Listopad 2011

Modlitba pro ženy na rok 2012

30. listopadu 2011 v 19:26 | Paula |  Vtipy

Modlitba pro ženy na rok 2012

Milý Bože!
Dej, ať mám štíhlou postavu a tučné bankovní konto.
Prosím ale, nepopleť to jako vloni...Adventní věnce

29. listopadu 2011 v 22:21 | Paula |  Jak jde čas ...

Symbolika svíček na věnci

  1. 1. svíčka - Zapaluje se první adventní - železnou - neděli. Letos vychází na 27. listopadu. Svíčka se jmenuje Naděje.
  2. 2. svíčka - Zapaluje se druhou adventní - bronzovou - neděli. Letos vychází na 4. prosince. Svíčka se jmenuje Mír.
  3. 3. svíčka - Zapaluje se třetí adventní - stříbrnou - neděli. Letos vychází na 11. prosince. Svíčka se jmenuje Přátelství a měla by být růžová.
  4. 4. svíčka - Zapaluje se čtvrtou adventní - zlatou - neděli. Letos vychází na 18. prosince. Svíčka se jmenuje ... Láska.
  5. 5. svíčka - Zapaluje se na Štědrý den po západu slunce. Je bílá a zasvěcená Kristu.

Biologické hodiny a jejich význam

29. listopadu 2011 v 16:15 | Paula |  Zdraví
Rozhovor v tomto článku nám poskytuje zajímavé informace - paní profesorka Helenou Illnerová mluví opravdu hezky a srozumitelně o tomto tématu:Poučné ...

28. listopadu 2011 v 10:27 | Paula |  Veršíky


Říká se, že člověk potřebuje jen 1 minutu,
aby zjistil, že se mu nějaká osoba líbí,
1 hodinu, aby ji správně poznal,
1 den, aby ji začal mít rád či milovat,
ale potřebuje celý život, aby na ni zase zapomněl.

1. adventní svátek

27. listopadu 2011 v 10:47 | Paula |  Jak jde čas ...

Přeju nám všem krásný poklidný první adventní svátek ...

Pro křesťany je advent začátkem liturgického či církevního roku a vyznačuje se dvojím očekáváním - slavností narození Ježíše Krista (24. prosince) a jeho zmrtvýchvstáním (velikonoce). V křesťanských zemí se udržuje zhruba od 6. století.


Nejviditelnějším symbolem adventu je adventní věnec. Bez svíček, se používá ke zdobení dveří. Ten se svícemi slouží k symbolickému odpočítávání čtyř adventních týdnů. "Zvyk postupného zapalování svící na adventním věnci se k nám dostal až v druhé polovině 20. století z Německa. V tradičním českém prostředí byla okna slavnostně osvětlována jen na Bílou Sobotu," vysvětlil ředitel Etnografického oddělení Národního muzea Petr Janeček.
Věnec představuje symboliku Kristova kříže nebo také Boží věčnost a jednotu a má jasně daná pravidla, jak by měl vypadat. Větývky jehličnanů či cesmíny, ze kterých je vyroben, představují život. Dříve se často používaly i holé slaměné věnce, které odháněly zlé duchy a tím zajišťovali do domu požehnání.
Důležité jsou barvy. Barvou adventu je fialová! Vyjadřuje důstojnost a pokání. Svíčky a stuhy na věnci by tak měly být fialové s výjimkou té třetí v pořadí - ta je totiž zasvěcená přátelství a je růžová. Svíčky se zapalují proti směru hodinových ručiček. Časté jsou i věnce s pátou - bílou svíčkou - uprostřed. Ta se zapaluje na Štědrý den a symbolizuje Krista.

Fialová, červená i modrá
Tradiční barvou adventu je fialová. Luteráni v Americe ji nahradili modrou barvou. V Evropě se začaly užívat i věnce s bílými svíčkami, protože bílá barva je tradičně braná jako slavnostní. U protestantských církví se používají i čtyři červené svíce. To se rozšířilo i k nám a věnec s červenými svíčkami je nyní asi nejrozšířenější barevnou kombinací.

