Březen 2012

Co nevíte o kuskusu - zajímavosti + recepty

29. března 2012 v 17:59 | Paula |  Rady a odkazy na různé recepty

Co nevíte o kuskusu - zajímavosti + recepty


O kuskusu jste určitě už slyšela. Ale možná ho ještě neochutnala. A to je chyba. Tyhle drobné kuličky jsou totiž velmi výživné a dají se snadno připravit na spoustu způsobů….
Co je vlastně zač?

Ač se to na první pohled nezdá, jedná se o jemnozrnnou těstovinu. Vyrábí se z tzv. semoliny - druh tvrdé bílé pšenice, která je pro výrobu kuskusu nejvhodnější. Ta je zpracována na droboučké kuličky. Kuskus je velmi výživný, obsahuje spoustu uhlohydrátů, vlákninu, bílkoviny, vitamíny skupiny B, vitamin E, vápník, železo a fosfor a jen minimum tuku. Dodává energii, výborně zasytí, i když je lehký. Skvěle se hodí i do dietního jídelníčku, v němž bez problémů obsadí místo zdravé snídaně, svačiny i hlavního jídla.

Odkud se vzal?

Za domov kuskusu je považována severní Afrika a Blízký východ. Kuskus je základní surovinou národních kuchyní obyvatel Maghribu, jak jsou označovány západní země arabského světa. Dnes už je ale kuskus rozšířen i v ostatních světadílech a dostává se mu čím dál větší popularity. Seženete ho v mnoha supermarketech a hlavně v obchodech se zdravou výživou.

Zajímavost: V Maghrebu si ženy dodnes připravují kuskus tradičním způsobem. Ruční výroba kuskusu tu představuje téměř rituál, který zaměstná ženy na celé dny. Nejprve pšenici rozemelou na krupici a k ní přidávají mouku, sůl, vodu a hnětou směs rukama, dokud se pšeničná lámanka neopracuje na jemné kuličky kuskusu. Ty pak ještě čeká vaření v páře a nakonec sušení na slunci. A protože tradiční výroba kuskusu je tak náročná, k nám se dostává jako sušený instantní produkt, který nabobtná jen v horké vodě.

Jaký je nej?

Existuje několik druhů kuskusu, pro naše zdraví je ale rozhodně nejlepší tzv. celozrnný kuskus. Ten je vyráběn z celých pšeničných zrn včetně slupek. Tak si uchovává všechny zdraví prospěšné látky zejména vlákninu. Celozrnný kuskus v BIO kvalitě nabízí většina specializovaných prodejen biopotravin.Jak na přípravu?

Kuskus můžete mít jako hlavní jídlo i jako dezert a přitom základní příprava zabere sotva pár minut. Příprava v podstatě spočívá pouze v přelití vroucí tekutinou např. osolenou vodou, vývarem či mlékem. Přidaná tekutina by měla být v poměru 1 : 2 (kuskus:voda). Poté kuskus dobře promíchejte, přikryjte pokličkou a nechte zhruba 5-10 minut odstát, dokud nezměkne. Jednou za čas kuskus pročechrejte vidličkou. Přidat se může i trochu másla pro zjemnění chuti. Dál pokračujete podle vybraného receptu. Kuskus je možný podávat teplý - např. s masem, velmi dobrý je ale i studený například s jogurtem.

Zajímavost: V arabském světě se používá na přípravu kuskusu speciální hrnec, který je dvoudílný a má perforované dno horní části. V dolním díle se dusí maso se zeleninou nebo cizrnou, a pára tak kuskus krásně provoní. V každé zemi se kuskus ochucuje trochu jinak - v Maroku olivami a šafránem, v Alžírsku mají hlavní slovo rajčata a v Tunisku ostrá papriková omáčka "harissa".


Kuskus - základní příprava plus recepty

Recepty s kuskusem

Kuskus se dá připravit opravdu na spoustu způsobů. Existují až stovky nejrůznějších variant receptů. Lze jej kombinovat se zeleninou, luštěninami, masem i ovocem. Může se podávat jako kaše po uvaření v mléce, jako salát s dresinkem nebo jako sladký dezert. Zaleží jen na vaší fantazii a momentální chuti, zda si kuskus připravíte nasladko, jako přílohu anebo si z něj uděláte třeba rizoto.

Dobrá rada: Před přípravou kuskusu si pro jistotu přečtěte pozorně návod na obale. Časový interval "odstavení" se podle výrobce liší. Stejně jako u rozvařené rýže se totiž z něho může stát lepkavá a blátivá kaše.

Několik receptů pro inspiraci:Barevný kuskusový salát


Kuskus zapečený pod grilem


Kuskus s ovocem


Kuskus s cuketou a parmazánemDatum vydání: dnes
zdroj: Bětka Niebauerová

Předpověď počasí pro každé město!

29. března 2012 v 17:29 | Paula |  Užitečné kalkulačky, tabulky, atlasy, ...

www.pocasi.czZADEJ MĚSTO (PSČ), které Tě zajímá A MÁŠ PŘEDPOVĚĎ
POČASÍ JAKO NA DLANI:


Pijete šampaňské, nebo sekt? Poznáte rozdíl?

25. března 2012 v 15:35 | Paula |  Vína, likéry

Pijete šampaňské, nebo sekt? Poznáte rozdíl?


Ozdobí jakoukoliv slavnostní příležitost. Víte ale, co je šampaňské a co sekt? Jaké šampaňské je nejlepší a jak se správně podává?Snad nejvíce rozšířená věta určená pro přípitek je "dáme si šampaňské". Málokdo ale ví, že tak hojně používaný pojem jako "CHAMPAGNE" se hodí jen pro šumivá vína pěstovaná a lisovaná právě ve francouzské oblasti CHAMPAGNE a smí se jím dle autorského zákona honosit jenom pravý originál.

Je známo, že lepší sekty se kvasí přímo v lahvích. Při nákupu se tedy vyplatí sledovat, zda je na lahvi napsáno, že víno kvasilo touto metodou. Pokud se tímto budete řídit, najdete i kvalitní šumivá vína, která vás finančně až tak nezatíží.

Jak naservírovat sekt?

Sekt servírujeme ve vysokých podlouhlých sklenicích, tzv. "flétnách". Při otevírání držíme lahev v ubrousku a opatrně s ní otáčíme, než se zátka, která je pod tlakem, uvolní. Jinak platí, že ve správné společnosti se šampaňské "nestřílí". Působilo by to zbytečně amatérsky. Sekt by měl být vychlazený (4-6 stupně C). Na rozdíl od vína jej můžeme hostům i dolévat.

Podle čeho vybírat sekt?

Sektů je nepřeberné množství. Rozdíly jsou v kvalitě a ceně. Nejkvalitnější druhy šampaňského jsou presto cuvées, vyráběné jen z nejlepších ročníků vína a s přívlastkem grand-cru. Velmi kvalitní jsou i ty, které nesou označení brut anebo šampaňské vyrobené pouze z jedné odrůdy - blanc de blancs. Říká se, že kvalitní šampaňské rychle nevyprchá a jeho bublinky jsou jemné a dráždivé.

Označení sladkosti:

ULTRA BRUT, BRUT NON DOSAGNE, BRUT ZERO, BRUT, TROCKE
- Trpčí, suchý sekt bez dalšího přidaného cukru, nebo je jeho množství do 15g cukru/l

EXTRA SEC, EXTRA DRY, HALBTROCKEN
- Polosuché s množstvím cukru 15 - 20 g/l

DEMI SEC, SEC, KABINET
- Sladší do 35 g/l

DEMI DOUX, HALBTROCKEN
- Sladké nad 35 g/l

DOUX, MILD, POZDNÍ SBĚR
- Velmi sladké nad 50 g/l

Sekt je ideální pro přípitky, vítání hostů, málokdo si bez něj umí představit silvestrovský přípitek.

