týmem prováděl onkologický výzkum v tajze. Popisoval velké problémy než se místní obyvatelé nechali vyšetřit. Žil tam 3 roky. Časem se však dozvěděl tuto léčebnou metodu, která se vyznačuje tím, že je čistě přírodní -bez vedlejších účinků, je dostupná pro každého-finančně nenáročná, působí velice rychle a účinně. Já osobně v té době jsem by mladý a zdravý a ani jsem tomu nevěřil. Zcela určitě bych na vše zapomněl, kdyby se mi nepřihodilo toto: vzpomínám si, že byl pátek večer a začal jsem cítit divnou bolest na tváři. Jdu k zrcadlu vidím na obličeji vřed, v sobotu jsme měli vstupenky na ples. Vzpomněl jsem si na tuto metodu poprvé jsem to vyzkoušel, a když jsem se ráno vzbudil moje tvář byla čistá. Od té doby se léčím pouze touto metodou a bylo se mnou před devíti lety opravdu zle. Měl jsem našedlý kostrbatý nádor, který rostl,byl asi 7cm velký a je pryč.

Tato léčebná metoda léčí:
[Nemoci krve
[Mozkové kmeny
[Nemoci srdce
[Rakovinu
[Lupenku
[Cukrovku
[Záněty i kostnice
Léčí vše najednou zdá se to neuvěřitelné, ale je to tak.
Čím více nemocí člověk má, tím intenzivnější by měla léčba být.

Návod: Léčba spočívá v převalování nejlépe slunečnicového nebo arašídového panenského nebo 100% oleje v ústech.

Polévkovou lžíci naplníme olejem nemusí být plná - podle velikosti člověka a začneme olej v zavřené puse převalovat tak, aby se převaloval po celé ústní dutině. Převalujeme zvolna. Po chvíli olej zřídne a máte pocit jako byste měli v puse vodu.
Je to bez chuti a bez zápachu, dá se to vydržet. Někdy se stane, že Vám olej v ústech naroste a nemůžete převalovat, potom trochu vyplivněte do záchodu. Za žádnou cenu olej nepolkněte!!! Je tam spoustu škodlivých věcí z vašeho těla
Olej musíte převalovat asi 15-20 minut. Je závislost intenzity převalování na čase. Po tomto čase olej vyplivněte do záchodu a ústa vypláchněte teplou vodou. Po vyplivnutí musí být olej přeměněn v bílou emulzí podobnou mléku, pokud je emulze nažloutlá znamená to, že jste převalovali malou intenzitou nebo kratší čas . Začátky nebudou pro mnohé z vás jednoduché, ale nevzdávejte se po 15 převalování už budete mistři. Převalování provádějte nejméně 3 krát denně. Po první tři dny může, ale také nemusí nastat bolest hlavy, je to reakce na rychlé vyčištění cévek v mozku pokud se objeví během jednoho dne zmizí.

Zázračné kyselé zelí

Oblíbené kysané zelí účinně chrání před vznikem rakoviny jater, plic, tlustého střeva a prsu. Věděli jste to? Látky zabraňující nádorovému bujení však neobsahuje zelí jako takové, ozdravné účinky mu dodává až proces kysání. Během něj totiž v zelí vznikají takzvané izotiokyanáty látky, které mají silně protirakovinné účinky.Uchování celých zelných hlávek nasolením už znali staří Římané. Dnešní způsob výroby kysaného zelí údajně převzali ve středověku Slované od Tatarů. Při objevných cestách po světových mořích se dávní mořeplavci chránili požíváním kysaného zelí před obávanými kurdějemi, nemocí vznikající z nedostatku vitaminů.
Obsah vitaminu C je v kysaném zelí dokonce vyšší než v čerstvém, což je důsledek činnosti bakterií mléčného kvašení. Již 200 g kysaného zelí pokryje denní potřebu vitaminu C. Zelí působí také proti depresím a obsah vitamínu B12 je dobrý pro nervovou soustavu. Vysoké množství vitamínu C zvyšuje imunitu a je velice potřebný ke tvorbě hormonů. V kysaném zelí najdeme také draslík, železo, vápník, zinek, hořčík, fluor a enzymy. Kysané zelí rovněž podporuje tvorbu krve a hormonů. Aktivuje imunitní systém v boji proti virům a bakteriím, posiluje organismus proti infekcím. Snižuje také vysoké hodnoty krevního tlaku a zároveň aktivuje funkci střev a vylučování toxických látek. Podporuje i látkovou výměnu a má odvodňující účinek, a proto umožňuje rychlé odstraňování odpadních látek z těla .

CITRUS na vyčištění střev

Na ideální vyčistění střev je jednoduchý přírodní produkt - citrusový plod. Každý večer cca dvě hodiny po posledním jídle zkonzumujeme jeden celý citrusový plod, nejlépe grep, ale nejčastěji se užívá pomeranč , (i citrón) vše bez kůry. Ne jen šťávu ! Pak už nic nejíme !!! Dužina citrusových plodů neprovádí detoxikaci, ale čistí veškeré toxické nálepy, usazeniny i parazity a působí ve střevech jako štětka na vymývání sklenic. Ideálně čistí klky ve střevech a na rozdíl od léků, se pak nemusíme v těle doplňovat vzácné bakterie, které jsou součástí imunitního systému. Lidé užívající pravidelně denně potvrdili, že v minulosti trpěli zácpou, syndromem dráždivého tračníku, těžkou plynatostí a nadmutím, obezitou, chronickou vyčerpaností, bolestmi žaludku. Odstranili i problémy s kůží a vlasy, jakož i dalšími častými nemocemi. Chci jen podotknout, že během několika měsíců došlo k jejich váhovému úbytku až o 6 kg , ale pozor, ne na objemu v pase, ale na váze! Prostě zbavili se odpadů - fekálií, zahnívajících ve střevech a způsobujících tak výše uvedené problémy, z nichž nejvážnější je rakovina konečníku. Je to dlouhodobá - doživotní kůra, ale jeden citrus denně není skoro žádná finanční investice. Bez další změny stravovacích návyků. Zvažte sami, co je lepší.
PS. že to funguje poznáte po několika dnech, kdy budete z WC utíkat před vlastním zápachem.

Játra


Každé roční období přísluší některému z našich tělesných orgánů. Příslušná doba je dobou nejvyšší zranitelnosti daného orgánu a zároveň nejvhodnější dobou pro jeho detoxikaci a léčbu.V této době se zároveň nejsnáze projevuje dysfunkce v dané oblasti.
Jaro jako roční období patří játrům a jejich párovému orgánu - žlučníku.
Játra jsou především orgánem detoxikace ale samozřejmě i trávení. Zpracovávají tuky, sacharidy, aminokiseliny, redukují hormony, ukládají vitamíny, odstraňují toxiny a těžké kovy.
Kvalita činnosti a vitality jater má vliv na zdraví a kvalitu zraku, množství a kvalitu krve, na stav nervů, svalů, šlach, kyčelních kloubů, ramen, šíje a krku, výkonnost a vitalitu (proto jarní únava). Jejich dysfunkce se projevuje sklony k alergiím, exémům, bolestem hlavy, sníženou imunitou. Nejčastěji se problém jater a žlučníku a jejich podřízených tělesných partií projevuje v čase 23 až 03 h.
V rovině emocí a povahy se dysfunkce jater projevuje nezvládnutelným hněvem, předpojatostí, žárlivostí, přecitlivělostí na hluk. Zdravá játra dávají schopnost flexibility, zdravého sebeprosazení a schopnosti plánovat.
V období jara se tradičně prováděli různé očistné kůry, rovněž tradice období jara a velikonoc měli svůj smysl.
Pro naši civilizovanou dobu je na místě především osobní zájem každého jednotlivce o péči o kvalitu svého potenciálního zdraví.
Základní bylinky pro jaro jsou: pampeliška, řepík, smil, jablečník, rozmarýna, také ostropestřec, hořec.
Z potravin jsou dobré drůbeží maso, pšenice, pšeničné klíčky, brusinky, mandarinky, ananas, kyselé zelí, zelené jarní výhonky, tvaroh, kyselé mléko, šípkový čaj.
Pozor na alkohol, tučné maso, smetanu, vejce, čokoládu, kávu,chemické látky v potravinách. ID

8 fíglů, jak přežít zimu bez nemocí .