Chůze a jak správně na ni ...

26. listopadu 2011 v 13:53 | Paula |  Zdraví


Pleteme vánočku ...

24. listopadu 2011 v 13:59 | Paula |  Pletení (i pomlázek a vánoček)

Klasický způsob z 9-ti pramenů:
Pletení celé vánočky najednou z 6-ti pramenů:
Pletení z papíru, pedigu a jiné ruční práce ...

24. listopadu 2011 v 11:21 | Paula |  Pletení (i pomlázek a vánoček)

Zde jsou různé odkazy pro Ty, které to zajímá :V březnu 2012 jsme začaly trošku kamarádit s pletením z papíru i já s mou dcerou, buďte prosím schovívaví hlavně k mým výtvorům, jsem ráda, že jsem se s ním alespoň seznámila a zkusila to ...

V místním kroužku jsme začínali košíčkem/mističkou. Je to mé první pokoušení se, alespoň zohýbat a napojit ruličky a tak jsem ráda, že fotka není moc čistá:Ptačí hnízdo - ničemu jinému se má motanina nepodobala ...
Má 15-ti letá dcerka Erika, si podle své vlastní fantazie a svým způsobem pletení udělala apartní klobouček pro svou sovičkuKlobouček - pohled zezadu


Velikonoční zajíček od naší učitelky z Masky kamarádky Jarky:Tak takhle to má vypadat - autorkou je kamarádka Dana, která i prodává na výstavách:


Zalehlé uši

19. listopadu 2011 v 20:02 | Paula |  Zdraví

Zkombinovala jsem zde různé tipy z netu: záleží, zda jsou uši zalehlé bez známek dalších příznaků nemoci /rýma apod./ a nebo je to důsledek nachlazení ... v každém případě ale odborníci i laici radí zajít na ORL /ušní-nosní-krční/:

Podběl - jeho šťáva pomáhá při bolestech uší


1) Pokud je zalehlé ucho, může být ucpané mazem, pak pomáhá jako první pomoc kysličník /peroxid vodíku, ale ředěný !!!/, ale fakt netuším, jestli se to může i u dětí a nebo takový ty spreje do uší, co ten maz rozpouští... takhle mi to radila ušní doktorka... prý vůbec nečistit těma štětičkama a když tak jen po povrchu...
Teď jsem si uvědomila, že když jsme byli malý, tak nám naši občas ten kysličník do ucha kápli a nám se líbilo, jak to šumí
2) Řešení zaléhání uší je jednoduché, žádné léky pouze nacvičený postup. Zacpěte si nos a foukněte, měli byste pocítit a uslyšet lupnutí bubínku. Také mi zaléhají uši a tohle je účinný postup.


1) Já jsem tedka velkou rýmu a náběh na zápal.
Samozřejmě mi zalehly uši.
Po celodením maratonu u lékařů jsem dostal tyto rady: žvýkat žvýkačky, kapky do nosu, vytírat ucho štětičkou a jedlým olejem, dávat si do nosu sádlo (neslané), inhalovat páru z vařících se brambor (ta slaná a s kmínem). Tak nevím co zrovna Vám pomůže. Toto je recept našich ORL. /Poradila jsem jedné mé známé a říkala, že hlavně žvýkačka a inhalování páry z brambor jí pomohlo/


2) Ahoj, já jsem měla stejnej problém co vy asi 3/4 roku a byla jsem už z toho zoufalá. Na RTG mi zjistili, že mám něco ve VND a dali mi na to přípravek Avamys. Stříká se do nosu a zatím bez problémů. Snad jsem nějak poradila

3) Mám dobré zkušenosti s přípravkem Aloe Activator. Stačí pár kapiček několikrát za den do uši. Trochu to zašumí a za chvíli je to teplé až horké. To když to trochu vytéká. Je dobré se naklonit a chvíli to nechat působit. Je to velice jemně čištěný gel z dužiny aloe vera. Může se kapat i do očí a sprejovat do krku. Více zkušenosti najdete na mém webu www.aloe-gel.cz. Případné dotazy na email. Zde zabloudím jen vyjímečně.
5) Manžel měl to samé asi před 14 dni. Prostě najednou mu zalehlo v uších a trvalo to asi týden.
Zkoušel a prý mu to trochu pomohlo, dětský olejíček Aviril na vatičku a vyčistit tím ucho. Prý se tam může i kápnout. To nezkoušel.