"Na zdraví"


Datum vydání: dnes
zdroj: Dagmar FERAHLI Süsser

Česko se ocitá na špici léčby rakoviny světlem

23. března 2012 v 22:12 | Paula |  Zdraví

Česko se ocitá na špici léčby rakoviny světlem

Rakovinu hlavy a krku začali léčit ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) v Praze na Karlově náměstí speciálním světlem. Tato metoda je nadějná.
Rakovinné buňky
Zvětšit obrázek
Rakovinné buňky

Onkologická onemocnění v číslech

 • Každoročně onemocní v ČR rakovinou téměř 73 tisíc lidí.
 • Každý třetí obyvatel ČR onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře.
 • V roce 2008 (poslední statistická čísla) žilo 418 887 osob s rakovinou.
 • Denně na rakovinu zemře 74 lidí, tj. přes 27 000 za rok.
 • V počtu onkologických onemocnění zaujímá ČR přední místo v Evropě. Dlouhodobě obsazuje první místo v Evropě (v přepočtu na počet obyvatel) v rakovině tlustého střeva a konečníku.
 • Z onkologického onemocnění se v ČR vyléčí asi 47 procent nemocných. V Evropě je to nejvíc na Islandu a ve Švédsku, kde se vyléčí 63 a 62 procent nemocných.
 • Do roku 2030 by ve světě měl výskyt nádorového onemocnění stoupnout třikrát. Alespoň takový je výhled, který byl zveřejněn na světovém onkologickém fóru. Důvodem je stárnutí populace, kdy ve vyšším věku je nádorů víc, a také skutečnost, že medicína dnes umí řadu nádorových onemocnění zachytit v počátečním stadiu, kdy šance na vyléčení je obrovská. Proto také tolik lidí nádorové onemocnění přežije.

Obecné varovné příznaky rakoviny

Bulka.
Rána, která se nehojí, i v ústech.
Mateřské znaménko, bradavice, které mění tvar, velikost a barvu.
Změna na kůži podobná vředu, která se ukáže náhle a nehojí se.
Neobvyklé krvácení.
Trvalé obtíže, zejména dlouhotrvající kašel, přetrvávající chrapot, změny při vyprazdňování moče nebo stolice, nevysvětlitelné hubnutí a váhový úbytek.
Dnes 6:01
Novinkou posledních dní je, že se stává dostupnou běžnému pacientovi. Česko se ocitá na špici léčby rakoviny světlem. Zatím se jím léčí ve Velké Británii, Německu a na Slovensku. V USA se k systémové léčbě připravují.
Léčba rakoviny světlem se v ČR úspěšně rozvíjí.
Léčba rakoviny světlem se v ČR úspěšně rozvíjí.
FOTO: Václav Pergl, Právo
"Již loni byl první takový lék s účinnou látkou temoporfin (přípravek Foscan) schválen pro používání v České republice a byla učiněna i dohoda o jeho úhradě zdravotními pojišťovnami. Teď jsme těsně před uzavřením smlouvy s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou," řekl Právu docent Roman Šmucler, vedoucí lékař Centra fotonické medicíny 1. lékařské fakulty UK a VFN.
Vysvětlil, že k dispozici jsou zkušenosti s prvními vlastními pacienty i ze společné práce s University College of London, kde výzkum vede profesor Colin Hopper a kde se čeští lékaři tuto metodu učili.

Princip terapie

Podle docenta Šmuclera se lék vpraví nitrožilní infuzí do cévního systému pacienta a následně je vychytán ve vyšší koncentraci v tkáních postižených zhoubným nádorem. "Po několika dnech, obvykle po dvou až čtyřech, zasaženou oblast ozáříme světlem určité vlnové délky. Tím se spustí chemická reakce, která nám ukáže rozsah onemocnění a následně dojde k usmrcení nežádoucích buněk."
Podle profesora Luboše Petruželky, přednosty onkologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN, je klíčovou metodou selektivita, to znamená schopnost cíleně poškodit nemocnou část organismu.
"Nikoli bez zajímavosti je skutečnost, že léčba vyvolává specifickou protinádorovou imunitu," soudí profesor. Jedinou nevýhodou je fakt, že pacient musí strávit několik dní v místnosti s omezeným množstvím světla. Je to světlo, které vydává zhruba 60wattová žárovka.
profesor Luboš Petruželka
profesor Luboš Petruželka
FOTO: archív VFN
Fotodynamická terapie přípravkem s uvedenou účinnou látkou je prozatím v České republice schválena pro léčení zhoubných nádorů hlavy a krku. V jiných oblastech se v zahraničí úspěšně zkouší, ale čeká se na dokončení studií.
Nadějné jsou vyhlídky i jiných léků založených na podobném principu. Například přípravek Photofrin se v Japonsku používá mimo jiné k léčbě rakoviny plic. Velkou výhodou je, že je možné ošetřovat v podstatě jakýkoli biologický typ zhoubného solidního nádoru. Výjimku tvoří maligní melanom, tedy zhoubný nádor kůže, u něhož je průchod světla znemožněn tmavým zbarvením tkáně.

Komu metoda prospěje

Obecně se dá říct, že všem pacientům, u kterých by klasická operace nadělala větší škody. Například jsou to nádory na kůži a některé na sliznicích v ústech a nosohltanu. Pří zákroku nedojde ke ztrátě tkání, která by se musela nahrazovat, a lékaři se vyhnou i jizvě.
"Profitovat z metody mohou i pacienti, u nichž jsou zhoubné nádory obklopené zdravými tkáněmi. Jde třeba o uzliny v krku v blízkosti velkých cév, kde je riskantní operovat klasicky. A v neposlední řadě je metoda přínosem pro pacienty, jejichž celkový stav už neumožňuje fyzicky náročnější způsob operování třeba kvůli dlouhodobé anestezii," vysvětluje docent Šmucler.

Nejde o všelék

Lékaři ale varují před přehnanými nadějemi. "Nejde o všelék, který bude možné nasadit všem nemocným. V principu totiž jde o chirurgickou metodu. Na jedné straně je velkou výhodou selektivita, na druhé se defekt po odloučené tkáni hojí déle. To je nevýhoda proti běžné chirurgii, protože při ní je možné ránu ihned uzavřít," vysvětluje profesor Jiří Mazánek, přednosta stomatologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN.
profesor Jiří Mazánek
profesor Jiří Mazánek
FOTO: archív VFN
Tato klinika spolu s onkologickou se právě úzce podílí na výběru pacientů pro centrum fotonické medicíny. Profesor Mazánek zdůrazňuje, že každé nasazení léčby světlem zvažuje tým odborníků, který v zásadě vybírá, zda je pro pacienta nejlepší klasická operace, ozáření či fotodynamická terapie. Metody lze v případě potřeby i kombinovat.
Nejvýhodnější nasazení terapie je tehdy, kdy se musí odstranit rozsáhlý plošný útvar na sliznicích či kůži, kde by klasickou chirurgií byl problém ránu sešít.
"Ještě elegantnější je použití metody v hloubce organismu, při čemž zavedeme světlovodné vlákno například do postižené krční uzliny nebo do některých orgánů lidského těla a tam nádor ozáříme. Tím, že v okolí jsou zdravé tkáně, celý proces pacienta jen málo zatěžuje. V oblasti hlavy a krku tak lze třeba ošetřovat nádorově zasažené krční uzliny přisedlé k velkým cévám či v blízkosti jiných důležitých struktur," říká docent Šmucler.
Konečně fotodynamickou terapii lze využít i u pacientů v pokročilé fázi onemocnění, kdy vhodným rozsahem ošetření lékaři zlepší schopnost přijímat potravu, mluvit či celkový vzhled nemocného.