1. Pomocník z domácnosti: Olivový olej
Jak pomáhá: Zvláčňuje popraskané ruce a rty. Před tím, než vyjdete do zimy, potřete si ruce a rty olivovým olejem. Funguje také obyčejné máslo či margarín, ale na rozdíl od olivového oleje se tak dobře nevsáknou.
2. Pomocník z domácnosti: Váleček
Jak pomáhá: Zahřeje nohy. Jeden z nejjednodušších způsobů, jak se zbavit studených nohou je masáž válečkem. Jezděte jím po chodidlech po dobu 3 minut. Váleček má ještě jeden blahodárný vliv. Pomůže vám natáhnout šlachy, takže se vám bude snáze chodit po vánočních nákupech.
3. Pomocník z domácnosti: Kuřecí polévka
Jak pomáhá: Zmírňuje příznaky nachlazení Při nachlazení pijte nejen dostatek tekutin, ale dopřejte si i dva talíře kuřecí polévky denně. Většinu infekcí dýchacího ústrojí způsobuje produkce bílých krvinek, kterým se říká neurophily, ty zvyšují produkci hlenu. Kuřecí polévka zabraňuje tvorbě neurophilů.
4. Pomocník z domácnosti: Láhev horké vody
Jak pomáhá: Posiluje imunitu Kdykoliv cítíte, že na vás »něco leze«, přiložte láhev s horkou vodou k vašemu hrudníku. Přesně pod hrudní kostí se nachází brzlík, který vytváří T-lymfocyty, buňky, jež jsou základem obranných funkcí organismu. Teplem jejich činnost posílíte. 5. Pomocník z domácnosti: Láhev whisky
Jak pomáhá: Likviduje bolest v krku Někteří odborníci doporučují kloktat whisky s vodou. To by bylo ale zbytečné plýtvání. Úplně nejlepší je whisky vypít. Připravte si ozdravný nápoj. Vymačkejte půlku citronu, přidejte trochu horké vody, lžíci whisky a lžičku medu. Pokud nepijete alkohol, kloktejte slanou vodu.
6. Pomocník z domácnosti: Žvýkačka bez cukru
Jak pomáhá: Udržuje v kondici uši. Zánět uší patří k nepříjemným bolestem. Bohužel patří k častým nemocem zimního období. Při chřipce se smrkáním dostává hlen i do ušní trubice. Podle vědců se ale riziko, že onemocníte zánětem ucha snižuje o polovinu, žvýkáte-li pětkrát denně. Akt žvýkání totiž posouvá hlen z ucha. Sladidlo xylitol, které se dává do žvýkaček bez cukru navíc napadá bakterie, které problém způsobují.
7. Pomocník z domácnosti: Polštář navíc
Jak pomáhá: Ničí kašel. Pokud trpíte kašlem, určitě vám neuniklo, že váš stav se v noci zhoršuje. Je to proto, že se řasinky, kterým se říká cilia a které se vyskytují kolem plic a průdušek, narovnají a nemohou posouvat vrstvu hlenu. Hlen se pak hromadí, což způsobuje kašel. Když si hlavu podepřete polštářem navíc, chloupky zůstanou v původním stavu. Pokud netrpíte hlenovým kašlem, ale spíše suchým a šimravým kašlem, zkuste si dát prst do ucha a lehce jím zatřást.
8. Pomocník z domácnosti: Žárovka
Jak pomáhá: Zlepšuje náladu. V zimě se častěji cítíme pod psa. Nedostatek sluníčka snižuje hladinu hormonu štěstí serotoninu. Minutové cvičení s žárovkou vám jej pomůže doplnit. Sedněte si do místnosti, ve které můžete zhasnout. Vezměte posuvnou lampu s 60 wattovou žárovkou. Posaďte se metr od lampy, ujistěte se, že ji můžete zhasnout z místa, na němž sedíte. Rozsviťte lampu a dívejte se do ní jednu minutu. Pak ji zhasněte, zavřete oči a soustřeďte se na záblesk světla, které máte před sebou, dokud nezmizí.

Včelí lékárna

Jednou z mnoha možností přírodní medicíny jsou včelí produkty.Velmi známé a celkem běžné je používání včelího medu, dále je možné použití včelího pylu, mateří kašičky, včelího jedu a propolisu. Med - je kromě své dobré chuti významným zdrojem potřebných živin. Jeho působení na zdravotní stav je velmi rozsáhlé, uplatňuje se při onemocnění dýchacích cest, nachlazení, chudokrevnosti, ledvinových potížích, nemocech srdce, nemocech žaludku. Výhodnější je domácí med, nákup v obchodech obnáší riziko koupě medu syntetického či málo kvalitního. Včelí pyl - Květový pyl sbírají včely a ukládají je do buněk v plástvích kde jej dál upravují za pomoci medu do snadno stravitelné podoby. Pyl obsahuje velké množství biologicky účinných látek, zejména bílkoviny, minerály, enzymy, kyseliny, vitamíny. Svojí podstatou je zásadně hodnotnější a pro tělo daleko přijatelněší než v současnosti moderní syntetické multivitamíny. Mateří kašička - je produktem hltanových žláz včel, které ji používají k výživě včelí matky. Je to surovina dlouhodobě známá a používaná jako přirozený zdroj stimulačních látek se širokým spektrem účinků hlavně v oblasti jater, srdce, nervové soustavy, stimulace krvetvorby, podpoře imunitního systému metabolismu bílkovin, tuků, cukrů, k podpoře psychické rovnováhy, fyzické kondice, schopnosti rozmnožování. Včelí jed - využití včelího jedu je známé formou včelího bodnutí do postiženého místa nebo jsou na trhu masti s obsahem včelího jedu. Terapie je účinná ke zmírnění bolestí při artróze, zánětech kloubů, bolestech páteře, namožených svalů, ústřelech, změkčení pooperačních jizev, má silné protizánětlivé účinky. Propolis - je velmi vzácná přírodní látka, kterou vylučují pupeny rostlin a stromů k ochraně před plísněmi, viry a bakteriemi. Včely tuto látku sbírají tmelí jí mezery v úle, ale hlavně ji používají jako jedinou možnou desinfekci na plástvích a v úle. Výrobky vyrobené z propolisu vykazují velmi rozsáhlé a dnes klinicky ověřené biologické účinky na živý organismus. Mají výborný desinfekční účinek na řadu bakteriálních, virových a plísňových procesů. Rovněž vykazuje analgetické účinky, uplatňuje se při regeneraci poškozené kůže.
Lupenka (psoriáza)
Psoriáza představuje nadměrnou produkci určitých kožních buněk, která způsobuje skvrny stříbřitých šupinek obvykle se vyskytujících na kolenou, loktech a kůži temene hlavy. Na západě je toto onemocnění dosti běžné, v některých případech může přejít do vážnější a velmi nepříjemné formy, kdy postihuje velké části těla a může být ve spojitosti s chronickými revmatickými poruchami. Lupenka je, jak se zdá, onemocnění, které prochází stálými změnami a často při něm pomáhá sluneční zářní a kopání v moři. Pomoci mohou i byliny s čistícími a protizánětlivými účinky, jako je krtičník uzlovitý a jetel luční.
Čaj z krtičníku……10 g čerstvého kořene lopuchu většího5 g čerstvého kořene šťovíku kadeřavého15 g čerstvého krtičníku uzlovitého10 g čerstvých květů jetele lučního750ml vody. Příprava:1. Lopuch a šťovík smíchejte v rendlíku a přilijte vodu. Přiveďte k varu a 15 minut povařte, abyste připravili odvar.2. Do čajové konvice nebo džbánu dejte krtičník spolu s jetelem. Tyto byliny přelijte odvarem z lopuchu a šťovíku a nechte 10 minut vyluhovat. Sceďte. Uchovávejte v zakrytém džbánu. Dávkování:Užívejte 3krát denně dávku ze skleny na víno. Podle potřeby ochuťte medem nebo citrónovou šťávou. Doplňková léčba:K léčbě malých flíčků nebo v raných stadiích lupenky může prospět krém ze svízele přítuly. Aplikujte malé množství na postižená místa 2krát nebo 2krát denně.Pokud je zasažena kůže na temeni hlavy, vyrobte přípravek na oplachování vlasů použitím 10 ml tinktury z rozmarýny lékařské a 10 kapek smolného oleje na 500 ml teplé vody. Aplikujte po umytí šamponem při posledním spláchnutí vlasů.Zdá se, že lupenka napadá píše lidi nervózní a nesnášenlivé. Někdy mohou pomoci Bachovy přípravky z květů, jako je plané jablko, řepík lékařský či vrba bílá.Vyhněte se alkoholu a bylinám, jako je řebříček obecný, skořicové větvičky a lipové květy, protože ty podporují periferní krevní oběh a tím stimulují kůži.Užívejte denně 1 g vitamínu C a 1-2 g ch

