Květen 2012

Rada

28. května 2012 v 20:36 | Paula |  Veršíky

Pracujte, jako byste nepotřebovali žádné peníze;

Milujte, jako by vás nikdy nikdo nezranil;

Tančete, jako by se nikdo nedíval;

Zpívejte, jako kdyby nikdo neposlouchal;

Žijte, jako kdyby byl Ráj na Zemi.


Jak na klíště - bez oleje, neviklat a netočit!

24. května 2012 v 9:59 | Paula |  Zdraví

Jak na klíště - bez oleje, neviklat a netočit!


Každý známe spoustu rad, jak vyzrát na přisáté klíště. Ale protože nejde jen o triviální úkon stejně jako je například vyndavání třísky, a to především kvůli riziku nákazy limskou boreliózou nebo encefalitidou, měli bychom dát spíše na rady lékařů a odborníků a "zaručeným postupům" se raději vyhnout.

Základní pravidla jsou jasná… nedusit krémy ani oleji, neviklat a netočit.

Zcela přirozená obraná reakce klíštěte na olej a jiné podobné látky je pro přenos nákazy ideální. Infekční obsah střeva klíštěte se může tímto způsobem dostat do krve, klíště totiž není hned usmrceno a dokáže reagovat. A protože není do pokožky nijak "zašroubováno", ani vytáčení či pouhé viklání není vhodným postupem, jak se ho zbavit.Bezpečným řešením může být roztok Ixoderm. Ihned po nanesení roztoku klíště není schopné žádné reakce a po 2 - 5 minutách umírá. Poté ho můžete z místa přisátí bezpečně odstranit.

Po pokapání klíštěte přípravkem Ixoderm následuje okamžitá anesteze, znehybnění klíštěte, tím je zabráněno jeho obranné reakci, tedy vyzvracení obsahu útrob klíštěte do ranky. Působením přípravku dochází k šetrnému a spolehlivému usmrcení klíštěte a jeho zpevnění tak, že je možné ho jednoduše a bezpečně odstranit.

Odhaduje se, že limskou boreliózou je infikováno 20 % klíšťat, encefalitidou kolem 1 %.Znáte stévii? Zázračnou rostlinu a sladidlo nového tisíciletí?

17. května 2012 v 11:40 | Paula |  Bylinky

Znáte stévii? Zázračnou rostlinu a sladidlo nového tisíciletí?

Stevia rebaudiana Bertoni. Možná jste o ní již také slyšeli. Říká se jí stévie, sladká tráva nebo třeba medové lístky. Pokud si výraz zadáte do internetového vyhledavače, najdete poměrně velké množství odkazů. Píše se o ní jako o zázračné rostlině, o sladidle nového tisíciletí.

Jak to tedy se stévií je?

Hned na začátku je potřeba říct, že v mnohých zeměpisných oblastech není žádnou novinkou. Již jihoameričtí indiáni znali vlastnosti této rostlinky. Stévie pochází z tropických a subtropických oblastí Jižní Ameriky, z oblasti kolem řeky Paraná, která protéká Brazílií a Paraguají.

Zdejší indiáni ji používali jako sladidlo, ale také jako léčivou bylinu, třeba na pálení žáhy, cukrovku, na dezinfekci úst a jako prevenci proti zubnímu kazu, stejně jako na řadu dalších zdravotních problémů.

Pro Evropany rostlinku objevil a popsal botanik Moisés Santiago Bertoni již v roce 1887. Na konci sedmdesátých let dvacátého století se stéviovým sladidlem začalo sladit v Japonsku a odtud se toto sladidlo rozšířilo do celé jihovýchodní Asie. Evropa zůstávala až do nedávné doby skeptická a sladidlo jen s výjimkou Francie nepovolila používat.

Proč je stévie tak zajímavá?

Stevia rebaudiana je subtropická rostlinka dorůstající výšky 65-80 cm. A dá se dnes celkem snadno koupit přes internet a řada lidí ji také pěstuje za oknem. Má ráda světlo, teplo a vlhko. Jejími lístky si můžete osladit čaj, ale i další nápoje nebo jídla. Lze je používat čerstvé, mražené i sušené. Čerstvé obsahují kromě stevizoidů také relativně vysoké množství vitamínů (A, C, E, B, K), minerálních látek (fosfor, vápník, železo, hořčík, chróm, kobalt, selen, křemík), antioxidantů, které pomáhají preventivně chránit naše cévy před kornatěním a náš organismus před zhoubnými nádory, a řadu dalších zdraví prospěšných látek. Mnohem zajímavější je však obsah látek, které dodávají sladkou chuť, takzvané steviol-glykosidy.