V dermatologii už běžně

V dermatologii se léčba světlem už používá léta. Jde o tzv. topickou metodu, kdy se nanese látka ve formě krému na nádor, počká se několik hodin a pak jej lékaři osvícením usmrtí. "Dnes nám někdy stačí i sluneční svit," říká docent Šmucler.
Zdůrazňuje ale, že systémové použití, s nímž nyní začali, je jiné a spočívá v podání látky do žíly. Ta si pak nádor najde kdekoli a stejně tak všechna ložiska nádoru. "Často i taková, o kterých jsme vůbec nevěděli. U systémového podávání navíc nejsme odkázáni jen na povrchové útvary. Se světlovodným vláknem se v organismu člověka dostaneme prakticky kamkoli, kde se nádor vytvořil," tvrdí docent Šmucler.
docent Roman Šmucler
docent Roman Šmucler
FOTO: archív VFN

Spolupráce s praktiky a zubaři

Pro osud pacienta je nejdůležitější včasný záchyt nádoru, ideálně pak dokonce ve stavu, který mu předchází. Proto je tak důležitá spolupráce s praktickými lékaři a zubaři. "Třeba v dutině ústní často můžeme několik let pozorovat proces, než se stane nebezpečným. Stačí, aby se do těch úst někdo pravidelně díval a vše podezřelé poslal ke specialistům. To zachrání více lidí než stroje za miliardy a nestojí to prakticky nic," zdůrazňuje profesor Mazánek.
Docent Šmucler dodává, že zubní lékaři by měli jako pomůcku používat autofluorescenci, modré světlo, které je známé z Kriminálky Las Vegas a jímž se svítí do úst. "Podezřelé tkáně, často okem neviditelné, jakoby přestanou svítit a my víme, kam se zaměřit. Takovýto přístroj nestojí mnoho a měl by být v každé zubní ordinaci. Dnes se pokoušíme zkonstruovat zubní lampu, která už bude mít takové modré světlo rovnou v sobě. Zachránilo by to hodně životů," uzavřel docent Šmucler.

Cena asi sto tisíc Kč

Náklady na fototerapii podle docenta Šmuclera nepřevyšují při vhodné indikaci cenu klasické chemoterapie či ozáření a jsou nižší než na biologickou léčbu. Jedno ošetření se podle povahy onemocnění pohybuje od 70 do 100 tisíc korun.
Léčbu pacientů kontroluje komise odborníků. Po jednom roce by měly být výsledky všech léčených vyhodnoceny a mělo by být vydáno doporučení, které by umožnilo využití této metody i na jiných pracovištích.
Václav Pergl, Právo

Jak zpevnit tělo bez většího úsilí aneb Cvičit lze při každé příležitosti

21. března 2012 v 15:54 | Paula |  Zdraví

Jak zpevnit tělo bez většího úsilí aneb Cvičit lze při každé příležitosti

Toužíte po pevném, krásném těle? Pak můžete držet desítky diet, ale nic nezafunguje tak dobře, jako pohyb. Zejména pokud vás trápí celulitida, jelikož ta úzce souvisí s lymfatickým systémem a právě správné proudění lymfy v lymfatickém systému je ovlivňováno pohybem svalů.
Cvičit lze při každé příležitosti.
Zvětšit obrázek
Cvičit lze při každé příležitosti.
FOTO: Nivea
pátek 10. února 2012, 6:01
Tím, jak se svaly natahují a smršťují, vyvíjejí na lymfatické cévy tlak a dochází tak k průtoku lymfy. Správná cirkulace lymfy má pak vliv na odbourávání podkožního tuku, zvýšení imunity, vyplavování škodlivých látek a nadbytečných tekutin z těla.
Pohyb by tak měl být samozřejmou součástí boje proti celulitidě. Posilování svalů navíc vede k jejich zpevnění, zeštíhlení a ke zformování těla.
A v podstatě je jedno, jakému sportu se věnujete. Stačí svižné procházky či svižná chůze do práce a z práce. Hlavní je hýbat se! Trenérka Sarah Maxwelová, specialistka pro Fitness & Lifestyle značky Nivea, připravila 12 jednoduchých tipů, jak se dopracovat k ladným křivkám.
1. Cvičte vědomě - řadu přínosných cviků provádíte každý den, aniž byste si je uvědomovala. Jejich pozitivní účinek pro vaši kondici však bude mnohem intenzivnější, pokud se na každý pohyb budete soustředit a cvičit vědomě.
2. Zatáhněte břicho - nikdy (ať děláte jakoukoli práci, cvičíte nebo jen při chůzi) nezapomínejte na správné držení těla. Snažte se držet trup rovně, zatáhněte břicho i hýždě a podsaďte pánev, lopatky tlačte k sobě, ramena svěste dolů. Uvolněte se. Prohlédněte se v zrcadle, s překvapením zjistíte, že vám zatažené bříško a rovná záda dokážou ubrat několik let.
3. Procházku stihnete ještě dnes - i když máte pocit, že jste celý den na nohou, přidejte dalších 30 minut chůze. Stačí klidná procházka, která bude přínosem nejen pro vaši kondici, ale i duševní relaxaci. Nemusíte se procházet celou půlhodinu v kuse, můžete si čas rozdělit na několik částí, např. 10 minut ráno, 10 minut přes oběd, 10 minut večer.
4. Využijte každou chvilku - v touze po krásném těle nemusíte hned běžet do fitka a trápit se na posilovacích strojích. Zkuste jen využít každou vhodnou příležitost k pohybu - vážně stačí maličkosti - místo výtahu nebo eskalátoru vyjděte po schodech, berte schody po dvou, vystupte z tramvaje či autobusu o stanici dříve, nechte auto doma a jděte pěšky nebo jeďte na kole... Takový pohyb vám denně ubere několik tukových buněk, aniž byste měla pocit, že se nutíte do něčeho nepřirozeného.
I nákupy lze využít ke správnému pohybu