6) Zalehlé uši a hučení...
Taky se mi to stalo (2x).
Nejprve na ORL tvrdili, že mám zánět stř.ucha, který byl pokaždé druhý den vyvrácen, nakonec mě poslali na neurologii a dle všeho to bylo od krční páteře.


7) Zalehlé uši a hučení
Na zalehlé uši jsem hodně trpěla dřív než se přišlo na to, že je mám alergického původu. Na ORL si se mnou nevěděli rady, nic nepomáhalo. Tak mě přešoupli na alergologii, kde řekli, že se mi tak projevuje alergie. Teď, když mi začne v uších zaléhat, beru hned Zodac a je líp


8) Hoj mne to trápi protoze mám rýmu, ale prý na to pomáhá hřebíček (kořeni) 2-3 denně rozžvýkat. =-) snad pomůžu


DOTAZY S ODPOVĚDMI OD LÉKAŘŮ:

zalehlé ucho
Dotaz od: Kateřina | Publikováno: 9.8.2011
Dobrý den, už asi týden mám silnou rýmu (teď už hlen vytéká jen z levé nosní dírky) a včera večer mi zalehlo ucho a cítila jsem bodavou bolest v levém uchu. Dnes ráno mě ucho nebolí, ale přetrvává zalehnutí. V dětství jsem měla opakované záněty středního ucha. Jsem v zahraničí, takže se mi k lékaři nechce.
Odpověď odborníka:
Dobrý den, podle popisu máte nejspíš zánět horních cest dýchacích, nejspíše s otokem levé Eustachovy trubice (spojuje nosohltan a střední ucho, je to trubice vyrovnávající tlak ve středouší). Zkuste užívat nosní kapky na splasknutí sliznice, hlavní je zvládnout rýmu. Pomoci mohou i protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, případně i paracetamol (Panadol, Paralen). Pomoci mohou také léky proti alergii (antihistaminika, například Zodac, Zyrtec, léčivá látka je cetirizin). Pokud by Vás ucho opět bolelo nebo pokud by rýma byla hnisavá nebo pokud byste měla zhoršený sluch, je vhodné lékaře vyhledat.
MUDr. Magdalena Žáková
Specializace: Všeobecné lékařství
Pracoviště: Praktická lékařka pro dospělé


Zánět ucha
Dotaz od: David | Publikováno: 27.11.2010
Dobrý den před dvěma dny mě při smrkání prudce píchlo v uchu na pohotovosti mě dali antibiotika a prášky proti bolesti druhý den jsem navštívil obvodního lékaře ten mě poslal k ušnímu ten ucho propíchl a vysál z něj nečistoty (zánět) předepsal mě prášky na uklidnění mam ale problem na pravé ucho kde byl zánět stále neslyším pořád je jakoby bylo zalehlé můžete mě poradit co s tím mam ucho něčím vyplachovat?
Odpověď odborníka:
Dobrý den, vzhledem k tomu, že je zánět v oblasti středního ucha, doporučoval bych spíše než vyplachování např. nahřívání zvukovodu pomocí infračervené lampy. Hezký den.
Martin Kaláb


Dobrý den, chodím ted hodne na koupaliště a nemohu už 3 dny vyklepat vodu z uší. ucho mě nebolí jen je zalehlé a při pohybech se mi tam jakoby přelévá voda, zkoušel jsem všechny mechanické úkony obvykle vedoucí k vyklepání. K lékaři se mi nechce, mám to docela z ruky. Přejde to časem samo nebo je návštěva lékaře nezbytná?
Odpověď odborníka:
Dobrý den, doporučuji ještě Valsvův manévr, kdy fouknete proti zacpanému nosu. Pocit vody v uších ale časem odezní sám. Hezký den.
Martin Kaláb