Léčivé bylinky

ZELENÝ ČAJZelený čaj obsahuje látky, které účinně brání tvorbě zubního kazu, je účinný při onemocnění dásní, zpomaluje růst bakterií typu streptococcus mutans. Prokazatelně snižuje hladinu cholesterolu v krvi a přispívá k ochraně organismu před zhoubnými nádory. Přispívá i ke snížení tělesné váhy, posiluje krevní stěny a snižuje cukr v krvi. CITRÓNOVÁ TRÁVA Podporuje koncentraci a myšlení. Účinek této byliny je velmi osvěžující. Dokonce snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Citrónová tráva má výrazné citrónové aroma. Neobsahuje kofein.
MÁTA PEPRNÁ Mátu pěstovali již staří Egypťané. Hlavní účinek této rostliny se projevuje na trávicím traktu, protože máta působí na uvolnění křečí hladkého svalstva trávicí trubice (spasmolytikum) a desinfikuje (zbavuje choroboplodných zárodků). Máta je vhodný prostředek při rozmanitých projevech problematického trávení. Uleví při nadýmání, při nedostatečném vylučování žluči (jako pomocný prostředek se podává při žlučových kamíncích), při křečích v trávicí trubici, při nechutenství. Známý je účinek mentholu na povzbuzení centrální nervové soustavy. Tiší bolest při menstruaci. Odstraňuje bolesti hlavy a zvonění v uších. Využívá se také hojně v aromaterapii. SKOŘICE Skořice se používá už více než 4000 let. Podporuje chuť k jídlu, snižuje krevní tlak a zlepšuje trávení. Zažívací trakt zahřívá a stimuluje, uklidňuje koliky, průjmy, nevolnosti a nadýmání. Díky dezinfekčním a antibiotickým účinkům ji lze použít i jako prostředek proti nachlazení, kašli a chřipce. Příznivě ovlivňuje metabolismus tuků a cukrů, což je výhodné u pacientů s cukrovkou. Moderní farmakologické výzkumy počínaje polovinou dvacátého století prokázaly antibakteriální, protizánětlivé a antioxidační účinky skořice, a v nedávné době byl prokázán i výrazný účinek antidiabetický. HEŘMÁNEK Příznivé účinky heřmánku pravého jsou známy již od starověku. Ve Skandinávii byl heřmánek považován dokonce za posvátnou rostlinu a uctíván jako symbol slunce. Preventivně lze heřmánek používat při potížích s trávením a stolicí (zácpy, průjmy). Heřmánek příznivě působí při léčbě zánětů trávícího ústrojí, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě, dezinfekčně a potopudně. Pomáhá při nadýmání, ničí jedovaté produkty látkové výměny mikroorganismů jako jsou streptokoky nebo stafylokoky. Bylinka je vhodná při angíně či zánětech v dutině ústní nebo hrtanu (jako kloktadlo). V Matthioliho herbáři je heřmánek popisován jako lék proti zimnicím, nemocem jater, močopudný prostředek a prostředek proti bolestem hlavy.
BEDRNÍK ANÝZ Anýz má za sebou velmi dlouho historii jako léčivá rostlina. Používal se také v Číně a Indii. Význam měl při dehydrataci, při astmatu a nejrůznějších onemocněních dýchacích cest, při všech otravách, při nejrůznějších obtížích souvisejících s trávením, při bolestech, jako projímadlo a v řadě dalších indikací. Zevně se používal nálev, k omývání při onemocněních očí. Dnes plody anýzu používáme vnitřně i zevně. Anýz povzbuzuje činnost všech žláz, účinek protikřečový je silnější než u kmínu a fenyklu. Podporuje správnou činnost střev, tlumí bolestivé křeče střev a působí proti nadýmání. Plod anýzu je známý pomocný prostředek při onemocněních dýchacích cest. Silice se částečně vylučují plícemi (desinfikuje a podporuje produkci hlenu), anetol povzbuzuje činnost řasinkového epitelu dýchacích cest (podporuje pohyb hlenu směrem ven), tento dvojí mechanismus velmi příznivě podporuje vylučování hlenu a tím čistí dýchací cesty. Podporuje vylučování mateřského mléka.
MATEŘÍDOUŠKAMateřídouška se velmi často používá do čajových směsí proti nachlazení. Skvěle působí při suchém kašli. Velice vhodná je při potížích s trávením spojených s plynatostí a kolikami. Pomůže i při křečích hladkého svalstva. Je doporučována také při chřipce, kterou provází kašel. V poslední době se začala používat i v aromaterapii. MEDUŇKA Meduňka pomáhá odstranit pocity strachu a mírné úzkosti, dobře působí při stavech nervové vyčerpanosti, nespavosti a lehkých depresivních náladách. Zmírňuje také žaludeční a střevní neurózy, má protikřečové účinky a předchází nadýmání. Meduňka příznivě působí při bušení srdce a srdeční arytmii.
Zdravé srdce.
Srdečně cévní onemocnění jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí obyvatel planety.
Srdečně cévní choroby stále spojujeme s vyšším věkem. To je ale omyl. Na problémy se srdcem můžeme zadělat svým dětem již před narozením.
V současné době se podstatně snižuje stáří nemocných srdečně cévního systému, a pacienti středního a mladšího věku nejsou výjimkou. Dokonce jsou případy, kdy i nenarozené miminko má již v prenatálním věku aterosklerotické pláty v cévách.
Hlavní příčinou je jednostranná a málo kvalitní výživa populace, hlavní potravou "náctiletých" je často bageta a cola z automatu. Svoji roli hraje také psychický stres a dědičné předpoklady. Lékaři doporučují zařadit do jídelníčku více syrové zeleniny a ovoce, ryb, přírodních a přírodně upravených potravin, a aktivního odpočinku. Omezit produkty rychlého občerstvení jako bagety, hamburgery apod.
Takže za své zdraví je víceméně zodpovědný každý sám.

Třezalka tečkovaná

Je rozšířená v Evropě, Asii a v severní Africe. U nás rose na slunných stráních, na mezích, pastvinách a houštinách. Sbírá se v červenci nebo v srpnu. Užívá se celá nať nebo jen květ ve formě čajů, nálevů ,tinktur, tablet, oleje nebo také homeopatik.

Je to bylina mající protizánětlivé a protiekzematické účinky. Její hlavní místo je při nervových problémech, psychickém napětí a depresích. Je vhodná na rehabilitaci po mozkových mrtvicích, při sklerózách multiplex a při všech formách zánětů a nervových poruch.
Obsahuje neobyčejně účinné látky pro lidský organismus - hormony, enzymy, stopové prvky. Zvyšuje obranyschopnost organismu, zlepšuje činnost centrální nervové soustavy a posiluje organismus. Předpokládá se, že v budoucnu bude léčit dosud neléčitelné choroby. Omlazuje organismus. Zároveň přitom čistí tělo.
Tato bylina a její produkty mohou mít fotosenzibilní účinky ID

Všem Pavlám vše nejlepší k svátku !!!

21. června 2012 v 22:16 | Paula |  Veršíky

Přání z Nivei, které mi došlo:

Jsou dny, kdy se sny stávají skutečností ...

Obyčejná chvíle se mění v jedinečný okamžik,
ze kterého se stává vzpomínka na celý život.

Mnoho radosti, štěstí a krásných
vzpomínek i do let příštích
Vám přeje Vaše

NIVEA

Vedra lámou teplotní rekordy po celé zemi, záchranáři nestíhají

18. června 2012 v 17:51 | Paula |  Jak jde čas ...
Vedra lámou teplotní rekordy po celé zemi, záchranáři nestíhají
Na řadě míst České republiky padají v pondělí znovu teplotní rekordy. Například stanice Praha - Karlov hlásí 32,7 stupně Celsia a podobně si vedly i další stanice nejen v hlavním městě. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).


Kropicí vůz v centru Liberce smáčel tramvajové koleje

Kropicí vůz v centru Liberce smáčel tramvajové koleje
FOTO: Radek Petrášek, ČTK
Dnes 15:27
(Aktualizováno: 16:40 )
Podle měření ze 14:00 hodin se už rtuť teploměrů na několika místech přehoupla přes 30 stupňů Celsia, dosavadní maximum stanice Karlov pro tento den z roku 1934 bylo pokořeno o 0,3 stupně. V pražské Libuši naměřili 30,8 stupně, deset let starý rekord byl přitom 30,5 stupně. Na 30,3 stupně se pak oteplilo v Doksanech, takto vysoká teplota zde pro datum 18. června byla naměřena jen v roce 1957.
"Teploty ještě hodně porostou," upozornil meteorolog s tím, že vedra dnes potrápí hlavně střední a jižní Čechy. Na nejstarší české stanici v pražském Klementinu, kde měří od roku 1775, evidují pro dnešní den nejvyšší teplotu 33,2 stupně z roku 1934. Údaje z Klementina bývají ale dostupné až později během dne.
Teplotní rekord padl v podvečer i v Českých Budějovicích. Meteorologové naměřili před půl pátou 32,7 stupňů Celsia. "Je to o 1,4 stupně více než 18.června v roce 2002, takže rekord padl přesně po deseti letech," sdělil Právu Jaroslav Hintermüller z ČHMÚ v Českých Budějovicích.

Vedro způsobuje zdravotní komplikace

Pražská záchranná služba dnes podle mluvčí Jiřiny Ernestové zaznamenala padesátiprocentní nárůst výjezdů, nejčastější zdravotní komplikace z horka jsou kolapsy a dehydratace. Problémy mají zejména děti, senioři a chronicky nemocní, hlavně kardiaci. V Praze dnes také poprvé vyjely do ulic kropicí vozy.
Meteorologové zároveň varují, že do období letního slunovratu bude nad územím ČR až o 20 procent snížena ozonová vrstva. Lidé by se proto před nebezpečným ultrafialovým zářením měli chránit opalovacími krémy, pokrývkami hlavy a slunečními brýlemi.
Tropické třicítky vydrží do čtvrtka, ale jen na jihovýchodě území. Během týdne se má mírně ochlazovat, na víkend pak předpověď počítá s nejvyššími denními teplotami mezi 20 až 25 stupni. Zpočátku ojedinělé srážky budou postupně četnější, přidají se i bouřky. [celá zpráva]
Další informace a regionální předpověď najdete na www.pocasi.cz

Zdravý chrup je naší vizitkou!