I nákupy lze využít ke správnému pohybu.
5. Tancujte jako o život - tanec vás zbaví nadbytečných kalorií, zapojíte při něm různé svalové skupiny a hlavně vám přinese radost a zábavu. Pusťte si oblíbenou hudbu a tancujte, zpívejte, skákejte. Odvažte se a užívejte si každý pohyb. A pokud se potřebujete pořádně vyřádit, zajděte na zumbu. Je to v poslední době velký hit. Zumba kombinuje zábavné s efektivním - pobavíte se, při tanci si dobijete baterky a také se pěkně zapotíte a ještě uděláte něco pro sebe. Zabrat dostane skutečně celé tělo, zejména pak svalové partie jako je zadek, nohy, ruce, břicho a ten nejdůležitější sval těla, vaše srdce.
6. Posilujte i u televize - pokud nemáte čas na cvičení a pravidelné posilování, pamatujte, že i málo je lepší než vůbec nic. Využít můžete jakoukoli malou pauzu - při hraní s dětmi, při vaření i při reklamních pauzách v televizi. Každá chvilička cvičení je pro tělo cenným přínosem.
U televize vyzkoušejte cviky na posilování stehenních svalů.
 • Mezi stehna si dejte polštářek nebo míček (overbal) a stlačujte jej. Vždy napočítejte do deseti a povolte. Několikrát zopakujte. Je to skvělé cvičení na posílení vnitřní strany stehen.
 • Lehněte si na bok, hlavu položte na spodní ruku nebo si ji můžete také podepřít. Horní nohu natáhněte a zvedejte nad podložku. V nejvyšší pozici podržte nohu na 2-3 vteřiny, a celé opakujte 16krát. Opakujte s druhou nohou.
7. Cvičte i v kanceláři - i v práci můžete využít pauzu ke cvičení. Do cvičení zapojte svaly paží a hrudníku.
 • Využít k tomu můžete například lahev s vodou. Seďte ve správné pozici, břicho zatažené, záda rovná, paže směřují dolů podél boků. Lokty držte u pasu a obloukem přitahujte lahev, kterou držíte v ruce, směrem k hrudníku. Poté vraťte zpět do výchozí pozice. Ruce vystřídejte a cvičení několikrát opakujte.
 • K posilování hrudníku si pořiďte míček, nebo můžete tlačit jen dlaněmi proti sobě. Sedněte si do vzpřímené pozice, ramena držte dole, lopatky u sebe, zatáhněte bříško. Postupně oběma rukama stlačujte míček a dbejte, aby se vám nezvedala ramena.
Cvičení v kanceláři
Cvičení v kanceláři
8. Zacvičte si i s dětmi - cvičení a péče o děti? Jde to dohromady? Je to jednodušší, než si myslíte. Je to v podstatě jeden velký aerobní maraton. Spočítejte si třeba, kolikrát za den dítko zvednete? Příště, až jej budete zvedat, vědomě zatáhněte břicho, zpevněte hýždě a mějte rovná záda. Dítě zvedejte z podřepu a zapojte stehenní a hýžďové svaly. Procházky s kočárkem jsou skvělou příležitostí ke spálení dalších kalorií, posílení spodní části těla i břišních svalů. Postupně délku procházek prodlužujte a zrychlete tempo, běhejte nebo zkuste kolečkové brusle.
9. Uklízejte za doprovodu hudby - při luxování, vytírání, žehlení či mytí oken se snažte každý pohyb provádět s co největším nasazením, dosáhnete tak maximálního účinku. Nezapomeňte držet břicho zatažené a kolena pokrčená, do každého tahu vysavačem či žehličkou dejte maximum síly a napětí. Pohyby provádějte plynule a silou, záda držte rovně. Možná vám tyto práce půjdou lépe, když si pustíte hudbu. Bylo prokázáno, že hudba zvyšuje výkon a odvádí pocit únavy.
Cvičit lze i při mytí oken
Cvičit lze i při mytí oken.
10. Využijte účinné pomocníky - Kromě pohybu nezapomínejte ani na pečující kosmetiku. Neuděláte chybu, když pomůžete pokožce dodat energii pomocí tělového mléka s koenzymem Q10, svůj boj s celulitidou podpoříte také speciálním gelem a sérem a celkový vzhled vašeho těla můžete vylepšit samoopalovacím přípravkem.
11. Dodržujte pitný režim - pro krásu a zdraví je nutný dostatečný pitný režim. A to platí pro všechny - mladé i staré. Voda je nezbytná pro fungování celého organismu a také pro krásu. Dehydratovaná pleť rychleji stárne, a pokud chcete odplavit z těla veškeré odpadní látky, které tělo produkuje, je dostatek tekutin nezbytný. Pijte vodu, minerálky, bylinkové čaje i ovocné a zeleninové šťávy.
12. Protahujte se a relaxujte - pokud se pustíte do pravidelného cvičení, měly byste vědět, že některé cviky je doporučeno provádět pouze několikrát do týdne, nikoli denně. Svaly potřebují regenerovat, aby mohly zesílit a zpevnit se. Po každém cvičení také myslete na protažení a důkladný strečink. Protažením svaly navíc natáhnete a dodáte jim štíhlý vzhled.
Protahovací cvičení můžete provádět doma, vždy by mělo být uvolněné a příjemné. Strečink a protažení související se cvičením můžete spojit s celkovou relaxací a uvolněním. Zpříjemnit si ji můžete relaxační hudbou, aromaterapií atp., zbavíte se tak stresu a napětí, zklidníte se, dobijete baterky a budete spokojenější. Pravidelná relaxace také oddaluje a zpomaluje stárnutí celého organismu a příznivě ovlivňuje psychiku člověka.
FOTA: Nivea
Dana Sokolová, Novinky

K úspěšnému hubnutí v oblasti břicha či boků je potřebná rovnováha hormonů

21. března 2012 v 15:50 | Paula |  Zdraví

K úspěšnému hubnutí v oblasti břicha či boků je potřebná rovnováha hormonů

Možná to znáte taky. Ať se snažíte při dietě sebevíc, vždy maximálně zhubnete v prsou a v oblasti obličeje. Na bříšku, bocích či pažích jsou vidět změny minimálně. Podle specialisty na hubnutí Maxe Tomlinsona za vše mohou hormony, které jednoduše řídí ukládání tuku v těle.
Za ukládání tuku v určité problémové partii může nečinnost konkrétního hormonu.
Zvětšit obrázek
Za ukládání tuku v určité problémové partii může nečinnost konkrétního hormonu.
čtvrtek 15. března 2012, 8:48
Hormonální nerovnováha způsobená špatnou stravou, stresem, znečistěným životním prostředím a nedostatkem účinného cvičení způsobuje ukládání tuku v problémových partiích a pro odbourání těchto zásob je tak nutná celá řada změn, pouhá úprava jídelníčku jednoduše nestačí.
Podle Maxe Tomlinsona za ukládání tuku v určité problémové partii může nečinnost konkrétního hormonu. K nápravě tohoto stavu je tedy nutné zaměřit se na rovnováhu daného hormonu.

Jak se zbavit tuku na bocích

Za nevzhledné bochánky tuku v oblasti boků může nerovnováha hormonu inzulinu, který reguluje hladinu cukru v krvi.
Příliš mnoho cukru přijímaného z potravy nutí inzulín k neustálé aktivitě. Pokud k tomu dochází dlouhodobě, přestanou buňky správně fungovat, což způsobí, že se začne uvolňovat více inzulínu než je nutné a nadbytek glukózy v krevním řečišti způsobí, že se tuk začne ukládat právě v oblasti boků.
Akční plán: V první řadě je nutné změnit jídelníček, a to tím způsobem, že se zaměříte na omezení sacharidů v potravě a rychle se spalujících potravin (alkohol, bílé pečivo, sušenky, buchty, chipsy, hranolky, slazené snídaňové cereálie, rýže či perlivé nápoje).
Naopak velmi vhodná je středomořská strava - potraviny bohaté na antioxidanty, jež pomáhají předcházet poškození volnými radikály a snižují inzulínovou rezistenci. Patří sem například skořice, hřebíček, kurkuma, čerstvé bylinky, chilli, brusinky, borůvky, brokolice a zelený čaj.
Z doplňků potravy je pak vhodné zařadit rybí tuk, chrom (kontroluje hladinu cukru v těle), zinek, hořčík (pomáhají inzulínu vázat se na receptory v buňkách), glukomanan - ve vodě rozpustné rostlinné vlákno, které snižuje hladinu cholesterolu i hladinu cukru v krvi.

Jak se zbavit nadbytečného tuku v oblasti zad

Tukové polštářky, které se vyboulí ze stran pod obvodem podprsenky, prý znamenají stagnující štítnou žlázu. Tato žláza s vnitřní sekrecí řídí rychlost spalování potravy. Nízká funkce štítné žlázy pak může za ukládání tuku na stranách zad a pod obvodem podprsenky, a zároveň i za únavu a deprese.
Akční plán: Správnou funkci štítné žlázy mohou ovlivnit některé potraviny v syrové podobě. Tudíž je nutné potraviny jako brokolici, růžičkovou kapustu, zelí, kapustu, tuřín, broskve, sojové výrobky, špenát a jahody nejprve uvařit.
Je dobré zvýšit příjem jódu a selenu, což lze i pomocí para ořechů, hnědé rýže, česneku, chaluh, jater, cibule, lososa, tuňáka, oleje z pšeničných klíčků a celozrnných obilnin.
Dopřejte si i pořádnou relaxaci. Stresový hormon kortizol může změnit funkci štítné žlázy. Také fluorid může narušovat činnost jednoho z hormonů štítné žlázy.