Z potravinářského hlediska jde o nekalorické sladidlo z přírodního zdroje, které má přibližně 200 až 300x vyšší sladivost než klasický řepný cukr. Jde o naprosto nezávadné sladidlo, které nemá například od jiných ani projímavé účinky při nadměrné konzumaci. Navíc stévie nezvyšuje hladinu krevního cukru, naopak, zdá se, že ji pomáhá dokonce stabilizovat, je tedy vhodná i jako alternativa cukru pro diabetiky. Extrakt ze stévie, tedy koncentrovaný steviol-glykosid (také nazýván Rebiana), nebo její lístky, se tedy dají používat místo klasického cukru. Lze ji použít i na pečení, vzhledem k tomu, že si své vlastnosti uchovává i při teplotách až 250 stupňů Celsia.

Srovnání sladivosti

1 čajová lžička cukru = lístek stévie velikosti 1/8 čajové lžičky = několik zrnek stéviového koncentrátu

1 hrnek cukru = 2 rovné čajové lžičky stéviových lístků = ¼ čajové lžičky stéviového koncentrátu


"Jak se dlouhodobě ukazuje, umělá sladidla preferují lidé podle individuálně vnímané chuti. Stévie je podle mého názoru vítaným rozšířením spektra umělých sladidel, zejména pak pro pacienty s diabetem," říká prof. MUDr. Milan Kvapil, přednosta interní kliniky v Motole a dodává: "stévie je v posledních letech podrobně analyzována, obsahuje řadu zajímavých látek a má také velmi zajímavé účinky, jako například snižování krevního tlaku."


Evropská komise schválila koncem listopadu 2011 stévii jako sladidlo do potravin a nápojů a díky tomu se výrobky s jejím obsahem mohou od dubna objevovat i v České republice.

Odborníci však upozorňují na to, že reálným řešením není jen samotné snižování kalorií v nápojích a jídlech. "Lidé by mohli snadno podlehnout iluzi, že pak mohou vypít a sníst, kolik chtějí. Řešením je samozřejmě rovnováha mezi dostatkem pohybu a racionálním jídelníčkem, jehož součástí pak mohou být i potraviny a nápoje se stéviovým sladidlem," upozorňuje odborník na výživu RNDr. Pavel Suchánek.
Samolepky z Penny a EURO 2012

12. května 2012 v 17:30 | Paula |  BAZAR

NABÍZÍM K VÝMĚNĚ NEBO K PRODEJI:

kartičky The Simpsons:
22, 56, 86, 128, 131, 134, 143.
samolepka Bart se skejtem a tetovačka Bart s brýlemi se skejtem


fotbalové kartičky EURO 2012 z regionálních deníků č. :
73 - POL - Pawel Brožek
94 - GRE - Giorgos Karagounis
128 - RUS - Alan Dzagoev
142 - CZE - Petr Čech
219 - DEN - Nicklas Bendtner
451 - SWE - Zlatan Ibrahimovič


Vyměním za kapesní kalendáříky nové i staré, nebo za různé spotřební kódy: Nivea, Emco, Bonavita, Racio, Lagris a Podravka, kódy z piv Gambrinus, *** z Aquily, kódy z Hanácké nebo Poděbradky, ....
Popřípadě se můžeme domluvit na odkupu Kč 3,--/1 kus + poštovné.

Co je to vlastně štěstí?

6. května 2012 v 15:22 | Paula |  Veršíky

Co je štěstí ...

Víš, co je štěstí?
Je to dům, auto a chata?

Ne, štěstí je dětství,
když máma je i táta.

Víš co je štěstí?
Když máš peněz jako smetí?

Ne, štěstí je rodina,
jsou to rozesmáté tváře dětí.

Víš co je štěstí?

Když slibuje Ti někdo modré z nebe?

Ne, štěstí je, když máš hodně lidí kolem sebe.

Štěstí je, když pro někoho něco znamenáš.
Když někomu radost uděláš.
Když o někoho opřít se můžeš.
Když ochotně každému pomůžeš.
Když někdo rád vzpomene si na Tebe.
Když nechceš všechno jenom pro sebe.
Když vážíš si toho, co máš.
Když lepšího už nic nehledáš.
Když vůbec nevíš, co je závist.
Když nemáš v srdci svém nenávist.
Když i přes slzy dokážeš se smát.
Když Tě má někdo doopravdy rád.
Když umíš odpouštět a taky snít.

Štěstí je to, co každý člověk chtěl by mít.
Ne však každý o štěstí má stejnou představu.
Někomu stačí málo, někdo chce bohatství a slávu.
Někdo zas touží po tom, co zrovna druhý má.
Proto mnoho lidí štěstí vůbec nepozná.

Máj, čas lásky, flirtu a sexu je tady.