13. června 2012 v 13:30 | Paula |  Zdraví

Zdravý chrup je naší vizitkou!

Současná strava kvalitě chrupu nepřeje, a tak stěží najdete člověka, jehož chrupu se zubařská vrtačka nedotkla. S přibývajícím věkem se však problémy se zubními kazy mění v problémy s ubývajícím chrupem. Parodontóza, mezi lidmi známá častěji jako paradentóza nebo paradontóza, není však problém jen seniorů.
Parodontóza je zánětlivé onemocnění dásní, kterému zpočátku nevěnujeme příliš pozornosti. Zarudnutí, otok nebo občasné krvácení při čištění zubů jsou prvními příznaky zánětu. Rozhodně bychom tyto signály neměli podceňovat. Paradoxně počínající parodontóza nebolí, a proto se na stomatologa obracíme až v pokročilejších stadiích onemocnění.

Jablko a topinku? Děkuji, nemohu.

Zánět dásní vzniká uvolňováním toxinů z bakterií, které se hromadí zejména v podobě zubního plaku, případně se koncentrují v zubním kameni. Nebudete-li věnovat pozornost prvním příznakům, postupně jako by zuby vystupovaly ven z dásně, jejich okolí je nepřirozeně zarudlé a pevnost chrupu se výrazně snižuje. Zakousnutí do jablka se pak pro vás může stát již jen snem.

Vyzrajte na problémy chytře

Parodontózu ve vyšších stadiích doprovází nepříjemné bolesti, případně brnění nebo tlak. S těmito problémy si poradí přípravek Chytrá houba Pythie Bio Plus. Jeho účinnou látkou je Pythium oligandrum neboli lidově známá chytrá houba. Přípravek je k dostání v podobě šumivé tablety, kterou rozpustíte ve vodě. Roztokem si potom ústa vyplachujete jako běžnou ústní vodou. Výsledek by se měl dostavit za několik dní. Jako první by měly odeznít nepříjemné bolesti.Houba pomůže proti aftám

Jelikož je přípravek Chytrá houba Pythie Bio Plus přírodního původu a nelze se jím předávkovat, můžete jej vyzkoušet nejen pro odstraňování parodontózy, ale pomoci by mohl i dětem. Právě ty se často potýkají s bolestivými vřídky v podobě aft. Afty vznikají přemnožením kvasinek v ústech a jejich odstranění zpravidla trvá několik dní, v horších případech i týdnů. Existuje nespočet "babských rad" jak se s aftami vypořádat, nyní můžete do boje přizvat i chytrou houbu.

"Více informací o způsobu aplikace přípravku se dozvíte zde:
www.pythium.eu/cs/chytra-houba-pythie-bio-plus-2/"

Datum vydání: 11.6.2012
Komerční prezentace

Opožděně: Den dětí

12. června 2012 v 16:38 | Paula |  Jak jde čas ...

První koupání novorozence v porodnici

Zajímavý rozhovor s Laďkou Něrgešovou, hlavně co se týká manželství

10. června 2012 v 23:25 | Paula |  Zajímavosti a různé triky

Laďka Něrgešová: K hubnutí mě přemlouval Renč i můj gynekolog

Místo diet vsadila moderátorka VIP zpráv a reality show Farmář hledá ženu na potraviny, které tělo nezatěžují.Jaký vztah máte ke slovu DIETA?

Nemám ho ráda, protože ve mně evokuje tendenci zakazovat. Myslím si, že když někdo chce cítit energii ze změny jídelníčku, nesmí mít tenhle pocit. Aby byl výsledek trvalý, mělo by se to stát jeho životním stylem. Ne jen dočasným projektem.

Prošla jste si pokusy zhubnout?

Pár diet jsem vyzkoušela, ale vždycky to skončilo jojo efektem. V poslední době dodržuji určitá pravidla, díky kterým jsem zhubla a já ani moje tělo nestrádá. Jedním z nich je, že naposledy jím kolem páté odpoledne, což vede k tomu, že mi k dobití energie stačí šest hodin spánku, protože se tělo nemusí v noci zabývat trávením jídla. Dřív, když jsem se večer najedla, bylo mi jen zbytečně špatně.

Upravila jste si i jídelníček?

Protože nechci zbytečně zatěžovat organismus, mám kategorii potravin, které si dopřávám jen dvakrát do měsíce. Omezila jsem čerstvé pečivo, místo něj si dávám knäckebroty a kukuřičný chléb. Pak jsou to výrobky z pšenice, třeba těstoviny už jím jen ze špaldové mouky, kterou tělo bez problémů zpracuje. Místo řepného cukru kupuji věci doslazované fruktózou. Hodně šetřím škrobem, mlékem a z masa si dávám jen drůbeží a ryby.

Proč tak zásadní změna?

Řešila jsem urologické problémy a potkala doktora, který neléčil jen podle rad z učebnice. Kromě prášků mi poradil, se kterými potravinami nemá tělo tolik práce. Výsledkem toho je, že jsem za poslední čtyři měsíce nebyla nemocná, mám spoustu energie a nic mě jen tak nerozhází.

Kam chodíte nakupovat?

Do obchodů, které mají příšerné názvy jako Zdravá výživa nebo Biostyl. Nesnáším ta pojmenování. Je pravda, že tam utratím mnohem víc než v normálních potravinách, ale nemám moc na vybranou.

Hlídáte, co jí váš tříletý Adam?

Pro moje dítě platí, že mu nedávám každý den bílé pečivo a tuny sladkého. Když jde ale na dětskou oslavu, nechám ho, ať si klidně dopřeje hranolky a hamburgery. Domů mu to ale nekupuji. Když si chce dát hranolky, upeču je v troubě, ne na pánvi s litry oleje.

Dostala jste někdy radu, abyste zhubla?

Od Filipa Renče před natáčením Románu pro ženy. Na jeho obhajobu musím říct, že jsem předtím byla na dovolené na Krétě, kde jsem přibrala sedm kilo. Dostala jsem na zhubnutí dva měsíce a obden mi volala produkce, jak na tom jsem. Podruhé v životě mě přemlouval můj gynekolog, když jsem v půlce těhotenství vážila to, co jsem měla mít na konci. Bylo mi ale tak špatně, že jsem se nedokázala vzdát věnečků a nutelly. Celkem jsem přibrala 27 kilo, kterých jsem se začala zbavovat rok a půl po porodu.

Řešíte někdy jídlem partnerské problémy?

Spíš pomocí něj projednávám potřebné věci. Maminka mi dala radu - nejdřív chlapa nakrm, nech ho půl hodiny natrávit a pak za ním opatrně přijď a začni něco řešit. Když chci něco opravdu speciálního, upeču pracný meruňkový linecký koláč s tvarohem a vítězství je zaručeno!

Váš tip na extra zdravou ingredienci?

Skvěle pomáhá pročistit střeva psyllium, které se pije ráno nalačno. Váš tip na super relax? Spánek a na nic nemyslet. To je pro mě nejlepší způsob, jak si vyčistit hlavu. Váš tip na skvělý pohyb? Nejsem moc sportovní typ, ale baví mě jezdit na kole, posilovna a pilates.

Nejlepší pracovní nabídka?

Dvě třetiny všeho, co jsem kdy dělala.

Baví vás drby?

Ano, ale tak jako čerstvé pečivo. Stačí, když si je dopřeji dvakrát do měsíce.

Jaký smysl má v dnešní době manželství?

Když jsou dva lidi spolu oficiálně, úplně jinak řeší spory a krize, protože se dobrovolně vzdali zadních vrátek a potvrdili si před ostatními, že chtějí být spolu.

Kam utíkáte za odpočinkem?

Do našeho bytu, který považuji za své útočiště, jen málokoho z cizích lidí tam pustím.

Jak by vypadala farma podle vašich představ?

Nijak. Jsem spokojená s tím, jak žiji. Proto jsem nad tímto konceptem nikdy nepřemýšlela.


Datum vydání: dnes
zdroj: Iveta Vařečková

"Babské pití II"

9. června 2012 v 19:23 | Paula |  Vína, likéry

Mandlový likér

Fotografie receptu: Domácí mandlový likér


0,75 l rumu
1 sáček pudingového prášku s mandlovou příchutí
0,5 l mléka
2 balení Salka v plechovce

Salka vaříme ve vodní lázni 2 hodiny. Necháme je schladnout do druhého dne. Druhý den si uvaříme pudink (necháme trochu schladnout) a umixujeme se Salky dohladka. Poté přidáme rum. Necháme několik dní uležet v láhvích. Úplně nejlepší je uleželý minimálně 4 měsíce, pokud to vydržíte.