Jak se zbavit nadbytečného tuku na pažích

Nahromadění tuku na spodní straně paží může být způsobeno klesající hladinou testosteronu u žen ve středním věku. K odbourání tuku v těchto oblastech je tedy zapotřebí zvýšit hladinu testosteronu a zaměřit se na posilování paží.
Akční plán: Dostatek sexu! Zamilovanost zvyšuje hladinu testosteronu a pravidelný sex nutí tělo produkovat více tohoto hormonu. Důležitý je i dostatečný spánek a relaxace. Stres naopak potlačuje produkci testosteronu, to samé platí u nedostatku pohybu.
Na hladinu testosteronu má neblahý vliv i dlouhodobé omezení kalorií při pocitech hladovění. Nicméně testosteronu nesvědčí ani příliš mnoho rafinovaných sacharidů.
Naopak tučné ryby, lněné semínko a avokádo produkci testosteronu výborně podporují.

Jak se zbavit nadbytečného tuku na stehnech a zadku

Ženský hormon estrogen podporuje ukládání tuku v oblasti stehen a zadečku. Přírodní estrogen je ve vysokých dávkách obsažen ve vodě, ale také v mase, a to především v kuřecím a vepřovém (hovězí, krůtí, králičí, jehněčí jsou v tomto směru mnohem zdravější). Syntetický estrogen pak obsahují chemikálie obsažené v plastech a v nepřilnavých površích (teflon).
Akční plán: Jezte více ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin, protože obsahují speciální látky, které na sebe vážou a pomáhají vylučovat nadbytečný estrogen.
Omezte alkohol, léky proti bolesti a nápoje obsahující chemické konzervanty a barviva, jelikož brzdí v játrech proces odbourávání přebytečného estrogenu.
Jezte přírodní jogurty, které obsahují přátelské střevní bakterie, jež pomáhají vylučovat estrogen prostřednictvím trávicího traktu.
Omezte pití kávy, jelikož bylo zjištěno, že kofein obsažený ve více jak dvou šálcích kávy za den též zvyšuje hladinu estrogenu v krvi.

Jak se zbavit nadbytečného tuku v oblasti břicha

Velké břicho může upozorňovat na potíže nadledvinek a nadměrné produkce hormonu kortizolu.
Dlouhodobý stres způsobuje, že vyplavováním kortizolu se zvyšuje i hladina glukózy v těle. To způsobuje uvolňování inzulinu, na základě kterého tělo ukládá přebytečnou glukózu v podobě tuku kolem břicha.
Hlavní příčinou je jídelníček bohatý na cukry, potraviny z bílé mouky a alkohol.
Akční plán: Odpočinek - cokoliv, co člověka uvolní a sníží u něj stresovou zátěž, pomáhá i s hubnutím tuku v oblasti bříška. Pokud je člověk v pohodě a v klidu, obvykle se u něj snižuje i chuť na velmi kalorická jídla.
Zvyšte spotřebu pomalu se spalujících potravin (celozrnných obilovin, zeleniny, luštěnin, ryb a masa a naopak se vyvarujte cukru, mléčných výrobků, sušeného ovoce, piva, vína, bílého pečiva, ovocných šťáv a kávy).
Pomoci může i mírné cvičení, které snižuje stres. V tomto případě to ale se cvičením příliš nepřehánějte.
Dana Sokolová, Novinky


Že by v březnu léto?

18. března 2012 v 21:25 | Paula |  Jak jde čas ...

Dneškem se završily třídenní teplotní rekordy. Bylo pokořeno hodně starých tepotních rekordů z dávných let a to na řadě místech:

Padají teplotní rekordy staré více než 100 let

Díky velmi teplému počasí padly v pátek již ve 12 hodin na řadě míst teplotní rekordy. V Příbrami byl překonán dokonce rekord z roku 1899. Nejtepleji bylo v Českém Krumlově, kde teplota překonala 22 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V Česku padly teplotní rekordy na 136 stanicích

Sobotní rekordy:

Dobřichovice 23,9
Javorník 23,2
Plzeň-Bolevec 22,6
České Budějovice 22,3
Praha 20,3

Zatímco nedělní odpolední teploty se v Česku pohybují v průměru mezi 18 až 21 stupni Celsia, ráno byl ještě na řadě míst mráz. Nejnižší hodnotu odborníci naměřili na stanici Kvilda-Perla, kde bylo minus 7,5 stupně Celsia. Mrzlo i ve městech, například v Přerově klesla rtuť na minus 2,4 stupně Celsia.

Laserová zubní vrtačka - v Česku novinka, ve světě již běžná praxe

13. března 2012 v 16:43 | Paula |  Zdraví

Laserová zubní vrtačka - v Česku novinka, ve světě již běžná praxe

Laserová zubní vrtačka je až desetkrát přesnější než běžná vrtačka. Přestože ve světě je již běžnou součástí dentálních klinik, u nás patří k naprostým unikátům. Zatím ji využívají na Klinice a institutu laserové estetické medicíny Asklepion. Zde vzniklo i Centrum pro výuku laserové stomatologie, kde se studenti i lékaři budou moct vyškolit v práci s laserem. Jedná se o první školící centrum tohoto druhu u nás.
Ukázka ošetření zubu laserovou zubní vrtačkou
Zvětšit obrázek
Ukázka ošetření zubu laserovou zubní vrtačkou
FOTO: Askelpion
Dnes 12:28
"Lasery více zasahují tkáně, které se barevně liší. V tom spočívá i zkreslená představa o zubním kazu - černější, šedivější tkáň na zubu. Tato problematika je však mnohem složitější. Někdy je kaz totiž mnohem bělejší než zbytek zubu. Zbarvení zubu, například kávou, může být tmavší než samotný kaz," vysvětluje doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., ředitel kliniky Asklepion.
Podle něj výhodou laseru je, že zasahuje zubní tkáň s přesností na tisíciny milimetru, což oproti nejjemnějším brouskům u klasické "vrtačky" dovoluje odstraňovat nežádoucí tkáně více než 10krát přesněji.

Ideální u ošetření dětských kazů

Ošetření laserem není podle lékařů bolestivé a zub lze ošetřit i bez znecitlivění injekcí. Navíc svým přesnějším ošetřením si hravě poradí s drobným dětským kazem, zub naprosto minimálně poškodí, vzhledem k čemuž i následná výplň v zubu vydrží mnohem déle než je tomu u klasického ošetření.
"V současné době máme k dispozici například autodetekci kazu. Laser je schopen rozpoznat, jestli stále ještě vrtá kaz či nikoli a v okamžiku, kdy se dostane na hranici zdravé tkáně, se zastaví. Takové přesnosti nemůže stomatolog s klasickou zubní vrtačkou dosáhnout," dodává Šmucler.
Nejnovější experimenty dokonce po laserovém vrtání ponechají v zubu část kazu, neboť laser zahubí všechny baktérie a místo je sterilní. Rozrušený zub je ideální k uchycení moderních výplní, založených na chemické adhezi. Ošetření je tak ještě méně invazivní.
Využití laseru ve stomatologii
Největší přínos laseru je u drobných kazů. Pracuje se s ním totiž pomaleji. U rozsáhlých poškození zubů má klasická zubní vrtačka své místo.
Lze jím elegantně opravovat dásně, nebo retní uzdičky.
Na konci ošetření zastaví krvácení a po odstranění odumřelé dřeně zároveň dokonale vysuší a sterilizuje zubní kanálek.
Při "paradentóze" laser odstraní nežádoucí tkáň, redukuje počet mikroorganismů a připraví podmínky pro zastavení onemocnění ve správně zvolených případech.
Kombinování erbiového laseru při vrtání tvrdých zubních tkání pravého zubu s diodovým nebo neodymovým laserem, který odstraňuje drobné benigní nádorky v ústech (papilomy, fibromy) ale i výdutě cév.