1. května 2012 v 17:04 | Paula |  Jak jde čas ...
Je to tady, po Filipojakubské noci, přichází nejkrásnější měsíc v roce. Květen nebo máj, obojí platí. Máj podle latinského "maius", květen od roku 1805 díky snaze Josefa Jungmanna počeštit, co se dá.

Máj je lásky čas

Máj je lásky čas
sobota 1. května 2010, 8:00
Nový název se vžil, protože nám připomíná přírodu, která v tuto dobu nádherně kvete. A ještě krásněji svádí!

Vnady na vzduch

Po dlouhé zimě rády ukážeme postavu v něčem, co nám padne a v čem se skvěle cítíme. Pokud poodhalíme některé vnady vkusně a s důmyslem, není se za co stydět ani v případě těch, které nejsou štíhlé. Některým mužům se líbí ženy plnější, proč se okrádat o sdílený pocit, že nám to sluší?
Hlavně se nepohoršujme nad odvážnou dámou, která sice nemá míry modelek, ale nehalí se do neforemného oblečení a vykračuje si s patřičnou sebedůvěrou. Věřte, že přitáhne pozornost opačného pohlaví dřív než jakákoli krasavice, ale zcela bez výrazu.
Občas se přece stane, že potkáme pár a napadne nás: "Jak toho hezouna sbalila?" Je to jednoduché, zapracovala matka příroda. Dáma nemusí vypadat jako modelka, ale může mít sex-appeal.

U nás se ještě neharaší

Naštěstí to u nás ještě není jako v některých zemích, kdy je sebemenší podnět nebo gesto, kterým muž dává najevo, že se líbíme, považován za obtěžování neboli harašení (od anglického slova harassment). Doufejme, že se u nás neujme a my si budeme stále užívat obdivu mužů. A jestliže nám chybí, nabízí se motivace napravit to. Ženy se přece odjakživa parádily, a tím lákaly potenciální partnery. Proč to měnit a okrádat se?
A že na to má opravdu každá, potvrzují slova francouzské kurtizány Ninon de Lenclos (16201705): "Není ošklivých žen, jsou jen ženy, které nevědí, jak se učinit krásnými."
Hodí se začít na tom pracovat hned. Květen je totiž měsícem, kdy si o něco víc než jindy připouštíme touhu mít někoho vedle sebe. Však taky je randění v rozkvetlé přírodě pořádně nakažlivé, stačí vidět zamilovaný pár a chceme se rovněž vodit za ruku a líbat, vyznávat si lásku a plánovat.

Pusa pod rozkvetlým stromem

A taky bychom měly (a chtěly) dostat pusu pod rozkvetlým stromem na 1. máje, jak žádá tradice. Ta praví, že políbené ženy nebo dívky budou celý rok krásné a přitažlivé. Nepolíbené prý uschnou.
Zvyk pochází z pohanské tradice, kdy se příroda a člověk navzájem doplňovali. Lidé přírodu respektovali a byli přesvědčeni, že svou činností zase ovlivňují dění v ní. Nicméně polibek pod stromem, který je plodný, měl páru v prvé řadě zajistit plodnost.
Později jsme ženě přisoudili za takovou pusu ještě celoroční krásu a přitažlivost.
Pravda, co dřív zvládal dostatek sluníčka a vzduchu, dnes dohání kosmetika, ale jistě uznáte, že většinou každá vypadá po dovolené strávené venku mnohem lépe i bez make-upu. Něco na těch starých zvycích určitě je. Jestliže se dívky a ženy šly na 1. máje umýt do potoka, nemohlo to znamenat nic jiného než gesto touhy po osvěžení či omlazení.

Májka symbol jara

Se svůdným jarem a láskou souvisí i další tradice a obyčeje. Třeba stavění májky. Na návsi či na náměstí se postavila velká, menší pak u domů svobodných dívek.
Májka je oloupaný kmen z co nejvyššího jehličnatého stromu nebo břízy, u něhož se ponechá jen vršek. Pod něj se zavěsí ozdobený mohutný věnec z chvojí. Někdo dává pentle, šátky, objevují se i klobásky a lahvičky kořalky. Jde o trofeje pro ty mládence, kteří se vyšplhají až nahoru.
S postavením májky souvisí spousta zábavy. Je třeba ji hlídat před ukradením, schází se pod ní mládež a flirtuje, těší se na kácení májky, spojené s hudbou a tancem.
O původu májek se říká leccos, mě zaujala verze Pavla Toufara v knize Český rok na vsi a ve městě. Zvyk pochází, jak autor uvádí, zřejmě z dávných pohanských dob. Nazdobená májka bývala symbolem nastupujícího jara, kdy přichází nový život a nastává čas nejen práce venku a v přírodě, ale také příležitost ke slastem a radostem, jež poskytuje luh i háj.

Olina Táborská, Právo