"Babké pití I"

9. června 2012 v 18:11 | Paula |  Vína, likéry

Brusinkový likér

brusinkový džusFruko Brusinkový likér- do 1/4 litrového hrnku uvaříme silný brusinkový čaj ze 3 sáčků
- necháme zchladnout a vlijeme do 1/2 litrové láhve (originální by byla právě od brusinkového likéru)
- poté přidáme půl hrnku cukru
- nakonec dolijeme rumem

koncentraci likéru si můžeme udělat libovolnou - tím, že např. zvolíme větší láhev nebo naopak tu půllitrovou nedolijeme celou


Pneumatiky se možná budou vyrábět z pampelišek

5. června 2012 v 19:41 | Paula |  Zajímavosti a různé triky

Pneumatiky se možná budou vyrábět z pampelišek

Firmy vyrábějící pneumatiky hledají alternativy mizejícího kaučuku, hlavní suroviny pro výrobu automobilových gum. Bridgestone zkoušelo využít pampelišku koksaghyz a podle firmy by se tato rostlina mohla stát komerčně využitelným obnovitelným zdrojem kvalitního kaučuku pro výrobu pneumatik.


FOTO: Christian Charisius, Reuters
Dnes 16:39
Podle expertů existuje více než 1200 druhů rostlin, z nichž lze teoreticky získávat přírodní kaučuk. Obtížné je však nalézt rostlinu, ze které by se mohl vyrábět kaučuk v potřebném množství, kvalitě a ceně. Projekt zaměřený na výzkum pampelišky koksaghyz vede organizace PENRA v Ohiu.
Nyní prezentované výsledky jsou pozitivní, surovina pocházející z pampelišky koksaghyz se kvalitou téměř shoduje s přírodním kaučukem získávaným z gumovníku. Obdobných výsledků bylo docíleno i při testování keře guayule (Parthenium argentatum), který roste v jihozápadní části USA a v severním Mexiku.

Velké testování pampelišek od roku 2014

Dceřiné společnosti Bridgestone budou v létě provádět další testy přírodního kaučuku získaného z pampelišky koksaghyz ve svých dvou laboratořích. Testování ve větším měřítku bude následovat v roce 2014.
Vyhráno ale vědci rozhodně ještě nemají: pampeliška koksaghyz, objevená počátkem třicátých let v Kazachstánu, se obtížně množí a obsahuje málo kaučuku. Není také bez zajímavosti, že na projektu využití pampelišky coby suroviny pro výrobu pneumatik se vloni podíleli také experti Botanického ústavu Akademie věd ČR. Šlo o projekt EU-PEARLS, kterého se zúčastnilo šest evropských států.
Martin Žemlička, Novinky
Aktuální nabídku nových i ojetých vozů najdete na Sauto.cz.
Taraxacum koksaghyz Rodin (pampeliška koksaghyz)
Co pít v létě aneb omyly v pitném režimu

5. června 2012 v 11:41 | Paula |  Zdraví

Co pít v létě aneb omyly v pitném režimu

Léto je tu. Ideální přiležitost začít se správným pitným režimem a zbavit se mnoha mýtů, které kolem něj panují.
Autor Soňa Havlová / iReceptar


Photo: Shutterstock
Správný pitný režim je důležitý a za horkých letních dní víc než jindy. Ovšem panuje okolo něj spousta mýtů, které se týkají množství tekutin i jejich druhů. Uveďme některé z nich na pravou míru.
Připomeňme si, že zvýšeným výdejem tekutin - například intenzivním pocením, ale také vinou průjmu či zvracení - může dojít k dehydrataci organismu.
Snížený obsah tekutin v těle oslabuje jeho výkonnost - cítíme se unavení, bez energie, může nás začít bolet hlava, dostaneme zácpu, při fyzickém či duševním vypětí nebo delším pobytu na slunci může nastat dokonce celkový kolaps.
Zdravý ovšem není ani opačný extrém, tedy nadměrný příjem tekutin. Konzumujeme-li navíc s tekutinami i nadměrné množství soli, zvyšuje se nám krevní tlak, přetěžujeme krevní oběh a ledviny, mohou vznikat otoky nohou.

Které mylné zásady pitného režimu nejčastěji dodržujeme?

Denně bychom měli vypít nejméně 3 litry tekutin. Ne!

Příjem tekutin se rozhodně nedá paušalizovat, fyzicky pracující stokilový muž může za den klidně vypít i čtyři litry tekutin, průměrnému člověku postačí mnohem menší množství tekutin - zhruba 1,5 až 2 l. Za horkých dní samozřejmě adekvátně více.
Nebezpečný je však také nadměrný příjem - obecně se udává jako hraniční množství tekutin vypočtené podle vzorce "tělesná výška v metrech na druhou". Žena měřící 1,6 m by tedy za den neměla vypít více než 2,5 l tekutin (1,6 x 1,6 = 2,56).

Je jedno, co pijeme, hlavně že to teče. Ne!

Základem pitného režimu by měla být čistá voda - naše tělo se bez ní neobejde, všechny chemické reakce totiž probíhají ve vodním prostředí. Pokud zatoužíme po změně, jsou nejvhodnější alternativou 100% džusy či nektary, naředěné vodou v poměru alespoň 1:2 či více - to kvůli obsahu přírodních cukrů, jež jsou poměrně energeticky vydatné.
Neměli bychom se jim však zcela vyhýbat, protože glukóza slouží jako palivo pro mozek. Naprosto nevhodné jsou sycené či nesycené nápoje plné cukru (většina obsahuje zhruba 10 % cukru!), chemických přísad, konzervantů a barviv. Samy o sobě mohou být tyto látky neškodné, jejich společným působením ovšem vzniká chemický koktejl, jehož účinky nikdo nezná.

V létě je nejlepší pít ledově vychlazené nápoje. Ne!

Obyvatelé horkých pouští vědí dobře, proč v největším vedru pijí vlažný mátový čaj - ledové nápoje totiž žízeň zaženou jen na okamžik. Na nízkou teplotu nápoje organismus zareaguje zvýšeným prokrvením rtů a nosohltanu - a my pocítíme ještě větší žízeň. V létě je proto vhodnější pít nápoje o teplotě kolem 16 °C, v zimě ještě o 5 až 10 °C teplejší.
Vhodné jsou bylinkové a slabé zelené či černé čaje - ovšem jen ty čerstvě připravené, o průmyslově připravených tzv. ledových čajích totiž ve valné většině platí totéž, co o sycených nápojích.

správný pitný režim

V Ostravě nově léčí artrózu pomocí kmenových buněk

5. června 2012 v 11:31 | Paula |  Zdraví

V Ostravě nově léčí artrózu pomocí kmenových buněk

Artrózou trpí padesát a podle některých statistik až osmdesát procent dospělé populace starší 50 let. Ostrava je po Brnu druhým městem v ČR, kde byla provedena aplikace kmenových buněk do kloubu postiženého artrózou. Metoda, která pochází z USA, využívá schopností kmenových buněk, které se v největším počtu nacházejí v kostní dřeni nebo tuku, obnovovat poškozené nebo opotřebené tkáně a buňky v těle.

Artrózou trpí padesát a podle některých statistik až osmdesát procent dospělé populace starší 50 let.

Artrózou trpí padesát a podle některých statistik až osmdesát procent dospělé populace starší 50 let.
čtvrtek 31. května 2012, 8:56

Lékaři nejdříve pacientovi provedou malou liposukci, kdy odsají asi padesát mililitrů tuku z těla. Kmenové buňky se asi pětačtyřicet minut izolují a zpracovávají ve speciálních přístrojích. Společně s krví pacienta se poté injekčně aplikují přímo do kloubu.

Kmenové buňky pak pod vlivem vlastního působení v místě postižení umožní regeneraci a obnovu poškozených tkání. V neposlední řadě odstraní zánět kloubu artritidu, která je příčinou urputných bolestí, zastaví jeho další degeneraci a zčásti obnoví poškozená místa na chrupavce. Pacient by měl během týdne cítit výraznou úlevu a je možné, že se vyhne výměně kloubů, pokud mu hrozí.

Oprava poškozené chrupavky trvá zpravidla 2-3 měsíce, avšak významné zlepšení potíží (především bolestivosti) lze očekávat již po 1-2 týdnech. Po 4-6 týdnech je vhodné zkontrolovat klinický stav. V případě předchozího těžkého poškození chrupavky je vhodné zvážit druhou aplikaci kmenových buněk.

,,Rozeznáváme čtyři stupně artrózy, kdy stupeň č.1 je nejlehčí forma a stupeň č.4 je naopak nejtěžší. V takovém případě je chrupavka zcela zdevastovaná, nebo již nepřítomná. Léčba kmenovými buňkami dosahuje nejlepších výsledků u stupňů artrózy 1-3. Stupeň 4, kdy již v podstatě není z čeho chrupavku regenerovat, vyžaduje zpravidla chirurgické řešení.