Československo předběhlo svět

Jeden z prvních takových laserových přístrojů byl zkonstruován v socialistickém Československu a těsně po revoluci byla zahájena výroba laserových zubních vrtaček v Turnově. Bylo vyrobeno prvních 20 kusů, které nyní již 20 let úspěšně pracují. Poté však došlo k pochybám, zda má výroba probíhat v naší zemi, když se do té doby podobná zařízení neobjevila ani ve Spojených Státech.
U nás se tento postup dočkal uznání až koncem 90. let, kdy média informovala o tom, že američtí vědci objevili a představili laserovou zubní vrtačku, která však funguje na stejném principu erbiového laseru jako ta česká o desetiletí dříve.
das, Novinky

Křečové žíly se nevyplácí podceňovat

13. března 2012 v 11:24 | Paula |  Zdraví

Křečové žíly se nevyplácí podceňovat

Křečové žíly nebo také varixy mnozí považují především za estetický nedostatek, ve skutečnosti jde o civilizační chorobu, jež se v případě neléčení či špatné léčby, může velmi snadno zkomplikovat.U nás se problém týká každé třetí ženy a každého čtvrtého muže. Křečové žíly postihují především dolní končetiny. Aby se krev z dolních končetin odvedla zpět k srdci, musí překonat gravitaci, v čemž jí pomáhá uspořádání hlubokých žil dolních končetin a pak také celá řada podpůrných mechanismů, v podobě umístění žil do svalů.

Při stahu svalu dochází i k tlaku na samotné žíly, což napomáhá ve vytlačování krve směrem nahoru k srdci. Aby nedocházelo ke zpětnému průtoku, jsou tyto žíly vybaveny chlopněmi. Pokud dojde k oslabení pevnosti žilní stěny, zvyšující se tlak rozšiřuje tuto žílu a chlopně nedomykají. Krev se hromadí, dochází k přetlaku, žíla se natahuje a v konečném důsledku získává typický vinutý průběh.

Hlavní příčinou vzniku křečových žil je až z 80 % dědičnost. Svou roli hraje i životní styl, nadváha a zaměstnání. Lidé, kteří při své práci stojí, mají křečové žíly častěji než ostatní pracující. Těhotenství je další rizikový faktor, při kterém dochází k mechanickému útlaku pánevních žil a pak také k výrazným hormonálním výkyvům. Onemocnění se někdy může vyskytnout také u pacientů s hlubokou žilní trombózou, při vrozených vadách hlubokého žilního systému, po chirurgickém zákroku a úrazu, kdy může dojít k zánětu.

Křečové žíly jsou obvykle patrné na první pohled

Prozradí je prosvítající, modré až fialové, rozšířené, vinuté žíly, o průměru 2 a více milimetrů. Nejčastěji si lidé ztěžují na pocit napětí a tíže dolních končetin, zvláště večer po denní námaze a horku. Časem se mohou přidat otoky kolem kotníků a v posledním stadiu dochází k tmavému zbarvení kůže a její zatvrdnutí v oblasti bérců, někdy i vznik obávaných vředů. Nemusí to být ale pravidlem. Celou řadu lidí trápí bolesti nohou bez viditelných známek, že se jedná o varixy.

V každém případě by lidé hned při prvních příznacích - obtížích nebo již viditelných křečových žilách - měli vyhledat žilní specialisty. Čím dřív se začne problém řešit, tím jednodušší budou léčebné metody a rychlejší a příjemnější léčba i nemocní získají jistotu, že se problém již dál nebude rozvíjet.

Velmi důležitá prevence

Dostatek pohybu je tou nejlepší prevencí. Pokud ale již křečové žíly člověk má, pak by se měl raději vyhnout sportům se statickou zátěží, jako je např. vzpírání, ale i jízda na koni. Při těchto sportech se v žilách výrazně zvyšuje tlak a je omezena žilní cirkulace. Naopak vhodné je plavání či jízda na kole.

Předcházet křečovým žilám lze i zdravým životním stylem, správným jídelníčkem či dostatečným pitným režimem. Při dlouhém sezení je dobré podpořit lepší cirkulaci krve v dolních končetinách jejich procvičováním, např. krouživými pohyby chodidel. Dobré je si i denně udělat přestávku na 10- 15 minut a dát si nohy nahoru. Nohám prospívá i jejich sprchování střídavě teplou a studenou vodou, kdy studenou vodou by se mělo vždy i končit. Při sezení se doporučuje nedávat nohu přes nohu. A především ženy by se měly vyvarovat kombinované hormonální antikoncepce s estrogeny a kouření.Správná diagnóza je základ

Obtíže nemusí vždy odpovídat velikosti křečových žil, a tak je zapotřebí provést odborné vyšetření. Výhoda specializovaných cévních klinik spočívá ve zkušenostech, kvalitě personálu a zároveň v přístrojovém vybavení.

"Vyšetření pomocí barevného duplexního ultrazvuku s vysokou citlivostí a rozlišovací schopností, podrobně ukáže, jak to s cévami klienta skutečně vypadá. Ultrazvuk umí rozlišit zdravou žílu od nemocné funkčně i anatomicky. Pomůže nalézt počátek žilního postižení a také naplánovat přesně cílenou operaci. To vše neinvazivně a bezbolestně, s možností toto vyšetření kdykoli opakovat," vysvětluje primář Žilní kliniky na Praze 1 Ota Schütz.

Na základě tohoto vyšetření odborník doporučí nemocnému nejefektivnější řešení, které mu zaručí i následnou rychlou rekonvalescenci.

"Operaci je vhodné provést takovým způsobem, aby se křečové žíly nevracely, a nemusely proto být znovu operovány. Samozřejmě dispozice pro vznik křečových žil nelze odstranit ani operací, ani laserem, nicméně operací a změnou životního stylu lze i tato rizika minimalizovat" upozorňuje MUDr. Schütz.

Po zákroku okamžitě domů

Ne vždy řešení křečových žil vyžaduje jakýkoliv zásah. V počátku onemocnění často postačí kompresivní punčochy a změny životního stylu.

Léčba pokročilého stavu křečových žil může být různá. "V současné době jsou dostupné nejmodernější metody, které pravidelně kombinuji. Patří k nim katetrizační metody, laserové a radiofrekvenční, sklerotizace, či populární flebektomie.Nezastupitelnou roli u rozsáhlých varixů má stále operace na základě cévně chirurgických pravidel. Zákrok je ambulantní, takže v den operace může klient odejít domů," vysvětluje doktor Schütz.


Nejčastější mýty

Když křečové žíly nebolí, není nutné je léčit

Křečové žíly často nebolí, nicméně postupem času se dále vyvíjejí a s tím mohou přijít i bolesti nohou. Nicméně čím později začnete problém s křečovými žílami řešit, tím jsou výsledky operací horší, doba rekonvalescence je delší a samozřejmě je horší i výsledný efekt. Proto je dobré problém zachytit již v samotném počátku.

Pokud se z nohou odstraní velké množství křečových žil, budou pak tyto žíly v žilním systému chybět a zbývající žíly jsou více zatěžovány.

"Křečové žíly jsou patologický stav, při kterém nemocné žíly neplní svou funkci spočívající ve vedení krve zpět k srdci. Ať je křečových žil na dolní končetině jakékoliv množství, jsou vždy nemocné a po jejich odstranění nemohou chybět, protože neplní žádné funkce, ba naopak jsou místem vzniku komplikací typu zánětů, krvácení a bércových vředů."

Ženy s křečovými žilami by se neměly holit depilačním (vytrhávacím) strojkem.

"Jelikož křečové žíly jsou dispozičně vrozeně dědičné, nemá depilace vůbec žádný vliv na rozvoj křečových žil, ať se jedná o používání různých druhů vosků, nebo i zmiňovaný strojek na vytrhávání chloupků.

Ani laserová epilace, která je již schopna trvalého odstranění ochlupení destruktivním působením na zárodečnou část chlupu - vlasovou cibulku, kterou zničí, nevyvolává ani nezhoršuje křečové žíly".


Primář MUDr. Ota Schütz
www.zilniklinika.cz

Datum vydání: 6.3.2012

Menstruace: co o ní (možná) ještě nevíte!

13. března 2012 v 11:19 | Paula |  Zdraví

Menstruace: co o ní (možná) ještě nevíte!

Pravidelné měsíční krvácení vás sice provází už od puberty, ale možná stále neznáte odpověď na některé důležité otázky. Víte, k čemu je dobrý menstruační kalendář? Tušíte, jakým způsobem a na jak dlouho si můžete posunout své dny? A je pohlavní styk během menstruace vhodný? Na tyto a spoustu dalších dotazů jsme si posvítili společně s gynekoložkou MUDr. Martinou Hourovou.Je dobré si vést menstruační kalendář? K čemu všemu je vlastně dobrý?

Tento kalendář by měl být nezbytností každé ženy. Záznamy mají význam jak pro vás, tak pro vašeho lékaře. Vždy snadno dohledáte datum poslední menstruace. Zapisovat by se měla i délka a intenzita krvácení. Při všech poruchách menstruačního cyklu budou směřovat otázky každého gynekologa právě k těmto údajům. Z praxe je známo, že z paměti se tyto údaje dost špatně vybavují. Podle menstruačního kalendáře si můžete také vypočítávat plodné a neplodné dny.

Tip: Pokud byste chtěla mít přehledný menstruační kalendář přímo ve svém počítači, stáhnout si ho můžete zdarma zde:


Mohu si posunout datum menstruace?

Oddálit menstruaci není v dnešní době problém. Nejjednodušší je to s hormonální antikoncepcí s takzvanými jednofázovými druhy, u kterých mají všechny tablety stejnou barvu a složení. Jednoduše začnete užívat bez týdenní pauzy další platíčko. Podle toho, kolik dní navíc budete tabletu užívat, se posune i datum vašeho krvácení. Posouvat datum menstruace lze i u vícefázových druhů antikoncepce, ovšem proces je složitější. Nejlépe uděláte, pokud se v takovém případě poradíte se svým gynekologem.

Lze posunout menstruaci i bez hormonální antikoncepce?

Pokud hormonální antikoncepci nepoužíváte, může vám váš gynekolog na požádání předepsat hormonální tablety určené speciálně pro oddálení menstruace. Tyto tablety jsou dostupné pouze na lékařský předpis a je nutné je začít brát 5-7 dní před očekávanou menstruací. Pokud je přestanete užívat, menstruace by se měla dostavit během 3 dnů.

Jak dlouho mohu užívat hormonální antikoncepci bez menstruace? Nejsou dlouhá období bez menstruace pro tělo škodlivá?

Nejsou. Hormonální antikoncepcí si menzes můžete posunout třeba o celé léto. Dlouhé cykly neškodí, spíše záleží, jak je tolerujete vy sama. Někdy se při nepřetržitém užívání objeví krvácení či špinění, které se může táhnout i měsíc. V tom případě je lepší dělat pauzy na 'menstruaci'. Každopádně většina gynekologů doporučuje maximálně 3 dlouhé cykly a pak provést pauzu.

Je pravda, že krvácení po hormonálních tabletkách vlastně není pravou menstruací?

Ano, možná vás to překvapí, ale ve skutečnosti menstruaci nemáte. Krvácení, které se u vás po vysazení pilulek dostaví, je pouze takzvaná pseudomenstruace neboli krvácení ze spádu. To vzniká prudkým snížením hladiny hormonů v sedmidenním období, po které žena hormonální antikoncepci většinou neužívá. Při užívání hormonální antikoncepce totiž k procesu dozrávání vajíčka a ovulace vůbec nedochází. Pseudomenstruace, kterou máte při užívání hormonální antikoncepce, nemá pro tělo žádný očistný význam. Vzhledem k tomu nemohou být ani dlouhá období bez ní pro tělo nijak škodlivá. Přítomnost pseudomenstruace má spíš psychologické účinky jako jakýsi "atribut ženství", než že by měla skutečný fyziologický význam.Co je zdravější - používat vložky, nebo tampony?

Na základě odborných studií a také zkušeností mnoha pacientek, gynekologové dospěli k názoru, že používání vložek a tamponů je zdravotně rovnocenné. Záleží jen na vás, zda je pro vás pohodlnější nosit tampon, nebo vložku. Každému vyhovuje něco jiného. Není potřeba se například obávat používání tamponů každý den nebo přes noc. Je však třeba dbát hygienických zásad a pravidelně je vyměňovat. (Třeba i každé tři hodiny- dle síly krvácení.) Tampon by v těle neměl být déle než osm hodin.

Slyšela jsem o tzv. menstruačním kalíšku, prý má spoustu výhod, je to pravda?

Menstruační kalíšky jsou moderní dámskou pomůckou a alternativou k vložkám a tamponům. Jedná se o malý pohárek vyrobený nejčastěji z lékařského silikonu. Používá se podobně jako tampon, kalíšek se zavede do pochvy, kde krev sbírá. Pak se kalíšek vyndá, krev vylije, kalíšek se opláchne nebo otře a může se znovu použít. Používání kalíšků je zcela bezpečné. Většina žen si tenhle "intimní vynález" pochvaluje.

Se svou zkušeností se nám svěřila i Martina: "Když mi jedna kamarádka o téhle novince básnila, rozhodla jsem se, že ho taky vyzkouším. Ze začátku jsem z toho ale byla dost nesvá - zkrátka byla jsem dlouho zvyklá na něco jiného. A chvíli trvalo, než jsem si zvykla jej správně používat. Ale teď už ho mam 4 roky a nedám na něj dopustit. A jaké vidím největší výhody? Náklady - pořízení kalíšku vyšlo asi na 600 Kč a vydržet by měl až cca 10 let.

Spočítala jsem si, že bych za tu dobu utratila na hygienických potřebách zhruba 12 000 Kč. Pohodlné užívání - většinu dne o něm nevím, vylévám 2x denně, ráno a večer. Dobře těsní a tak není se potřeba bát protečení. Neomezuje to ani mé aktivity, např. sport i plavání. Při odjezdu kamkoliv nemusím řešit, jestli má s sebou dostatečnou zásobu hygienických potřeb. Mám jen jeden malý pytlík s menstruačním kalíškem. Nemusím řešit ani likvidaci třeba na návštěvě, na výletě v přírodě… A velké plus také vidím v hygieně: Použité menstruační vložky, ať se snažíte sebevíce, zapáchají, protože se v nich množí bakterie, to se u kalíšku nestane. No a v neposlední řadě ekologie - nezbývá po něm žádný odpad s rozpadem někdy za milion let."

Jak je to se sexuálním stykem během menstruace? Nemůže uškodit?

Na tuto otázku existují dost rozdílné názory a v mnoha domácnostech je i dnes stále tabu. Lékaři pohlavní styk během období menstruace většinou nedoporučují proto, že pohlavní orgány ženy jsou mnohem citlivější a také samotná pochva je zranitelnější a náchylnější k infekcím. Menstruace působí i na psychiku ženy. A tak většinou na milování chuť nemá. Ale z ryze biologického hlediska není pohlavní styk mezi zdravými partnery a za dodržení hygienických podmínek škodlivý.

A tak se najde spousta párů, které provozují sex i během menstruace. Některé ženy cítí v období menstruace navíc intenzivní sexuální touhu díky zvýšené citlivosti pohlavních orgánů. Milování během menstruace může i odstranit bolestivé menstruační křeče. Jen pozor! Řada lidí je totiž mylně přesvědčená, že při menstruaci k otěhotnění dojít nemůže. Opak je pravdou! Spermie totiž dokáží ve vagíně přežít až tři dny a některé ženy ovulují (mají plodné dny) těsně po menstruaci.