Ze Spojených států mám ovšem informaci, že i kandidáti na totální endoprotézu kyčelního nebo kolenního kloubu byli úspěšné léčeni pouhou aplikací kmenových buněk do kloubu, takže umělou náhradu vůbec nemuseli podstoupit," vysvětluje MUDr. Ladislav Lukáč, který s aplikacemi kmenových buněk začal v Ostravě jako první.
Zákrok zatím zdravotní pojišťovny nehradí, jeho cena u jednoho kloubu činí zhruba 35 000,- Kč.

,,V současné době byly vlastní kmenové buňky aplikovány v rámci jednoho operačního zákroku tisícům pacientů na celém světě s cílem léčby artrózy, nebo s cílem zvětšení poprsí a ani v jediném případě nebyl zaznamenán závažný vedlejší účinek ve smyslu vzniku nádorového nebo autoimunitního onemocnění po podání těchto buněk. Vzácně může dojít k přechodnému zvýšení tělesné teploty, nebo velmi ojediněle k menší infekci v místě podání buněk," vysvětluje profesor MUDr. Jaroslav Michálek ze společnosti Cellthera, která se zabývá využitím kmenových buněk v regenerativní medicíně.
Více informací na www.lecbakloubu.cz.
das, Novinky

Související články

Vaše názory - 5 příspěvků


Sex s nemocným srdcem? Jde to

4. června 2012 v 16:44 | Paula |  Zdraví

Sex s nemocným srdcem? Jde to

Mnozí pacienti se na toto téma stále stydí se svým lékařem hovořit. Často raději na svůj milostný život rezignují, což je však zcela zbytečné. Pro ty, kteří mají otázky, ale bojí se zeptat, je určen následující článek.

www.ulekare.czNejdříve zdraví, pak láska

Vědci výzkumem na mnoha pacientech ukázali, že je možné se sexuálním hrátkám věnovat již týden po nekomplikovaném infarktu myokardu. Stačí mít na paměti základní pravidlo: sex je bezpečný pro lidi se stabilizovaným onemocněním srdce - pokud není srdeční choroba vaše či vašeho partnera dobře kompenzována, raději se milování dočasně vzdejte do doby, než se stav tohoto orgánu zlepší.

Infarkt při sexu je rarita

Vinou médií se může zdát, že se to stává zcela běžně, ale není tomu tak - infarkt, či dokonce úmrtí během milování jsou velmi vzácné. Sex je příčinou méně než 1 % náhlých srdečních příhod. Když už, tak bývají častější u mužů, u tří čtvrtin k němu dojde během mimomanželského sexu, nejčastěji s mladší partnerkou a v neznámém prostředí.

Jak se milovat s nemocným srdcem

- Nekomplikovaný infarkt - po srdečním infarktu stačí týden k dostatečnému zotavení, pak se můžete vrátit k milostným hrátkám.

- Angioplastika - proběhlo-li rozšiřování cév na srdci bez problémů, je možné se sexuálním životem opět začít již za několik dní.

- Otevřená operace srdce - pacienti po by-passu nebo jiné otevřené operaci srdce by s milováním měli počkat 6 až 8 týdnů, než se jizvy na srdci zcela zhojí.

- Léky na srdce - nezpůsobují poruchy erekce, ty mívají příčinu spíše ve stresu a strachu. Rozhodně tedy nezkoušejte léky, které vašemu srdci pomáhají, vysadit.

- Nitráty - léky ani potravinové doplňky podporující erekci nelze užívat, pokud muž bere nitráty pro bolesti na hrudi. Kombinace těchto látek může být velmi nebezpečná.

- Cvičení - trénink a pravidelná rehabilitace snižují riziko náhlé srdeční příhody během sexu.

- Zkouška - vyzkoušejte, zda vyjdete pěšky několik pater schodů - pokud ano, pak jste dostatečně zdrávi i na sex.

Lékař poradí

Sex patří k životu a je zbytečné se ho vzdávat, pokud to není nezbytně nutné. Odhoďte proto stud a zeptejte se svého lékaře, zda se můžete vrátit ke svému milostnému životu. Jistě vás nejen pochopí, ale také pomůže odbornou radou.

www.ulekare.cz

Petr Havlíček: Jsem rád, že jsem si to udělal sám

4. června 2012 v 15:01 | Paula |  Zdraví

Petr Havlíček: Jsem rád, že jsem si to udělal sám


4. června 2012 9:30 - KOMERČNÍ ČLÁNEK
Ing. Petr Havlíček, odborník na zdravý životní styl prozradil, proč se rozhodl k odvážnému kroku a začal se intenzivněji zajímat o výrobu potravin a již druhým rokem spolupracuje na vývoji nutričně vyvážených výrobků. "Na trhu je spousta produktů, které se tváří jako "velmi zdravé", jsme ovlivňováni reklamou a nabídkou supermarketů, ale přitom je těžké najít opravdu kvalitní potravinu. Dlouho jsem hledal výrobce, který by byl schopen a ochoten předložit lidem produkty, které odpovídají zdravému životnímu stylu a obsahují jen to, co je pro ně přirozené", říká P. Havlíček.
Rezistentní škrob Hi-maize

Rezistentní škrob Hi-maize

"Rezistentní škrob Hi-maize je unikátní zdroj nerozpustné vlákniny s širokým využitím při pečení a vaření, kdy část mouky nahradíte Hi-maize a do potraviny dostanete potřebnou vlákninu". Rezistentní škrob najdete v některých výrobcích řady REJ-Víte,co jíte - směsi na pečení chleba, jejichž základem je celozrnná žitná mouka nebo skutečně celozrnné žitné a grahamové sušenky s vysokým obsahem vlákniny.To je jen část produktů, na jejichž vývoji se Petr Havlíček podílel.
nyní na pekkos.cz
Sortiment výrobků Víte, co jíte?

Sortiment výrobků Víte, co jíte?

Kromě sušenek, které se vyrábí dle receptury známého výživového poradce, nebo pečících směsí naleznete v sortimentu zn. Víte,co jíte také kvalitní sypané müsli, jejichž základem jsou nepražené celozrnné ovesné vločky, k snídani či dopolední svačině si můžete vybrat čokoládové nebo s tropickým ovocem. "Samozřejmostí je, že müsli není zapékané, není přidán tuk ani cukr a jako všechny výrobky s mou tváří mají vysoký obsah vlákniny", vysvětluje Petr Havlíček.
nyní na vitecojite.eu
Chutné a zdravé těstoviny zároveň

Chutné a zdravé těstoviny zároveň

Pokud si chcete na celozrnných těstovinách opravdu pochutnat, čekáte od nich přirozenou chuť a nechcete lovit z hrnce beztvarou a rozvařenou hmotu, i Vám Petr Havlíček nabízí řešení: "… naše těstoviny jsou vyrobeny z italské celozrnné semoliny, mají 2x více vlákniny a nižší GI než běžné těstoviny, drží tvar a konzistenci. Hodí se nejen jako příloha, ale v létě jsou ideální do lehkých salátů, například se zeleninou a grilovaným masem".
nyní na vitecojite.eu
Neomezovat se a přesto jíst zdravě - sortiment výrobků je opravdu široký

Neomezovat se a přesto jíst zdravě - sortiment výrobků je opravdu široký

Kvalita a nutriční vyváženost všech produktů je potvrzena i mezinárodní značkou Vím,co jím a piju, kterou získávají potraviny, které splňují přísná kritéria Mezinárodní zdravotnické organizace. "Logo logoVCJ upozorní zákazníka, že označená potravina obsahuje jen to,co obsahovat má (množství cukrů, tuků, soli, transmastných kyselin, vlákniny) aniž by musel podrobně zkoumat složení výrobku", říká PR manažerka o.p.s. Vím,co jím Marie Vladyková.
nyní na vitecojite.eu

Celá Británie se klaní Alžbětě II., královna vládne zemi už 60 let

2. června 2012 v 18:10 | Paula |  Jak jde čas ...

Celá Británie se klaní Alžbětě II., královna vládne zemi už 60 let


V Británii v sobotu začaly čtyřdenní oslavy 60. výročí nástupu na trůn královny Alžběty II., a to s její tradiční návštěvou prestižních koňských dostihů Derby v jihoanglickém Epsomu, kde je přítomných na 150.000 lidí. Kvůli délce oslav "diamantového" výročí jejího panování mají Britové o dva dny prodloužený víkend.