Datum vydání: dnes
zdroj: Bětka Niebauerová


Mezinárodní den žen

8. března 2012 v 11:41 | Paula |  Jak jde čas ...

ŽENY, MAMINKY, DÍVKY, DĚVČATA, HOLČINY - PŘEJU NÁM VŠEM - HEZKÝ SVÁTEK ŽEN ...

Dávno nejsme malé holky
přežily jsme jesle, školky,
výchovu i vzdělání,
první lásky vyznání...

Dnes už víme , co nám sluší,
víme dřív, než jiní tuší,
co je tabu, co se může,
jak na naše drahé muže.

A za to dnes, milé ženy
budeme snad políbeny,
možná bude k EM-DÉ-ŽET
ve váze i z růže květ.

Možná ale jako jindy
zase nic a jenom pindy.
A proto si, milé dámy
popřejeme zase samy.

Ať jsme na vše připraveny
od toho jsme právě ženy...

Eliška Balzerová ve 20-ti letech


Vlaďka Erbová


Michaela BadinkováJovanka VojtkováVeronika Freimanová s dcerami Markétou a TerezouDagmar Havlová


Kate MiddletonMadonna na předávání Zlatých glóbůJane SeymourJane Seymour na Grammy


Lidské domino

4. března 2012 v 10:38 | Paula |  Zajímavosti a různé triky

Lidské dominoV americkém New Orleans ve státě Louisiana se tento týden rozhodli překonat světový rekord v tzv. lidském dominu. Do Guinnessovy knihy se nakonec opravdu zapsali. Celkem 850 lidí se sesunulo k zemi v "disciplíně", která by jistě bavila kdejakého sadistu. Strčit do jednoho člověka a sledovat, jak se k zemi řítí dalších 849 lidí, to musí být pro takového člověka balzám na duši.Rekordní domino v USA
zdroj: Reuters
pátek 2. března 2012, 18:27 - New Orleans
Nejpočetnější lidské domino, při kterém mají lidé na zádech připevněné matrace, se už nevztahuje k Belgii. Tam se stejného rekordu v roce 2011 účastnilo 550 osob. Rekord z města Kortemark je už však vymazán.
Zástupci Guinnessovy knihy pokus o rekord v New Orleans bedlivě sledovali a nakonec se shodli, že splňoval všechny požadavky pro to, aby mohl být veden v knize rekordů.
Jakub Kynčl, Novinky

Necvičíš? Neudržíš! Inkontinence v běžném životě

2. března 2012 v 20:18 | Paula |  Zdraví

Necvičíš? Neudržíš! Inkontinence v běžném životě

Inkontinence moči lidstvo sužuje odedávna. Člověk, který původně "chodil" po čtyřech, totiž vzpřímením přenesl tíhu obsahu dutiny břišní ze silných svalů přední břišní stěny na svalstvo dna pánevního, jehož původní určení bylo zcela jiné. Navíc i prodloužení lidského života s sebou přináší déle trvající zátěž pro oblast pánevního dna. K uvedenému se přidávají i další civilizační vlivy -z nejdůležitějších jmenujme epidemii obezity.Inkontinence moči je nedobrovolné vyměšování moči z těla. Tímto problémem trpí především ženy, ale může postihovat jak děti tak i muže, a to v jakémkoliv věku.

Ač by se mohlo zdát, že tato porucha ztěžuje život převážně starším lidem, opak je pravdou. Inkontinence je vždy důvodem k návštěvě lékaře. Jen odborník může zjistit, jakým druhem trpíte, a především pak zajistit vhodnou léčbu, radí gynekolog as. MUDr. Oldřich Šottner.

Formy ženské inkontinence moči:

1. UretrálníUrgentní (OAB)

Hyperaktivní močový měchýř (OAB - "Overactive bladder syndrome"), je běžné onemocnění, při kterém dochází k opakovanému neodbytnému nutkání k močení s možným nechtěným únikem moči (inkontinence). Tento stav pacient zažívá mnohokrát za den i noc. OAB postihuje čtyřikrát častěji ženy než muže a v populaci se vyskytuje dokonce častěji než cukrovka, astma nebo osteoporóza.
Dlužno říci, že syndrom hyperaktivního močového měchýře je zahalen několika mylnými představami.

Zaprvé je považován za výhradní záležitost žen - opak je pravdou. Podle některých studií je dokonce výskyt u obou pohlaví vyrovnán.

Zadruhé je tento syndrom považován za chorobu starých lidí - pravdou je, že výskyt onemocnění roste s věkem, avšak ušetřeni nejsou ani lidé ve druhé či třetí dekádě života.

A konečně zatřetí je výskyt tohoto syndromu podhodnocen a oddiagnostikován. U lidí nad 40 let se udává jeho výskyt 12 až 22 %, u osob nad 75 let dosahuje prevalence až kolem 40 %, říká gynekolog as. MUDr. Oldřich Šottner.

Situací, kdy vám inkontinence krade život, jsou stovky. Např. spánek, fyzická námaha nebo nucení na močení a hledání toalety v nevhodnou dobu.

Než se s lékařem dohodnete na postupu, první, po čem sáhnete, jsou inkontinentní vložky nebo kalhotky, které ale problém neřeší. Hyperaktivní močový měchýř (OAB) se léčí zejména léky, které vám může předepsat již váš praktický lékař nebo specialista.

Dalšími formy léčby jsou: psychoterapie, režimová opatření, cvičení pánevního dna, elektrostimulace, biofeedback, akupunktura - hypnóza, chirurgická léčba, distenze močového měchýře, botulotoxin, augmentace močového měchýře

Stresová (SUI)

Tlak v močovém měchýři převýší tlak v močové trubici: např. při zakašlání, kýchnutí, při náročném sportu či zvednutí břemene. V případě, že trubice kvůli oslabeným svalům pánevního dna není v normální poloze, nemůže svěrač dobře pracovat.

Rizikové faktory pro rozvoj SUI: vrozené dispozice, vaginální porod, těhotenství, věk, chronický stres na pánevní dno, obezita, chronický kašel - Asthma a chronická bronchitida, pracovní zátěž - fyzická práce, postmenopauza.

Reflexní

Jedná se o neurologické onemocnění, kdy člověk není schopný ovládat močový měchýř vůlí, a ten se vyprazdňuje spontánně.

Paradoxní či přepadová (Ischuria paradoxa)

Je inkontinencí z přetékání plného močového měchýře, k němuž dochází bez aktivity svaloviny tj.detruzoru měchýře.

2.ExtrauretrálníÚnik moči způsobený vrozenými vadami nebo získaným onemocněním.

Vrozené - vrozené vývojové vady jako extroře močového měchýře či ektopický ureter - močovod ústí až do močové trubice a tedy moč samovolně ukapává.
Získané - různé formy píštělí


Dlouhodobé a pravidelné cvičení

Pravidelné a kvalitně prováděné cvičení zpevňuje břišní svalstvo i svaly pánevního dna včetně svěračů, které uzavírají močovou trubici. Stačí cvičit 10 minut denně a výsledek by se měl dostavit, doporučuje Magdalena Mikulandová, zakladatelka Studia pro ženy.

Závěr

Inkontinence zhoršuje kvalitu života každému, kdo ji zažil. Sami bychom měli dodržovat pitný režim a vypít aspoň 1,5 - 2 litry tekutin denně.
Vždy je však dobré se svěřit se svými problémy svému praktickému lékaři, jenž Vám může pomoci. Lidé s inkontinencí mohou mít rozpaky mluvit o svém problému, což je ale nesprávné.

Inkontinence je léčena a často léčitelná v každém věku.