Královna je známou příznivkyní dostihů a plnokrevníci z její stáje na derby také poběží.
V neděli Alžběta II. vyrazí v doprovodu manžela prince Philipa na zvlášť upravené lodi The Spirit of Chartwell na Temži v rámci gigantické flotily tisíce plavidel, kterou prý bude ze břehů sledovat až milion diváků. Pak se budou pořádat po celé zemi společné pikniky a sousedské slavnosti - po vzoru oslav z roku 1977, kdy se jich zúčastnily miliony lidí.
Nikdy neudělala chybný krok, je tady a ve světě velmi populární a respektovaná. Je to příležitost, aby jí lidé poděkovali.premiér David Cameron
V pondělí bude koncert před Buckinghamským palácem, ne kterém zahrají Paul McCartney, Elton John, Kylie Minogue, Jessie J, Tom Jones, Cliff Richard, Ed Sheeran nebo Stevie Wonder.
V úterý bude královna na bohoslužbě díkuvzdání v londýnské katedrále sv. Pavla a na následující recepci ve Westminster Hall v parlamentu. Domů se pak vrátí v čele průvodu kočárů. Oslavy vyvrcholí, když pozdraví davy z balkonu Buckinghamského paláce.
Šestaosmdesátiletá panovnice je druhým "nejdéle sloužícím" britským monarchou. Překonává ji jen královna Viktorie, která převážně v 19. století vládla přes 63 let. Alžběta II. již slavila v roce 1977 stříbrné a v roce 2002 s ještě větší pompou zlaté výročí nástupu na trůn. Ale oslavy diamantového jubilea Británie zažila poprvé a naposledy v předminulém století právě s královnou Viktorií v roce 1897.
"Královna poskytla (zemi) neuvěřitelnou službu. Nikdy neudělala chybný krok, je tady a ve světě velmi populární a respektovaná. Je to příležitost, aby jí lidé poděkovali," vzdal panovnici hold britský premiér David Cameron.
Oslavy diamantového výročí jsou pro Británii jedním ze dvou vrcholů roku. Londýn v létě zažije olympijské hry a radnice hlavního města si slibuje, že oslavy vyrovnají pokles v počtu turistů, který pravidelně před olympijskými hrami pořadatelská města zažívají.Alžběta II. na návštěvě Slovenska v roce 2008 foto: fotobanka Profimedia
Královna Alžběta II.

Královna Alžběta II.


Britská královská rodina
Britská královská rodina na lodi Gloriana během diamantové plavby na řece Temži


Britská královská rodina


Princ Philip se svou manželkou královnou Alžbětou II. během oslav.
Princ Philip se svou manželkou královnou Alžbětou II. během oslav.
Princ Philip
Princ Philip, nesoucího titul vévoda z Edinburghu, oslaví 10. června své 91. narozeniny


Mladá královna Alžběta II. - jestlipak v té době tušila, že na trůnu vydrží šest desítek let?
Alžběta II. a její manžel, princ Phillip
Alžběta II.a její podpis
60 věcí, které jste o královně Alžbětě II. nevěděli

Alžběta II. má za šedesát let na anglickém trůnu řadu nevšedních zážitků i zkušeností. Z jejího života vám přinášíme symbolicky 60 zajímavostí
Alžběta II. má za šedesát let na anglickém trůnu řadu nevšedních zážitků i zkušeností. Z jejího života vám přinášíme symbolicky 60 zajímavostí
Foto: Profimedia.cz
6. února 2012 | 05:00
6. února oslaví britská královna Alžběta II. šedesát let na trůnu. Již před časem se stala druhým nejdéle vládnoucím panovníkem na anglickém trůnu, její život je však plný dalších zajímavostí. Při příležitosti jejího jubilea vám tak přinášíme 60 střípků z jejího života. Věděli jste třeba, že se ve 2. světové válce naučila řídit a opravovat auta, odmítla příjmení svého manžela, a nebo vyšlechtila nové psí plemeno?
reklama

Související články


1. Narodila se 21. dubna 1926, narozeniny však slaví podle tradice dvakrát - jednou soukromě a podruhé veřejně vždy v jednu z červnových sobot.
2. Je druhým nejdéle vládnoucím panovníkem na britském trůnu po královně Viktorii, na kterou jí schází 4 roky.

Dětství a mládí

3. Na svět přišla císařským řezem.
4. Do školy chodit nemusela, učila se doma a nebo u arcibiskupa canterburského. Nemá tedy žádné oficiální vzdělání. Aby se však mohla stýkat s ostatními děvčaty svého věku, byla speciálně kvůli ní otevřena dívčí škola, organizovaná Buckinghamským palácem. Naučila se v ní vařit, starat se o děti, vyšívat, ale i jezdit na koni.
5. Během 2. světové války se připojila k ženskému pomocnému sboru jako Alžběta Windsorová. Tehdy se také naučila řídit a dokonce i opravovat auta.

Svatba a manželství


Alžběta II. a její manžel, princ Phillip
Alžběta II. a její manžel, princ Phillip
Autor: Profimedia.cz

6. Phillipa Mountbattena potkala poprvé ve 13 letech při návštěvě námořní akademie, o osm let později si ho vzala.
7. Phillip je Alžbětin vzdálený příbuzný (pravnuk královny Viktorie). V době svatby byl řeckým a dánským princem, až po ní se stal vévodou z Edinburghu. Svatbu mu však londýnské úřady jako cizinci povolily až po třech letech pobytu v Británii.
8. Královské svatby se nemohly zúčastnit Phillipovy sestry, protože měly za manžely nacistické důstojníky a otřesné zážitky z války byly ještě příliš čerstvé.
9. Alžbětiny svatební šaty byly ušity z hedvábí, které pocházelo z chovné stanice bourců morušových na hradě Lullingstone.
10. Zároveň však látku na svatební šaty pořídila Alžběta z přídělových kuponů, neboť několik let po válce ještě v Anglii fungoval přídělový systém.
11. Její snubní prsten byl vyroben z nugetu velšského zlata, který byl vytěžen v dole nedaleko města Dolgellau.

Alžběta II. vzpomíná na to, jak jí to kdysi slušelo coby nevěstě
Alžběta II. vzpomíná na to, jak jí to kdysi slušelo coby nevěstě
Autor: Profimedia.cz

12. Na líbánky si nevěsta sbalila 15 kufrů, ženich jen dva.
13. Alžběta si odmítla vzít Philipovo jméno Mountbatten. Její muž přece jen zdaleka nedosahoval jejího postavení.

Manželský pár Phillip a Alžběta: V roce 1952 a 2007
Manželský pár Phillip a Alžběta: V roce 1952 a 2007
Autor: Profimedia.cz

14. Nějaký čas spolu novomanželé strávili na Maltě, kde Philip sloužil jako námořní důstojník (1949 - 1951). Byla jedinou cizí zemí, kde společně žili.
15. To už byl na světě ale i její první syn Charles (*14. 11. 1948).
16. Královnin bývalý důvěrník lord Charteris o jejím manželovi Philipovi řekl: "Je jediným člověkem na světě, který se chová ke královně jako k lidské bytosti."

Alžbětina vláda

17. Že Alžběta nastoupí na britský trůn, bylo zprvu velice nepravděpodobné. Byla až třetí v nástupnickém pořadí. Její strýc Eduard však abdikoval, aby se mohl oženit s dvakrát rozvedenou Američankou, po smrti svého otce Jiřího VI. již přišla na řadu Alžběta.
18. Zpráva o otcově skonu jí zastihla při návštěvě Keni, tehdy britské kolonie. Přenocovala zde i v hotelu Sagana Lodge, vystavěného v koruně stromu. S nadsázkou se dá říct, že večer vylezla na strom jako princezna, ráno slezla jako královna.
19. Oscarové drama Králova řeč pojednává právě o jejím otci Jiřím VI. Prohání se v něm proto i malá Alžběta.
20. Za dobu své vlády obdržela více než tři miliony dopisů.
21. Za její vlády se vystřídalo už 13 premiérů!
22. Každoročně si plní jednu ze svých povinností - otevírání prvního zasedání Parlamentu. Výjimku udělala jen v letech 1959 a 1963, kdy očekávala narození dalších synů - prince Andrewa a prince Edwarda.

Alžběta II. při každoročním zahajovací řeči před britským parlamentem
Alžběta II. při každoročním zahajovací řeči před britským parlamentem
Autor: ČTK, EPA, REUTERS

23. Denně dostává Alžběta hlášení o tom, co se děje doma i ve světě. Každou středu v 18:30 jí informace přináší i předseda vlády, pokud je on i královna v Londýně.
24. Byla a je velmi populární. Mezi její odpůrce však patřil i labilní mladík, který na ni v červnu 1981 šestkrát vystřelil. Pálil však slepými náboji.
25. Alžběta je patronkou více než 620 nadací a charitativních organizací.
26. Stala se prvním britským panovníkem, který do země pozval papeže - Jana Pavla II. v roce 1982. Do té doby panovala mezi anglikánskou a katolickou církví v Británii velká nevraživost.
27. Když v roce 2002 slavila zlaté výročí své vlády, uspořádala v zahradách Buckinghamského paláce popový koncert. Ten se stal jedním z nejsledovanějších koncertů historie. Zaujal na 200 milionů diváků po celém světě.
28. Za dobu své vlády pozvala na své zahradní slavnosti a bankety přes 1,1 milionu hostů.

Alžběta II. za dobu svého kralování pořádala už bezpočet zahradních slavností. Tahle se konala v zahradách Buckinghamského paláce v srpnu 2008
Alžběta II. za dobu svého kralování pořádala už bezpočet zahradních slavností. Tahle se konala v zahradách Buckinghamského paláce v srpnu 2008
Autor: Profimedia.cz

29. Je hlavou domácnosti o 1200 zaměstnancích - od služebnictva, přes kuchaře, řidiče, zahradníky, krejčí, až po poradce.
30. Vlivem krize se však musela přece jen trochu uskromnit i královna Alžběta. Nařídila zhasínání a tlumení topení v momentě, kdy opouští Buckinghamský palác, aby se přece jen snížil rozpočet jejího dvora.
31. Během své vlády podnikla téměř tři stovky zahraničních cest do 129 různých zemí.
32. Hovoří plynně francouzsky a často tuto řeč užívá při státních návštěvách a audiencích. Nevyžaduje žádného tlumočníka.
33. Na svou první oficiální návštěvu sousedního Irska vyrazila až v roce 2011. Symbolicky v zelených šatech. Anglický panovník však do země zavítal po dlouhých sto letech. Chtěli ji "přivítat" bombou, tu se ale před jejím příletem podařilo zneškodnit.
34. To na Slovensku vzali Alžbětu II. v roce 2008 naopak k ledu. S prezidentem Gašparovičem se postarala o čestné vhazování při hokejovém utkání.

V roce 2008 navštívila královna Alžběta II. Slovensko a postaral se zde i o čestné buly za doprovodu prezidenta Gašparoviče
V roce 2008 navštívila královna Alžběta II. Slovensko a postaral se zde i o čestné buly za doprovodu prezidenta Gašparoviče
Autor: Profimedia.cz

35. Do ČR přicestovala však již v roce 1996 - od Václava Havla dostala broušenou vázu a Řád bílého lva první třídy. Patrně se sem už ale nevrátí. Každou zemi navštěvuje oficiálně jen jednou.

Rodina

36. Měla jediného sourozence - o čtyři roky mladší sestra Margaret však zemřela v roce 2002.

Alžběta II. se svým jediným sourozencem - sestrou Margaret - v roce 1946
Alžběta II. se svým jediným sourozencem - sestrou Margaret - v roce 1946
Autor: Profimedia.cz

37. Je kmotrou třiceti dětí.
38. Rok 1992 znamenal znamenal velký krach pro manželství jejích synů - Andrewa a Sarah Ferguson a Charlese a lady Diany. "Stejně jako v nejlepších rodinách, ani u nás nechybí podivínství, svéhlaví a prudcí mladíci a rodinné neshody," okomentovala rodinné trable s odstupem času Alžběta.
39. Nová partnerka prince Charlese Camilla se Alžbětě zpočátku vůbec nezamlouvala.
40. Na Vánoce 2011 směli poprvé přivést princ William a královnina vnučka Zara své druhy - Kate Middleton a ragbistu Mika Tindalla.

Princ William se chlubí své babičce Alžbětě II. s tím, jak zvládl pilotovat vrtulník
Princ William se chlubí své babičce Alžbětě II. s tím, jak zvládl pilotovat vrtulník
Autor: Profimedia.cz

41. Celkem královna na Vánoce 2011 pozvala rekordních 27 příslušníků královské rodiny.
42. Alžběta však jinak vede uzavřený rodinný život - zajímá se o své příbuzné, ale drží si od nich i svých přátel odstup. Hodně věcí si nechává pro sebe.
43. Otevřeným dopisem požádala sdělovací prostředky, aby nezveřejňovaly potají pořízené snímky královské rodiny.

Skandály

44. Skandály sama nevyvovlává. Na rozdíl od jiných členů rodiny. Velkou pozornost však upoutalo odhalení, že britská BBC školí své zaměstnance, co dělat, až královna umře. Alžběta II. (85) však má pořádně tuhý kořínek.
45. Dalším skandálem v souvislosti s její osobou byla její role v seriálu South Park. Američtí tvůrci parodického pořadu jí totiž nechali spáchat sebevraždu. Britům se to samozřejmě vůbec nelíbilo.

Alžběta II. se objevila už i v seriálu South Park. Autoři jí v něm však přinutili spáchat sebevraždu. Británie byla pohoršena a zděšena
Alžběta II. se objevila už i v seriálu South Park. Autoři jí v něm však přinutili spáchat sebevraždu. Británie byla pohoršena a zděšena
Autor: Profimedia.cz

Další zajímavosti

46. Je podle ní pojmenovaná loď Queen Elisabeth II., která se však v roce 2008 naposledy rozloučila se svým anglickým domovem a odplula do Dubaje, kde jí předělali na plovoucí hotel s muzeem.
47. Existuje pouze jedenáct soch Alžběty II.
48. Pro astronauty Apolla 11, kteří přistáli na měsíci, natočila pozdrav. Jeho záznam byl v kovové nádobce zakopán pod jeho povrch.
49. Svůj první e-mail poslala v roce 1976 z britské armádní základny.

I královna jde s moderní dobou. Navštívila i 3D kino.
I královna jde s moderní dobou. Navštívila i 3D kino.
Autor: ČTK

50. V roce 1997 nechala poprvé spustit webovou stránku Buckinghamského paláce.
51. Ve své kabelce nosí konzoli Gameboy od Nintenda, má i iPad 2.
52. Vlastní obří sbírku pivních tácků. Má jich údajně 176 511.
53. Má celou řadu dvojnic. Ve filmu The Queen ji hrála herečka Helen Mirren.

Alžběta II. má mnoho dvojnic. Některé povedené, jiné méně
Alžběta II. má mnoho dvojnic. Některé povedené, jiné méně
Autor: Profimedia.cz

Záliby

54. Největším koníčkem královny je fotografování. Velmi ráda fotí především svou rodinu. Manžel Philip tuto vášeň sdílí a vlastní velkou sbírku jejích portrétu.
55. Od svých 11 let hraje na klavír a prý je v tom velice dobrá.
56. Během svého života měla přes třicet domácích mazlíčků - psů plemene Welsh Corgi. Prvního dostala ke svým 18. narozeninám v roce 1944.

Herečka Hellen Mirren si Alžbětu zahrála ve filmu The Queen. Psíci Corgiové nesměli samozřejmě chybět
Herečka Hellen Mirren si Alžbětu zahrála ve filmu The Queen. Psíci Corgiové nesměli samozřejmě chybět
Autor: Profimedia.cz

57. Vyšlechtila také nové psí plemeno "Dorgi". To vzniklo spojením genů královniny fenky plemene Welsh Corgi a jezevčíka její sestry Margaret.
58. Kromě psů miluje také koně. Prvního poníka dostala už ve čtyřech letech. Dodnes si ráda na koních zajezdí. Ovládá je dobře, což se projevilo i při slavnostním střídání stráží v roce 1981, kdy se pod ní kůň splašil, ale ona situaci zvládla ukočírovat.

Královna Alžběta II. má koně ráda. Jezdí na nich dobře i přes svůj pokročilý věk
Královna Alžběta II. má koně ráda. Jezdí na nich dobře i přes svůj pokročilý věk
Autor: Profimedia.cz

59. Je fanynkou několika populárních britských seriálů včetně Coronation Street, East Enders nebo Emmerdale.
60. Když je rozrušená, uklidňuje se prý vytrháváním plevele - tvrdí to alespoň novinářka a autorka oficiálního životopisu S. B. Smith.

Když je Alžběta II. rozrušená, vypouští prý páru při zahradních pracích. Na snímku však nebojuje s plevelem, ale zasazuje strom na půdě jedné z Londýnských nadací
Když je Alžběta II. rozrušená, vypouští prý páru při zahradních pracích. Na snímku však nebojuje s plevelem, ale zasazuje strom na půdě jedné z Londýnských nadací
Autor: Profimedia.cz

Královna je energická a veselá dáma
Královna je energická a veselá dáma
1/32
Autor: mivrk, ljš, simao

Připravte si domácí marcipán

2. června 2012 v 18:01 | Paula |  Výtvory bez tepelné úpravy

Připravte si domácí marcipán

Marcipán pochází z Orientu, odkud se rozšířil do Španělska a Portugalska. Přes Benátky, které byly křižovatkou obchodních cest, se během křížových výprav dostal dále do Evropy.Marcipán je cukrářská hmota, jejímž základem jsou oloupané a rozdrcené sladké mandle a cukr, které se prohnětou do požadované konzistence, případně se zahřívají a odpařují do požadované vlhkosti.

Hmotu můžeme použít na zdobení nebo také k vytváření různých zvířátek nebo figurek.Marcipánová hmota

Co budeme potřebovat:

• 100 gramů sušeného mléka
• 100 gramů moučkového cukru
• 100 gramů medu
• trocha oleje
• vanilkové nebo mandlové aroma

Postup přípravy

Všechny ingredience smícháme a zpracujeme do hmoty, kterou pečlivě zabalíme do potravinářské fólie, aby neosychala. Necháme 1/2 až 1 hodinu odpočinout v chladničce. Poté můžeme vytvořit požadované tvary.

Chcete se inpirovat? Podívejte na výtvory (nejen) z marcipánu, které vyrobily naše čtenářky: Velká fotogalerie zde
zdroj: Dagmar FERAHLI Süsser